Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: LISAKAUGTULEDE PAIGALDUS

01:51 11.08.2010
zinch
Lisakaugtulede Paigaldus
Tere,

Sirvisin läbi 98% foorumist, aga korralikku vastust enda küsimusele ei saanud ja postid kus midagi välja võis lugeda on aastast 2004-2006.

Lüliti, lülitamine, REF-arv , ja kõik muu on selge nagu 5 sõrme. Oskab keegi mulle nüüd öelda, Tänase päeva seisuga. Kas Lisakaugtuled tohib paigaldada auto katusele, kui nad jäävad esimestest ratastest taha poole? (Maasturid, Kaubikud). Kus on üldse see "esimeste rataste" seadus kirja pandud? - Tõesti ei leida ma seda ülesse.

Aitäh!
12:50 11.08.2010
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: Lisakaugtulede Paigaldus
Lisakaugtulede mõiste on kustutatud meie leksikonist. On mõiste kaugtuled ja punkt. Mind isiklikult ei sega kui räägitakse lisakaugtuledest. Olgu see-selleks. Lisakaugtuled võib paigaldada katusele esiteljest tahapoole. Selline esiteljest taha keelav seadus (Sõiduki tehnojärelvalve eeskiri) kehtis veel 1999 Igaks juhuks lisan, et Ref. arv on nüüd 100
14:31 11.08.2010
najh (registreerimata)
Tere,

Ettepanek - äkki kirjutab siis ühte kohta kokku kõik lisatuledega seotud:
päevasõidutuled (LED), udutuled, kaugtuled. Mida võib kasutada, milline markeering peab olema, mis millega põleda võib ja mis ref arvud jne...
15:59 11.08.2010
Kõik reeglid on vabalt saadavad ülevaatuseeskirjast https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13311266 sealt leiab lisaks viited eurodirektiividele ja e-reeglitele.
Kõike copy-pastetada siia oleks liiga tülikas.
08:24 12.08.2010
Ralf
100- ometigi tuldi mõistusele- tore! Tänud neile, kes selle dibiilsuse lõpuks ära muutsid! :D:D
13:54 27.08.2010
Ralf
Kuid küsimus. Pärnu Tehno Kuller tehnoülevaatus punktis sai täna käidud ja uuritud nende lisaks paigaldavate kaugtulede kohta. Väideti et määruses on kirjas, et lisakaugtulede puhul sisselülitamine peab toimuma eraldi lülitist mis on varustatud kontroll lambiga.
Samas mul tekkis küsimus, et kuna määruses ei ole enam sättet "lisakaugtuled", siis miks peab mul olema nende lülitamiseks lisa lüliti ja lisa märguande lamp, kui ma võin nede lülituse signaali ühendada original kaugtulede ahelasse ja märguande lambiks kasutada seda sama lampi mis armatuuris kaugtulede lülitasmisel siniselt põlema süttib?
Esitaks siis kongreetsema ja kokkuvõtlikuma küsimuse suure mula peale-
Kas lisaks paigaldatud kaugtulede elektrisüsteemile peab lülitamiseks paigaldama märguandelambiga lüliti, kuigi ei ületata kontrollarvu 100?
Tänan juba ette!
16:30 27.08.2010
Ei saa nõustuda kolleegide väidetega. Kui tehnoülevaataja ütleb midagi siis peab ta olema valmis näitana oma väite tõestuseks vastavat kirjarida kas arvuti kuvari ekraanilt või paberkandjal. Seejuures peab alati teadma, et ülevaatust puudutav regulatsiooni muudetakse pidevalt (järgmine muudatus juba alates 1 sept.), olen ise rumalasti "reha otsa koperdanud" nõudes asja mis enam ei kehti. Ei usu, et kaugtulede vana regulatsiooni tagasi muudetakse aga täna tõesti ei nõuta lisalülitit või lisa märgutuld. Isegi lisareleed ei nõuta otseselt aga on ju siililegi selge, et originaal kaugtule relee kontaktide voolutaluvusest ei piisa või tuleb see vahetada suurema kontaktipinnaga relee vastu või panna paralleelselt lisarelee. Tähtsaim tingimus on, et kui toimub tulede ümberlülitus lähituledele, siis peavad kustuma korraga kõik kaugtuled.
16:41 27.08.2010
Ralf
Aitäh, väga vastusega rahul! :D
10:53 22.10.2015
Sull12
Tere

Kas oleks võimalik välja tuua mõnda punkti konkreetselt lisatulede lülitamise kohta.
Mul kõigil autodel lisatuled, aga täna uuele masinale paigaldamisega tekkis probleem, kuna esindus tahab paigaldada 2!!! lülitit, üks siis kust ma saan tuled üldse sisse välja lülitada ja teine, kust siis sõiduajal lülitada.
Mul pole ühelgi teisel autol sellist totrat lahendust, on üks lüliti, millest saan lisatuled välja lülitada ja sõiduaegne lülitus käib ikka auto enda kaugtulede kangist.
Kas Mait leiaks mõne täpsustava nn regulatsiooni või seaduse, et saaksin näidata ka esinduses. Kuna minu jutu peale läksid nad seal täitsa närvi, et peab olema 2 lisalülitit lisaks veel auto enda omale.
11:07 22.10.2015
Sull12
Kaevusin ka E-reeglitesse, mida leian, on ainult see, et tuled peavad vastama:
"E - reegli nr 48 või direktiivi 76/756/EMÜ nõuetele", kus on ainult öeldud, et ümberlülitusel peavad kustuma KÕIK kaugtuled üheaegselt ja tagasi kaugtuledele lülitades peavad süttima VÄHEMALT 2 kaugtuld ja kõik.
Kas nii ongi?
16:07 22.10.2015
peps7777 (registreerimata)
Lugedes ja uurides neid määrusi, ei leia mina sealt üldse nõuet lisalüliti kohta (kui tulede ref. arv jääb kokku alla 100). Seega, kui sul on autol kaks tehasepoolset kaugtuld ja tahad lasta paigaldada veel kaks, siis võivad kõik neli tuld koos süttida ja kustuda auto enda tulede ümberlülitist. Ehk siis täpselt see sama jutt, mis Mait on kirjutanud paar posti üleval pool.
19:44 22.10.2015
? (registreerimata)
Sull12 paistab varjub lisatulede referentsi arv. Kui lülitada koos põhi tuledega - jääb põlema koos üle 100, selle pärast nõutakse kaks lüliti,et on võimalus sisse korraga lülitada kas põhi kaugtuled ,või lisakaugtuled eraldi.Koos neli tuld on välistatud sisselülitada.
20:28 22.10.2015
Tehnoülevaatusel ei mõõdeta kaugtulede valgusjõudu kuna selleks puuduvad seadmed ja siin antakse subjektiivne hinnang valgusti toodetud valguse kvaliteedile. Minul on kasutusel esilaternate valguse kontrollseade millel vastav indikaator mida ma vahel ka kasutan selleks, et autoomanikule näidata kui halvas seisukorras on esilatern ja selle poolt toodetav valgus. Suunates autolaterna valguse kontrollseadme eksaanil oleva avause kaudu fotodioodile, liigub vastava indikaatori osuti kas rohelisesse alasse või ei. Vanasti olid sarnased indikaatorid lindimakkidel kasutusel. Rääkides kontrollarvust mille leiab auto esilaternal võin arvata - kedagi ei huvita teadmine, et vanal "võisilmal" on tegelik ref. arv kordades väiksem kui ta oli siis kui latern oli uus. Seega arvestatakse laternal oleva numbriga olenemata laterna hetkeseisukorrast ja autol peavad süttima tehasepaigalduse kaugtuled ka siis kui nad ei ole piisava valgustusefektiivsusega. Selleks, et halvema valgusseadmega autol oleks võimalik paremini enda ees teed näha ongi võimalus paigaldada lisapaar kaugtulesid.
Esimese asjana peaks jõudma selgusele milline on auto tehasepaigaldatud laternate ref. arv ja sellest lähtuvalt ka toimetatakse. Üks variant on, et lisatakse veel üks tulede paar sellise arvestusega kus elektriskeem koostatakse nii, et süttivad kõik kaugtuled ja siis ei ületaks üheaegselt põlevate tulede ref. arv numbrit 100 ja siin peaks mõtlema tugevamat voolu lubava relee kontaktide kasutamisele.
Teine variant on see kui lisatavate tulede summaarne ref. arv koos auto põhilaternate kontrollarvudega ületab lubatu. Sellist varianti kasutatakse vanemate masinate puhul kus masina enda põhilaternates kasutusel olevad kaugtuled on väga "väsinud" ja ei soovita auto hetkehinda ületavaid uusi põhilaternaid osta. Sellisel juhul suunatakse kaugtule lülitist tulev vool kahe positsioonilisele ümberlülitile mis annab toite siis kas auto vanadele laternatele või pärast ümberlülitust uutele tuledele. Samuti tehakse ka siis kui autoomanik on ostnud liiga suure ref. arvuga täiendavad kaugtuled mida ta ei taha või ei saa poodi tagasi viia.
Määrus ei räägi ümberlüliti paigaldamise kohustusest seal antakse teada, et elektriühendused peavad tagama valgustugevuse mis ei ületaks kontrollarvude summat 100. Mis teatud juhtudel tähendab, et ei ole sellist nõuet võimalik tagada ilma ümberlülitita.
20:53 22.10.2015
Sull12
Ehk siis jõuame tagasi algusesse, et hetkel paigaldajafirma, mis tegeleb ka ülevaatusega, pole ÜV reeglitega kursis :) .
Vaidlesin nendega päris pikalt, kui autol järel käisin ja soovile, et palun näidata siis konkreetne reegel/seadus jne, mille alusel peab mul olema lisatulede lülitamine eraldi lülitist- sellele ei osatud vastata, ehk siis tugev üleskutse kõigile ÜV käijatele- kui tekib ükskõik, millega probleem, nõudke kohe konkreetset põhjust paberil, kuna tänane kogemus näitas, et vähemalt Pärnus ei teata küll, mida räägitakse-nõutakse.
Varasemad kogemused, millest tänane teema üldse tõusis, ühel mu vanemal masinal, millel on xenon lähituled, aga halogeen kaugtuled, elimineeriti üldse tehase kaugtuled ja paigaldati 3 lisakaugtuld ja ei ole olnud siiani ühtegi probleemi. Teine, tänaseks 1a vana masin, sai ostes kohe tellitud lisana lisatuled, kus aind küsiti, kas ühendame otse lisatuled, või läbi relee ja lüliti, arvasin, et relee võiks ikka vahel olla, auto enda el süsteemi kaitseks juba.
Ja täna tekkis siis kolmanda masinaga probleem, kus taheti ehitada täiesti idiootset el süsteemi.
Lõpuks minu soovidele vastu tulles (läbi hammaste sisistades), tehti ikka klassikaliselt, ehk siis relee ja lüliti, kust on võimalik soovi korral lisatuled välja lülitada, aga sõiduaegne lülitus jääb ikka tehase kangist.
Jutu mõte- kui kasutada lubatud ref arvuga lisatulesid, siis pole vaja mingit totrat 2 lisalülitiga (tegelt lausa 3 lülitiga) süsteemi.
Jutt kuni ref100 kohta siis
21:05 22.10.2015
Saagu valgus (registreerimata)
Tere!

Selline teema seoses lisakaugtuledega. Sai talvel autole paigaldatud Hella Comet FF 200 lisatuled. Tule korpusel selgelt loetavad märgistused HR ning DR. Kuna vastav märgistus on olemas, siis sai parema valgustuse jaoks vahetatud tavaline halogeenhõõglamp gaaslahenduslambi süsteemi vastu välja (pimedal ajal palju sõitmist, hea veidi rohkem valgust teele panna).
Seega tehniliselt peaks olema kõik korrektne? Ka tehnonõuete lisa 1 kood 201 lõike 2 järgi on antud latern koostatud selle ehituses ettenähtud lambist, olgu selleks siis halogeenhõõg- või gaaslahenduslamp.

Teine küsimus kerkib seoses referentsiarvuga. Tulel märgitud samuti kaks arvu, 17,5 ja 37,5. Minuteada kehtivad need vastavalt siis 12V 55W ja 24V 70W halogeenhõõglampide korral.
Kui 55W halogeenhõõglampi asendab 35W gaaslahenduslamp, siis kas referentsiarv jääb samaks, 17,5, või tõuseb see automaatselt 37,5 peale?

Olen selle määruse lisa mitmeid kordi just valgustusseadmete koha pealt läbi lugenud ning viimasele küsimusele konkreetset vastust pole kuskilt saanud. Oleks meeldiv kuulda inimese arvamust, kes sellise asjaga igapäevaselt kokku puutub. Seoses esimese küsimusega, ei ole siiani leidnud põhjust, miks ei tohiks paigaldada lisakaugtule laternasse teist tüüpi lampi, kui see on tootja poolt vastava märgistusega lubatud.
21:12 22.10.2015
No on absurditeater. Hiljuti pidi MA väljastama kaugtulede juhendi kuna meie keskel on liiga palju "jopskeid" kes ei mõista lugeda määrust ja direktiive. Peaks hakkama tõsiselt mõtlema tehnoülevaatajatele "IQ lati" kehtestamisele sest liiga paljud meie keskelt häbistavad mind ja minu kolleege oma laustobedate otsustega. 3 lisakaugtuld on keelatud sest tulede kohta kehtib nõue paarisarv ja kui mõni ei tea mida tähendab sõna "paaris" siis sellised võiksid pigem turul vihtasid ühekaupa müüa...
21:36 22.10.2015
Sull12
Kui me aga tahame olla oma elukvaliteedis jne Skandinaavia, miks siis ei võeta reegleid sealt üle? On sul masinal 2,3,4 või 6 lisatuld (sõiduauto), kedagi ei huvita, kuna kui auto vastu tuleb, lased nad niikuinii ära.
Samas on see täiesti totter teema, kasutan ju lisatulesid pimedas, ehk et ma näeksin metslooma, magavat joodikut teel, helkurita jalgratturit jne, aga ei.
Sõida miski tootjapoolt tehtud "seasilmadega" ja ole rahul.
Jah, nn keskmisel pereisal ei teki seda küsimust, kas paaris või paaritult või ref75 või ref100, aga inimestel, kes liiguvad ja sõidavad palju, ka Eestist väljas, on kahjuks praktiline/karjuv vajadus näha teel/teekõrval toimuvat ka pimedas.

Ühtpidi oleks väga tervitatav, kui oleks kuskil konkreetselt kirjas, kuidas ja kas kasutada, kuna tänane kogemus näitab, et ÜV teostajad ei tea kohati isegi, millest räägivad.
Teisalt- elu on juba nii ülereguleeritud, et ei tea, kas ja kuna üldse hingatagi tohib :)
09:32 23.10.2015
kupu_3 (registreerimata)
Lisakaugtulede peale mõtlevad need autoomanikud, kel on põhituledes H7 tüüpi pirnid. Kummalisel kombel on just H7 kaugtuli nii kitsas, et isegi laugemas kurvis jääb sõidurada pimedusse. Samuti ei saa kaugi ulatust ühise korpuse tõttu reguleerida. Mõnel autol kippus juba 90 peal tuledest mööda sõitma.
14:36 23.10.2015
Navara3000 (registreerimata)
Olen aastaid nagu õige mees oma vana pickupiga ülevaatusel käinud. Kunagi said esirauale 17,5 ref arvuga tuled pandud juhuks kui peaks miski seadus karmimaks minema- noh 17,5 ikka lubatuks jääb. Nüüd sel aastal siis võeti ülevaatusel tuled ette, autol originaal esiraud koos tulekinnitustega jne. Hakkas pull pihta- küsib kas need ikka tohivad olla? Noh ref 17,5 miks siis ei tohi eluaeg olnud. Leidis tuleklaasilt miski A tähe, see olevat ääretuli(parktule pesa on sees) ja ei tohi olla rohkem kui miski 40 cm sõiduki servast. Esiraual vaid 40 cm kahetule vahe. No faak "pargi" pirni sees ei ole, pole ka juhtmeid järgi ja enamik ringisõitvaid lisatulesid on kui mitte põlevate parkidega siis vähemalt sees olemasolevate pirni soklitega. Sellise jonni juures oleks küll tahtnud Otile heeblit anda.
16:23 23.10.2015
To: Navara3000
21:12 22.10.15 postituses viitasin hiljuti MA inimeste poolt hiljuti saadetud kaugtulede kontrollimise juhendile ja nagu Teie siin meid informeerite juhtunust, võin järeldada, et Teie poolt viimati külastatud ülevaatuspunkt on saanud mainitud juhendi. Tehnoülevaataja ainult täitis saadud juhendis olevaid juhiseid ja Teil võib olla põhjust pahandada selle peale kui nõue tundub olevat bürokraatlik.
16.10.2015.a. saadetud juhendis on selgitus. 5. Mitut funktsiooni täitvate valgustusseadmete puhul tuleb järgida üksikutele funktsioonidele ettenähtud paigaldusnõudeid eraldi.
Kui sõiduki ülaosale paigaldatud kaugtulelatern omab ääretule funktsiooni ja on paigaldatud sõiduki külgservast kaugemale kui 400 mm, siis tuleb puudus liigitada kui „Latern, selle valguse värvus, paigutus või valgustugevus ei vasta nõuetele“ – Ohtlik puudus (määruse nr. 77 lisa 4 punkt 4.2.3.).
Siit jätkan oletades, et olete enda autole ostnud „Rekka kaugtuled“ mis käivad veduki katusel kuna neil on ääretule lisafunktsioon pisikese tulukesena ja seda kinnitab ka A täht. Kui oleks laternal parktule lisafunktsioon siis ei oleks A tähte. Tähendab, et siis kui selline latern paigaldatakse sõiduautole, peab olema täidetud ääretule paigaldamise asukoha nõue. https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1310/7201/5009/MKM42_li
sa1.pdf#
Kood 212. Eesmine ääretulelatern 2) alumise eesmise ääretulelaterna: a) valgusava välisserva kaugus sõiduki külgservast ei tohi M ja N kategooria sõidukil ületada 400 mm.
Kui laternast on eemaldatud ääretule pirnikesed siis sellele vaatamata peavad need laternad olema paigaldatud vastavalt juhisele (400 mm). Põhimõtteliselt oleks võinud ülevaataja nõuda nende lisakaugtulede eemaldamist kuna masinal ei saa olla neli alumist ääretuld, selle asemel pakuti variant kus tulede omavahelise kauguse suurendamisega saab täidetud ääretule paigaldamise reegel olenemata sellest kas tules on ääretule pirn või ei ole.
MA juhendid kuuluvad vastuvaidlematult täitmisele ka siis kui nad tunduvad mõnes asjas karmid või isegi bürokraatlikud. Otile heebli pakkumise soov oli liiast, seda võite pakkuda MA tehnoosakonna juhatajale kelle nimi on selle juhendi lõpus mis nõuab kordusülevaatuse vormistamist kui laternad on külgservast seespool rohkem kui 400 mm.
19:23 23.10.2015
.................... ... (registreerimata)
Aga siis öeldakse, et sul on latern "rikkis", pole juhet pole pirni ;)

Minuteada oli kogunisti selline lugu, et uued veoautod ei saanudki registrisse kuna tulede ref. arv oli juba lõhki. EU toodab aga meie standardid on võimsamad :)
Selge see, et igasugused muud tuled ja viled(pedemajakad) on selline kahtlane teema..
20:40 23.10.2015
Tõstaks oma teema uuesti üles, et konkreetset vastust saada.
Kuus postitust tagasi kirjutasin järgmist.

"Tere!

Selline teema seoses lisakaugtuledega. Sai talvel autole paigaldatud Hella Comet FF 200 lisatuled. Tule korpusel selgelt loetavad märgistused HR ning DR. Kuna vastav märgistus on olemas, siis sai parema valgustuse jaoks vahetatud tavaline halogeenhõõglamp gaaslahenduslambi süsteemi vastu välja (pimedal ajal palju sõitmist, hea veidi rohkem valgust teele panna).
Seega tehniliselt peaks olema kõik korrektne? Ka tehnonõuete lisa 1 kood 201 lõike 2 järgi on antud latern koostatud selle ehituses ettenähtud lambist, olgu selleks siis halogeenhõõg- või gaaslahenduslamp.

Teine küsimus kerkib seoses referentsiarvuga. Tulel märgitud samuti kaks arvu, 17,5 ja 37,5. Minuteada kehtivad need vastavalt siis 12V 55W ja 24V 70W halogeenhõõglampide korral.
Kui 55W halogeenhõõglampi asendab 35W gaaslahenduslamp, siis kas referentsiarv jääb samaks, 17,5, või tõuseb see automaatselt 37,5 peale?

Olen selle määruse lisa mitmeid kordi just valgustusseadmete koha pealt läbi lugenud ning viimasele küsimusele konkreetset vastust pole kuskilt saanud. Oleks meeldiv kuulda inimese arvamust, kes sellise asjaga igapäevaselt kokku puutub. Seoses esimese küsimusega, ei ole siiani leidnud põhjust, miks ei tohiks paigaldada lisakaugtule laternasse teist tüüpi lampi, kui see on tootja poolt vastava märgistusega lubatud."
20:50 23.10.2015
Lisatud kaugtules puuduv ääretule pirn või tule mittepõlemine on puudus mis ei too kaasa kordusülevaatust ja masin tunnistatakse korrasolevaks.
https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1290/7201/5006/MKM_m98_
lisa4.pdf#

4.2.2. Lülitamine 1) Lülitamine ei tööta vastavalt nõuetele. VO-puudus.
21:44 23.10.2015
To: Saagu valgus
Kui laternal on nii HR ja DR siis tähendab see seda, et latern on koostatud selle ehituses ettenähtud lambist, olgu selleks siis halogeenhõõg- või gaaslahenduslamp.
Kui 12v (töötava mootoriga 14v) elektrisüsteemis kasutatakse H3 halogeeni siis on ref. 17,5 ja kui 12v süsteemis kasutatakse gaaslahenduslampi siis on ref. 37,5, selline on minu subjektiivne arvamus, mida toetab ka Teie esitatud selgitus: "...siis sai parema valgustuse jaoks vahetatud tavaline halogeenhõõglamp gaaslahenduslambi süsteemi vastu." Guugeldades Hella Comet FF 200 leiabki vastava selgituse. Jätaks 24v süsteemid suuremate veoautode pärusmaaks. Kasutades talupojaloogikat ma mõistan, et olenemata süsteemi pingest on ühesuguse valgusallika puhul lihtne mõtelda, et kui 55w annab ref. arvu 17,5 siis 70w annab küll suurema ref. arvu kuid ta ei saa olla 37,5 kuna referents ei olene otseselt mitte toitepingest vaid valgusallika võimsusest.
Kui võimsus 70w on 27% suurem võimsusest 55w siis suurendades ref. arvu 17,5 27% võrra saan mina tuletatud ref. arvu 22,2 mis jääb kaugele ref. arvust 37,5.
01:10 24.10.2015
Sull12
Täpsustav küsimus Maidule: kus on kirjas, et tuled peavad olema paaris? Mina loen hetkel aind ref100 välja, mitte et 1paar, 2paari jne lisatulesid on lubatud.
10:13 24.10.2015
xxxxxxl (registreerimata)
Kood 203. Kaugtulelatern
Nõuded: 1) M ja N kategooria sõidukile peab paigaldama kaks või neli
kaugtulelaternat. N3 kategooria sõidukile võib lisaks neljale kaugtulelaternale
paigaldada kaks kaugtulelaternat. N3 kategooria sõidukil võib üheaegselt põleda mitte
rohkem kui kaks paari kaugtulelaternaid. Kui M, N1 ja N2 kategooria sõidukil on neli
kaugtuld peitlaternates, siis on lisaks lubatud paigaldada kaks kaugtulelaternat, mida
võib kasutada ainult hoiatavate lühikese intervalliga järgnevate valgussignaalide
edastamiseks
3) elektriühendused peavad tagama, et summaarne kaugtulede valgustugevus, mida
saab üheaegselt sisse lülitada, ei ületaks 300 000 cd, mis vastab valgustugevuse
kontrollarvude summale 100
15:26 24.10.2015
To Mait Millert:

Aitäh Teile vastuse eest!
20:26 30.10.2015
Sull12
Jätkaks teemaga, nagu lollile ja jonnakale eestlasele kohane :)

1. Miks on meil Eestis just välja mõeldud ref arv 100, kas sel on ka miski tark põhjendus, mitte "kabinetis sündinud" põhjendus, Kuna eriti vahet pole, kui vastusõitev masin lajatab silma 75 või 100 või 150ref arvuga täistuledega, kui unustab ümber lülitada.
Kunagi põhjendati seda sellega, et kui kaugtuled on liiga head, siis lähituledele lülitades tekib nn šokk, et ei näe enam midagi. Mis tänaseks on ajalugu, kuna masinate lähituled (xenon, led) on teinud üüratu arengu, aga kahjuks kaugtuled taandarengu.

2. Uuel autol nüüd tuled ees, täitsa sõiduautole lubatud, aga kae raiska, led riba tuledes sees, üleval u 6cm sirge triip, nn parktuli. Miks on see ÜV nõuete järgi keelatud. Tuledel CE, E ja EUE jne kirjad ilusti peal. Taas küsimus- kas on sel miski mõistlik seletus, miks olla ei tohi, mitte "kabinetis sündinud" seletus.
Kui mõelda sellele, kus tänastel salongist välja sõitvatel uutel masinatel on led päevasõidutuled, siis need 2 lisatule täppi on küll liikluses kordades ohtlikumad :)

Miks see tulede teema mulle nii tähtis on? Sõidan autoga väga palju, isegi rohkem kui Toobal :) ja väga palju polaarjoone taga, kus lihtsalt PEAD nägema, mis toimub. Inimesed (nn keskmine ametnik) aga ei saa sellest aru, kuna temal tuleb aastas korra pimedas ema juubelilt koju sõita ja sellega sõit pimedas piirdubki. Ja kui sõita aind lõunapool, siis seal ka pole lisatuledele miskit vajadust, kuna liiklus on nii tihe/intensiivne, et hea kui öö jooksul 3x kaugtuled sisse saab lülitada.
22:28 30.10.2015
breaking bad (registreerimata)
selle kohta ikka olemas Euroopa Komisjoni otsus aastast 2009.

"6.1.9.1. The aggregate maximum intensity of the main‑beam headlamps which can be switched on simultaneously shall not exceed 300,000 cd, which corresponds to a reference value of 100."
.alates 2010 lubas ka Soome tõsta 75 pealt 100-le. Rootsi selline erijuhus,et pole ise seda maks määra paika pannud ja lubab näiteks 3 lisatuld ette paigaldada ,nii et tuled sageli summaarselt ületavad seda 100 ref.arvu. ehk 300tuh candelat.
22:32 30.10.2015
chr05 (registreerimata)
Sull,sa pole ainuke loll kiunuv eestlane.Isiklik kogemus on,et see tulede teema on ametnike suva teema.Miks,seletan.Läksin treilaga avarii väljakutsele.Patrull pidas kinni,lisa kaugtuled lubatust esiteljest 15cm tagapool,korduv ülevaatus.Siiani ei mõista,cm siia või sinna,keda see kotib,nagunii pead tuled ümber vahetama kui kedagi pimestama hakkad.Minul isiklikult pole vahet kas autol on ees 10 või 20 laternat,põhiline on kuna neid kasutatakse,või ma eksin?
23:11 30.10.2015
Nüüd enam ei ole keelatud kaugtuled katusel ja esiteljest tagapool. Minul on palju kogemusi ametnike suva ilmingutest ja see ei huvita siin riigis mitte kedagi peale minu. Drastilisem näide, millest liigagi tihti räägin on see kui ARK-st anti seadusevastane juhend. Vastavalt sellele juhendile rikkusid kõik ülevaatajad rõõmuga määrust ja keelasid seaduse vastaselt juhist taga tumedad klaasid kõigile õppesõidukitele (nõue kehtis ainult ARK eksamisõidukitele). Mina olin ainuke kes rikkus juhendit kuna see oli seaduse vastane ja mind kutsuti ARK-i kvaliteedikomisjoni aru andma. Tegin kirjaliku vastuse ja järelpärimise õiguskantslerile ning mind enam ei oodatudki sinna komisjoni vaid saadeti veelkord määrust rikkuv juhend kuid ei tehtud otsust minu nn. rikkumise kohta... Selle asemel tehti muudatus regulatsioonis ja viidi uus määrus kooskõlla ebaseadusliku juhendiga. 1,5 aasta pärast mõisteti kui rumal on õppida auto juhtimist "akvaariumis" ja pärast lubade saamist ostetakse tagumiste tumedate klaasidega auto... Seejärel hakati jälle lubama tumeklaase õppesõidukitel, vot nii käivad asjad meie riigis ja neid tobedusi jätkub hulgi.
00:01 31.10.2015
chr05 (registreerimata)
Hea on lugeda,et keegi on sinuga samal nõul.Seda tulede teemat ei teadnud,sest isiklikult on vaja pidevalt tööd teha ja ei jõua koguaeg riigiteatajast seadusi lugeda.Olen õnnelik,et sain eesti riiki või Taavi A8sse oma raha panustada.See toonklaasi teema on selline,et üks ülevaataja ütleb,et kui sul on kaks välipeeglit siis värvi oma tagaklaasid kas või õlivärviga üle,teisele see ei meeldi.Viljandi mingi motopolitsei saadab kordusele kõik,kellel aknad porised,tehase toon või mis iganes tume klaas.Nii,et meil on ikkagi suhteline keelukäsu riik kus on ametnikul ainuõigus.
13:44 31.10.2015
Sull12
To breaking bad:

Siinkohal tulebki välja nn suure Euroopa ühetaoliseuse suur puudus. Kui sakslane mõtleb, et ref 100 on ikka sitaks palju, siis skandinaavlane nutab, et nii vähe aind lubatud.
Kuna lõuna- eurooplane ei tea, mis asi on polaaröö, mis imeloom on põder või põhjapõder ja et nad ka vahest teedel võivad jalutada.
Sellistes asjades peaks olema ikkagi igal riigil miski oma otsustusõigus, juba geograafiast lähtuv.
Sama ka Eestis, hiljuti oli artikkel, et see aasta on juba olnud rekordiliselt loomadele otsasõite, samas kui korralik valgus lisab ju ohutust. Jällegi eurooplane (miski otsustajate ring) ei saa sellest aru, kuna temal kiirteed aiaga piiratud ja ristmikud valgustatud.

Kuna Mait varem kirjutas, et peaks tegema ÜV juhendi tulede kohta, siis küsiks, kas on oodata mõistvat juhendit, või "kabinetis sündinud", nt eriti just parktuled lisatuledes- kuidas halvendab see liiklusohutust nii, et see on ohtlik viga?
17:54 27.01.2016
coolblueLED (registreerimata)
Kuna see värskeim lisatuledele paigalduse teema, siis teeksin oma küsimuse päringu siia:
* Mida on teada sellistest tuledest, nimega "LED Light Bar" ehk LED Valgus Riba?, mida järjest enam ja enam müüakse ning mis enam levib.
Põhimõte selline, et tegu ühe pika pulgaga, kuhu on topitud tohutult LEDe sisse ning see siis peaks valgustama (müüakse siis kas udu, kaug või offroad varianti)
Paigaldatakse see kupatus siis kas autodele esistange alla, esistange peale, maasturitele esi "kängururaua" pale/alla/kohale/külge, või maasturitele/offroad masinatele esiklaasi kohale või siis katuseraudade külge ning see Light Bar võib olla kuni auto laiune põhimõtteliselt.
Näide:
http://ledonlineworld.com/images/36w-75inch-led-light-bar-.j
pg

http://ledlightbarreviews.net/wp-content/uploads/2015/12/led
-light-bar-nissan-patrol.jpg

https://i.ytimg.com/vi/DlnqYz9Sh_s/maxresdefault.jpg

http://cdn.roughcountry.com/media/catalog/product/cache/1/th
umbnail/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/l/i/lights-50-inch-
gm-mounts_70506-installed-close.jpg

Miks ma seda küsin?
1. Mis asi see LED light bar on ja mille alla see liigitub? Lisa kaugtuli? Lisa udutuli? Lisa Offroad valgustus? Üks suur töötuli?
Eeldan, et tulel ja klaasil on CE märgistus peal.
2. Mis on selle paigalduse nõuded? Tohib seda ükskõik millele paigaldada? Sõiduauto? Suur auto? Maastur? Dziip? Offroad masin? Veoauto?
3. Kas seda tohib üldse EU-s kasutada? Kas seda tohib liikluses kasutada?
4. Kuidas kasutus? Peab kate peal olema? Ei pea?
5. Ühesõnaga kuidas see asi regulleeritud on?

--

Küsin seetõttu, et oman ka erinevaid traktoreid, kus üleval kabiini serval on töötuled. Mõnel ka madalamal. Need töötuled on tähistamata, omades vaid klaasil töötule märgistust ja CE märget ja kõik.
Kuna töötegemine on pikk, sai need välja vahetatud samasuguste, kuid LED töötulede vastu.
Ühel traktoril sai vanad ära koristatud, ja lastud paigaldada eraldi korpuses töötuled kabiini üles serva (30W tk-täpselt samad on ka veoautodel tahapoole suunatud töötuled pärast esisilda 2 tk-külgedele ja pärast tagasilda 2 tk-külgedele/taha). Tehes lumega tööd sellega, niiet põlevad töötuled kui ka kollased vilkurid lume lükkamisel teed ristmikel, on nii mõnigi juht vilgutanud kaugtulesid ja mõned lihtsalt oma kaugtuled peale jätnud.
Vaadates teisi traktoreid, täpselt samamoodi põlevad töötuled tänaval töö tegemise ajal. Mis teha, kui masin liigub aeglasemalt kui jalakäija ja liigutab tonnide raskust lund.
Ehk jääb mulje, et LED töötuli segab juhte, sest on liiga ere (ja valgus on selline, nagu põleks Xenon tuled, 4300K), aga samas töö tegemise jaoks ideaalsed.

Seetõttu ka küsimus, et kui sellised LED Light Barid on ametlikult liikluses kasutamiseks, siis võiks neid ju igale masinale panna ja kas need siis ei segaks?
18:33 27.01.2016
toktor viktor (registreerimata)
klaasi peal ei midagi olema, suuremal osadel uutest autodest tuleklaasid ilma kirjadeta ja kleeps korpuse peal ja paljudel pole isegi seda võimalik lugeda ilma et tuld maha ei võta
21:02 27.01.2016
To: Sull12
Lisatulede ja neis olevate parktulede kohta on Maanteeamet vastava juhendi väljastanud kuid kahjuks on see saadav ainult ülevaatuspunktis. Kui latern omab kaugtule funktsioonile lisaks veel ääretule ülesannet siis hakkab kehtima ääretule paigaldamisele esitatud 400 mm nõue. Ma ei oska arvata kuidas halvendab liiklusohutust 410 mm äärest seespool asetsev kahesüsteemne kaugtulelatern ja vastavasisulist selgitust ei anna ka maanteeameti spetsialist kuid kordusülevaatuse peame meie vormistama.
To: coolblueLED
Minul ei ole midagi teada tuledest, nimega "LED Light Bar" Tehnoülevaatused on erafirmad mis ei vaja raha teenimiseks teisi reegleid peale nende mis on pakutud maanteeameti kodulehel. http://www.mnt.ee/index.php?id=10850 sealt leiate määruse nr. 42. Kui autoomanik on oma liiklusvahendile paigaldanud mingi valgusti, mille kohta ei ole kirjutatud mainitud määruses, siis nõutakse tule maha võtmist. Põhjuseks tuuakse määruse Lisa 1 olevat https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1310/7201/5010/MKM42_li
sa1(2014)%20hilisem.pdf#
: “
Kood 201. Üldnõuded valgustus- ja valgussignalisatsiooniseadmetele Nõuded: 1) sõidukile on lubatud paigaldada ainult koodides 202–224, 226 ja 1002 käsitletud valgustus- ja valgussignalisatsiooniseadmeid.“
Niikaua kui meie riigis ei käi seadused kaasas uuendustega, niikaua peame meie täitma kehtivat korda ja kõik on juriidiliselt korrektne. Tähendab, et mitte ükski Teie pakutud näidisel olev valgusti ei sobi kasutada masinal mujal kui näitusel või oma koduhoovis.
Tulel ja klaasil või pakendil olev CE märgistus ei ole mingi argument sest sõidukitel kasutatavad tuled peavad alluma natuke teistele st. e ja E reeglitele. CE märgistust omavatele tuledele ei kehti ülevaatuse seisukohalt mingeid norme ja nõudeid, neid ei tohi kasutada liikluses kasutatavatel sõidukitel. Muidugi võib vastava valgusti tootja välja pakkuda mingeid toote kasutamise reegleid kuid selline reegel ei anna kohe õigust kasutada valgustit autol. Vastan nummerdatud küsimustele.
1. Valgust emitteerivatest dioodisest koosnev riba mis võib liigituda ääretule, päevasõidu tule, kaugtule, piduritule, suunatule või udutule alla, kõik oleneb sellest mis otstarvet antud tuli peab täitma. Seda mis otstarve on konkreetsel valgustil peab vaatama tulel oleva tähise järgi, mitte selle järgi mis otstarbeks Teie seda tuld plaanite kasutada.
2.Selle paigalduse nõuded on ära toodud määruses nr. 42. Seda tohib ükskõik millele paigaldada kuid liikluses kasutatavale sõiduvahendile (Sõiduauto; Suur auto; Maastur; Dziip; Offroad masin; Veoauto) paigaldatakse valgusseadmed vastavalt eurodirektiividele ja määrusele 42.
3.Seda ei tohi EU-s liikluses kasutada. Seda ei tohi liikluses kasutada.
4.Kasutus on lubatud kui valgusti vastab reeglitele. Kate võib peal olla kui tootja on seda ette näinud, näiteks lisana paigaldatud kaugtuledel kui neid ei kasutata.
5.Ühesõnaga see on regiuleeritud vastavate direktiivide, tüübikinnituste ja juhenditega.
Vastus viimasele küsimusele.“Kui on paigaldatud tuled ja need ei sega siis selline asi on lubatud ikkagi ainult sel juhul kui nad ise peavad omama tüübikinnitust ja nende paigaldus peab vastama reeglitele mille kohta on hea näidis Maanteeameti kodulehel http://www.mnt.ee/index.php?id=17600
To: toktor viktor
Teil on õigus selles, et vahel ei leia auto tootja poolt paigaldatud tuledelt nõutud tähistusi ilma tuld maha võtmata. Kui ostetakse tootja poolt komplekteeritud tuledega masinale veel lisaks mingi reeglitekohane valgusti, siis sellel peab kohe kindlasti oskama leida vastavad märgised, et ülevaatusel oleks lihtsam.
21:59 27.01.2016
toktor viktor (registreerimata)
Mait Millert - kui vaja saab suva klepsuprinteriga printida vastava klepsu ja asi JOKK peaasi et klaasil poleks mingeid sokerdusi
22:24 27.01.2016
Pool aastat tagasi tahtsin täpselt nii kirjutada Maanteeameti eksperdile kes oma kirjas nõudis personaalselt minult, et ma otsiksin autode laternatelt tähiseid. Ekspert oma elektronkirjas kahtles minu kompetentsis ja avaldas imestust kuidas ma jõuan selgusele kas tehasekomplektse auto latern ikka täidab oma ülesannet kui ma ei leia sellelt tähistust...
16:32 30.01.2016
looder23
njahh... ka vastu aastavahetust nentisime koos ülevaatajaga, et eestis on vahvad seadused, sa ei tohi olla nähtav ega tohi näha. ülevaataja vastus oli, et ta saab aru, aga ta PEAB lähtuma olemasolevatest seadustest. õnneks olid tal hetkel "silmad kinni" aga järgmine aasta tuleb investeerida jupikesse musta teipi ülevaatuse ajaks.

Muudetud 30.1.16 17:46

21:40 30.01.2016
Tropppp (registreerimata)
Airbagi tuli põles või?
10:52 01.02.2016
v6sa
Looder võiks nüüd täpsustada, kas jutt käis lisakaugtuledest või ebaõnnestunud originaaltulede asemele keeratud odavatest asendustest.
12:11 01.02.2016
looder23
ei olnud üldse kaugtuled, vaid poolhaagise taha kinnitatud kollased vilkurtuled mis lülituvad tagurpidikäigu tuledega. need ei ole paigaldatud selleks, et oleks lahe, vaid selleks, et oleksin nähtav. sai paigaldatud peale seda kui soovisin tagurdada ning mul põlesid tagurpidikäigutuled ja ohutuled kuid mingi sõiduauto ikka üritas mulle seljataha trügida. kui küsisin, et kas sa debiilik ei saa aru, et ma soovin tagurdada, kui mul põlevad nii ohutuled, tagurpidikäigutuled ja ka liigun tagasi, aga sa ikka trügid edasi? isegi eraldi nupu alt panin töötuled põlema. vastus oli, et ma ei saanud aru, et sa soovid tagurdada ja ma ei tea millised on tagurpidikäigutuled. masendav. pärast seda paigaldasin lisaks vilkurtuled ja helisignaali. ehk hakkab siis midagi kohale jõudma.

lisakaugtuled on praegu normi piires, aga olen ka 4 lisatule pärast erakorralise saanud. kui läksin ülevaatusele (hella katted ees), siis seal läks ikka vaidluseks. siis ma ütlesin, et see on reklaampind. seaduses ei ole kehtestatud milline võib olla reklaampind. ülevaataja hakkas naerma, näitas redelile ja ütles, et mis me vaidleme. annan sulle selle redeli, keerad maha, teen ülevaatuse ära, küsid mu käest sama redeli ja kruvid tuled tagasi. anna paberid siia, ajame auto peale ja teeme selle ülevaatuse ära. kus juures mul olid selliselt ühendatud, et sai eraldi lülitada neljast tulest äärmised ja mis tekitasid valgusvihu laiali ning eraldi kaks sisemist mis näitasid kaugusesse. samuti sai kõik neli korraga sisse lülitada ja ka kõik välja lülitada. samuti tulede gabariitide taustavalgustus eraldi väljalülitatav, et saan kasutada nii nagu olukord nõuab. see ei huvita kedagi, kesivad ainult jalalt jalale nagu julkjüri ja kaagutavad, et referents 75 ja refrents 75(see oli jah nii kaua aega tagasi).
18:29 27.08.2017
Iero (registreerimata)
Mitu lisakaugtuld on Eestis lubatud 1, 2 ja 3?
18:36 27.08.2017
selgeltnägija valerka (registreerimata)
15:37 05.11.2017
RR (registreerimata)
Kas on mõni uus seadus välja tulnud? Neid ühe lisatulega (led) sõidukeid on kuidagi palju näha?
17:13 05.11.2017
Tegelikkuses on need LED ühe korpusega pikad lisakaugtuled vastavalt tüübikinnitusele topelt tuled vaatamata sellele, et kahe laterna vahel ei paista vahet.
http://www.autokataloog.ee/et/artikkel/1fj-958-130-301/lisak
augtuli-ref-17-5-17-5-hella-led-light-bar-470-single-twin-12
-24v-528mm-36w

17:50 05.11.2017
selgertnägija valerka (registreerimata)
seda mis eesti lehel ei maksa tõe pähe võtta, hella ise räägib nii:
http://www.hella.com/offroad/assets/media_global/1198_BI_LED
_Lightbar_HELLA_EN.pdf

ja üks riba võib ees olla, ainult positsioneerima pead teda õieti ja ühendus peab olema õieti tehtud
18:04 05.11.2017
To: selgertnägija valerka
Mina võtan tihti MA ekspertide selgitusi tõe pähe, sellepärast panen ka Teile ühe 30.okt.2017 saabunud infokirja mis käib just täpselt 17:13 05.11.17 minu pakutud selgituse kohta.

Tere,
Valgustusseadmete tootjad on tulenevalt nõuetest arendanud välja uue lahenduse LED valguspaneelidega seonduvalt. Turule on jõudnud LED valguspaneelid, kus ühte korpusesse on kombineeritud kaks kaugtulelaternat (paarina võttes nii vasak kui parem latern). Selline tulelatern on nt Hella Led Light Bar 470 Single Twin. Ehituselt toimub kummaga ühte korpusesse kombineeritud laterna juhtimine eraldi, kuigi kaugtulelaternate lülitusnõuetest tingitult süttivad laterna parem ja vask pool korraga. Laterna rahvusvahelise tüübikinnituse tähise kõrval olev kaugtulelaterna tähistus (2 x HR) ja kontrollarv (2 x 17,5) annavad märku kahe kaugtulelaterna kombineerimisest ühes korpuses. Sellist kombineeritud laternat käsitletakse kahe kaugtulelaternana ja paigaldamisel tuleb seda laternat lugeda kaheks laternaks. Sellise üksiku laterna paigaldamisel peab jälgima, et laterna kesktelg kattuks sõiduki pikiteljelise kesktasapinnaga, sest laternate paigaldamise nõuete kohaselt tuleb paaris arv laternaid paigaldada sümmeetriliselt.
NB! Ülaltoodud laterna näitel on tegemist erandiga ning see ei tähenda automaatselt, et kõiki LED valguspaneel kaugtulelaternaid tohib paigaldada üksikuna!
18:17 05.11.2017
küsime siis nii, kui mul autol ees http://tuffledlights.com/product/vortex-series-led-light-bar
-20-inch-126-watt-combo/

salongis eraldi lüliti rohelise valgustusega kas siis on kõik korras ja kui ei siis põhjendage miks
18:37 05.11.2017
Usutavasti ei ole korras kuna laternal on 21 LED tulukest kõrvuti mis tähendab, et absoluutselt ei ole võimalik ühte LED-i poolitada. Tähendab, et laterna keskelt peaks vasakule ja paremale jääma sama arv valgusdioode. Seega juba peale vaadates on tegemist üksiktulega millel ei saa olla tüübikinnitust nagu on topelttulede laternal Hella Led Light Bar 470 Single Twin. Salongis eraldi valgustusega lüliti ei oma tähtsust laternate arvu koha pealt st. lüliti olemasolu ei luba automaatselt kasutada üksiklaternat. Mind isiklikult ei sega Teie soov paigaldada Combo kuid ülevaatajaid on juba koolitatud antud temaatikas mis tähendab, ärge pahandage kui saate korduva.
18:55 05.11.2017
Sull12
Valerka: Kui sa suudad teha politseile, ülevaatajale jne selgeks teha, et tegemist on töötulega, siis võid isegi ülevaatuselt läbi saada. E- märgis puudu, soovituslik kasutuskoht- offroad jne.
19:11 05.11.2017
Teemasse sekkub bürokraatia.
No ei saa kuna kaugtulel on tähis R. Reegel töötule kohta ütleb järgmist. Töötule, välja arvatud alarm- ja jälitussõidukil kasutatava, valgus peab olema hajutatud hajutava mustriga laterna klaasi või sarnast funktsiooni täitva tehnoloogia abil. Töötulelaterna klaasil ei tohi olla sõiduki valgustus- ja valgussignaalseadmena kasutatava laterna tähistust.
19:14 05.11.2017
jälle häma,(isegi pädev ülevaataja ei hammustanud läbi millisele tule nõutakse eraldi lülitit rohelise valgustusega, samas sull jagas matsu) milline seadus keelab paigaldada ühte töötuld stange peale ,e märgise ja töötule märgise saab printida alati välja ja kleepida korpuse peale nagu on kõik uued tuled autodel tänapäeval markeeritud.
19:35 05.11.2017
teine situatsioon, võtame tule klaasi eest , joonistame joone keskele ja kleebime nagu hellal 2x tähiseid ja ( või graveerime klaasile) ja jälle legaalne, ainult mitelegaalsed asjad tuleb teha legaalseks. Uskuge see palju vähem taunitav kui ämma kilokottidega tagatubades kolistamine
19:50 05.11.2017
Hr. selgeltnägija valerka,
Printige ja kleepige, võite kasvõi voolida või lõhnastada valgusteid kuid ülevaatusel suure tõenäosusega vormistatakse kordus kui Teie masinal on väljapakutud Combo latern nii nagu olete kirjeldanud. Minul ei pea olema pädevust sest Millert ei kuuluta siin absoluutset tõde. Foorum on loodud selleks, et teemasid arutada ja jõuda tõele võimalikult lähedale. Uskuge antud foorumis osaledes olen ise palju targemaks saanud sest siin arutavad ülevaatusteemasid ka minust targamad.
20:27 05.11.2017
no siis pole ju sellist jama siin vaja levitada mida Teie siin kirjutasite 18:04
22:52 05.11.2017
Selle asjaliku ja minu poolt copy/paste siia pandud 18:04 selgituse kirjutas Maanteeameti ekspert ja saatis 110 ülevaatuspunktile. Kui Teile selline info ei sobi siis "Who Care" ja jututeemaks on Re: Lisakaugtulede Paigaldus mitte kellegi Valerka isiklik vajadus siin foorumis ennast näidata teemadega mis ei ole teema.
15:36 08.11.2017
küsija (registreerimata)
Jääb pisut arusaamatuks, mis eesmärgiga nõutakse kahte eri tule poolt, kui korpus jääb ikka üheks. Näitab ju valgusvihk nii ühel- kui teisel juhul ikka ühte kohta. Või ei näita? Kui ei, siis miks?

Miks mulle tundub, et seadused on ajale jälle jalgu jäänud....
16:00 08.11.2017
Seadused jäävad jalgu siis kui riigiametnikud ei jõua või ei taha või ei oska. Kui üheaegselt põlevate kaugtulelaternate kontrollarv ei ületa 100 siis on raske mõista reeglite tegijate loogikat mis ühel juhul lubab sisuliselt üht pikka laternat. Kuna tollel vastavalt dokumentidele tuleb lugeda pikka valgusriba kui kaht laternat (single twin - üksik kaksik)sest nii on dokumentides kirjas. Teisel juhtumil sisuliselt samasuguse laterna kasutamine ühe kaupa ei ole lubatud kuna puudub vastav dokument. Elame ühiskonnas kus ei loe mida sa näed vaid loeb dokument. Meil ka puudega inimene peab tõestama, teatud aja möödumisel, et tal on jätkuvalt üks jalg puudu... Bürokraadid ruulivad ja riigil on alati õigus sest elame õigusriigis.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.