Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: HEITGAASID ÜLE NORMI

11:29 30.06.2016
PS (registreerimata)
Re: Heitgaasid üle normi
Pole siiani foorumis tõestust, et minu oletused täiesti valed oleks olnud.
13:06 30.06.2016
. (registreerimata)
No on ju täiesti loogiline, et alati on kuskilt mingi toru või tihend katki ja õhk liigub valesti. Muid vigu autode mootori töös ei ole praktiliselt kunagi. Vihjasin sellepärast, et mõne läbikäinud variandi puhul on juba heitgaasinäitudest võimalik välja lugeda, et tegu ei ole näiteks ebatiheda summutiga. Aga m'ni mees raiub ikka....
15:22 30.06.2016
PS (registreerimata)
Te teate ka üldse, mida te kommenteerite ?
Siin teemas olen teinud vaid paar tähelepanekut, mingit raiumist pole ju olnud! Vaata foorum läbi ja palju sa leiad mu nn. vasturaiumist? Ning viimane minu vastus oli hoopis, et mootor ei saa õhku kätte või on õhulugeja viga, mingist lisaõhust või august polnud juttu. Ja kas olete üldse heitgaaside näitude lugemist kusagil õppinud? Mina kusjuures olen...
Ja vaadake nüüd selle viimase Mitsu probleemide vastused üle - on seal mõni konkreetne vastus ka peale minu oma? Miks ta seda katti seal muudkui kütma peab ja lootma, et veel midagi paraneb?
16:35 30.06.2016
. (registreerimata)
No võtame siis näiteks selle:

Peugeot 406 (registreerimata)
Tere!
Autoks Peugeot 406 2.0 mootoriga, sai TÜs käidud ja heitgaasid täiesti paigast ära, järgmine nädal diagnostikasse minek, kuid äkki siit tuleb varem kasulikku infot.

1) RPM: 880
CO: 5,69
CO2: 10,20
HC: 566
O2: 1,28
Lambda: 0,87

2) RPM: 3080
CO: 5,63
CO2: 10,60
HC: 698
O2: 0,55
Lambda: 0,84

Vasta teateleEbasobiv postitus
08:49 11.05.2016
PS (registreerimata)
Gaaside liikumine nii enne kui peale mootorit on vale. Võib olla auk heitgaasitorustikus. Võib olla probleeme õhu liikumisega enne mootorit (õhufilter, õhulugeja, võõrkeha õhuvõtus, mustunud/vigased andurid või pistikud) jne.

Sellest kommentaarist on eriti kasu. Saaks ju veel mõne võimaliku vea panna, oleks kõik juba auto küljes hõlmatud.
Aga kui inimene kuulutab, et ta on seda õppinud, siis võiks ju natukese lahata seda asja. Näiteks pöörete näit, kui pööretel on CO 5,63 HC 698 ja o2 0,55 ?
Ootan õppinud inimese selgitusi. Siit nendest näitudest võib juba natukese pakkuda, kuigi variante jääb ikkagi palju, aga eeldaks loogilist ja arusaadavat selgitust, millest ka teistele abi oleks.
19:00 30.06.2016
1.6vtec (registreerimata)
Tere!

Ülevaatuses tuvastati autol (Civic 1.6 vtec, 2002), et heitgaasid on üle normide. Autol on õhufilter korras, õlitase normis, küünlad ja süütepoolid okei ja klapikaanetihend vahetatud 2015 sügisel. Samas on autol kütusekulu natuke kõrgevõitu. Katalüsaator on vahetatud 2013. Täiesti paradoksaalne on see, et auto kukkus eelmisel aastal (eelmise omaniku käes) ülevaatuse täpselt sama asja pärast läbi

Heitgaasitesti tulemused:

lubatud max mõõdetud
ω 1100 850 p/min
CO 0.3 0.51 %
CH 100 240 ppm

Üle 2000 pöörde:

ω 2230 p/min
CO 0.2 0.79 %
CH 100 335 ppm
λ 1 1.096
08:56 01.07.2016
v6sa
Isand PS, on täiesti võimalik, et kõrge HC näidu korral saab mootor küll täiesti vabalt õhku kätte, kuid bensiini on liiaga. Või käib auto hõreda kolvigrupi, ebapiisavate klapisääretihendite või umbes karterituulutuse tõttu suisa segubensiinil. Või on mainitud lambdaandur oma elupäevad lõpetanud ja puhtjuhuslikult valetab segukoostise lahjemaks, kui see tegelikkuses on. Aju aga keerab bensukraani lahti, et mitte liiglahja segu tõttu kolbi auku põletada...

Üv heitgaasitesti näitude põhjal pole võimalik riket diagnoosida, saame vaid võimalikke põhjuseid üles lugeda. Rikke tuvastamiseks on vaja täiendavaid andmeid. Algatuseks kasvõi seda, mis nägu on küünlad: normaalselt kohvipruunid, haiglaselt valged (kui pole tegu just CNG-mootoriga) või suisa tahmased. Kas tahm on matjas ja sõre või läikiv ja "rasvane"? Kui suur on sädevahe? Kas külgelektrood on sööbinud? Kas kõik küünlad on sarnased või on olulisi erinevusi?

Harva on paigast heitgaaside puhul tegemist ühe konkreetse rikkega, enamasti tuleb mitu asja õigeks õgvendada.

Ning paraku katilistel autodel ka vahetada katt, kuna õlisuitsust rammus heitgaas on suure tõenäosusega kärje rikkunud. Aga ei pruugi. Kindel on aga see, et kui rikkis autole uus katt alla keerata, sureb ka see üsna kiiresti.
20:13 01.07.2016
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Lisaks veel juurde v6sa väga asjalikule jutule kus tema enamus õigeid asju ära märkis, et ka bensiinipaagi tuulutusklapi ebatihedus võib tõsta vesinikuühendite miljondikosakeste hulka.
09:05 03.08.2016
Kusti Margusson (registreerimata)
Tere,
Andke inimesele nõu, kuidas kord ometi üle normi heitgaasidega läbi saada? Kõrini on inimesel raha sumamisest kattide alla iga aasta(100eur ligemale, seega tüv iga aasta 135 eurot normaalse 35 asemel). Tühiremondid on nüüd ajalugu. Konkreetselt - KUS saab 50-75 euro vahel tüv-ist läbi IGAL JUHUL?
10:04 03.08.2016
tiit_ (registreerimata)
Ma ei tea kus kohas saab läbi aga tean kuidas saab. Saad läbi nii, et teed auto mootori ja sisselaske/väljalaske süsteemi korda või viid auto romulasse ja ostad uue korralikuma.
11:11 03.08.2016
To: Kusti
Harva aga ikkagi võib aidata ülevaatuspunkti vahetusest kus ülevaataja teeb tiba agressiivasema katalüsaatori kütmise.
18:13 03.08.2016
Kusti Margusson (registreerimata)
to tiit:
Ole hea, võta ühendust kui 50 euroga väljalaske ja mootori remondi ära teed. Mina olen omalt poolt kõik teinud, et summuti, kat ja kõik mis puudutab mootorit oleks 100% töökorras.
19:12 03.08.2016
63amg (registreerimata)
no pole ju su masin korras,kui näidud valed.on 2 varianti,kas mootor ei tööta õigesti,või ostad koguaeg mingeid odavaid kat-e
11:23 04.08.2016
v6sa
Ainus nõu, mida Kustile veel anda, on ülevaatusele sõitmisel pöörete hoidmine >3 000. See kütab kati üles ja ajab ökotamisega kogunenud tahma torustikust välja. Aga siis peaks loetud miutite jooksul ka ette saama, kuna tühikäigul töötava auto katt jahtub päris kiiresti. Küll veidi aeglasemalt, kui seisval autol.

Kui sellest ei piisa, on tegu rikkis autoga ja säärasel juhul 100 € enamasti ei pääse.
19:32 04.08.2016
63amg (registreerimata)
pole iialgi oma masinatel pidanud mingi kat kütmisega tegelema.isegi talvel väljas oodates pool külma mootoriga tüvi punkti sisse sõites on näidud koheselt paigas.mõlemal masinal on co näidud 0,00.järelikult,kui mõnedel masinatel on vaja kütta,siis pole ju kõik nagu korras nendel parsadel
07:57 05.08.2016
ˇ (registreerimata)
endal samamoodi- ülevaatustel ei mingit kütmist. aga eks ta ole jah- Mait küll kütab neid katte oma ülevaatusel hoolega, aga sisuliselt on see auto surnud ja liiklusesse tagasi minnes reostab ta samamoodi edasi, seega ülevaatusel normi kirjasaamine ei tähenda alati, et auto ka tegelikult korras oleks. vanad bensukad, mis õli söövad, jäävadki ülevaatusel hätta ja tänaval suitsema. kustil võib olla samamoodi- õli kaob ja see kõik mõjutab näite ning tapab kati.
16:08 05.08.2016
Lugedes Teie viimast postitust härra ˇ tekkis minul soov selgitusi pakkuda.
Kui ülevaatusele saabub bensiinimootoriga sõiduk ja ta ootab 3 minutit siis selle ajaga on katalüsaator tavaliselt oma töö lõpetanud. Kui auto on natuke vanem siis on vaja katalüüsi protsessi algamiseks/tõukeks natuke suuremat algtemperatuuri. Euroopa liidu direktiiv mis käib heitgaaside kohta ütleb, et tänapäeva autotootja peab garanteerima mootori ja heitgaaside puhastusseadmete korrasoleku 5 aastat või 160 000 kilomeetrit seega ei pruugi iga 10 aastane masin olla konveierilt saabunud masina võimekusega. Panen siia Teie jaoks ühe video, millele tegin subtiitrid. https://www.youtube.com/watch?v=U3Q_fc3TCDs 4:31 on selgitus, et katalüsaatori soojenemiseks võib vaja minna kuni 6 miili sõitu. Videot vaadanuna võite ise arvutada kui kaua võib kuluda selle vahemaa läbimiseks või kohapeal seistes on mõttekas soojendada katalüsaatorit, et ta korralikult tööle hakkaks. Katalüsaatori kütmisele viitab ka ülevaatuspunktidele antud ARK MÕÕTEMETOODIKA MM 02-2005 SÄDESÜÜTEGA MOOTORI HEITGAASI MÕÕTMISE JUHEND
4.3.3 Mõõtmise jada. Veendumaks, et katalüüsmuundur on töösoe ja toimib, hoiab ülevaataja kontrollitava mootorsõiduki mootori väntvõlli pöörlemissagedust 3 minuti vältel vähemalt 2000 min-1 juures.
Teie väide – “ jah- Mait küll kütab neid katte oma ülevaatusel hoolega, aga sisuliselt on see auto surnud ja liiklusesse tagasi minnes reostab ta samamoodi edasi“ jäägu Teie arvamuseks. Surnud või vajaliku tootlikkuse kaotanud katalüsaator ei hakka tööle ka suurema kütmise juures ja Mait ei saa liiklusesse saata saastavaid sõidukeid. Jah uuematel masinatel hakkab katalüsaator tööle palju varem kui vanematel kuid sellegipoolest pean mina õigeks läheneda selles küsimuses mõistusega ja õiglaselt. Ei saa nõuda vanalt noore võimekust ja kui vana hakkama saab pärast väikest toetust siis suhtutakse nii autosse kui autoomanikusse mõistvalt. Selliseid natuke agaramaid, 3000p/min 3 minutit kati kütmisi me teeme umbkaudu 10 korda aastas. Muuseas, paljudel juhtudel isegi diislite puhul nõutakse katalüsaatori kuumakskütmist vastavalt Autodatas olevale informatsioonile.
17:38 05.08.2016
tiit_ (registreerimata)
Liikluses on niikuinii pöörded üldjuhul üle kahe tuhande, kiirendades veelgi rohkem ja koormus ka taha ning kui "küttes" hakkab kat tööle siis liikluses töötab ta juba niikuinii.
18:27 05.08.2016
ˇ (registreerimata)
eks see kõik ole kahe otsaga asi- linnaliikluses autod enamasti passivad oma jahtunud kattidega fooride all või venivad vaikselt madalate pööretega, seega reostus linnades on niiehknii selle tõttu suurem ja see pole ammu enam mingi uudis. ma ei taha vinguda ülevaatajate aadressil, kes püüavad ja abistavad ning tänud neile selle eest, lihtsalt kogu see normide värk on reaalelus tihtipeale mõttetu. aga et ilma normideta ka ei saa, siis tuleb kohati pakazuhat teha :)
17:12 08.08.2016
Joonatan_the_Carguy (registreerimata)
Ei saa naq väga pihta mis tuuritamist seal ülevaatuses vaja teha-kui näidud pees siis enamasti nad sinna ka jäävad ja tampida iga aasta mingi katti alla on pointless värk,nuumad aint varuosa ärikaid ja autoremonte. Mul tutvusringkonnas 50-70% keskklassi inimestest, pereinimestest ja autopededest "ostab" ülevaatust vajadusel, ka uutel masinatel mingi ülivajalik vidin teinekord võib läbi olla mille eest esindus 12nahka koorib ja b-varuosa on tihti mõttetu- paar kuud hiljem sama nuzz. Mul olnd nii piduriklotside, veermikuosade ja kummitihenditega.
Levinuim on anda tehnopassiga 2kordne hind ja asi ants. Ärme naq tee nägu et siin eestis kõik nii ametlik on-ringkäendus on siin ühiskonnas HULLUMOODI LEVINUD kes veel ei tea.
Aga nüüd nimekirja siia laduda tehnoputkadest kus konkreetselt Mina või tuttavad "kaupa teevad" ka ei näe noh-alati ei lähe ka sama ülevaatajaga läbi see. Rakvere "tehnokonsuldis" tuttav tahtis 25a vanale kirvele üv-d teha, tüüp võttis küll tehnopassi ja 2xsumma letis vastu, järgmine nädal sai tagasi ja valetas kokku et tüv kõik tehtud ja puha, hiljem arki kodulehelt tsekkas-pole midagi nagu! Noh nii võib ka minna kui oled uje ja lased naha üle kõrvade. Jällegi eestis popp teema see ju!
17:27 08.08.2016
Suure Augu külamees (registreerimata)
Aga neid tüüpe on ju küll kelle kaudu lastakse oma saanil ülevaatus teha. Et TÜV töötaja tunneb toda sõpra hästi ja mingid omad kasud sees ka veel lisaks sellele 2 või 3kordsele hinnale,nt pudel viskit, ja ongi. Kaamera all lihtsalt mängib nagu kõik mõõdetaks ja vaadataks päriselt üle.
EGa sellest ei saa vist kunagi lahti. Inimloomus on ju riukalik, kahepalgeline(nagu siin foorumiski mõni). Peale selle on siinmail väga juurdunud post-sovetlik suhtumine nö ametlikesse asajdesse.
12:34 26.10.2016
Katalüsaatorlambda (registreerimata)
Tühikäigul:
Co 0.869, lubatud 0.5
Ch 231, lubatud 100
Pööretega
Co 1.746, lubatud 0.3
Ch 186, lubatud 100
Lambda 0.961, lubatud 1
Sellised näidud siis. Arvatavasti viga katalÿsaatoris aga miks see kurdi ch nii hull on, eelmine aasta on uus lambda ja õhulugeja pandud õhulugeja viga kindlalt pole, kas jälle lambda per**es või mis veel pakute?

Muudetud 26.10.16 13:25

21:15 26.10.2016
........ (registreerimata)
mis loom see ch sul veel on?
06:02 27.10.2016
Riigiametnikud kes teevad reegleid ei ole näinud neljakomponendilist heitgaasianalüsaatorit piisavalt lähedalt, et näha kuvaril tähti HC või siis väljatrükki ja nii nad ei teagi, et tegelikkuses mõõdetakse vesinikuühendeid (HC), mitte süsivesinikke (CH). Kompetentsi vähesus on see mis annab võimaluse ennast näidata tobedast küljest ja mõned on veel uhkedki selle üle. Sellepärast, et kui austatud professor Naams kusagil 15 aastat tagasi viitas sellele lollusele ja helistas ARK tehnoosakonna juhatajale siis sõimati lugupeetud õppejõu nägu täis. Nii ütles hr. Naams minule isiklikult ühes telefonivestluses. Meie riigis ei leidu kompetentset riigiametnikku kes teeks süsivesinike ja vesinikuühenditel vahet, kes mõistaks vaadata mis tähed millises järjekorras trükib välja heitgaasianalüsaator. Kunagi oli aeg kus sama komponenti nimetati sahhariidideks ja autod tootsid riigiametnike teadmise järgi suhkruasendajat.
00:11 02.02.2017
turse (registreerimata)
Hei
Mis variandid on ? co paigast.
Honda 1.6 vtek 92KW 94a

Tühikäigul:
Pöörded: 740
Lambda 1.004
CO 0.640
CO2 13.95
HC 42 ppm
O2 0.54
COvrai 0.658

Kõrgendatud:
Pöörded: 2600
Lambda 1.000
CO 0.711
CO2 13.91
HC 49 ppm
O2 0.50
COvrai
08:24 02.02.2017
Teha uus mõõtmine kus enne mõõteriistal tehtavat mõõtmise väljatrükki tõstetakse töösooja (vähemalt 80 °C) mootori puhul pöörded 3500 p/min ja hoitakse 3,5 minutit. Seejärel lastakse mootor tühikäigule ja kui heitgaasi analüsaatori kuvaril olevad numbrid "maha rahunevad" siis alles tehakse heitgaaside mõõtmine. Kui siin näidatud mõõtmistulemuste saamiseks nii juba toimitigi siis täna pakutud numbrite järgi on ainult üks soovitus - kati vahetus.
09:24 02.02.2017
PS (registreerimata)
Täitsa õige, kat veel külm või ei tööta enam nagu peab. Teha üks mõõtmine 2000 pöördel ja teine 3000 pöördel - kui andmed paranevad, siis kati viga.

Võiks vaadata üle ka süsteemi tihedus mootorist katini.
10:11 02.02.2017
Turse (registreerimata)
Hei olen proovinud kahe katiga.
Ennem ülevaatusele minnes korralikult pähe ka andnud.
11:49 02.02.2017
PS (registreerimata)
Originaalkatalüsaatorid või universaalsed?
12:39 02.02.2017
Võite enne ülevaatust anda pähe niipalju kui soovite. Ülevaatuspunkti ukse taga jahtub katalüsaator seisva mootoriga 1 minuti jooksul kuna katalüsaatoris sees olev korundiumist kärg on üliväikese soojusmahtuvusega. Mõni vanem kat. lõpetab töö ka tühikäigul töötades. Kui minu soovitus ei sobi siis loomulikult on Teil õigus oma arvamusele, et kahega proovides ei ole tulemust ja võite seda teha ka kümnega kui ei tehta kati kütmist nagu soovitasin. Isegi uued universaalakatalüsaatorid tahavad vahel tuuritamist sest katalüsaatori "kärjel" olev väärismetall kattub õhukese oksiidikihiga kui kat. on kaua riiulis seisnud ja õhk pääseb ligi.
15:12 02.02.2017
Mul sama mootoriga auto ja pole veel ülevaatusel probleeme olnud ka siis, kui ukse taga järge ootan ja kat maha jahtub- sees pole vaja mingit tuuritamist teha. Originaalkat ja läbisõit 208 000. Kui ei ole teada, millal viimati küünlaid vahetati, võiks esmalt selle töö ära teha. Tehaseandmetel on vahetus vajalik 40 000km tagant, minul nad nüüd ligi 70 000 sõitnud, kuid ei mingit jama.
17:40 02.02.2017
Kõne all oleval masinal HC on nii väike, et kuidagi ei usu süütesüsteemi osalemist kõrge vingugaasi % saamises. Inimesel on probleem ja ta soovib lahendust ning minu arvates seda ei lahenda küünlavahetusega.
19:25 02.02.2017
No aga teeme siis väljavõtte teie kodulehelt

SÜSINIKMONOOKSIID EHK VINGUGAAS (CO)

… tekib siis, kui mootori silindrisse tuleva segu koostises on liiga vähe hapnikku. Hapniku kogust võib mõjutada aga ummistunud õhufilter ja drosselklapi asend (kinni või avatud), muidugi ka suletud asendisse unustatud õhuklapp mängib oma osa. Suurenenud CO kogus tekib, kui tegemist on liiga rikka seguga. Mootori tööiga sõltub silindritesse saabuva segu koostisest. Heitgaasides sisalduv CO kogus on suurim küttesegu põlemise ajal silindrites.
20:44 02.02.2017
Ärge seadke ennast naerualuseks kodanik punktiir, minu firma kodulehel olev on õige ja profi tehtud.
Hr. Timusk Henri pakutud heitgaasinäitajad on väga head ja korras gaasidele mis väljuvad mootorist. Kuid ei sobi gaasidele mis peavad olema järelpõletatud katalüsaatoris mõõdetuna summuti väljundil. Ärge solvuge kui ütlen, et Teie soovitus küünalde vahetamisele ei ole asjakohane, lihtsalt palju liigub siin foorumis tegelasi kes on abivalmis kuid annavad tobedaid soovitusi mis ei lahenda probleemi. Teie olete üks sellistest antud Honda heitgaasiprobleemi lahendamise soovitajana.
PS pakkumine heitgaasi torustiku tihendamise kohta on Teie omast asjalikum, siis saab COvrai võrdseks CO-ga. Ülevaatusreeglistik ei räägi "vraist" kuid siis saab ka ebatiheduse näitajad korda kuid kordan - vingugaasi % saab alla kui hakkab tööle katalüsaator.
21:26 02.02.2017
Turse (registreerimata)
Võtke rahulikult nüüd:) .
Vahetan homme uuesti katalüsaatori ja annan teada kuidas läks.
21:38 02.02.2017
Ja natuke agressiivsemat katalüsaatori kütmist ei teegi sellele mis hetkel all?

Rääkides uuest nn. universaalkatalüsaatorist, siis olen märganud, et nende tööiga on 1-5 aastat, küsige kas tootele on garantii (peaks olema vähemalt 1 aasta) kui nii siis jätke ostutšekk alles. Kui gaasid saavad korda siis säilitage ka mõõtmise väljatrükk originaalis ja enne aasta möödumist tehke heitgaasitest...
21:46 02.02.2017
Naerualuseks? Ma tegin copy sellest, mis Maitene kodulehel kirjas. Kui seda väljavõtet kommenteeritakse stiilis, et ise oled loll, siis ma olen natukene segaduses- kas see jutt siis vastab tõele või ei?
Muideks, küünalde vahetamine ei ole tobe soovitus (kuigi antud teemasse tõesti eriti ei haaku), sest ikka veel leidub meie seas inimesi, kes arvavad, et auto juures pole peale kütusetankimise midagi muud teha. Ka veel töötav, kuid juba vana ja piiri peal töötav küünal rikub töökarakteristikuid ja kurnab süütepooli.
22:12 02.02.2017
PS (registreerimata)
Väike vahemärkus universaalse katalüsaatori kohta - sellele ei saa anda ei kahe ega üheaastast garantiid. Põhjus - mitte mingi paber ei kinnita antud universaalse katalüsaatori sobivust antud kindlale autole. Igasugune universaalse kati autole toppimine on omal riisikol. Kui pärast on kat sulanud või lihtsalt "ei tööta", siis see ei ole garantii, sest mitte mingi sertifikaat ei kinnita antud toote sobivust sinu autole. Tahad garantiid - osta autokohane kat, millel serdid olemas..
22:20 02.02.2017
Minul ka see heitgaaside jama siiani alles.
Tühikäigul:
Co 0.869, lubatud 0.5
Hc 231, lubatud 100
Pööretega
Co 1.746, lubatud 0.3
Hc 186, lubatud 100
Lambda 0.961, lubatud 1
Niisiis, olen käinud autoga loendamatu kordi teeninduses, kulutanud hulga raha ja aega ja siiani korda ei ole saanud. Esimest korda kui autoga ülevaatusele läksin aastal 10.2015 siis sain korduva heitgaaside pärast, co oli mingi 9.99 vms nii et täitsa laes. Sai käidud remondis, vatetati nukkvōlliandur 50eur, siis ülemine lambda A osa 160eur, siis lōpuks jōuti järeldusele et MAP andur on per*es. Vōtsime pistiku lahti ja siis läbis ülevaatuse ideaalsete näitudega. Uus MAP jōudis ka kohale 100eur ja vahetasin selle ise kodus ära. Nüüd seekord ülevaatusele minnes 10.2016 on jälle heitgaaside jama, need näidud siis mis kirjutasin. Autol oli all originaal katalüsaator, arvati et nüüd selle viga. Vahetati ära mingi kvaliteetsema universaal kati vastu 150eur. Kōik täpselt sama mis enne. Viisin auto tagasi, kontrolliti lambdat-korras, MAP-korras, tehti diagnostikat jne, siis selgus et autoga sōiduajal heitgaase möötes on kōik näidud ideaalsed!!!! Aga kohe kui seisma jääd tōmbab näidu lakke! Lisaks on mootoris mingi hetk imelik klōbin/ örn kolin hästi örnalt. Arvati et selle viga on. Auto oli terve päev töökojas, kontrolliti veelkord köik üle, generaator kontrolliti, hammasrihmad jms, ōli vahetati, filter vahetati ja viga ei leitud. Viisin auto teise töökotta, kontrolliti sealgi köik andurid, süütesüsteem, möödeti kompresioon, sisselaske hermeetilisus jne jne. Viga ei leitud!! Sōites läheb auto kuradima hästi edasi, ōli ei söö egas midagi aga ülevaatuselt läbi ei saa. Pole rohkem töökodasid ka külastanud, rahast hakkab kahju. Viiamati ōeldi et autol on peal universaalküünlad, et ehk nende viga aga ma ei usu seda eriti, muidu see näit nii kōrge poleks. Kas on kellelgi mingeid ettepanekuid, soovitusi, arvamust? Auto läbisōit 200 000, liigub väga kenasti, ôikulu pole, 150 000km pealt on eelmise omaniku poolt teostatud plokikaane remont mootorile, ainult see kolin/klōbin on mootoris, eriti veel kui gaasi anda ja lased gaasi lahti siis mingi klōbin käib korra. Kütusekulu tundub ka nagu natuke suur aga otseselt nagu palju pole.
22:24 02.02.2017
Ja käivitates ka tahab alti 2-4sekundit käiamist saada, siis läheb käima.
00:13 03.02.2017
Miks ma selgitan ikka ja jälle, sellepärast et tahan ka Teid aidata? Hr. "punktiir" selgitan just Teile. Iga auto probleemi peab lahendama just antud masinalt saadud informatsioonist lähtuvalt. Ma vastasin Henri küsimusele - Mis variandid on?
Henri tunneb ennast auto probleemiga üksi jäetuna ja palub abi, siis tulete Teie ning alustate oma auto kiitmist ja pakute teemasse mitte puutuvat küünalde vahetust. Teemasse mitte puutuvat sellepärast, et mittekorras süütesüsteemiga tõuseb HC ja lambda arvutustulemus väljub piiridest 0,97 - 1,03, Henri autol on need asjad korras. Ma ei välista, et autol võib veel mingi heitgaasi probleemi tekitav pahalane olla kuid suurima tõenäosusega on ikkagi kati probleem.

To: PS
Tean juhtumeid kus garantii korras on vahetatud nn. universaalkatalüsaator, sellepärast mõtlesin pakkuda Henri´le edaspidise juhise mille täideviimine ei maksa temale mitte sentigi. See. et paljud ei anna garantiid müüdavale kaubale on pigem tarbijakaitse teema ja ärge hakake punktiiri kombel seosetut juttu ajama, mis sobivus, mis sertifikaat? Katalüsaatori valikuks ei ole muud vaja teada kas on diisel või bensiin, mitme liitrine mootor ja kas peab olema lambdavalmidus . Keegi ei hakka probleemi lahendamiseks ostma 94 aasta autole margipõhist katalüsaatorit mille hind ületab universaali 10 kordselt. Mis teiega on rahvas?

To: Katalüsaatorlambda.
Kindlasti saate probleemile lahenduse kui külastate firmat Speedster sest seal töötav Hannes Kirk on spetsialist selle sõna otseses tähenduses.
07:32 03.02.2017
ja1234 (registreerimata)
mul olli siuke jama, et just ülevaatusele sõites lõi mootori tule põlema. Keerasin kohalikku töökotta, tehti kindlaks, et lamba andur läbi. Tellisid uue anduri, ei hakanud selle pärast 100km esindusse pöörduma. Kuradi kallis oli, mingi üle 200 koos vahetusega. Ja siis ülevaatusel ka hetgaasid üle normi, väideti, et anduri vahetuse järel oleks kindlasti pidanud stendis üle reguleerima. Lasen siis esinduses ära reguleerida ja gaasid normis aga keskmine bensu kulu liiter rohkem kui varem. Müstika.
09:54 03.02.2017
Minu jaoks on müstika hoopiski see kui hästi oskavad mõned äpud remondimehed oma klientidele kärbseid pähe ajada. 99% tänapäeval kasutatavatel autodesl ei ole mitte midagi reguleerida heitgaaside asjades sest selle töö teeb ära auto pardaarvuti (ECU) Nüüd on tulemas masinad millel isegi mootori silindris kolvi liikumise amplituud (kompressiooni aste) on mehaaniliselt reguleeritav mootori juhtimise elektroonika abi. Ma ei muiga Hr. ja1234 üle vaid hirnun autoteeninduse meeste üle kes Teie autol reguleerivad heitgaase kui selle tegevuse teeb arvuti võttes tegevuse aluseks andmed suure hulga anduritelt. Minul on pooleli väga tuntud autoesinduse meeste käes purunenud mootori temaatika arendamine kus jobud väidavad, et läbisõidu 50% jääkgarantiiga mootori purunemise põhjuseks autoesinduse meeste käes on - autoomanik on masinaga teinud liiga lühikesi sõitusid. Selle masinamargi isenditele on 500 000 läbisõitu tavaline.
11:24 03.02.2017
Lugege viimast lauset, enne kui kommenteerida: "Lasen siis esinduses ära reguleerida ja gaasid normis aga keskmine bensu kulu liiter rohkem kui varem."
Ju siis ikka midagi reguleeriti.
12:19 03.02.2017
No kui (registreerimata)
liiter rohkem ja kõik korras, peaks ju keskkonna saastamine ka väiksem olema ja kõik rahul!? Nali, aga must vist.
12:50 03.02.2017
Lisaks veel seda, et auto aju on tavaline ümberprogrammeeritav mälukiip, kus tehases lastakse peale vajalikud tööparameetrid ja mitte miski ei takista pärast nende muutmist- uute andmetega programm peale ning töötab. Samal põhimõttel käib dislade remappimine või kasvõi käigukasti progemine. Segiläinud ajude puhul on tavaline, et kirjutatakse vana programm üle. Ja edasi tõesti töötab aju ning juhib mootori töörežiime vastavalt anduritelt saadud infole- annab lambda oma säutsu, annab õhukululugeja oma, lisaks turborõhk, juttu puhuvad ka nukkvõlli ja vändaandurid ning kõik ülejäänud tegelased seal mootori ümber.
14:02 03.02.2017
PS (registreerimata)
Mait, ei ole see universaalse kati teema nii lihtne, et paneme mida tahame. Alustame kasvõi heitgaasisüsteemi vasturõhkudest ja sellest tulenevast gaaside liikumisest läbi mootori.
Ja oleks huvitav teada, kas universaalne kat, millele on märgitud töömaht kuni kaks liitrit, et kas see sobib ühtmoodi nii vabalt hingavale 2-liitrilisele vanale Opelile, 2-liitrilisele uuele TSI Octaviale ja 2-liitrilisele turbo-Imprezale?
No ei saa olla universaalsel katil muud garantiid, kui lihtsalt uuest peast näed, et tootmises on mingi viga tehtud, näiteks keevitus/stants vigane. Kui universaalne kat on juba mingi suvalise auto all mingi aja töötanud ja riknenud, ei saa rääkida mingist garantiist.
14:29 03.02.2017
Lasen siis esinduses ära reguleerida - tähendab koranik punktiiri jaoks, et asi tehtud juba aga mis ma siin ikka, minule nüüd aitab ala proffidega vaidlemisest.
Hr. PS, kõik mida olen viimaste postitustega kirjutanud puudutavad Henri muret ja temale pakutud lahendust, mitte autode mootorite "hingamist"
Aitäh et minule koha kätte näitasite, ........ ja PS lähen nüüd häbenema oma kompetentsituse pärast.
15:00 03.02.2017
Viimasel ajal kuidagi närviline ja torssis?
Eks see ole avalik foorum ja kõik võivad oma arvamust avaldada ning tavaliselt vaidluses sünnib tõde. Seda ennegi kuuldud, et universaalkatid on paras saast ja üle paari aasta ei kesta- kas siis kulutada korraga raha uue originaali peale või iga aasta uue universaali peale- see on autoomaniku otsustada. Tegelikult on nii, et kui auto juba jukerdama hakkab ja kohe mingit konkreetset viga pole võimalik tuvastada, sest pealtnäha kõik justkui korras, siis jäädki ajusid komposteerima ja võid pool mootorit ümber laduda, enne kui miskit mõikab. Käisin kord ühe enda autoga tuntud teadmamehe juures, kes aparaat käes muudkui vaatas ekraanilt kirjasid, aga suust midagi tarka ei tulnud. Pärast raalisin ise välja, et viga võis vist olla hoopis seal, kuhu pääseb mitme tunni töö ja hulga mutrivõtmetega, aga selleks ajaks oli auto juba müüdud.
16:29 03.02.2017
Turse (registreerimata)
Hei
Igatahes sain co paika uue katiga. Niiet oli igati õige jutt aitähh.
Henri
08:35 28.03.2017
MetsaJack
Tere!!! Mure Ford Focusega 2002a 1,6l 74kW, heitgaasid jube kõrged. Niipalju tean et katalüsaator on vahetatud ja ülevaatuse onu ütles et seda ära vaheta. Millest alustada?
13:24 28.03.2017
Katseeksituse meetod on tavaliselt kallim kui minna otse disgnostiku juurde.
14:02 28.03.2017
kas mootor õli sööb? kas õhufilter on puhas?
16:24 28.03.2017
63amg (registreerimata)
selliste näitudega tuleb kohe diagnosti minna!co-8,2 sellist tulemust on väga raske saada isegi karburaator mootoril.õhulugeja,lambda,või temp andur on minu esialgsed pakkumised
20:56 28.03.2017
MetsaJack
Stendi aeg on kinni pandud ja loodan vea põhjused teada saada. Muidu selle pardaarvuti järgi on kütuse kulu enam vähem talutav sinna 8 liitri kanti mudasel kruusa teel. Hulluks läheb asi asfaldil kui gaasi vajutad 14-16l/100km näitab ja tume pilv taga
06:58 29.03.2017
küsid inimeselt küsimust, vastust loomulikult ei anta...
aga see auto võtab maanteel alla 6l kui sa seda veel ei tea.
12:03 03.04.2017
Sarapi-kaits (registreerimata)
Sama mootoriga tuleb seda kõrget HC-d (Co-d samuti) ette vahel küll. Ära tee järgmiseid üldsoovituslikke kulukaid vahetusi, olen ise läbi teinud ja pole sitta..i kasu:
1. mootori temp. andur ja tps andur(throttle position sensor) 29.-
2. pcv klapp 18.-
3. süütejuhtmed ja süütepool + küünlad 60.-
4. Samas pole kasu ka kütusepihustite puhastusest - 38.- magama jälle.
5. Ka õhulugeja vatitikuga puhastus on mõttetu. Õhufilter, soovitan - eemalda tüv ajaks üldse - vabam õhuvool ju.
Kutt diagnostikas arvab muidugi et mootor täitsa korras - ükski näit pole halb(sh silindrisurve) ja tulukesed/vilkurid ei anna endast kuidagi märku - SAMUTI RAHA JA AJA JA NÄRVIRAISK!
Üle 3 aasta lase un. katalüsaator alla keevitada ja pole muret.
Muidugi kui juba must toss gaasiga taga, siis peab tohutult õli sööma?
Kallan ka ise 3000km kohta umbes 1l juurde aga selle piskuga ei ladestu katal. pinnale suurt midagi.
Kokkuvõte: Soovitan ka siiski autost loobumist - rattaga on HULGA mõnusam - aint vahest vaja õlitada ketti ja rummu, rehve ka aeg-ajalt vahetada - sarnaselt autole. Aga muidu - superliikur! hea kulguri saaks 30 euroruubeliga kätte.
12:16 03.04.2017
Vabandust - ma ei pannud alguses teie fotol tähelegi et- lambda on ju kõvasti normidest möödas! Samas - co max norm on kehtestatud vastavalt 0.3 ja 0.5 mitte 0.2. Ilmselt uus moodus kuidas TÜV punktid saavad jälle kergeusklikke petta.Õudne, õudne, mis tramburai siin eesti varariigis toimub!
13:50 03.04.2017
Mul siin fotosüüdistus ka veel oma näitudest.
20:17 03.04.2017
12.07.2013 sooritatud heitgaasitesti arutamine 03.04.2017 on mittetavaline. Siin eesti vabariigis ei toimu tramburaid. Milles seisneb ülevaatuspunkti poolne petmine? Kas selles, et tehti mõõtmine ja anti koos allkirjaga ametlik dokument? Ma ei mõista süüdistust ega ka seda mida Te taotlete. Fotosüüdistus ütleb, et auto heitgaasid ei vasta reeglitele.
21:50 03.04.2017
. (registreerimata)
Kas 2002a. autol ei peaks co olema ikka tühikäigul 0,5 ja pööretel 0,3? Tramburai all peetakse seda ilmselt silmas.
08:07 04.04.2017
ei näe põhjust vinguda üv punktide üle- kui auto on korras, pole ülevaatusel mingeid probleeme. ja autot pole üldse raske korras hoida kui tema eest hoolitseda.
08:47 04.04.2017
punktireale. (registreerimata)
Soovitan soojalt enne klaviatuuriga klõbistama hakkamist minutikese oodata, vaadata peeglisse ja kui pulss ikka üleval, siis veel oodata. Ei maksa nii pöördesse minna, ei ole need sinu pakutud asjad siin ka ainutõed.
10:10 04.04.2017
https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1191/0201/6005/MKM42_li
sa1.pdf#

Kood 708. Ottomootoriga sõiduki heitgaasi kahjulike ainete piirsisaldus - vaadake tabeli viimast rida ja näete, et alates 1. juulist 2002. a on normid CO% tühikäigul 0,3 % ja tõstetud pööretel 0,2 %
Muuseas nüüd 15 aastat pärast reegli kehtima hakkamist leidub veel ülevaatajaid kes seda EI TEA sest minuni jõuavad aegajalt masinad mis meil käinud ei ole ja aastas vähemalt 25 korda näen, et munele masinale on kirja pandud veei vanad normid 0,5/0,3.
10:31 04.04.2017
Kallis hr Millert.
See heitgaasitesti foto mille lisasin, on võrdluseks eelmise foto postitajale sama mootoriga auto näitude kohta. Ja siin pole mingit vahet, millal see mõõtmine on tehtud - 2013 aastal olid TÄPSELT SAMAD NÕUDED HEITGAASIDELE mis nüüd, 2017 aprillis. See selleks.
Hämmastav, et teiesugune ülevaatuste ekspert ei saa aru, et postitaja MetsaJacki on petetud: kui te vaatate nr 16 tabelit lingil: https://www.riigiteataja.ee/akt/803291 ,siis näete et co max määrad(vastavalt 0,2 ja 0,3) mis on tehtud tema 2002 aasta focusele kehtivad tegelikult alates 2004 väljalaske aastaga sõidukile. Tema sõidukile PEAVAD kehtima co määrad vastavalt 0,3 ja 0,5%.
Olgugi, et ta poleks ka nende näitude piires läbi saanud, kuid lihtne näide: Läheb mees või naine ülevaatusele 2001a. autoga ja ei saa läbi - co oli tühikäigul 0,45%, kuna see ülevaatuspunkti tüüp toksis arvutisse alates 2004 aasta väljalaske piirmäärad. Ja nüüd käseb tüv punkti töötaja tulla korduvale ja koorib veel 15 eurot, pannes hiljem arvutisse korduval tüv-l nüüd juba õiged määrad. Keskmine inimene ei viitsi süveneda väljatrükki ja usubki "tarka ülevaatusonu".
Niipalju siis ülevaatuspunktide "aususest". Tramburai all tulebki sellist ülelaskmist, variserlikkust ja häbematust silmas pidada.
10:35 04.04.2017
Vat siis - hullumeelne riik. Üks akt ütleb üht, teine teist.
Riigipalgal kontorites konutajate tühitegevuse tagajärg...
15:58 04.04.2017
Kallis Sarapi-kaits.
Miskit on ikka päris metsa läinud, kas mina ja kogu vabariigi peale veel 300 tehnoülevaatajat või “paneb puuse“ Sarapi-kaits. Pigem viimane variant. Juba ammu ei lähtuta tehnoülevaatustel keskkonnaministri 2004 (KM) aasta määrusest. Tehnoülevaatust korraldab meie riigis hoopiski teine minister ja see on Majandus- ja kommunikatsiooniminister, (MKM) sellepärast ei huvita meid 30.09.2004 jõustunud regulatsioon. Teie elate minevikus sest vahepeal on vastu võetud 13.06.2011 MKM määrus nr 42. See, et MKM määruse 42 nõudeid rakendatakse tagasiulatuvalt ja selle sisu ei ühti 100% KM 2004 aasta omaga ei puutu ülevaatajatesse.
Ühes asjas on Teil 100% õigus ja ma ühinen Teie mõttega.
Segaduse tekitavad mitte meiesugused tähelepanelikud kodanikud vaid segadust tekitab üleriigiline korralagedus st. riigipalgal kontorites konutavad ja seejuures PÄDEVAD tühikargajatest riigiametnikud.
12:17 06.05.2017
pikk222
Autoks Opel omega.1998.a.2.0 bens
Tühikäigu mõõtmine
Pöörded 710
Lambda 1.074
Co 0.197
Co2 13.76
Hc 169
O2 1.80
Cocor 0.212
Kõrgendatud mõõtmine.
Pöörded 2770
Lambda 1.033
Co 0.628
Co2 13.97
Hc 122
O2 1.22
Cocor 0.645
Kuskohast alustada remondiga.
Kas kat läbi või lambda.

Ette tänades.
17:06 06.05.2017
Kas enne mõõtmise algust tõsteti mootori pöörded 3000 p/min juurde ja hoiti nii 3 minutit. Meie hoiame vahel kauemgi kõrgendatud pöördeid. Kui nii ei tehtud siis laske enne teha korralik katalüsaatori kütmine ja alles siis las teevad heitgaaside mõõtmise. Katalüsaatorit jõuab alati vahetada kuid enne peab olema 100% veendunud, et see vidin on täiesti mittekorras. Mõõtmistulemusi vaadates tekib tahtmine öelda, et ei tehtud korralikku katalüsaatori kütmist. Teinekord on heitgaaside mõõtmise analüsaator sellise programmiga kus mõõtmist alustataksegi tõstetud pööretel ja nii võib autoomanikule mulje jääda nagu tehtaks katalüsaatori kütmist, tegelikkuses aga alustati mõõtmist külma katalüsaatoriga. Ma ei saa öelda, et nii tehtigi sest mind juures ei olnud ju. On täiesti legaalne tegevus kui ülevaataja kütab katalüsaatorit ENNE mõõtmise alustamist. Paljud noored ülevaatajad ei tea seda ja nii juhtubki vahel, et ühel ülevaatusel tuleb kordusülevaatus ja teises kohas kus tehakse kütmist - ei tule korduvat samal autol...
17:31 06.05.2017
pikk222
Kati kütmist küll ei toimunud.
Visati juhtmed akule ja hakati mõõtma.
Umbes paari minitiga tehti kaks mõõtmist.Pöörded ei küündinid isegi 3000 ndeni.
Suht möödaminnes toimus tegevus.
Et oleks siis mõtekas paluda eelnevalt kõrgendatud pööretel umbes 3 minta lasta tõõtada mootoril ja siis mõõtmist alustada.

Muudetud 6.5.17 17:37

12:37 07.05.2017
Kahjuks on nii, et ei ole meie riigis ühtset ülevaatust ja riigiametnike jaoks on kõige tähtsam - ametnike jaoks kuulekas ülevaataja, sellepärast on pearõhk mitte koolitamisel vaid ülevaatajate taga nuhkimisel, saamaks teada kas iga ülevaataja mõtleb samuti kui riigiametnik... Ma ei hakka seda teemat pikemalt arendama kuid lõpuks väidan, et teadmiste põhine riiklik järelevalve EI OLE RIIGIAMETNIKE PREIORITEET. Mis puudutab teadmiste edasiandmist noortele siis kedagi ei huvita vanemate kolleegidega kogemuste vahetamise võimalus sest sellise töögrupi loomine ei paista piisavalt huvitav. Ei ole ametnikke kes sooviks enda kõrvale spetsialistide töögruppi kuna siis nad paistavad välja rumalatena professionaalide kõrval. Kui lähete oma autoga tagasi samasse ülevaatuspunkti nõudmisega, et Millert ütles - siis ma ei ole kindel kas saate õiglase kohtlemise osaliseks sest tihtilugu ei meeldi otsustajatele ülevaatuspunktis kui neid tuleb õpetama klient. Soovitan minna teise ülevaatuspunkti töösooja mootoriga ja väikse papi eest paluge: "Mehed tehke palun minu autole 3000 p/min ja hoidke 3 minutit, pärast seda palun koheselt ka heitgaasitesti ja selle väljatrükki. Vaadake, et nad ühendaksid ka mootori temperatuuri anduri, siis saab mõõtmistulemuse väljatrükk olema 100% reeglipärane kui paberile kantakse Teie auto reg. number ja otsus korras/mittekorras ja mõõtja allkiri. Kui mõõtmistulemus näitab, et heitgaasid on korras, alles siis võite saadud väljatrükiga minna ülevaatuspunkti kus anti kordusülevaatus heitgaaside pärast. Seal ei kõlba teisel ülevaatusel tehtud positiivse tulemusega heitgaasitest - selline on reeglistik, küll aga saab Teie palve olema motiveeritud hiljuti tehtud testmõõtmise tulemuse alusel.
18:09 08.05.2017
lambda madal, CO kõrge (registreerimata)
Tere,

probleem selline, et lambda näit liiga madal ning CO kõrge 2005a. mercedesel.

Mootori temperatuur:93C

Pöörded 760(tühikäik)
CO:0.92 (lubatud max 0.3)
HC: 2
CO2: 13.36
O2: 0.66
COcorr: 0.97

Pöörded: 2470
Lambda: 0.968(lubatud 0.97-1.03)
CO 1.02(lubatud 0.2)
HC: 59
CO2: 13.96
O2: 0.00
COcorr: 1.02

Mida peaks edasi tegema? Enne mõõtmist autol süttis mootorituli seoses tagumise O2 anduriga. Enne mõõtmist mingisugust kati kütmist mina ei täheldanud. Kas näitude järgi pigem midagi autoga viga või ebakorrektsed mõõtmisviisid?
18:10 08.05.2017
eelmise autor (registreerimata)
Tühikäigul HC 62, mitte 2
20:20 08.05.2017
Ka Teile soovitaksin teha nii nagu siin kirjutasin 12:37 07.05.17
Kui auto heitgaasid ületavad lubatut kolm korda (CO kuni 1,5% ja HC kuni 300ppm) siis kohe ei pea otsast juppe vahetama hakkama. Alles siis kui on 101% kindel, et mõõtmine sai tehtud kuumaks köetud katalüsaatoriga, on mõtet minna otsejoones remonti. Ainuke võimalus olla kindel kuumas katalüsaatoris on seda enne mõõtmist korralikult kütta mida saab teha ainult tõstetud mootori pööretega kus mootorist suurel kiirusel (et ei jõuaks gaasid jahtuda) katalüsaatorisse saadetud kuumade heitgaasidega antakse tõuge katalüüsprotsessi alustamiseks. Uue katalüsaatoriga seda tegema ei pea, vanaga (10 - 20 aastat) tihti aga küll. Mootori temperatuur on küll oluline, et oleks üle 80°C aga see ei tõesta, et mootorist eemal asuv katalüsaatori sees olev plaattinaga kaetud alumiiniumsulamist kärg oleks 300°C kuum.
20:46 08.05.2017
63amg (registreerimata)
tee ennem auto korda,kui tüv-i lähed! mootorituli ju seda näitabki
21:13 08.05.2017
Kui mootorituli (MIL) põleb aga heitgaasinäitajad on korras siis tavaliselt tunnistatakse auto ka korras olevaks. Vahel läheb mõnel masinal mootorituli põlema asjadega mis on lausa ootamatud. Näiteks Mini Cooper´i puhul, siis kui bensiinipaagi kork ei ole kinni keeratud, võib vabalt mootori tuli põlema minna ja sellepärast kordusülevaatuse vormistamine oleks tobe küll. Ma ei tea kui palju 300 ülevaatajast teab seda? Euro 4 taseme heitgaaside puhastussüsteemi kontrolli jaoks kasutatav, pärast katalüsaatorit asetseva lambdaanduri rike (mis absoluutselt ei mõjuta heitgaasinäitajaid), paneb samuti põlema nn. mootoritule. Tuleb kasuks kui teada mis anomaaliad võivad põlema panna MIL lambikest, nii ei pea igas olukorras masinat välja praakima kui ta heitgaaside mõõtmise test näitab normatiivide sisse jäävaid näitajaid st. masin ei saasta keskkonda. Jah enamus juhtudel MIL põleb siis kui heitgaasid paigast ära.
09:26 09.05.2017
COlambda (registreerimata)
TÜV aeg ei ole käes, ÜV kehtib. Heitgaase läksin mõõtma seoses mootoritulega, soovisingi teada, et kas heitgaasid on veel normis või on paigast ära.
Seega asi ei olnud selles, et läheks katkise autoga ÜV-le, vaid pigem selles, et hakata autot remontima enda jaoks, mitte ÜV jaoks :)
09:46 09.05.2017
selgeltnägija valerka (registreerimata)
mootoritulega minnakse ennem diagnostikasse ja alles selle vea likvideerimist on mõistlik teha co test
17:06 09.05.2017
63amg (registreerimata)
mida sa siis sinna tüv-i üldse ronisid,kui tahtsid autot remontima hakata!
22:53 09.05.2017
Maidule (registreerimata)
Ei maksa päris hoogu ka minna. Ükski ülevaataja ei peagi iga mudeli peensusi teadma. Kui rikketuli põleb, ei tohi läbi lasta. Vaevalt on Maidule saladuseks ka see et paljudes riikides on kasutuses ülevaatusel OBD diagnostika, kust on ka see näha, kas kõik mootori heitgaaside sisaldusega seotud kontrolltsüklid on sooritatud. Kui on sooritatud ja vigu ei ole, saab läbi (loomulikult muud asjad ka korras) Sellega välistatakse ka ukse taga värskelt rikketule kustutamised. Ja mõtleval ülevaatajal on ka rohkem infot. (mis teeb otsustamise veel keerukamaks)
Ja siis on ju veel tegelikult kaks mootori rikketuld.... JNE. Kas see ikka on ülevaataja töö?
Lambdaandurite vigade puhul ei maksa ka selliseid üldistusi teha. On autosid, millel tagumise lambda küttekeha viga viib mootori sellisesse avariireziimi, kus gaasid on masendavalt paigast ära, teisel ei morjenda see midagi ja toimetab rahulikult edasi (hakkab ainult natuke hiljem tööle kui heitgaasid ta üles on soojendanud) Isegi sellise labase asja puhul nagu sekundaarõhusüsteemi pumba viga (töötab ainult ca 20 sek. peale külma mootori käivitamist) ei hakka juhtplokk mitte kunagi lambda anduri signaali jälgima ja mootor töötab kogu aeg avariis ja rikkama seguga. JNE. JNE. Selliseid asju ei saa mitte kunagi ükski ülevaataja selgeks saada. Käigu või kõikidel Tiitsu või jumal teab kelle koolitustel.
Ja siis sellest katalüsaatori kütmise rõhutamisest. Kui eeldada heitgaaside puhtust kõige tähtsamaks, siis selline meeletu pööritamisega tööle hakkav katalüsaator tegelikus liikluses vähemalt pooltel juhtudel oma eesmärki ei täida. Ainuke eesmärki täitev variant tundub olevat soojemate ilmadega maanteel pööretega sõit (uuematel turboversioonidel on ka seal pöörded juba nii madalad, et asi küsitav). Talvel külmaga jahutab tuul selle pisikese pabula seal niikuinii maha. Lühikestest otstest ja linnas fooritaga kipub ka küsitav resultaat tulema.
Ma ei ole mingi paduroheline ja arvan, et normaalste gaasidega autod ei ole need, mis meie maakera hukka saadavad. Saagu kuumutamisega läbi ülevaatusel. Kas seda kuumutamist ikka nii palju rõhutada on vaja, sest tegelikku püstitatud eesmärki sellega ju ei täida.
Aga edu Maidule tema töös. Abi on paljudele ja saame teada ka juhmakate ametnike armee andekustest.

01:41 10.05.2017
Jah Hr. Virgo Tiitsu on minu mentor ja auto diagnostika õpiku üks autoritest, me vahel suhtleme teineteisega kas telefoni teel või elektronkirjade vahendusel. Olen saanud koolitust veel paaris kutsekoolis aga Virgot pean parimaks. Olgu nende lambdadega kuidas on, need las elavad oma elu nii diislil kui sädesüütel. Ma ei taha siin mingit õigust taga ajada, ütlen, et olen Maanteeametiga piisavalt palju suhelnud ning sellega oma koolituse saanud. Koolitus seisneb selles, et kui MKM 77 lisa 4´s ei ole puudust kirjas siis PEAN ka ohtliku auto korrasolevaks tunnistama (seejuures ikka selgitan teema lahti kodanikule). MKM 42 on juba ammu (2011 aastast) ülevaatajatele sisuliselt keelatud. Seega kuna mootoritule kohta ei ole ühtegi viidet Aris-2 programmis ja gaasid korras siis ainult kiusupunn ja haldusõiguse põhimõtteid mitte tundev vormistab korduva kollase mootoritulega.
Viimastes postitustes on kirjutatud juhtudest kus ei ole tehtud kati kütmist, see on teema mis vahel väärib tähelepanu. Panen siia väljavõtte Maitene kodulehelt.

Loodan, et antud video http://www.youtube.com/watch?v=U3Q_fc3TCDs annab parema ettekujutuse vajaliku seadme tööst. Nagu videost selgub, saavutab katalüsaator maksimaalse tootlikuse autosõiduga alles pärast 6 miili läbimist seega oleks õigem kui tehnoülevaatajad "kütaksid katalüsaatorit" natuke intensiivsemalt ja kauem kui näeb ette ARK mõõtmisjuhend.

Vahel tuleb mõista, et kütmisega tööle hakkav originaalkatalüsaator kestab kauemgi kui mõni 100€ vuhvel millele isegi garantiid ei anta. Teinekord natuke inimlikkust ülevaatusel ei tee paha. Kui autoomanik näeb, et ülevaatajale ei ole kordusülevaatuse määramine mitte eesmärk omaette siis on päris hea tunne kui näed kuidas autoomaniku nägu hakkab särama kui 0,8% vingugaasi kukub 0,08% peale. Ministeeriumi ja maanteeameti tegelik püstitatud eesmärk on muuta ülevaatajad kuulekate administraatorite karjaks kus ei ole kohta teadmistepõhisel otsustamisel vaid käib punktikeste klikkimine totaka vigadetabeli tühjadesse ringidesse ... Talvel külm tuul ei jahuta seda pisikest pabulat sest pabulal on ümber termokaitse plekk (kui ta pole ära kukkunud), siis korpus, siis tuleb asbest, küll aga aitab külm õhk jahutada heitgaasitorustikku ja sellega heitgaase enne katalüsaatorit sest tänu torustiku õhukesele seinale käib kiire soojusvahetus. Kell palju aeg magama minna.
09:15 10.05.2017
. (registreerimata)
No selline jutt küll ülevaatajate eestkõnelejale au ei tee. Kui rikketuli põleb ja heitgaasid on korras, võib mootorist tulev ch olla 1000 ja hea katalüsaator tõmbab näidud nulli. Las sõidab? Sellisel autol võib natukese aja pärast katalüsaator kokku sulada või auto maha põletada. Seda au küll endale ei tahaks.
11:16 10.05.2017
Mina ei ole eestkõneleja. Olen üks vähestest kes julgeb, toetudes faktitõdedele, öelda avalikult mis tundub olevat väheloogiline ja vahel lausa rumalgi. Mis puudutab ausse siis tänan avameelse ja õiglase hinnangu eest. Arvamuse aus avaldamine ei ole veel karistatav ja minu arvamused ei ole ettekirjutused kuidas peab ...
11:21 10.05.2017
Marko
Punktikese väljapakutud teooria on väga tõene, liigagi, korra sellina tsirkus läbi elatud. Hõõguv katalüsaator on üsna ropp vaatepilt. Õnneks tulekahjuni ei jõudnud. Heitgaase sel hetkel me, tõsi küll, ei mõõtnud.
16:06 10.05.2017
"mootoritulega minnakse ennem diagnostikasse ja alles selle vea likvideerimist on mõistlik teha co test"

Kuna suudan oma autot siiski korras ise hoida, siis heitgaasi test annab üsna palju infot autoga toimiva kohta. Kui oleks olnud lambda näit paigas ning CO kõrge, oleks ilmselt asi olnud mittetoimivas katalüsaatoris ja oleks saanud lambda anduri jätta rahule. Aga kuna viga andis tagumine lambda siis otsustasin lasta teha selle väikese raha eest heitgaasi analüsaatoriga testi. Sellel mootoril osaleb ka tagumine O2 andur kütusesegu reguleerimisel.

"mida sa siis sinna tüv-i üldse ronisid,kui tahtsid autot remontima hakata!"

Selle jaoks, et ma ei hakkaks umbropsu katse-eksitus meetodil juppe vahetama.

Suur tänu Hr. Mait Millert-le kiire ning põhjaliku vastuse eest.
Igatahes auto on korras, tegu oli lihtlabase tagumise lambdaanduri pistiku oksiidiga mida esmasel kontrollimisel tähele ei pannud.
17:03 10.05.2017
Olen varasemalt kirjutanud, et heitgaaside korrasoleku puhul mootori tule põledes
võib viga olla lambdas mis pärast katalüsaatorit. Samas tahaks kohe ise lugeda kusagilt ametlikust koolitusmaterjalist, et tagumine lambda osaleb SAMUTI sisse pritsitava bensiini koguse doseerimiseks vajaliku info andmisel sest siiani on piisanud enne katalüsaatorit asetseva lambdast. Tagumine lambda on minu teada AINULT katalüsaatori efektiivsuse kontrollimiseks ja näiteks diiselmootoriga sõidukil on lambdaandur EGR süsteemi töö kontrolliks. Kui kellelgi on pakkuda saiti kus selgitatakse, et ka tagumine lambda osaleb segu koostamise "aruteludes" siis palun andke saidi aadress ja ma saan ennast harida.
18:34 10.05.2017
Minul saiti kahjuks pakkuda ei ole. Mõned aastad tagasi kui sai koolis käidud, siis jäi meelde et mõnel autol osaleb ka tagumine hapnikuandur kütusesegu peenhäälestamisel(2-10% olenevalt mootorist). Seljuhul on tegu lairiba anduriga.
18:35 10.05.2017
selgeltnägija valerka (registreerimata)
Mida mingi andur teeb saab teada ainult ajus olevat softi lahates,muu on ainult oletus
11:14 31.05.2017
koivumagi
Ford Mondeo 2.0 2002 bensiin

Pöörded 3699
Lambda: 1.023
CO:0.555
HC: 145
CO2: 14.23
O2: 0.99
COcorr: 0.563
Mootori temp.: 74

Just vahetatud klapisääre tihendid, küünlad, süütejuhtmed, lambda andur, kat., lõppsummuti, kesksummuti, õli.
Mõistus otsas
16:59 01.06.2017
Mömm co (registreerimata)
Nüüd võid minna diagnostikasse, äkki tuleb seal viga välja.

Aga prooviks võid veel vahetada temperatuuri anduri, see su loetelust kõikse odavam jupp ka veel.
19:12 01.06.2017
kolvirõngad jäid vahetamata? ju ta ikka õli sööb, seda need vanad fordi mootorid teha armastavad. tagant sinist ei tule?
12:19 05.06.2017
Audi a4 1.6 mootoriga (registreerimata)
Tere selline mure seoses heitgaasidega....aasta tagasi ennem auto ostu sai kontrollitud auto ülevaatus punktis üle gaasid olid väga head...numbreid öelda ei oska aga ülevaataja ütles nii.siis auto liikus umbes kuu aega suhteliselt vähe..läksin ülevaatusele eelnevalt korduvalt 2 käiguga hoides 3000-4000 pööret...gaasid nii halvad et teil kat läbi vahetage ära....selle peale vahetasin süüte küünlad,õhu filtri ja 98 bensiin sisse...läksin samasse kohta kordus ülevaatusele gaasid isegi paremad,kui ostu eelsel kontollimisel...kõik ilus tore...aga nüüd aasta hiljem gaasid jälle nii hullud et
polevat normile ligi lähedased...ülevaataja andis veel võimaluse antku ma paaru maantee peal ja tulgu ma tagasi...tagasi jõudes hoitsin 2000 pöörde juures mòotori töös.kuna 2 autot oli järjekorras minu ees...mõõtmis tulemus sama...auto muidu ajab tagant subutist sellist vee taolist asja välja...märgatavat bensiini lõhna ei ole...aga ei tahaks uskuda et.tegu kondentsiga...ehk siis kas ainus ilmselge põhjus katalüsaatori läbi põlemine või siis jahtub lihtsalt nii maru kiirelt ehk maha?sumbuti ise terve jooks korralik lekkeid pole...

12:49 05.06.2017
Vahetult enne ülevaatust võib ju sõita kõrgendatud pööretega kuid tuleks meeles pidada, et õigem on tõsta mootori pöörded 3000 p/min juurde ja hoida kuni 3 minutit JUST vahetult enne heitgaaside mõõtmist. Korundiumkärg mis asub katalüsaatori sees ei oma mitte mingitki soojusmahtuvust kuna ta on väga väikese kaaluga sest tehtud alumiiniumsulamist.
13:00 05.06.2017
Audi a4 1.6 mootoriga (registreerimata)
Aga ikkagi väga suure tõenäosusega ei tee katolisaator oma tööd järelikult?
18:49 05.06.2017
Järeldada/oletada on võimalik alles siis kui esitate siin mõõtmise väljatrükilt mõõtmise tulemused ja annate auto väljalaskeaasta.
18:50 05.06.2017
63amg (registreerimata)
loomulikult ei tee.pole ju normaalne,et pead ukse taga tuuritama,et näidud paigas oleks.korras auto läheb ka 60-70 kraadise mootori temp. näidu järgi tüv-ist läbi
19:44 05.06.2017
63amg öelge palun seda kõigile kelle vanaisa sõidab ka täna ja kasutab 30 aastat vana sõidukit. Öelge seda neile pensionäridele kes on andnud endast kõik selle riigi ja laste jaoks ja nüüd ei ole raha ostmaks uut masinat. Ka vanadel autodel ja vanadel isadel on õigus liigelda ja kui ülevaataja teeb mõõtmist vastavalt mõõtmise juhendile mis nõuab katalüsaatori kütmist vanal masinal siis ma ei mõista mis Teil selle vastu saab olla?
21:44 05.06.2017
Marko
Mait, see asi on tegelikult palju keerulisem. Paljud inimesed ei osta põhimõtteliselt iseliikuvat arvutit, mille elushoidmiseks peab teda paar korda kuus servises raske raha eest elutähtsa kaabliga paaritama. Neil on pohh, et nende töökindla ja mugava auto istmel on enne ka keegi istunud.
Jutt rohelistest uutest autodest on nagunii müüt, siin on värsked andmed, kättesaadavad neile, kes soomet tönkavad. Ülejäänud kasutavad Google translatorit. Lihtsustatult võib öelda, et euro5 ja 6 nõuetele vastavad autod saastavad tegelikkuses 5-6 korda rohkem kui tehaseandmed lubavad

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/saksan-ymparistovirasto-n
ama-dieselit-saastuttavat-pahiten/uKqDU4q6
13:46 06.06.2017
Tere Marko, Teie teema on vägagi tuttav sest juba 10 aastat tagasi ma rääkisin ja kirjutasin, et on mingi jama kuna uutel Berlingodel ei saanud kuidagi diislitel vajalikku mõõtmistulemust. Kui aega saan siis kindlasti loen Teie pakutud saidilt. See, et autotootjad on petised ja autoesindused nende käepikendus on minule selgeks saanud. Mis veelgi põnevam siis minule paistab, et ka meie tarbijakaitse on asunud pigem kaupmeest kaitsma kui tarbijat, see aga ei ole tänane aruteluteema. Minu eelviimase postituse mõtet ei kustuta antud arvamusavaldus sest olen alati selle poolt, et ülevaatusel tehtaks tööd vastavalt reeglitele ja kui vanal masinal ei tehta katalüsaatori kütmist siis see on selge jama - lõppudelõpuks neid vanemaid masinaid ei ole nüüd nii palju kah. Ja kui uutegagi on pepu majas siis jah, kogu maailm liigub ainult ühes suunas - toodetakse inimmassi mis on kuulekas ja keda ei huvita absoluutselt enam miski muu kui toit...
19:44 06.06.2017
Lugesin pakutud lingilt juttu ja sooviksin lisada, et olen isiklikult kokku puutunud autoesinduse inimestega kes ütlevad, et vastavalt tehase normatiivile on veel normaalne kui BMW mootor kulutab 0,7 liitrit õli 1000 km kohta mis teeb õli vahetusest õli vahetuseni 10,5 liitrit. Vaatasin oma 2008 aasta VL. Honda Civic manuaali ja leidsin, et minu autoga ei ole veel mõtet esindusesse minna kui ta võtab 15 liitrit õli 15 000 km läbimiseks... Ongi nii, et auto peab vastu pidama garantii aja ja kõik. Pärast seda võid osta uue masina järgmiseks viieks aastaks ...
22:03 06.06.2017
63amg (registreerimata)
juba vähemalt 30 aastat tagasi oli autode kasutusjuhendites max 1 liiter tuhandele õli kulu lubatud.vahet pole kas töristasid linna vahel,või kütsid bahni peal katalüsaatorit 200 km tunnis.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.