Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: LED PIRNID

23:11 02.08.2009
enn1990
led pirnid
selline küsimus,et kas ma tohin 87a.hondale gabaariidi ja numbri tulede pirnideks panna
LED pirnid
15:01 03.08.2009
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: led pirnid
Teie ei tohi seda teha kuna määrus: https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13191853
Grupp 2 Valgustusseadmed Kood 201. Üldnõuded 3) laternates kasutatavad lambid peavad vastama E-reegli nr 37 või nr 99 nõuetele ja selliste lampide asendamine vahetatavate LED valgusallikatega on keelatud.
Selgitan: Seadusetegijad on selgelt ära keelanud hõõgniitpirnide asemele LED-ide paigaldamise.

16:26 03.08.2009
,, (registreerimata)
aga nii puht tehniliselt või lihtsalt liikluse seisukohast- mida halba need ledid siis teevad?
16:32 03.08.2009
AS (registreerimata)
Siinjuures küsiks aga Ameerikast toodud nii mõnegi mudeli tuled saab Eurodeks alles siis kui asi ledidena just teha ja ARK-st lähevad nad ka läbi. Kuidas see siis reguleeritud on?
Kas on eraldi luba taotletud?
16:36 03.08.2009
looder23 (registreerimata)
ega need LED-id seal midagi teegi, kuid kui seadus vastu võeti siis ei teatud neist LED-idest midagi. lihtsalt tehnika areneb kiiremini kui seadus. Ise kasutan neid veoautol gabariidi tuledes, läbi sõidetud pool euroopat, ühega ka ülevaatusel kõidud ja pole keegi kuskil midagi öelnud. ÜV ajaks tavaline hõõgniidiga pirn sisse ja pärast jälle vahetad ära.
18:20 03.08.2009
,, (registreerimata)
seda ma mõtlengi,et miks meie ametnikud sihuksed mõttetud nässid on ja eluga sammu ei pea. keelama on nad alati mihklid,aga miskit lubada ei raatsita kunagi.
19:08 03.08.2009
enn1990
seda tõesti et miks ei tohi autole midagi külge panna?
aga kui nendel seaduse tegijad ise midagi tahavad siis muudetakse neid
seaduseid küll üle öö.
10:48 04.08.2009
Kui spekuleerida teemal siis valgusdioodid ei anna nii hajutatud valgust kui hõõgniidiga lamp st. dioodil on pigem suunatud valgus mida ei satu reflektorile nii palju kui hõõgniidiga lambi puhul. Seega numbrimärk ei ole valgustatud ühtlaselt nii nagu nägi ette valmistaja tehas sest valgusdiood valgustab numbrit väga hästi ainult sealt kuhu on valgusviht suunatud. Sama lugu on ka eesmiste parktuledega st. reflektorile tuleb liiga vähe valgust. See on põhjus miks on määrusesse kirjutatud: "Laternad peavad olema koostatud nende ehituses ettenähtud optilistest elementidest, lampidest ja hajutiklaasidest." Selliste pisiasjade kallal "norimine" on paljudele vastumeelt ja ma mõistan pahandajaid kuid küsiks: "Kuhu tõmmata piir reeglitest kõrvalekaldumise lubatavuse ja mitte lubatavuse vahele?" Vaadake lapsi, nad mängivad peitust ja peavad kinni reeglitest, suureks saades on paljudel väga raske nõustuda isegi pisiasjadega???
11:53 04.08.2009
looder 23 (registreerimata)
siis võiks põhimõtteliselt ju enamus veokeid ja haagiseid ülevaatuselt mitte läbi lasta, sest pole mina näinud veoka ja haagise gabariitides mingeid optilisi elemente. seal valgustab seda ainult tavaline lamp ja hajutiklaas. samas panin haagise numbrituledesse led-lambid (sest haage oli vedruvanker ja tavalised lambid põlesid tihti läbi, vahest päevaga) ja täpselt samamoodi valgustas numbrimärgi ära. ainult oli sinakas valgus.
15:01 04.08.2009
Hr. looder, valgusti klaas on optiline element.
17:50 04.08.2009
E36 320i (registreerimata)
Enda kogemustest võin öelda, et LEDid valgustavad numbrimärki palju paremini tavalised hõõglambid (muidugi mitte mingi odavad hiina LEDid, mis põlevad väiekse sinise täpina, vaid korralikud PowerLEDid). Sama jutt ka parktulede kohta, panin võrdluseks ühte LEDi, teise höögniidiga. Vahe oli ainult valguse värvuses (valge ja kollane siis), tugevuses mingit vahet küll polnud.
Lihtsam on seadusega ju kõik korraga ära keelata, mitte hakata välja töötama seadusi, mis kehtestakisd mingid normid LEDide kasutamiseks. Aga ajaga võiks ikkagi kaasas ka käia.
23:53 04.08.2009
enn1990
minuarust ka on LED-id palju parema valgusega kui tavaline hõõgniitpirn.
ja kuna LED-pirnid on palju väiksema voolu tarbimisega siis peaks minu
arust aku ka kauem kestma.see on vähemalt minu arvamus.ja ma ju vahetaks ainult pirni mitte "optilisi elemente" ehk tule klaase ! !

Muudetud 4.8.09 23:55

21:25 05.08.2009
?? (registreerimata)
Panin oma A4 avandile ka ledid numbri tuledesse ja on märksa valgem kui enne. Kollase kuma asemel on valge valgus ja number on märgatavalt paremini loetav. Parktuled samuti. Kui mõnel ülevaatajal või politseihärral peaks sellest probleem tekkima et valgustus liiga hea on siis tulgu taevas appi. nägu ei meeldi, saad trahvi nagunii
22:38 05.08.2009
enn1990
nu jah tuled valgemad pimestavad seda "politseid". ta ei näe autonumbrit
kontrollida
00:26 11.09.2009
B.A (registreerimata)
Eks ledil ja ledil ole ka vahe! Parktulesse jääb ta vanadel autodel tõesti nõrgaks. Muidugi on olemas ka Power-ledid, kuid nende kasutamine on samamoodi hetkel sedasusega keelatud.
20:26 24.09.2011
Suurehv (registreerimata)
Talvel ei soenda led pirn piisavalt tule klaasi, ja tuled muutuvad lumetuisus nähtamatuks.
12:37 27.09.2011
James75
Alles nägin üht vanemat BMW-d mille omanik oli nubbrituledesse diodid pannud. Tulemus oli see et kogu numbril oli kaks kitsast vertikaalset valgustatud ala mille peale jäi üks täht ja üks number (neist keskmised). Sellist pilti nähes on selge miks ei ole selline looming lubatud.
15:24 27.09.2011
Sellise totaka olukorra tekitajad ei näe probleemi.
16:42 27.09.2011
To: Suurehv (registreerimata)
tänapäeva autol on led tagatule klaasil eraldi soendus. :-)
17:52 27.09.2011
.. (registreerimata)
mis see ´´soendus´´ on? ... susi-soe...? midagi huntidega seoses?
21:01 27.09.2011
Antud foorumi ülesanne ei ole emakeele õigekirja õpetamine või eksijate kallal norimise võimaldamine, vaid on liiklusvahendite ülevaatusega seonduvate probleemide, küsimuste, seaduste, kehtestatud reeglite lahtimõtestamiseks ja mõistmiseks. soendus = soojendus
21:43 27.09.2011
kpl (registreerimata)
milleks toppida neid led-e igale poole.eriti suva ju pole kas number on rohkem valgustatud või mitte.ledi müüjatele see olukord muidugi meeldib.
10:09 28.09.2011
meelis79
Aga mina topiks LEDe kasvõi sellepärast, et kui parktuled on LED pirnidel, siis kestab aku kauem, kui on vaja auto kuskile maantee äärde parktuledega jätta.

Muudetud 28.9.11 10:09

18:09 28.09.2011
´ (registreerimata)
miks peab jätma auto kuskile maantee äärde? see on umbes sama jutt, et tulekustuti on hädavajalik, sest äkki...
aga kui siiski peab jätma, siis sellisteks olukordadeks on pagassis ohukolmurk.
00:20 29.09.2011
abc. (registreerimata)
tulekustuti ongi siis hädavajalik kui äkki.......eks ju.
kui auto peab pikemaks/lühemaks ajaks tee äärde jätma on selgelt märgatavam mõlemalt poolt põlevate ääretuledega, muidu neid polekski autol küljes- odavam tootagi. Ah et miks peab tee äärde jätma, sellele saabki vastuse kui tekib põhjus ja et sul seda kunagi tekkinud ei ole, ei tähenda veel et ei tekigi.....mitte kellegil, mitte kunagi.....
12:21 29.09.2011
´ (registreerimata)
lihtsalt see on natukene naeruväärne põhjendus ledide panekuks. elus on piisavalt palju asju mis juhtuvad printsiibil "kui äkki..." ja see lause lubab isegi tänaval kõndides kiivrit kanda, sest äkki kukub usa satelliit alla. kuid selle kandja oleks teiste silmis ehk natukene naeruväärne. fakt on see, et ohukolmnurk tuleb seaduse järgi igal juhul välja panna kui see "äkki" juhtuma peaks, seega mõelda endale välja olukord, kus aku peab mingis situatsioonis tänu ledidele kauem vastu, on lihtsalt naiivne. aga loomulikult ledide värk areneb ja peagi on kõik autod nendega varustatud ning siis pole enam vaja selliseid põhjendusi välja mõelda ja saab tunda uhkust- mul on led tuled. umbes samamoodi nagu ennevanasti tunti uhkust esimeste elektripirnide üle.
13:55 29.09.2011
meelis79
Okei, see on üks lisapluss (mitte ainus põhejndus), et aku kestab kauem. Samas on ju hea kui unustad parktuled peale ja hommikul saab veel auto käima?
Aga mulle lihtsalt meeldib valge valgus rohkem kui kollane, samuti mulle meeldib efektiivsus - sama valguse juures vähem ampreid või samade amprite juures rohkem valgust.
17:15 06.02.2015
symbiontsik (registreerimata)
Siin mainitud et led ei sojenda.... Kas oled kunagi power ledi käes hoidnud kui ta on töös ta annab ka välja piisavalt sojust et mitte näppu vahel hoida. ning samas pole mul olnud ka mitte mingeid probleeme ülevaatustega kui on olnud led pirnid parkides. samas läheb see seadus ka vastuolusse meie uute pääva tuledega. ning seaduses on kirjas et tagumise numbri tule valgus peab olema [valge] mitte kollane . Nii et vaadates eestis teedel sõitvaid autosid peaks enamus rekkasid olema teepealt maas tehnoülevaatus seadustikule mitte vastavuse pärast. sest enamus rekkadel põleb ees otsal rohkem kui kaks park tuld ja paaril korral ka näinud punaste ja siniste leedide kasutust millega mina olen vastu näppe nooruspõlves saanud nii et vähe. kuidas on nii et seadus on vaid siis vajalik kui politseil on igav ning vaja kedagi kiusata. minu arvates kui tehno ülevaatus on andnud mu autole OK ja ma pole selle juures peale ülevaatust midagi muutnud peaks olema ju auto ka kasutuskõlblik eesti teedel ning ledide kohapealt mis teeb politsei kompetentseks et mul just leed pirn sees on või et see pole mitte hõõg pirn ?
15:34 07.02.2015
Kui Teie autol on valgusdioodid hõõgniitpirnide asemel siis see on ülevaatuse reeglistiku vastane olukord mida põhimõtteliselt võetakse kui pisipuudust mille peab autoomanik kõrvaldama esimesel võimalusel. Auto küll tunnistatakse korrasolevaks kuid väikese kohustusega asi õigeks muuta. Määruses on kirjas tõesti, et tagumise registreerimismärgitule tekitatud valgusvihk peab olema valge värvusega. Isegi siis kui Teile tundub ta olevat kollane, loetakse valguse värvust valgeks. Autopirnide tootjad on kõrgelt haritud insenerid kes määravad valguse värvuse seadmega millel nimetus kolorimeeter ja tegelikkuses võib ka sinaka alatooniga valgust lugeda valgeks kui ta jääb teatud koordinaatide sisse. Ma ei mõista milline seadus läheb vastuolusse päevatuledega. Tegelikkuses on asjalood nii, et tuled peavad olema kooskõlas reeglitega mis tähendab, et reegleid ei tehta tulede järgi vaid ikka vastupidi. Paljud rahvusvahelisi vedusid tegevad masinad on tõesti reeglitele mittevastavate tuledega ning siin on asi selles, et autojuhid rikuvad reegleid kuna on edevad ja tahavad kaugelt välja paista ning oma autot teistest kuidagi erinevaks muuta. Seadus on alati vajalik. Ka lastel on mängureeglid mis täiskasvanute jaoks muutuvad seaduseks või määruseks või eeskirjaks.
21:04 05.04.2018
Autojuht3000 (registreerimata)
Samas hakkab tänaval silma hulgaliselt LED numbrituledega autosid.
Olen näinud isegi sellist bussi, millel olid numbri külgedel led numbrituled ja keerates teatud kauguselt, need isegi natuke pimestasid, kuna olid nii eredad.
Samas tean, et ühel kaubikul on led numbrituled ja valgustavad valge valgusega ning number on palju paremini nähtav, kui originaalidega oli.
Numbrivalgustus näitab kenasti maha ja kedagi ei pimesta.
00:11 06.04.2018
Tehnoülevaatusmaastik on riigiametnike abiga pidevas muutumises, mis tähendab, et kolm aastat tagasi suhtuti leebemalt LED kasutamisesse hõõgniitpirni asemel ja selline olukord ei toonud ilmtingimata kaasa kordusülevaatust. Täna on samas asjas olukord karmim sest nüüd peab vormistama kordusülevaatuse kui numbritules on LED hõõgniitpirni asemel. Ülevaataja enam ei otsusta kas tegemist on liiklust ohustava rikkega või nn. olulise puudusega ning vormistatakse kordusülevaatus kuna seda nõuab Maanteeameti vastavat pädevust omav ekspert. Kõik ülevaatuspunktid said 22 märtsil Maanteeametist järelevalve kuukirja kus muuhulgas teatati järgmist.

Laternates on lubatud kasutada vaid tüübikinnitust omavaid valgusallikaid. Teadaolevalt pole olemas ühtki vahetatavat LED valgusallikat, mis omaks tüübikinnitust, seega ei ole vahetatavaid LED valgusallikaid lubatud sõiduki välistes valgustusseadmetes kasutada.

Vastavalt paari nädala tagusele kohustuslikule juhisele ei ole ülevaatajatel enam muud varianti kui tunnistada ise paigaldatud LED pirniga numbrituli kordusülevaatuse vääriliseks vastavalt MKM 77 lisa 4 https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1010/9201/7010/MKM_2808
2017_m47L4.pdf#
tuleb valida puuduse kirjeldus 4.7.2.1. Kui autol on LED numbrituli juba tehase poolt siis ei ole ju probleemi ehk kui keegi nii väga tahab led numbrituld siis kas vahetab kogu numbritule valgustuse kui on olemas selliseid tulesid antud masina margi ja mudeli jaoks, või ostab sellise auto kus tehase poolt LED numbrituled.
22:16 06.04.2018
kuno24
LED-id kärssavad väga tihti läbi ja nii lollakalt, et autole ei tule veateadet, sest lisaks LED-ile on neil veel paralleelne takisti auto tuledemooduli petmiseks, 1 sellise autoga ma jäin Maidu juures ülevaatusel lolliks- endise omaniku poolt olid numbrituledesse LED-id topitud, 1 surnud, teine vilkus. Lisaks on liigse heledusega LED-id tagatuledes saatanast- sõida, nagu mingi pedemajaka taga. Takistid, millega tuledemoodulit petetekase, tekitavad ahelas sama voolu, mis hõõglambilgi. Seoses sellega ei saavuta nende can-bus või mis iganes error-free LED-idega mingit energia kokkuhoidu. Selles mõttes ma kiidan heaks, kui neid Hiinas kootud LED-i tegelasi Maa peale tuuakse. Meeldiv valge tule toon oleks 3000 - 4000 K ja tagasihoidliku, õige heledusega, pahatihti on pandud mingid potisinised või prožektorid. 1 inimese saagast, kuidas ta oma autole aftermarket LED tagatulesid üritas aretada ja millega see lõppes: http://foorum.bmwclub.ee/viewtopic.php?f=38&t=279238

Muudetud 6.4.18 22:51

06:59 07.04.2018
bemmarimees (registreerimata)
No aga millised need mittevahetatavad ledud siis on?
Kas sii kui see pirn lõpeb vahetatatkse terve latern?
08:46 07.04.2018
r.r (registreerimata)
Samas poed pakuvad ka lähi ja kaugtule led pirne,tähistusega.
Kas siis neid võib paigaldada.
09:02 07.04.2018
jee.kim (registreerimata)
Kui tulede klaasil/korpusel vastavat tähistust pole siis EI!
10:29 07.04.2018
rrr4444 (registreerimata)
jah LED võib paigaldada
11:50 07.04.2018
V...u (registreerimata)
Ei tohi toppida led-e, kui tehas on ette näinud originaalis valgusallikaks hõõglambi. Kui on originaalis led valgusti siis rikke puhul lähebki kogu täiega vahetusse.
16:52 07.04.2018
bemmarimees (registreerimata)
areng on siis selles suunas et varsti läheb auto lammutamisele kui üks pirn läbi põleb. see turumajandus on kuidagi väärastunud.
21:37 07.04.2018
Marko
Kahjuks on sul õigus, just sinna oleme teel.
08:58 12.04.2018
Siimmmmmm (registreerimata)
Kaisin led ülevaatusele. Koik oli korras. :)
11:37 12.04.2018
42uus (registreerimata)
Mine palun vaata mitme aasta vanuseid autosid (kui endal ei ole, uuri kasvõi kaubanduskeskuse parklas kellegi võõra oma).

Enamikel plastik klaasidega tuled, mitte ühtegi tähist ei ole peal.

Eriti näiteks need, millel on minu jaoks "nö stange udukad ledid" - klaasil pole mitte midagi, töötab follow me home tulena, töötab reaalse udutulena, töötab nö kurvitulena väiksel hool sisekurvi valgustates, mõnel autol on stange led ka nö päevasõidutuli pealekauba.

Samuti on see, et uuematel led põhituli (terve tuli siis led, mitte lampidega mängitav jama) - tähiseid ei ole ning ka kapotti avades ei näe miskit tule pealt. Jah, taga võib olla, aga seda ilma plastikuid laiali kakkumata ei näe.

Need autod hakkavad sel või paari aasta jooksul ülevaatustele jõudma.

Ise töötan kohas, kus käivad läbi tutt-uued autod (tehasesoojad, otse treilalt maha) erinevate tootjate omad...need tuled ja asjad võtavad vahepeal tõesti kukalt sügama. Ülevaatajatel saab raske olema.

Endal ligi 10 aastat vana auto, plastklaasidega tuled. Ees xenonid koos led päevakatega - ühtegi märgist klaasil ei ole. Ainsana on siis näha kui kapott avada. Tagaots on täielik led autol (sh numbrituled), seal on märgised kenasti plastklaasidel.
Üle 20 aasta vanusel autol sai ostetud uud tuled ette. Ennem olid klaasid, siis märgised ilusti klaasil. Uued on plastklaasidega luuptuled - jällegi pole märget klaasil. Õnneks on märgised tule pealt näha.
Kuna oleme tööl ühe ~ 5 a vana, kasutatud auto tulesid vahetanud, siis minu küsimus uute tulede kohta- mis saab siis, kui tule plastpinnal (üleval kapoti alt vaadates) on neid E märgised ja lahtreid (mis millele vastab) 4 tk kõrvuti. Näiteks ühe näite korral vastab luup halogeenile. Teisel juhul HID lahendusele, kolmandal juhul D2S lahendusele? Mis loogika seal veel on? Uued tuled siis üle maailma universaalsed ehk igati pidi võib kasutada? Miks 4 tk kõrvuti on siis. Selline tunne et võiks mingi 4 kohalise numbri järgi valida aga selle numbri vastet ei ole tulel olemas - ei plastklaasil ega mujal korpusel.
10:21 15.04.2018
Autojuht3000 (registreerimata)
See elektri kokkuhoid, mida keegi siin räägib auto LED pirnide puhul on täiesti tühine, sa ei suuda seda kütusekulu vahet välja mõõta, mis see 0,0001L kokku hoiab.

Kuid, mis saab neist LED päevasõidutuledest?
neid on paljudele autodele paigaldatud, mingid väiksed universaalsed, mida müüakse ja mida vahepeal hoolega osteti ja paigaldati.
Kas need tuleb ka nüüd autodelt eemaldada?

Mina õnneks pole seda lollust kaasa teinud ja neid isepaigaldatud LED päevasõidutulesid ma ei salli, kuna eemalt ei paista auto nendega silma ja lähedal olles need võivad pimestada.

Üldse võiks ülevaatuspunktid esituledesse suhtuda karmimalt ja politsei võiks ka neid rohkem kontrollida.
Sest tänaval liikleb ikka väga palju autosid, mis pimedas vastu tulles pimestavad ja tuled ilmselgelt korras pole.
Nagu on kuulda olnud, siis mitmed paigaldavad oma vanade autode esituledesse ka keelatud 90-100W pirne.
11:06 15.04.2018
Olen arvamusel, et Maanteeameti ekspert, kes nõudis tehase poolt paigaldatud tuledel tähistuste leidmist, on tänaseks oma seisukohta muutnud. Küll aga peab ülevaataja leidma vajalikke tähiseid hilisemalt paigaldatud tuledelt st. peaasjalikult päevasõidu RL või isegi DRL. Näiteks DRL tähistuse kohta ei ole midagi kirjas MKM 42-s kuid kui on olemas ka E siis ei tohiks probleeme tulla. Olen märganud LED dioodidest koostatud väikseid valgusribasid mis tegelikkuses omavad ääretule tähistust aga autokasutaja on lasknud need tuled panna kui päevatuled, siis on need tuled kliendi poolt maha võetud ülevaatuse käigus. Usutavasti ühendati need tuled hiljem tagasi. Tahaks veelkord meelde tuletada, et ülevaatustegevus on tänaseks allutatud haldusõiguse reeglitele mis tähendab - mis on MKM 42 -ga lubatud, see on lubatud ja ülejäänud on keelatud. Kui autol on mingi oluline puudus, kuid puudub selle puuduse kirjeldus MKM 77 lisa 4-s siis ei sanktsioneerita. Kui on olemas Maanteeameti juhend siis otsuse tegemisel juhindutaksegi sellest juhisest. Mis tähendab, et ülevaataja on üha enam riigiametnike poolt kaugjuhitav ja varsti ka kaugjälgitav oma töös isiklikku seisukohta mitte kasutav palgasaaja. Teile saab elu lihtne olema sest enam ei loe autot kontrolliva inimese arvamus vaid see mis on mustvalgel kirja pandud ja see kõik on arvuti vahendusel internetis leitav.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.