Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: KAUGTULED.

22:01 24.12.2010
juhuslik
Kaugtuled.
Nagu ma olen arusaanud siis nüüdseks on kadunud mõiste lisakaugtuled.

Nii seaduses on : Kood 203. Kaugtule laternad

Ei hakka siia otseselt väja tooma punkte, kuna usun, et olete nendega kursis. M kategooria sõidukil tohib olla 2 või 4 kaugtuld.
Ning korraga sisselülitavate kaugtulede summaarne ref summa peab olema 100 piires.

Minu küsimus aga seisneb selles. Mul on m kategooria sõiduk. Mille originaal tuled on väga kehvad. Soovin sinna paigaldada neli kaugtuld (lisaks).
Sooviksin originaal kaugtuled üldse välja jätta.
Kas on üldse mingi valemiga mõeldav selline asi, et see oleks ka legaalne?

Mina ise mõtlesin midagi sellist, et kui lülitan sisse kaugtuled siis vastavalt lüliti asukohale lülituvad sisse kas originaal kaugtuled või neli lisatuld. Korraga neid põlema panna ei saa.
Ehk siis korraga oleks mul järel ilusti arvudesse sobiv number ja olenevalt juhust siis kas 2 või 4 kaugtuld.

Või arvestatakse kõik 6 kaugtuld kokku, kuigi neid ei saa korraga põlema panna? Ning siis olen seadusega pahuksis?

Või on üldse mingi varjant olemas, kuidas sellist asja eesti vabariigis legaalselt teostada? Ehk siis paigaldada sõiduautole neli lisatuld jättes originaal tuled välja.

16:52 25.12.2010
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: Kaugtuled.
4 lisatuld ei ole lubatud ja kahest peaks ju jätkuma. Teema on päris vana ja siin mõistavad seadust erinevalt politsei kui maanteeamet. Ülevaatusel peab lähtuma maanteeameti meeste arusaamast, et kui põlevad kaugtuled siis nende tulede summaarne kontrollarv ei tohiks ületada 100. Politseil on arusaam selline, et autole paigaldatud tulede kontrollarv ei tohiks ületada 100. Samuti mõistavad maanteeameti mehed erinevalt peitlaterna põhimõtet. Minule õpetati, et latern mis asub auto välisgabariidist seespool, on peitlatern. Mina aga arvan, et peitlatern on nn. klapplatern mis tulede välja lülimisel sulgub.
19:08 25.12.2010
Tomkats (registreerimata)
Tuledega on segane lugu. Mõnel põlevad 4 tuld korraga mõnel 2 tuld. Mõnel üksainuke.
22:04 25.12.2010
juhuslik
Peitlatern-kui on väliskabariidist sees pool. See tähendaks seda, et kui mul on näiteks iluvõre sisse pandud kaugtuled siis need on peitlaternad? Siis sisuliselt oleks 1 paar kaugtulesid peitlaternad ja siis voiks olla mul 4 lisatuld ja 2 originaali?
Kas tõesti ei ole võimalik eesti seadustega siis niimoodi vormida, et originaal kaugtulesid ei pea üldse kasutama? Ja voiksin need asendada lisatuledega?
Kes oleks kõige advekaatsem vastama üldses sellistele küsimustele, kui endale jääb seadus arusaamatuks?

ARK?
01:20 26.12.2010
juhuslik
Leidsin ka peitlaterna nö sõnastuse: "Peitlatern" – esilatern, mis on osaliselt või täielikult peidetav, kui seda ei kasutata. Laternat saab peita liikuva katte abil, esilaterna ümberpaigutamise teel või mis tahes muul sobival viisil. Mõistet "sissetõmmatav" kasutatakse eelkõige sellise peitlaterna puhul, mille saab ümberpaigutamise teel korpuse sisse lükata.

See tähendab siis seda ( näiteks ). Kui ma paigaldan ühe paari nö iluvõre taha ja seda saab peita mingi liikuva katte abil või siis tule ümberpaigutamise teel, siis on tegu peitlaternaga ja seega võiks olla mul originaal tuled + lisatuled + peitlaternad? Sisuliselt on peitlaternad ka tavaliselt lisatuled, kusagil iluvõre taga, millele saab ette panna katted, kui neid ei kasuta?

Eeldusel seda kõike, et elektrisüsteem tagab selle, et korraga ma ei saaks sisse lülitada nii palju kaugtulesid, et ületaksid ref arvu 100.
09:45 04.01.2011
pärnumies (registreerimata)
Aga milleks 4 tuld? Tõesti, see teeks koos originaaltuledega kokku juba 3 paari, kuid olla tohib vaid 2. Kuid samas sai siin millalgi alles konsulteeritud hr.Koppeliga Lääne Politsei asutusest ja tema väitis küll sama skeemi, et kontrollsumma võib ületada 100, kuid siis peab elektrisüsteem olema lahendatud sedasi, et peab olema eraldi valgustiga lüliti ümberlülitamaks originaal tulede ja lisakaugete tööd. Korraga nad põleda ei tohi.
Lihtne! Ja usu, kui sa paigaldad enda autole 2 korraliku Hella Ralli 3000 laternat, millel 1 lambil on kontroll arv 34,5, kokku seega 69, noh, seal on valgust rohkemgi kui vaja! Korralikud ja kallima sordi elemendid ka sisse ja mured lahendatud.
10:39 04.01.2011
juhuslik
Kui arvestada seda, et autokaugtuledele on peale löödud number 27,5 ja nad näitavad kehvemini kui 10,5 tuled, siis tõesti on vaja lisatulesid. Rallye 3000 lisatulesid esiteks ei toodetud ref arvuga 34,5, oopis 37,5. Ja ainult Sellistest tuledest ei piisa korralikuks tee valgustamiseks, eriti kui sõidad 80% pimedas ja metsade vahel. Kusagil linnas enamjaolt sõidaks siis oleks jumala savi.

4 tuld selleks, et kaks tk oleks laivihud ja valgustaks teeääri ning kaks teist oleks punkt kaugtuled ja näitaks otse ette. Originaal tulesid autol üldse heameelega ei kasutaks. Põlevad nad või ei põle, vahet pole.

18:13 05.01.2011
Nojah, mure arusaadav, kuid seaduse järgi üle 1 paari kaugtulesid lisada ei tohi. Lisaks võid panna udutuled, samas seaduse järgi asulas sees võib põleda vaid 1 paar tulesid ja asulaväiselt vaid 2 paari tulesid, seega kas lähituled koos samas tulekorpuses olevad kaugtuled ja udutuled halvanähtavuse korral või originaal lähituled koos samas tulekorpuses olevad kaugtuled ja lisaks paigaldatud kaugtuled - seaduse järgi siis udutulesid enam põletada ei tohiks, muidu oleks korraga ees 3 paari tulesid.
Iseasi muidugi kui samal ajal originaal lähituled ei põle, siis lähitulede rikke korral minu mäletamist mööda võib kasutada ka udutulesid, kuid palun parandage mind kui eksin, mitte ärge kohe lolliks tembeldage!
Ja kui päris aus olla, siis poes ma ei ole näinud lisaks paigaldatavaid lähitulesid, on tõesti traktoritele ja veoautodele mingid hellsuured lähituled, kuid siis kehtivad ka omad reeglid, et kas on erisõiduk, näituseks sahk ees ja sõiduajal kui sahk on üleval siis varjab see originaal lähituled ära, siiso n vaja elektrisüsteem nii lahendada, et lüliti vahele ja kui lülitit lülitada, siis lisad lähevad põlema kuid originaalid põlema ei lähe!
Samas töötulesid ka kasutada ei või liikluses, niiet ring on suht kitsas.
Kas odavam ei oleks tuled ära vahetada uute vastu ja korralikud elemendid sisse osta?
18:20 05.01.2011
juhuslik
Ma olen ka selleni jõudnud et üle 1 paari ei tohi olla. 2 paari oleks normaalne.

Jah uued tuled, mõtlesin isegi selle peale, aga kui avastasin et 4500.- tükk.. siis läks tuju ära. Toodetakse ka antud autole xenon tulesid ( alla 2000a) seega pesurid ja asjad jääks välja aga xenon tule hind on veel hullem.

Praegu on mul isegi tuledes philipsi xtreme powerid.. Aga mis on kehva seda paremaks ei saa :(
19:28 05.01.2011
Rallye 1000 (registreerimata)
Kui hinnast väga suurt probleemi ei tee ja tahad korralikku valgustust, siis soovitaksin näiteks ksenoone Hella Ralley 1000. Nende puhul peaks piisama ka 2 laternast, endal viiendat aastat kasutuses ja väga rahul.
Ainult üks aga on nende puhul, ja aga seisneb selles, et nende tulede võimsus on natuke üle seadusega lubatud piiri kuid samas pole siiani probleeme esinenud.
21:00 05.01.2011
Ja kas teine aga ei ole mitte see, et kui valguselement läbi läheb, siis tuleb vist uue tule ost ette võtta, või on neid elemente kuskilt poest jaena võtta ka? Element = pirn rahvakeeli, vabandust täpsustamast!
Ja teiseks oli teema algataja tegelik problem lisaks kaugtulede kehvusele ka suht kehvad lähituled, mis maksavad tõesti mitte lihttule hinda, kuid mitte ka just eluhinda!
Samas hr. juhuslik on vaadanud ja aru pidanud, et millest siis selline viga on sündinud, et korralikud elemendid laternates (ise kasutan ka neid ja mega rahulolus mõnulev) aga ometi ei valgusta? Kas on viga tuhmidest reflektorites või on matistunud liialt plastikklaasid - või on tegu klaasidega? Vabandust, lihtsalt ei leidnud kuskilt auto kohta kirjet, seega ei tea missuguste tuledega on tegu!
Aga tõesti kui mõelda esimeste udutulede peale, siis isiklikult ma soovitaksin - enda autol järgi katsetatud - Hella Micro DE udutulesid, ilusad ümmargused, kuid selle väikese tule kohta mega hea valguse joondus.
Ise olen rahul.
09:31 17.01.2011
rootsionu8 (registreerimata)
10:10 17.01.2011
Ülevaatuselt läbi ei saa. Muutma peaks laternate arvu st. vähendama ja kahest lisalaternast peaks piisama. Samas peab vaatama, et kõigi kaugtulede kontrollarvude summa ei ületaks 100
12:04 17.01.2011
Aga kas nii saaks, et kui need alumised juhslikult on udutuled (mida nad kindlasti pole, kuid võiks asendada) ja sealt ülevalt keskmise laterna ka nagu eemaldada, siis võiks isegi ju olla, iseasi muidugi elektrisüsteem peab ka vastavusse viima! :D:D
Teisalt tekib probleem kohe mootori jahutusega ja mega õhutakistus on ka olemas, sellega ei tohiks siis enam ju probleeme olla! :D:D
13:17 08.02.2011
c-kat (registreerimata)
kas nüüd on vahepeal uus seadus välja tulnud mis lubab kaugtulede arvuks 100??? mõni aeg tagasi oli see veel 75!!!
13:53 08.02.2011
to: c-kat
https://www.riigiteataja.ee/akt/13312367
Kood 203. Kaugtule laternad
3) elektriühendused peavad tagama, et summaarne kaugtulede valgustugevus, mida saab üheaegselt sisse lülitada, ei ületaks 300 000 cd, mis vastab valgustugevuse kontrollarvude summale 100;
12:59 09.02.2011
James75
Seadusel siis Redaktsiooni jõustumise kp: 01.09.2010. Varem oli vist jah 75.
13:05 16.02.2011
c-kat (registreerimata)
selline küsimus ka veel et, kuskil räägiti et 4-ja lisa kaugtulega ülevaatuselt läbi ei lasta. aga miks siis kui kõik need neli on 17,5 reflektoriga mis korraga töös on?
13:57 16.02.2011
Kamka (registreerimata)
Tuleb silmaarsti juurde minna ja lasta kontrollida kas ei peaks olema lubadel märge, Luba juhtida mootorsõidukit vaid koos läätsede või prillidega. Kui nägemine kehvapoolne mis siis üle jääb. Ise saan pimedas ka ilma tuledeta sõidetud. Aga kuna paljud on meil halvasti nägijad või üldse pimedad ja ei näe siis teiste jaoks lülitan igaksjuhuks tuled sisse sest nad ei näe mind äkki. Egiptuses sõidetakse ka öösel ilma tuledeta. Aga igaksjuhuks vilgutatakse öösel sest mõni neid äkki ei näe pimedas.
14:10 16.02.2011
juhuslik
Kamka- sinusugused on ohtlikud liiklejad meie teedel. arvatavasti oled sa 15a kellel pole lube ja istub ainult foorumites, kus ennast välja elab.
14:34 16.02.2011
kamkale (registreerimata)
Ah soo, sa oled siis lendur???
Et maa peal sõidad ka ainult instrumentide järgi?
16:46 16.02.2011
Jah egiptuses nii ongi. Ei tea miks nad ei kasuta öösel lähi/kaug tulesid ja kui auto vastu tuleb siis pannakse kaugtuled peale paariks sekundiks. Jube võõras oli.
12:33 17.02.2011
c-kat (registreerimata)
ootan küsimusele adekvaatset vastust!
12:37 17.02.2011
c-kat (registreerimata)
Kamkale; ilmselgelt ei tea sa autojuhtimisest midagi et niivõrd idiootse jutuga välja tuled! kutselised autojuhid sõidavad palju öösiti ja mis on ohutuse tagamiseks number 1 asi? hea nähtavus! ja kui tee ja teeääred on väga hästi valgustatud on ka ohutum liigelda. selge sulle Kamka!!!!
16:02 17.02.2011
? (registreerimata)
to C_kat.
Loe antud tekst ja saad endale adekvaatset vastust.

Kood 203. Kaugtule laternad
[RTL 2009, 1, 5 - jõust. 10.01.2009] Nõuded: 1) M ja N kategooria sõidukil peab olema kaks või neli kaugtule laternat. N3 kategooria sõidukile on lisaks neljale kaugtule laternale lubatud paigaldada kaks kaugtule laternat. N3 kategooria sõidukil võivad üheaegselt põleda mitte rohkem kui kaks paari kaugtule laternaid. Kui M, N1 ja N2 kategooria sõidukil on neli kaugtuld peitlaternates, siis on lisaks lubatud paigaldada kaks kaugtule laternat, mida võib kasutada ainult hoiatavate lühikese intervalliga järgnevate valgussignaalide edastamiseks. L3e, L4e, L5e ja L7e kategooria sõidukil, peab olema üks või kaks kaugtule laternat, kusjuures L5e ja L7e kategooria sõidukitel, mis on üle 1300 mm laiad, peab olema kaks kaugtule laternat. L6e kategooria sõidukile võib paigaldada üks või kaks kaugtule laternat, kusjuures sõidukile, mis on üle 1300 mm lai, tuleb paigaldada kaks kaugtule laternat. Kaugtule laternate paigaldamine O kategooria sõidukile on keelatud. Enne 1. jaanuari 1990. a esmakordselt kasutusele võetud M ja N kategooria sõiduki ja enne 1. jaanuari 1996. a esmakordselt kasutusele võetud L kategooria sõiduki kaugtule laternad peavad vastama valmistaja poolt ettenähtule;

21:33 17.02.2011
c-kat (registreerimata)
lõpuks ka midagi konkreetsemat peale lasteaia plõksimise......
22:54 17.02.2011
Kamka (registreerimata)
To c kat. Kui sa oled ikka üleväsinud, silmad haiged ja juua täis peaga siis ei aita ka valgustatud tee ega teeääred sind. Liiklusohutuse tagamiseks nr1 asi ei ole küll tee äärte valgustatus. Number ühe alla võib liigitada liiklusohutuse seisukohast pigem puhanud ja kaine juhi kes hindab erinevaid ohtusid adekvaatselt ja ei tekita liiklusohtlikke olukordi(piiratud nähtavusega alas möödasõit, pikivahet ei hoita, ületatakse kiirust, ei arvestata koorma iseärasustega jne). Kahe täistulega ei ole mingi probleem liigelda kui silmad on korras. Eeldusel, ka, et need 2 tuld on korras. EI ole mingi poriga koos ja reflektorid ei ole roostes. Mingitel eritingimustel võib panna 2 lisatuld ja neid nõudeid peaks teadma Maanteeameti vastava ala spetsialistid ja tehnoülevaatajad ja ka osad politseinikud kes teavad mis tuled võivad olla ja missugused ei või olla. Väga paljud politseinikud ei tea kas täpselt mis tuled võivad olla. Nii algustugevus mängib ka oma osa. Ei ole nii, et paned suvalise prozektori ette mis sulatab lund sõiduteel ja näitab kuhu juhtub. Ükskord läksin ülevaatusele ja üks kaubik tuli ka peale mind. Suured ümmargused laternad endal stange külge keeratud. Ülevaataja keeldus loomulikult sellist ülevaatusele võtmast. Vennad olid nii hädas. Ootasid ja ootasid, et ülevaataja ümber mõtleks aga ei. Seaduse ja ausa ülevaataja vastu ei saa. Igasuguseid suvalisi laternaid auto külge ikka ei panda. Kui politsei maanteel selliste prozektoriga auto maha võtab siis küsib kus ülevaatusel läbi said. Ja siis ülevaataja saabki selle **** kõik endale kaela, et tema lubas ja need seaduslikud. Vanadel bemmidel ja vaz 21063 on ka 4 kaugtuld ees. Need on tehase tuled ja lubatud. Igasugune lisatulede panemine on omavoliline ümberehitus. Ka see on seaduse järgi ümberehitus kui võtad autost või kaubikust ühe istme välja ja see tuleb kooskõlastada. Oli endal ka kunagi selline auto nagu vaz 21063. Tegelikult päris hea sõita oli. Aga kui 2 täistulega ikka sõita ei näe siis tekib küsimus ka kuidas arstlikust kontrollist läbi on saadud? Ja kui kindel ei ole kas võib mingit teatud tüüpi lisatulesid kasutada siis pigem mitte kasutada. Unustage ära selline jama, et autotuled on kehvad ja ei näita ja tuleb 4 lisakaugtuld panna. Tuled tuleb puhtaks teha kontrollida reflektoreid ja vajadusel tuled välja vahetada. Ka pirnidel on oma aeg mil need tuleb välja vahetada. Mitte ei lasta nii kaua kuni läbi põlevad. Igal asjal on oma parim kasutusaeg. Täpselt sama nagu poest toidu ostmisel. Ka näiteks piduriõli tuleb iga 2 aasta tagant vahetada. Ühesõnaga tuleb auto eest hoolt kanda ja pole vaja mingeid juudijõulupuid ehitada mis pimestavad ja häirivad kaasliiklejaid.
21:32 19.02.2011
to:Kamka (registreerimata)
sa oled ikka staasikast autojuhist väga kaugel :))
sul ei paista nagu grammi eestki kogemusi olevat. ainult targutad ja plõksid tühja. ja usu mind, kui silmad oleks korrast ära ei antaks C-kati lube sest seal nõuded palju kõrgemad kui sinu niru B-katiga :))
kõigepealt on vaja ikka enne elutarkust kui kuskil targutama hakkad!!!
16:37 06.05.2011
mentantsalt (registreerimata)
ei saanudki nüüd aru, kui ma tagan elektriskeemi nii, et põlevad ainult 4 lisatuld ja originaaltuledes ainult lähituled, kas siis on legaalne?
18:45 06.05.2011
juhuslik
11:18 09.05.2011
15 (registreerimata)
Aga kas lisatulesid, millel klaas õrnalt sinine, neid võib ikka panna ette?
12:09 09.05.2011
15 (registreerimata)
ignoreerida viimast, ostsin siiski valged tuled.
21:50 20.06.2011
juss63 (registreerimata)
Kirjutasin sama asja ka auto välimuse muutmise teemasse, ei teagi, kumb õige. Kui autol ilma E märgiseta lisa kaugtuled, mis valgustavad küll väga hästi, aga nagu aru saan, pole lubatud, siis ei teagi, kas neid võiks kellelegi pakkuda või ei taha neid enam keegi. Ei hakanud lahti kruvima, et teada saada, mis lambid sees. Tegu ümmarguse keraja taguosaga tuledega, klaasil mingit märki pole ja tagaküljel vaid väike ümmargune kleeps, milllel tähistus QC-4 ja selle all A täht. Kas keegi teab, mis tuledega võiks tegu olla?
13:59 27.08.2012
peps777 (registreerimata)
Autole on paigaldatud lisakaugtuled, milledel on sees ka gabariit(park-)tuli (mis vahe on üldse gabariit- ja parktulel? Kas need pole mitte üks ja sama?) mis süttib ja kustub koos auto tehasegabariitidega. Mulle väideti, et lisatulel ei tohi põleda gabariittuli. Otsisin seadusest aga ei suutnud leida, kas see väide vastab tõele või mitte.
14:32 27.08.2012
Kui lisatuli on toodetud euroliidus siis ta omab ka vastavat E või e tähist ja seega on ta ka legaalne. Kuna masinatel on tehase paigaldusega gabariidituled/alumised ääretuled juba olemas siis lisakaugtules on tavaliselt parktuled. Sisuliselt ei ole vahet park/gabariit/ääretuli - heal lapsel mitu nime. Kui leiate laternalt A tähise siis on lisatulukese ülesanne olla ääretuli. Seega peaks selline latern käima rekka katusele ülemise ääretule lisaülesannet täitma.
Regulatsioon on natuke "ebamugav" aga kuna parktule tähist ei ole seaduses ära näidatud siis A tähisega latern võib täita ka parktule ülesannet nii nagu lubatakse lähituld (ilma RL tähistuseta) kasutada päevasõidutulena. Ka A tähisega kaugtule laterna paigaldamine lisaks põhikaugtuledele ei tohiks olla ülevaatuse takistuseks.

Kui satute ülevaataja juurde kes soovib "juukskarva lõhki lõigata" siis on temal õigus mitte lubada sõiduautole A tähisega lisakaugtuld. Samuti tuleks keelata kõik poest ostetud päevatuled mis omavad DRL tähist sest seadus lubab ainult RL tähist. Samuti peaks keelama ka kõik "ameeriklased" kus on suunatuled tehtud tagurdustuledesse....
18:13 27.08.2012
roigas1 (registreerimata)
Siin tekib väike konks paigutusega. Tavaliselt pannakse lisakauged siiski kuhugi auto nina keskele kokku, siis seesama A tähistusega gabariidike läheb oma sääduses lubatud paiknemiskohast supsu eemale, elika pole ta enam kuidagi lubatud 400 mm välisgabariidist, vaid oluliselt rohkem seespool. Mistap on siis säändse tulukese lisakaugetes põletamine säädusega vastuolus.
20:43 27.08.2012
Säädusega on vastuolus ka see, et mõnedel masinatel paigaldatakse tagurdustuledesse kollased suunatule pirnid ja masin võetakse arvele... Vaatamata sellele, et tagumiste suunatulede laternaklaasile peab olema kantud tähis 2a või 2b mida kindlasti ei ole kantud tagurdustule laternale. Kuna sellised masinad on arvele võetud riigiasutuse poolt siis siin ei nähta probleemi st. vastuolu ei takista autot korrasolevaks tunnistamist.
Mis puudutab säädust siis on ülevaatusel palju olulisemaid seadusega vastuolus olevaid reegleid kasvõi seegi, et tehingutes kasutatavad mõõteriistad peavad oleka kalibreeritud. Samas uskumatu aga tõsi - seadus ei nõua piduristendi jõuanduri kalibreerimist mis on üheselt seadusvastane olukord ja kuna selle teadmisega ei tegele ükski riigiametnik siis on see otsene riiklik korruptsioon. ARK direktor lubas, et asjaga hakkatakse tegelema kuid ei jälginud kas tema antud lubadust (100 ülevaatuspunkti töötaja ees) ka täidetakse. Ebavõrdne kohtlemine ülevaatusel, mida näeb iga päev, on lausa põhiseadusvastane. Mina püüan rohkem oma energiat kulutada selliste probleemide meeldetuletamisega kui tehases toodetud laternatel lisatule tähistuse otsimisele.

Tegelikkuses ma ei näe eriti tihti, et keegi oleks nagu lisakaugtulesid keskele kokku pannud - kole on ju nii. Jah maasturitel on tihti kängururauale pandud kuid teistel masinatel tavaliselt paigutatakse need tuled vahetult põhilaterna sisekülje lähedusesse. Samas palun mitte unustada, et ostetakse ikkagi kaugtuli, millel on lisafunktsioon ja kui kohe kuidagi ei sobi Teile hr. roigas1 siis vaadake teinekord tähelepanelikumalt ning Te märkate, et tihti on neil laternatel väike a ja ei ole suur A mis ei lähe säädusega vastuollu kui neid pisitulukesi põletatakse.
10:48 28.08.2012
S.tt Seadus Seitsetpidi Seletatav.
Ei tasu nüüd kohe peksta, hr. Millert, aga viimati kui mina SSSS-i lugesin, oli esimeste ääretulede arvuks 2, mitte neli, kuus või kaheksa. Pluss ülemised, kui on nõutud või lubatud. Mis salapärastesse seisutuledesse puutub, siis SSSS-is mainitet 77/540 ütleb selle tähistuseks P. Pole oma ihusilmaga näinud, aga jo nad on olemas.
11:37 28.08.2012
juhuslik
Pigem on jah teema selles, et esimesi parktulesid,ääretulesid,gabariite ja mida iganes võib olla masinal 1 paar. Ehk siis 2tk.

Kui paned lisatuled millel veel omakorda park sees, siis on see number lõhki. Ja nii olla ei tohi.

Teoorias võib ära võtta auto tehase gabariidi pirnid ja teha nii, et põlevad lisatulede omad aga siis tekib probleem sellega, et kõik mis küljes peab töötama ning gabariidi asukohaga võib ka veel probleem olla.
12:39 28.08.2012
Ma ei peksa, ma avaldan arvamust ja püüan asjadest aru saada kuidas oskan, kuidas oleks õigem/parem ka siis kui määrus on mitutpidi tõlgendatav. Minu arvamus jääb minu omaks ja ta võib muutuda kui keegi oskab asju õigemini tõlgendada. Ma ei tea mis reegel keelaks ääretuledega koos parktulede põlemist? 1 paar parkisid ja 1 paar nn. gabariite ei peaks patt olema.
12:52 28.08.2012
Navara3000 (registreerimata)
No mul Navaral kästi lisakaugtuledest nn gabariidi pirnid välja võtta ja sellepärast lausa peeti kinni tänavaliikluses
12:55 28.08.2012
Navara3000 (registreerimata)
jai muidugi mainimata, et mida kaugemal Tallinnast, seda igavam on ka liikluskorravalvuril. Tallinna liikluses jõua neid lisagabariitidega keegi kinnipidada
13:06 28.08.2012
Kristjankkkkkk (registreerimata)
Härra Millert, mida arvate järgnevast JOKK skeemina tunduvast võimalusest.

Nimelt kui teha nii, et soetada 2 kõige tavalisemat ja odavamat lisa kaugtuld, mille klaasidel on referentsarv 17,5.
Seejärel panna need auto külge ning mitte kasutada originaalpirne, vaid panna nende sisse võimsad ksenoonkomplektid (suhteliselt soodne lahendus ~50€).

Ilmselt see pole legaalne, kuid minu meelest on üsna raske kontrollida sellise lahenduse legaalsust.
Taibukas tehnoülevaataja saab ehk aru, aga kui Politsei peaks valgel ajal auto peatama, et referentsarvu uurida, siis sellisel juhul on ju korras, sest laterna klaasil on õige number.
Samamoodi ei eksisteeri vastusõitja pimestamise probleemi, kui pimedal ajal neid laternaid kasutatakse. Isepaigaldatud ksenoon lähituli pimestab, kuid kaugtuli ju lülitatakse välja, kui keegi vastu tuleb.

Väike risk jääb ehk vaid siis, kui pimedal ajal hakkab Politsei midagi kahtlustama. Samas ma oleksin valmis selle riskiga elama.

Kokkuvõttes peaks kõik rahul olema. Autojuht saab suurema valgusviljakuse ning kontrollijate jaoks näib kõik esmapilgul korras olevat.

Vajaduse korral võiks samamoodi ksenoonid paigalda ka tavalaterna kaugtule pesasse, kuid siin on üks miinus, nimelt ksenoon ei sütti sekundi murdosa jooksul ja ei talu väga pikalt pidevat sisse-välja lülitamist. Seetõttu oleks minu meelest hea lahendus, et originaal laternas on tavalised hõõglambid ning lisalaternas ksenoon, sest kui vajadus puudub, võib lisalatern olla üldse välja lülitatud.
13:30 28.08.2012
Hr. Millert, keegi pole väitnudki, et seisu ja ääretulesid ei tohi koos põletada. Küss oli ju lisakaugetes, mille küljes ebatähelepanelik roigas ei märka kuidagi a tähte.
Kõik on ju lihtne. Tuleb leida lisakauged, millel on ka P tähistus, kui säärased üldse eksisteerivad, paigutada need nägu ütleb 76/ 756, elik 4.12.4.1.
Laius:
Sõiduki keskmisest pikitasapinnast kõige kaugemal asuv valgusava punkt ei tohi olla sõiduki külgserva
äärmisest punktist kaugemal kui 400 mm.
Peale selle tuleb ühe laternapaari puhul asetada laternad sõiduki külgedele.
4.12.4.2. Kõrgus:
Maapinnast: vähemalt 350 mm;
kuni 1 500 mm või 2 100 mm juhul, kui sõiduki kere kuju ei võimalda piirväärtust
1 500 mm.

Ja põletada neid tulukesi koos niipalju kui sisse mahub.
Või siis paigutada need lisapirnikesega tuled sinna, kuhu nad ongi ette nähtud, ehk siis rekka ülemistesse servadesse.

13:39 28.08.2012
Kuna täna lubatakse referentsiarvu 100 siis puudub vajadus sättida xenoneid halogeenlaternatesse.
21:44 28.08.2012
.:.: (registreerimata)
Aga kas on lubatud lisakaugtuled, et üks on 35 ja teine 17.5.Kõik kokku 100 ei ületa. Väliselt on tuled sarnased lihtsalt üks on tunduvalt võimsam. Seadus minu uurimuste järgi seda ei keela.
10:34 29.08.2012
Mina arvan, et ei ole keelatud seega on lubatud kui koos põhilaternatega on referents 100 või vähem.
07:16 31.08.2012
100AVANT
Küsimus- kas lisakaugtuled võib paigaldada iluvõre taha?
Tegemist Citroen Jumperiga ja iluvõre ülemine osa ikka suht suurte avadega.

Muudetud 31.8.12 07:17

10:23 31.08.2012
Ei tohi sest: 9) sõidukile paigaldatud laterna kaitseks ei tohi kasutada selleks mitte ettenähtud vahendit. Sõiduki osad või veos ei tohi katta laterna valgusava ning vähendada selle tule nähtavust;
21:08 31.08.2012
qp (registreerimata)
"Sõiduki osad või veos ei tohi katta laterna valgusava ning vähendada selle tule nähtavust;" -see käib tehases paigaldatud (integreeritud) tule kohta. Mitte aga lisakaugtule kohta.
Minul on lisakaugid 17,5x 2. Isegi nendega on probleem vastutulijaga pimedas, kus ta nõuab juba väga kaugelt tulede ümberlülimist lähideks. Mida te teete sel juhul veelgi võimsamate kaugidega, kui peate nendega tunduvalt pikema tee pimedas lähituledega sõitma? Ja millegipärast on just suurte pikamaaautode juhid eriti tundlikud...:-)

Sa roigas 1 loe seadus veel kord üle, kui sulle esimese korraga kohale ei jõudnud. Kaks ääretuld tähendab, et kumbki äär PEAB olema valgustatud. See aga ei välista lambis põlevate pirnide suuremat arvu! Näiteks Fiat Braval on ühel küljel 2 pirnikest, mäletan veel, et Moskvitš 412 oli ka kaks ühel küljel. BMW-l on kaks ühel küljel. Jne.
09:03 01.09.2012
Sa qp, loe mu postitus ikka uuesti üle. Mossel ei olnud ka need ääretuled nii, et kaks servades ja kaks tükki nina keskel koos.
Küsimus oli paigutuses, mis peaks olema mitte kaugemal, kui 400 mm välisgabariidist ja seisu- ja ääretulede mõiste ja tähistuse erinevustes, kus hr. Millert väitis, et see on sama asi ja mina vastu, et no ei ole, sest salapärasel seisutulel peab olema tähistus P ja isegi siis pädeb 400 mm kriteerium. Kui Millerti väitel ei peagi seisutulel mingit tähistust olema, siis võib ju seisutuleks nimetada kõikvõimalikke virva-, muinas- ja põhjatulukesi.
Kui lisakauged on paigutatud mingi jeebi Maarjamaal ohtralt esinevate kängurute vastu kaitsmiseks mõeldud raudade sisse, siis nende sees põlevad pirnikesed ei lähe no kuidagi säädusega kokku.
Ma arvan, et kui keegi hirmsasti tahab neid vaidlusaluseid tulesid põletada, siis pole ka mingi probleem neid kord aasta või kahe sees lisakaugetest välja kiskuda ülevaatuse ajaks, onju. Lambad söönud ja hundid hää tervise juures. Küll pollarid navara näitel tee peal meelde tuletavad, kui vaja.
15:15 01.09.2012
To: roigas1
Vabandage Millertit ja palun pange siia aadress mille järgi ma saan näha, et parktuledel peab olema P märge. Otsisin seisutule kohta antud - kui seisutulelatern on paigaldatud, siis peab see vastama E-reegli nr 77 või direktiivi 77/540/EMÜ
Ärge pakkuge varianti, et tüübikinnitusmärgile lisatakse P. Mina soovin selget juhendit mis ütleks: Parktuled - P tähis ja teistmoodi ei saa ei tohi.
20:48 01.09.2012
Ja mina palun end vabandada, aga äkki te, hr. Millert leiate mingi juhendi või viite MKM määrusele, mis räägib ,,parktuledest''.
Pasteet:
Regulatsioon on natuke "ebamugav" aga kuna parktule tähist ei ole seaduses ära näidatud siis A tähisega latern võib täita ka parktule ülesannet nii nagu lubatakse lähituld (ilma RL tähistuseta) kasutada päevasõidutulena. Ka A tähisega kaugtule laterna paigaldamine lisaks põhikaugtuledele ei tohiks olla ülevaatuse takistuseks.
Te ei hakka ju ometi põtkima 76/761 vastu, mis räägib muuhulgas ka lähituledest, millel peab olema tüübikinnituse järgi olema C täht? Sama tüübikinnitus nagu igal teisel tänavalegaalsel tulel, miks see P täht 77/540 sees äkki nii vastukarva on? Pole C tähte, järelikult pole ka lähituli, pole P tähte, järelikult pole ka seisutuli.
22:11 01.09.2012
Ka Aris-2 vigadetabel samuti annab otsese juhise ja ainuvõimaliku valiku tunnistada auto ohtlikuks kui seisutulel puudub tähistus. Mina pean sellist tähenärimist antud parktulede teemas nõmedaks. Seda enam, et määrus lubab ääretuld kasutada parktulena ja lubatakse parktulede ja eesmiste ääretulede üheaegset põlemist. Tean, et paljudel juhtudel peab ka pisiasjades olema kompromissitu kuid antud vaidluses pean tõe tagaajamist võrdseks "juuksekarva lõhki ajamisega". Annan alla, Teie võit.
23:22 01.09.2012
Võitjad ja kaotajad. Citius Altius Fortius. Who gives a flying f..k
Kumbki pole seda eurodirektiividest lohakalt kokkutraageldatud määrust kirjutanud. Kuda, krt, sihukese soperdise järgi üldse tööd on võimalik teha. ARIS-2 väljatöötamisel minu käpad ka mängus polnud.
Pole imestada, et iga jumala mees, MA tegelastest rääkimata, sellest SSSS-st erinevalt aru saavad.
02:22 07.08.2017
NALI (registreerimata)
saan aru ametnike kiibitsemisest. kuid kui ma ei sega liiklust, siis mis täpsemalt keelab mul tuledega lund sulatamast.
08:15 09.08.2017
........... (registreerimata)
Nuujah! oma hoovis võid küll tuledega lund sulatada , kui hooviväravad kinni on. Liikluses Sina ütled ,et ei sega kedagi , aga vastu sõidab Sulle tähenärija ja ütleb ,et teda Sa segad oma lumesulatamistuledega ikka küll ja läheb Sinu vastu kohtusse ,et saada suurt valuraha - näiteks. Selleks ka segased seadused ,tähised tuledel ja kari euroametnikke ning juriste, kes igaüks tõlgendab seadust omamoodi. Vita est proelium ( elu on võitlus............:-):-)) Proovi ,kui ei usu.................:-):-):-)
11:36 09.08.2017
Võib ju kohtusse minna aga kuna meie riigis ei ole olemas ka tegelikkuses tasemel ametlikult tunnustatud eksperte keda kasutada kohtus siis autode tehnoteema on minu jaoks ahastama panev kurbnaljakas teema. Olin eile halduskohtus ja nägin oma silmaga ABITUT kohtunikku kellele anti selgitusi vasakult ja paremalt ning vaesel üle keskea kohtunikuproual ei jäänud muud üle kui naljakastobeda näoilmega vaheldumisi noogutada ja raputada pead ... Olen näinud nn. eksperti tarbijakaitses ja ma ei hakka siin tollest meesterahvast midagi kirjutama sest ei taha inimest solvata.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.