Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: ELEKTRIAUTO MÕTTEKUS JA ELMO

08:45 01.11.2017
wb (registreerimata)
Re: Elektriauto mõttekus ja ELMO
Parandus: 40kWh-ni.
12:26 01.11.2017
.... (registreerimata)
ajupestud :)
Ei tea, kas me julgemegi Tesla-teemal rohkem sõna võtta. Viimane kord, kui rääkisime Consumer Reportsi aruandest, vihastasid kohalikud Tesla-fännid Elektriautod Eestis kogukonnas nii kõvasti, et panid Accelerista bänni alla.
12:46 01.11.2017
Kärss
Sama toimub mitte ainult siin, vaid ka teistes foorumites, et sisu üle arutlemise ja lahenduste otsimise asemel tahavad paljud lihtsalt postiljoni maha lasta. Nii jääksid tulevikus ebameeldivad teatised kätte saamata. Eks mul olid omalgi seda artikli lõppu lugedes peaaegu tilgad püksis, aga täpselt sama asja räägitakse ju siin samas teemaski, et infra koormamine eeldab särtsutralli maksustama hakkamist ja seda kõike, mida on täna mugav eitada, hakatakse mujal juba teostama ja jõuab see maksustamine ühel päeval siiagi.

PS: ei maksa seda maksustamise juttu liiga tõsiselt kah võtta. Automaksust räägitakse kah juba alates 90ndate algusest, et "kohe tuleb", aga tänaseni maksustatakse meil pigem tarbimist kui omamist
13:27 01.11.2017
.... (registreerimata)
Selliste teemadega seoses tuleb ikka ja jälle meelde aeg, mil pealinna jõudsid esimesed Toyota Priused ja suurest õhinast uue ajastu autode osas lubati neile tasuta parkimine. Nüüd see ammu unustatud...
14:05 01.11.2017
63amg (registreerimata)
solgin teemat,aga automaks oli 90-tel täiesti olemas
14:59 01.11.2017
to....... (registreerimata)
see tasuta parkimine on praegugi olemas vähemalt tartus. ja ei tulnud see esimeste priustega vaid tunduvalt hiljem.
15:16 01.11.2017
.... (registreerimata)
mul on väga hästi meeles meediakära esimeste priuste müükijõudmisel ja tlna linnaisade otsus neile parkimine tasuta teha. kas see juhtus nüüd pool aastat või aasta hiljem, ei tea hetkel öelda.
15:37 01.11.2017
to.... (registreerimata)
15:56 01.11.2017
.... (registreerimata)
priust hakati tootma 1997
16:07 01.11.2017
Kärss
# solgin teemat,aga automaks oli 90-tel täiesti olemas

Oli lühikest aega olemas vaid Tallinnas, mitte mujal Eestis. Pole vist raske arvata, mida nii mina kui tuhanded teised selle peale tegid. Täpselt sama tegin kaatriga ka siis, kui maksuga ähvardama hakati, sest pole mul vajadust sõita ilmtingimata "Eesti lipu all". Tänasel päeval regatakse autod tänu e-riigile kuhugi kaugesse maanurka, et odavam kindlustus saada, aga selline "pooleks tunniks aadressi muutmine" jt JOKK skeemid on siiski pinnavirvendus, kuna jokitamise peale on juba mõeldud enne seaduste vastuvõtmist või soodustuste lubamist. Selge on see, et ka särtsuautode maksusoodustused pole igavesed, aga kuni meil need kehtivad, pole põhjust ka asjata paanitseda, sest kelle elukorraldusega sobivad need autod praegu, sobivad ka peale igasuguseid uute maksude leiutamist ja tavaautost kallimaks nende pidamist vaevalt niipea muudetakse.
14:12 02.11.2017
selgeltnägija valerka (registreerimata)
16:57 02.11.2017
Lunguuks (registreerimata)
Kui UBS kahtleks Tesla võimekuses seda summat refinantseerida, siis oleks hinnasiht 0 mitte 185. SMS laene aga nii palju mul, et võta oma summa ja sealt samapalju maja ja saad minu summa.
11:18 03.11.2017
.... (registreerimata)
15:09 03.11.2017
ts (registreerimata)
noh- millega see ikka lõppeda saab-> prognoosid nihkuvad veel veidi edasi, Teslale enam kühvliga raha uksest sisse ei visata ning börsil kiire raha teenijad jäävad miinusesse.

mingit katastroofi siin küll kuskil ei paista -> ega inimestel, kes ootavad omale "rahuldavate andmetega" ja "normaalse hinnaga" elektriautot pole niikuinii kuhugi mujale minna ning investorid kindlasti ei hakka paanitsema ning tiritammesid tegema.

Väike jõnks arvatavasti tuleb ka müügis sisse järgmise aasta alguses, kui Telsa enam 3 tellimusi vastu ei võta enne, kui nad on saanud tootmisvõimuse lõplikult selgeks.

see raha "põletamine" on sellise mastaabiga ehituste juures täiesti tavaline
16:37 03.11.2017
.... (registreerimata)
Pankrot muidugi keeruline juhtum, sest investorid ei taha naljalt oma rahast ilma jääda.
10:57 05.11.2017
Ruudi05
Muidu hea uudis, kuid pealkiri tekitas ootuse, et tekstis midagi nende mõlema müüdud elektriauto kohta ka kirjutatakse, kahjuks nii ei olnud. See näitab hästi kuidas ajakirjandus kasutab elektriautot kui midagi erilist loetavuse suurendamiseks. Ning veel oli pandud eksitav pilt vana Mitsubishi i-MiEV kiirlaadimisest. Seda autot esindused isegi ei paku enam kodulehtedel?
Soodustused on ju, olemas on riiklik kiirlaadimisvõrk kus saab Nissani ja KIA elektriautosid ning Mitsubishi Outlander PHEV pistikhübriidi kiirlaadida 50kW võimsusega. Paljudes riikides pole kiirlaadijaid näiteks meie lõunanaabritel on väga hõre laadimisjaamade võrk. Tallinnas saab ühistranspordi rajal ummikutest mööda sõita, mitmes linnas ei pea parkimise eest maksma.

Muudetud 5.11.17 11:03

12:06 05.11.2017
Ruudi05
Pikka aega pole enam teemakohast postitust olnud, ma siis proovin. Sain vahepeal taas elektriauto millega sõita, kuna auto hind on ka minujaoks probleem siis valisin siit portaalist kasutatud Mitsubishi i-MiEVi. Olen nüüd tuhatkond km läbinud ning olen oma valikuga rahul. Mul on tööle ja tagasi koju sõita 30km. See auto saab sellega hakkama. Nüüd novembris on juba külmem aeg ja mõni hommik on aknad jääs olnud. Naudin täiega selle auto puldist juhitavat eelsoojendust kahju on ainult, et seda ei saa kasutada kui auto ei ole elektrivõrku ühendatud kuid saan aru, et nii tillukese kasutatava aku energiamahutavusega nagu tal on 14kWh pold mõistlik lasta autot aku pealt eelsoojendada nagu see on Nissan Leafil. Olen saanud ka Leafi proovida mitme päeva jooksul, tänu heale tuttavale. Mulle väga meeldisid Leafi eelsoojenduse- ja laadimise programmeerimise võimalused lisaks on veel äpp ja neti kaudu liides (viimaseid ma ei saandki katsetada).
Eelmine elektriauto oli mul 2 kohaline kaubik ja vahel tekkis olukordi kus oli hädasti vaja rohkem istekohti, seda i-MiEV ka võimaldab. Kõik teavad, et sellel autol on väike aku ja olen sellega nõus, kui mõelda mis seis oli 7 aastat tagasi li-ioon akude hinnaga siis on ju arusaadav miks see masin ei saanud suuremat akut. Mõned on välja arvutanud, et kui kasutada sellel autol Tesla autode stiilis akuehitust siis mahuks sinna kasti 22kWh aku. No see annaks sellele autole hoopis teise mõtte kuid see aku maksaks üle 5000€. Linnas on temaga hea sõita kiirendused aeglustused ja linna kiirused manööverdamine see ongi ju linnaautoks loodud. Maanteel pole aga kõik nii hästi kuna auto ise väga müra ei tekita siis uste mürasummutusega pole vaeva nähtud seetõttu kostab alates 80km/h tuule ja teiste autode müra häirivalt sisse. Seda proovin edaspidi parendada lisades müra ja soojusisolatsiooni materjale ustesse. Soojusest ja kütteseadest rääkides on see nõrgavõitu tõesti, ma varem ei uskunud neid artikleid selle kohta. Samas pole veel õiget külma olnud vaid mõned miinuskraadid aga kui kasutada enne sõitu eelsoojendust siis ta ikkagi hoiab aknad puhtana ja saab vähemalt vihmase +10kraadise välistemperatuuri korral kuni 70km sõidetud ühe laadimisega. Myimiev foorumis käsitleti ka kütteseadme teemat ja seal on ära toodud järgnev fakt, et see kütteseade (5kW max) on lihtsalt liiga madala temperatuuriga võrreldes sisepõlemismootoriga autoga.
Meil on praegu pime aeg seega peab ära märkima tulede headust kuigi need on halogeenid ja pooltuled on luupidega siis täitsa asjalikud vaatamatta tulede väiksusele ja imelikule kujule. Automaatne päeva ja pooltulede ümberlülitus on ka üllatavalt mugav asi, seda pole mu eelmise sajandi autodel olnud. Minujaoks oli ka tähtis, et auto oleks tagaveoline ja seda ta on. Kas see nüüd selle pisikese auto puhul väga mõjutab aga endal on küll hea tunne kui on "õige vedu" ja roolimine võibolla on sellevõrra rahulikum. Leafil oli rool liiga ülevõimendatud ja tagasisidet teest ei olnud üldse tunda. Juhitavusest veel rääkides siis üks hommik olid linnas teed kõik jääs siis hakkas häirima veojõukontroll, see ABS plokk on kehvasti kerest isoleeritud ja kui ta töötab siis kostab kabiini. Lisaks veorataste pidurdamisele võtab ta mootori võimsuse kiirelt maha. Veojõukontrolli väljalülitamisel hakkavad tänu suurele pöördemomendile Yokohama lamellrehvidega rattad libedaga ruttu tühja kaapima ja nii ei saa ka kohalt ära. Pole veel "ekseli tabelit" pidama hakanud aga see on plaanis. Võrreldes mu 20a vana bensiini Mersuga millega kulus üle 150€ iga kuu bensu peale tundub sellega sõitmine mõistlik, mingit säästu siin väga ei ole sest auto eest pean maksma järelmaksu. Kuskilt foorumist kellegi autokollektsionääri juttu lugedes mõtlesin ise ka, et ta ongi selline kaasaegne auto mis veel ei roosteta ja millega ei ole kahju talvel sõita. Nagu varemgi olen kirjutanud vana Mersuga enne sõitu kohapeal tossutamine, et klaasid jääst puhtaks saada ei ole tema mootorile hea ning kütusekulu läheb niiviisi samuti ebamõistlikult suureks. Kahju on veel lasta vanal heal autol meie talvega ära roostetada sest mersuga sõita, mulle endiselt meeldib, olen harjunud tema juhitavusega, enamvähem vaikse salongiga (kui summuti on terve) istmete mugavusega ning ruumikus on ka minujaoks täpselt paras.
Kokkuvõttes, enamus oma igapäevaseid sõite saan i-MiEViga tehtud, Pikemad otsad Eesti teise otsa 10 korda aastas teen vana Mersuga.

Muudetud 5.11.17 12:21

13:31 05.11.2017
63amg (registreerimata)
sa oled lihtsalt laisk ja virised ilmaasjata! pane oma mersule ka el. ploki soojendus koos salongipuhuriga. salong ja mootor soe ja kütusekulu ka väiksem!
13:56 05.11.2017
Ruudi poolt väga asjalik postitus. Olenevalt maksupoliitikast võiks Eestist saada küll Jaapano elektriautode surnuaed heas mõttes. Teisisõnu maksavad vanemad kasutatud Leafid paari aasta pärast Euroopas ca 5000. Meil on korralik laadimisvõrk neile, ühissõidukite raja kasutamise võimalus ja vahemaad väiksed. Igati praktiline pill pere teiseks autoks kui kodus saab laadida ja hind saab olema ca 5000
18:59 05.11.2017
arnis
Ruudi, umbes nii võikski suhtuda lühimaa elektrikasse. Kasutame seda mida pakub ja mida ei paku, võtame mujalt.

Muideks, 5kW peaks olema paras. Probleem tekib siis, kui värske õhu vool on liiga suur (ventika pöörded liiga kõrged). Leafil on küll 6kW, kuid nii suurt koormust ta niikuinii ei taha anda ja automaatrežiimis keerab ventika põhja, mille tõttu õhk, mis lõpuks salongi jõuab, ei olegi tuline. Auto tagantotsast tuleb liiga palju sedasama õhku välja ja tulemus kehvake. Vent käsitsi 2/3 peale ja kohe teine jutt.

Paari aasta pärast vast veel Leafi ei saa 5000€ga. Tasuvusaeg liiga hea, mistõttu napsatakse auto veidi varem ära kui "ta väärt on" standardmudeli järgi.
Minu pakkumine 2019 aasta lõpus saaks kasutatud Leafi Eestis 8000€ga. Eks näeme.
20:41 05.11.2017
Ruudi05
Tänan positiivse tagasiside eest. Selle i-MiEV originaal elektrikütte asja ma alles õpin kasutama. Seoses küttega tuleb ka meelde, et salongi ventikas on kuulda, kui vahel tahan sõites vaikust nautida ja raadiot sisse ei lülita. Nt. Leafil olevat tehtud kõik mootoritega asjad paremaks ja vaiksemaks ning salongiventilaator madalatel pööretel on vaevumärgatav.
Veel mainiks geniaalselt head suurt raadio helitugevuse nuppu mis on seal keset armatuuri ja ei vaja mingit pilku kõrvale, et teda leida. Tõsi küll seoses masina vähese laiusega ega see keskkonsool kaugel olla saagi aga selline pisiasi üllatas.
Ise ka ootasin ja ootasin, et millal mõni vald või linn neid tasuta saadud Mitsubishisid ära müüma hakkaks aga ei paista kuskilt, ei tea mis nad hoiavad neid? Kriitika on küll olnud selline, et tööd nendega teha ei saa....
Muidugi olen testinud ka kaugemale sõitmist sest kus sa ikka saad teada millal päriselt aku tühjaks saab. Täna sai proovitud +8 kraadi mina + 2 inimest vaja oli sõita 61km, aku kiirlaadijas laetud 80% peale, küte oli esimeses astmes, kiirus tagasihoidlik 70-80km/h (pime ja palju loomi teel). Sihtkohta jõudes näitas 2km jääki. Ei ole just kõige parem. Mind häirib see, et ta ei lase laadida üle 80% täpselt selle peal auto lõpetab laadimise ära ja kõik. Leafil laadis vahel ka 100%-ni kui laadijat järelt ära ei võtnud. I-MiEVil on laadimise alguses vool 100A lõpus kuskil 20A. Kuna aku on niikuinii väike ja siis veel ei laeta maksimumini siis jääbki kiirlaadijate vahel sõites 90km/h kuskil 50km sõiduulatuseks. Tõsi küll see kiirlaadimine läheb tänu aku väiksusele ruttu 20-25min.
Edasine plaan on soojustada armaflexiga põhja all asuv elektriküttekeha ning ühendusvoolikud ja panna bensuga eelsoojendi peale, et saaks eelsoojendada ka mujal kus pole elektrit käepärast ning vähendada koormust akule. Myimiev foorumis leiti, et vedeliksoojendi aitab talvel säästa aku laadimistsükleid seega pole küsimust kas tasub seda panna. Bensusoojendit ei pea igakord kasutama, elektrisoojendi jääb ka peale.
21:10 05.11.2017
selgertnägija valerka (registreerimata)
Ruudi05 - miks küll soetada elektriauto mis tarbib bensiini?
21:27 05.11.2017
jee.kim (registreerimata)
Tahtsin just kirjutada, et kõikide el.autode probleemide vastu on ammu leiutatud üks vidin-sisepõlemis mootor!
Kõigepealt tekitame endale jama ja siis lahendame seda-well done WACK
09:01 06.11.2017
wb (registreerimata)
iMieV on põhjamaadele halvasti sobiv säästuauto - ta salongisoojendus on otseelektriküttega. Oleks soojuspump kasutusel, nagu Leafil, kuluks mõõdukate külmadega salongi soojendamiseks 3x vähem elektrit.
10:09 06.11.2017
Ruudi05
selgertnägija valerka-le vastuseks: soetasin sellepärast, et ei bensiini ega ammugi diiselmootoriga auto mootor minu lühikeste sõitudega ei kestaks kaua. Kavatsen bensiini kasutada vaid salongikütteks kus kogu kütusest saadav energia läheb soojuseks mitte nagu sisepõlemismootoris kus koguaeg ligi 80% põletatud kütusest ära raisatakse mida juhuslikult talvel on hea kasutada salongisoojenduseks, kuid suvel tuleb sellest lahtisamiseks lisaelektrienergiat kulutada jahutamiseks. Mu eelmisel elektrikaubikul oligi ainult bensuga salongiküte ja ühe talvega kulus kuskil 50liitrit bensiini. Väga hea lahendus ja on suureks abiks väikese akumahutavusega elektriautodel. Isegi esimese põlvkonna Nissan Leafidele pandi eelsoojendeid peale.

Muudetud 6.11.17 10:22

10:21 06.11.2017
Ruudi05
jee.kim -ile vastuseks teil on õigus, et sisepõlemismootoriga autodel on mõned eelised. Samas on mujal maailmas ilmnenud viimase 50 aasta jooksul see, et need sisepõlemismootorid tekitavad mitmekesi koos suurlinnades palju pahandust rikuvad inimeste tervist ja keskkonda. Meil siin Eestis muidugi ei tunneta seda probleemi sest autosid on vähem ja ruumi rohkem, aga eks see võib tulla. Inimene pidigi olema selline, et kui otseselt tekkivat probleemi ei näe ja omal nahal ei tunne siis järelikult seda pole ja võib edasi jätkata vanamoodi. Kujutan ette, et see oleks nagu suitsetamisega iga suitsu järel ju ei tunne tervise halvenemist aga mõju võib tulla aastate pärast. Ja siis on ka raske kindlaks teha mis seda jama põhjustas ning hilja midagi muuta kui kahju on juba liiga suur.
Näha on, et hübriid ja elektriautondus tuleb suure hooga peale ja paari aasta pärast ei ole enam uue auto ostjal võimalik ilma elektrimootorita masinat saada. Meie siin Eestis oleme sõidukite valdkonnas kõigest tarbijad ja seega puudub meil võimalus nendes arengutes kaasa rääkida.

Muudetud 6.11.17 10:24

10:33 06.11.2017
maaks
Mul on Rohelise Ruudi üle hea meel, tänu temale on minul nüüd puhtam õhk ja või muretumalt oma bensuliikureid pruukida :-)
PS Kütusel töötavast lisasoojendis tuleb välja seesama "saast" mis mootoristgi :-D :-D
10:33 06.11.2017
ts (registreerimata)
mis iMIEV-i laadimistsüklisse puutub, siis kiirlaadija üle 80% ei lae (mite mingi valemiga)

mis puudutab sõidukaugust, siis talvel üle 60km on võimalik saada vaid jääs klaasidega (kaheksakraadise plussiga 63km 80% pealt näitab, et aku ei ole enam nii noor, kui võiks olla). Muidugi tegelikult kalab näidik natuke ning tõenäoliselt on auto võimeline omal jõul liikuma maanteel näidiku järgi umbes -12km...

Mis aga puudutab vedelkütusel töötavat soojendust, siis see läheb juba absurdi ... ole parem loodussõbralik ja ehita kamin autosse (või veel lihtsam- ära unista, et saad iMIEV'iga talvel mugavalt rohkem, kui 40 km sõita).

11:13 06.11.2017
Vedelkütuse soojendi Mitsule- iseenesest hea idee, aga selle maksumus võrreldes auto maksumusega päris suur. Eks seda kasutad vaid siis kui väga vaja. Üldjuhul soojendad auto ette ja ei ole vaja ka nii suurt vahemaad läbida, et akust ei jätkuks. Endale ehitasin garaazi, ilma kütteta, aga vähemalt plussi hoiab see iga ilmaga. Suur osa vähenenud sõiduulatusest tuleb külmast akust mitte salongi kütmisest. Külm aku annab oluliselt vähem energiat välja. Meie kliimas käib elektriautoga kaasas ikka garaaz ja kodune laadimisvõimalus, muidu tuleb juba liialt kompromisse teha.
11:24 06.11.2017
wb (registreerimata)
"Meie kliimas käib elektriautoga kaasas ikka garaaz ja kodune laadimisvõimalus, muidu tuleb juba liialt kompromisse teha."
Milleks garaaž, kui kodune laadimisvõimalus on olemas?
iMieV on siiski eilne päev. Kui tehakse põhiliselt linnasõite, siis 200km reaalse läbisõidu vähenemine 150km-ni, salongi soojendamise tõttu, pole probleemiks.
12:00 06.11.2017
Garaaz sellepärast, et muidu läheb talvel korralik osa elektrist aku soojendamiseks, tulles siis võrgust või akust. Soojemas kliimas seda teemat pole. Samuti on siis auto lumevaba, garaazis ka mõnusam laadima panna talvel. Loomulikult pole garaaz nii oluline kui pistik maja ees seinas, eelsoojendus lahendab juba suure osa muredest.
12:05 06.11.2017
ts (registreerimata)
to wb

"iMieV on siiski eilne päev."

tegelikult ega ikka ei ole küll- niikaua, kuni neid on võimalik odavalt osta ... neid ka ostetakse. Samamoodi ostetakse ka vanu diiselmersusid (kuigi eilne päev) või 30 aastat vanu VAG bensukaid (millel tsiteerides eelpool toodut- ca 80% bensiinist läheb õhu kütmiseks).

Väita, et elektriautod on igati odavamad ja parimad jättes seejuures mainimata, et see käib ainult teatud mudelite kohta (läbisõit Tesla kohta ning hind imiev'i kohta), on umbes sama, kui väita, et sisepõlemismootoriga saab tankimata sõita 1500km, saab vedada 48 tonnist koormat, sõita 48 inimesega masinas ning läbida nürburgringi alla 7 minuti ja seejuures jätta mainimata, et selle joaks peab olema neli erinevat sisepõlemismootoriga masinat.

positiivne on see, et elektriautod leiavad omale järelturult ostjaid ning see, et ka kasutatud iMIEV-ilt on võimalik veel akudest midagi kätte saada (eelduslikult on leaf'iga siis sama seis).
12:24 06.11.2017
arnis
Kütusel töötavas põletis võib põletada ka puhast kraami, mis ei saasta. Näiteks alkoholi. Seda kraami, mida põletatakse biokaminates, keset tuba, ilma korstnata.

Suur osa sõiduulatutuse langusest tuleb ikka sellest, et akukeemia on külm. Alla +5C hakkab aku ikkagi märgatavalt mahtu kaotama. Iga kraad alla +10C on umbes 1% mahust. Kui laadimine lõpeb natuke enne sõitu, siis on aku keskeltläbi 10 kraadi üle välisõhu temperatuuri. Kui õues on -20C, siis on sellest vähe. -10C aku annabki 70% mahust. Selline olukord juhtub kui õues -20C (aku soojeneb kasutusel 10 kraadi).

1kW-se salongiküttega on võimalik iga külmaga esiklaas puhtana hoida. Varbad hakkavad küll külmetama.
1kW-ne salongiküte tarbib 1kWh kui sõita üks tund. 10kWh-se akuga on see 10% tunnis, 20kWh-se akuga 5% tunnis.

iMiEVi aku on vent-avadega. Teoreetiliselt on võimalik sinna sooja õhku sisse puhuda: salongist, kütusepõletist...
13:18 06.11.2017
. (registreerimata)
Absurdiks ei kisu juba? Sellist vana mitsut pole mingit m6tet osta.
13:20 06.11.2017
wb (registreerimata)
"Väita, et elektriautod on igati odavamad ja parimad jättes seejuures mainimata, et see käib ainult teatud mudelite kohta (läbisõit Tesla kohta ning hind imiev'i kohta)"
Ma pidasin küll uut Leafi või Bolti või uuenevat Ioniqi silmas.
Ja "eilse päeva" all auto tehnilisi lahendusi, mitte müügistatistikat.
15:49 06.11.2017
ts (registreerimata)
to wb

veelkord (mõni leht tagasi oli sellest jttu...) autode juures (nii elektri, kui sisepõlemismootori puhul) on kõik asjad "eilsed" lahendused.

Väidaks taaskord, et viimase 30 aasta jooksul ei ole autonduses toimunud mitte ühtegi tehnilist läbimurret (kuna turvavarustus ja juhiabid iseenesest ei ole auto tehniline osa vaid eraldiseisvad süsteemid).

Kogu "areng" seisneb selles, et viimistletakse ja peenhäälestatakse 30-140 aastat vana tehnikat nii palju, kui protsessorite arvutusvõimsus võimaldab ning räägitakse selle juures jutte, mis vähemalt osaliselt liigituvad ulme kategooriasse (ja mis mõõtmisel osutubki jutuks).

Jah- autode juures on näha meeletult hüpet läbisõitude osas tänu tehnoloogia arengule:
100 aastat tagasi oli keskmine tänavasõiduauto võimeline arendama ca 70km/h kiirust; keskmine auto tarbis (mitte just tänapäevases mõistes kütust vaid mingit veidrat petrooliumi) ca 18l 100km kohta ning suutis paagitäiega jõuda umbes 300 km kaugusele; praegu on numbrid ca 3+ korda paremad (200km/h + 6-7 l 100-le ja 900 km ei ole küsimust)

100 aastat tagasi oli keskmine elektriauto võimeline sõitma kiirusega 30km/h umbes 50 km kaugusele (praegu siis ca 90km/h umbes 150 km kaugusele-> Leaf'i näitel)

aga thats about it-> kõik tehnilised uuendused ja vidinad on peenhäälestus; see, kas autoraadio on võimeline plinkima 5-s eri värvis ei ole siin teema (muuseas võtmeta käivitus oli veel ca 90 aastat tagasi standard- siis käivitati vändaga)
ja öelda, et uus leaf on kuidagi "uus tehnoloogia" on kasutu väide (ainus, mis on päris uuenduslik on see, et autodele pannakse peale akupakid, mis on võimelised sõitma nii kaugele, kui mitmed elektriautod juba suudavad..)
14:31 15.11.2017
wb (registreerimata)
Pärl uue Leafi hinnakirjast:
"Liitium-ioon aku mahtuvusgarantii garanteerib aku mahtuvust
vähemalt üheksa kriipsu.."
15:12 15.11.2017
........ (registreerimata)
mitu kriipsu üldse on- 12 või 20?
15:40 15.11.2017
12 kriipsu ja tegelikult kasutajale väga arusaadav mõõde. Kui siis garantiiaja lõpus vähem kriipse, läheb aku vahetusse.
16:36 15.11.2017
arnis
Esimese kriipsu kadumine on 12,5% mahu kadu (esimesed protsendid lähevad alati kiirendatud korras).
Iga järgnev kriips 6,25%.
Seega umbes
12 kriipsu 88-100%
11 kriipsu 81-88%
10 kriipsu 75-81%
9 kriipsu 69-75%
Ümardatult Nissan garanteerib, et akumaht ei lange alla kahe kolmandiku.
See oli üsna halb garantii vanadel 24kWh'stel akudel, piiratud 5a 100 000km peale. Nüüd on laiendatud 160 000km 8 aastat, see on elektriautonduses normi lähedane. Tavaliselt määratakse konkreetselt 70%.
Enda aku on umbes poolel teel esimese kriipsu kaotamisest, just sai 100 000km täis.
Nissani akukeemia ei talu kuuma, 25+ *C väljas nädalate viisi ei ole sellele aktsepteeritav.
Kui õues alla +15 *C siis langus on ideaalilähedane (protsent aastas).
21:34 15.11.2017
. (registreerimata)
Kas siis peab autot keldris hoidma või selleks 25 kraadi ajaks põhja poole sõima?
22:23 15.11.2017
arnis
Kui on mingi koht, kus päike otse peale ei paista, see teeb asja muidugi paremaks.
Kõvasti aitaks ka see, kui aku laetuse taset madalamal kui tavaliselt hoida, ehk alla 80%. Näiteks 60% - enne sõitu võib laadida, see pole probleem.

Kui miski ei meeldi, siis võib kallima elektrika osta. Või vastupidi, raiuda nii palju, et saab õigel ajal tutika aku garantiist. Eestis on see täiesti lootusetu. Meil ei ole piisavalt kuum. Texas, California. Siin ei ole Aafrika.
09:50 16.11.2017
Texases Leafe eriti ei liigu puurtornide vahel. USA-s räägime eelkõige Arizonast, kus temperatuurid ekstreemsed. Pole veel kohanud ühtegi juhtu, kus Teslal oleks akupakk niipalju mahtuvust kaotanud, et oleks vajalik uus. Leafi puhul ei saa kahjuks üldse kindel olla, et saad uue akupaki garantii korras, pigem taastatud variant. Leafi puhul on aku asendatav vaid sama mahtuvusega akuga, i3 puhul saad ka uuema ja suurema panna. Golfi puhul pole kindel. Vaadates lähiajal müügile tulevate elektrikate valikut ei tasu täna küll midagi muud peale uue Leafi osta. Uued suurema sõiduulatusega mudelid viivad kindlasti korralikult kasutatud elektrikate hinnad. Euroopas pole 70-90 km sõiduulatusega kasutatud Leafiga midagi teha, meil aga saad kõik igapäevasõidud tehtud bussirajal.
13:44 16.11.2017
wb (registreerimata)
"12 kriipsu ja tegelikult kasutajale väga arusaadav mõõde. Kui siis garantiiaja lõpus vähem kriipse, läheb aku vahetusse."
Sama hästi võiks see olla mõõteriista garantii all kirjas:
"Kui peale 160 000km läbimist või 8 aasta möödumist näitab mõõdik vähem kui 9-kriipsu, asendame mõõdiku rohkem näitavaga."
See mõõdik on seadistatav, nagu elektroonsed näidikud ikka, ja Nissan pole võtnud mingit vastutust, mitmele kWh-le kriipsud vastavad. Ehk siis, kui aku jääkmahtuvus on 2kWh algsest 40-st, aga mõõdikule õnnestub 9 kriipsu manada, sul tarbijakaitsesse asja pole.
13:59 16.11.2017
wb (registreerimata)
"Vaadates lähiajal müügile tulevate elektrikate valikut ei tasu täna küll midagi muud peale uue Leafi osta."
Tuleb järelikult oodata, kuni "lähiaeg" lõppeb: Audi e-tron Quattro, VW I.D. Buzz, BMW iX3, Jaguar i-Pace jne. Pea kõigil autotootjatel on 2019-2020 aastal plaanis uued e-autode mudelid tootmisse juurutada, paljud neist minu silmis Leafist atraktiivsemad. Koos Leafiga või mõned kuud hiljem peaks müügile jõudma Ioniqi 40kWh versioon, Kia Kona ja Stonic võivad 2018 müügile tulla (pole 100% kindel) kuni 50kWh akudega..
14:14 16.11.2017
selgeltnägija valerka (registreerimata)
16:30 16.11.2017
wb (registreerimata)
Artikli esimese lause algus:"Fisker kavatseb patendeerida.." - otsivad investorit, kui ridade vahelt lugeda.
Patendeerimine pole see, mida tehakse siis, kui aega üle jääb. Jõuab konkurent päeva varem taotluse esitada ning võid oma arenduskulud prügikasti visata.
Kui on siis patendeerid ja kui pole, siis pläkutad..
Eelmine naljamees oli vedela aku (kütusepaaki kallatava laetud elektrolüüdi) kohe-kohe patendeerija.
16:37 16.11.2017
patent- patenteerima
20:44 18.11.2017
arnis
Tesla paiskab müüki rekka traktori paari aasta pärast.
Ulmelised kiirendusnäitajad.
800km sõiduulatus täislastiga (36t).
600km laadimist poole tunniga.
1.6 miljonit kilomeetrit garantiid.
https://livestream.tesla.com/
Kui hakib, vaata 720p.

Ja Roadster 2 tuleb ka. 1000km sõiduulatust, 0-96km/h 1.9 sekundit.
0-161km/h 4.2 sekundit. Mõttetu tippkiirus mitte vähem kui 400km/h.
Omas klassis üks odavamaid autosid. Point on näidata, et igasugused kollased
ja rohelised lärmakad superautod jäävad jänni. Isegi sõiduulatusega.
21:00 18.11.2017
5 sekki 96 vot see on tegija, samas tahaks näha laadijat mis tõmbab poole tunniga 600km sõidulatust
22:51 18.11.2017
Ts (registreerimata)
Kõigepealt ootame ikka mõlemad ülaltoodud autod ära ja siis vaatame, kuidas selle rekka laadimisega olema saab ning mida see "roadster" tegelikult suudab...

Kiirenduse osas pole kummagi masina osas küsimust (elektrimootori eripärast tulenevalt). Roadsteri supervõimete osas on ainus küsimus jahutuses (teatavasti on kõik elektriautode kiiruskatsed tehtud kiirendamisel, kuna kestvussõidul läheb aku avariireziimi (ca 3 min on võimalik hagu anda). Samuti tuleb märkida, et need punased, kollased, rohelised superautod on teisest klassist, kui tesla superauto olema saab. Ning 1000 km nendega tavaliselt järjest ka ei läbita)

Rekka puhul tuleks pöörata tähelepanu sellele fraasile, kuidas "energia kokkuhoid aastas on ca 200 tuh dollarit, seega tasub auto ennast ära juba 2 aastaga". Sellele tuginedes võiks eeldada, et rekka hinnaks tuleb midagi poole milli kanti (klass 8 diislid maksavad ca 100-120 tuh). Samuti ei ole öeldud veel rekka massi ning seda, kuidas siis ikkagi selle kiirlaadimisega olema saab.

Lisaks ka asjaolu, et selliste kiirendusnumbrite juures saab olema põnev senise koormakinnituspraktika kasutamine.
Tegelikult on asi ju lihtne - kui Tesla suudab järgmisel aastal müüa paartuhat veokit, siis võib öelda, et on lootust... Vastasel juhul võib kogu projekt sinnapaika jäädagi
00:16 19.11.2017
Kärss
GT-R vs Model S
https://www.youtube.com/watch?v=zEr5cbkNabY
Ei ürita midagi tõestada. Ega seal polegi midagi tõestada, sest numbrite vastu ei saa ka videot tehes. Kummalgi pole ka praktilist tarbimisväärtust hinnalipikuga kõrvutades, aga ükski tuttav GT-R-i omanik (jah, mõned ikka olnud tutvusringkonnas) pole ka kunagi üritanud tõestada, et seal midagi praktlist on:)

Siin paljud on kiitnud väga särtsuautode ülikiiret reaktsiooni gaasipedaalile. Kui vaadata youtubes särtsuautode crash videosid, torkab vast igaühele silma, et see auto kiire reageerimine (kogemata) gaasivajutamisele pole mitte igas olukorras tore (ohutu). Eks sama dilemma oli ka alternatiivsete roolisüsteemide arendamisel, mis olid paljudes omadustes paremad tänase enamlevinuga võrreldes, kuid lükati kõik kõrvale just sel põhjusel, et need ei andnud andeks paratamatult kohati esinevaid juhtimisvigu. Samas on moodsatel autodel ka mitmeid toimivaid lahendusi gaasipedaalile kiireks reageerimiseks, mis ühelt poolt vähendavad turboläägi ja teiselt poolt näiteks automaatkastil käikude nutikas eelvalimine, sisuline vahe särtsukatega puudub, kuigi eks komakohtade osas leiab alati põhjust norida.

Tesla värsked uudised on muidugi muljetavaldavad. Aga ega neid Tesla mulle on praegu teisigi, mille puhul on oht pauguga lõhkiminemiseks veel väga suur. Ootame natuke, reaalsest autost saab rääkida ikkagi toimiva saritoodangu puhul. Loodetavasti ei puhuta neid mulle lõhki enne sinnamaani jõudmist.
03:58 19.11.2017
arnis
Tegin käsitsi kalkulatsioone rekka numbritest.
Võimsused kõik klappisid. 742kW ratastele. Iga mootor ligi 200kW (nii ongi Model 3 parameetrites ka, 192kW, millest rekka tehtud ongi).
Nominaalne võimsus 650kW kandis.
Retardatsiooni 600-800kW. Mis on diiselrekkatega võrreldav, isegi parem.
Roadsteri nominaalvõimsus hakkab olema märksa parem kui Model S'il. Tuleneb sellest, et püsimagnetmootori kasutegur kõrgem, seega vähem soojuseraldust. Pluss see, et mootoreid on 3, mitte 2. Muideks 3 minuti ülekuumenemine minuteada oli ühemootorilistega saavutatav.
Lisaks Roadster on ehitatud võistlemiseks. Model S'i jahutus on üsna pisikestest voolikutest kokku taotud. Vanal Roadsteril ei olnud neid muresid mis S-il minuteada.

Megalaadija ei ole miskit muud kui täpselt seesama superlaadija, lihtsalt rohkem üksteise otsas.
Hetkel superlaadija koosneb 12'st pardalaadijast. Megalaadija arvatavasti koosneb uutest pardalaadijatest, mis on 16,5kW'sed. Ja ühes karbis viis 12'st torni.
14:06 19.11.2017
hlm (registreerimata)
Eks näis...https://www.accelerista.com/eluviis/uuring/vesinik-tu
levikku/
14:44 19.11.2017
Vaadates, kuidas kõik tootjad on järsku hakanud oma elektriautosid arendama, tundub see kerge buumina ja võidujooks käib selle nimel, kes suudab pakkuda rohkem sõidukilomeetreid, sest see on tarbijale oluline ning selle eest ollakse ka nõus maksma. Loomulikult oluline ka planeedi rohelisus. Vähemalt ilukõnedes. Arvan, et umbes viie aasta pärast on näha, mis sellest kõigest tegelikkuses on saanud.
16:42 19.11.2017
arnis
Vesinik ei ole kütus. Seda tuleb teha.
Tsitaat:
"vesinik tulevikukütusena aitaks süsinikuheitmete kogust viiendiku võrra aastaks 2050 vähendada."
See on väga väga halb tulemus. Aastaks 2050 on enamik müüdavaid autosid mitte bensukad/dislakad. Kui dinosauruste pealt minek vesinikule vähendab heitmeid viiendiku võrra (20%) siis võib see nõukogu oma nõu p*t*i pista.
Suurimad sponsorid on Shell, Statoil ja muud ärikorporatsioonid, kes tahavad edasi kasumiga tegeleda. Kodus elektri tootmisega ettevõtted rikkaks ei saa.
Toyota andis lõpuks alla ja tunnistas, et nad ei saa asja kuidagi käima - autod pole võimsad, ruumi on märksa vähem, hooldekulu suurem. Ka nemad jätkavad elektriautodega.
17:42 19.11.2017
jee.kim (registreerimata)
Ei noh, pärle järjest tuleb:"Vesinik ei ole kütus. Seda tuleb teha."

Ja särts tekib ise-enesest, tuleb vaid üles korjata WACK
18:48 19.11.2017
kunagi vist korraliku suraka saanud, et elektrifanatismist nii läbi imbunud... inimkond näeb tegelikult tõsiselt vaeva, et igasugu vahenditega igapäevast särtsu saada- mängus on kõik- tuul, vesi, päike, fossiil- ja tuumakütused, elektrihõõrumistehased huugavad 24/7 ja 365 ning planeet juba köhib selle jama tõttu, mõni aga elab lihtsat elu- pistan juhtme auto külge ja naudin.
09:01 20.11.2017
wb (registreerimata)
See ongi elektri suur +, et teda saab sajast eri asjast toota. Tulevikus saab maakera "rohelisemaks" muuta ilma, et autopark tuleks välja vahetada. Sisepõlemismootorite kütus on fossiilne ja praegusel hetkel sellele tooraineallikale alternatiive pole.
Alternatiiviks pole praegusel hetkel (tuleviku oskavad usutavalt Mangi ametikaaslased ennustada) ka vesinik - pole odavat mittefossiilset tooraine allikat, pole odavaid kütuseelemente. Kui el.autot peetakse kalliks, siis kütuseelement on veel oluliselt kallim. Ei teagi, kui kallis täpselt, sest keegi neid vist ei müü, antakse autoga laenuks kaasa.
Tundub, et vesinik on tuleviku kütus neile, kes on põhimõtteliselt, kasvõi nui neljaks, elektri vastu.
09:36 20.11.2017
Elektri tootmine igast asjast pole mingi pluss vaid kurnab maakera ökosüsteemi. Ainuke heledamat karva roheline toode on hüdroenergia, kõik muud liigid on üsnagi tumerohelised. Samas sõltub ka see maaakera ökosüsteemist, sest kui kka on põuaaeg, tule ka sealt vesiveskist suurt midagi välja. Füüsikaseadus ütleb, et energia ei teki ega kao vaid muundub ühest liigist teise, st selleks, et teda elektriautos "puhtalt" kasutada, tuleb eelnevalt üsna palju tööd teha ja see kõik jätab oma jälje. Perpetum mobilet pole olemas. Kogu meie energia on algselt peidus maa sees, sest kasvõi tuulegeneraatori või päikesepaneeli ehitamiseks tuleb kõigepealt koppadega maad sonkida ja siis see elektritootja valmis ehitada. Arvestades pidevalt kasvavat inimeste arvu maakeral ja energia nõudluse pidevat kasvu, ei ole maa rohelisemaks muutmine niisama näpuga nipsu löömine- energia tekitamine nö toorainest, ükskõik mis liiki see siis on, on ikkagi väga töömahukas. Aga vaadates kodus seinal olevat valget pistikupesa tundub kõik väga lihtne.
10:05 20.11.2017
wb (registreerimata)
Ja kuna asi on töömahukas, siis elame fossiili peal vana viisi edasi?
10:39 20.11.2017
Ah et jätame nüüd kogu järelejäänd fossiili maa sisse alles ning elu muutub hetkega lillelõhnaliseks? Millest su auto armatuurlaud on tehtud- kivist, puust? Kummid auto all vanapaberist?
11:04 20.11.2017
wb (registreerimata)
Küll jõutakse ka selleni, et rehve tehakse liivast (silikoonist) jne. Kui hetkega 100% saavutada pole võimalik ja 10% kaupa arenemine ei sobi, jääksimegi me 0% juurde.
Kui poleks olnud kuni 10km/h liikuvaid aurumobiile, mis olid hobustest viletsamate näitajatega, oleks meil praegu 150+km/h arendavaid autosid?
11:17 20.11.2017
Aga mida sa igapäevaelus selle 150+ga peale hakkad?
Aga kuna ikka ei saa aru, mida ma öelda tahan, siis lihtsalt seda, et tarbige vähem. Pole mõtet teha nägu, et päästan maailma kui elektriauto ostan. Sinu koduse mätta otsast vaadatuna tundub see ilus heleroheline otsus, laiemas plaanis tähendab see ikka vanaviisi elu- tehased-kaevandused-elektrijaamad huugavad ööpäevaringselt, et sulle seda "rohelisust" võimaldada. Ka fossiilid tassitakse maa seest jätkuvalt välja. Sai mainitud, et energia vaid muundub ühest liigist teise, seega mida rohkem tarbime, seda rohkem on teda vaja muundada. Ka auto ostmine/omamine/sõit on tarbimine. Elekter sinna autosse ei teki pühast vaimust.
11:30 20.11.2017
wb (registreerimata)
Kas elektri kasutamine välistab vähem tarbimise?
Fossilsetest materjalidest veel seda, et osad multi-compound rehvid, ntx Dunlop Sportmax Roadsmart III, sisaldad juba rohkem silikoonorgaanikat kui naftakeemiat. On ka 100% silikoonrehve, aga spets.liikuritel või autost väiksematel sõiduvahenditel.
11:59 20.11.2017
Jah, eks paljudele ongi vaja vaid tunnet, et tema poolt tarbitav lõpp-produkt on roheline. Mis aga sellele eelneb, eriti ei huvita. Ja mis järgneb, samuti ei huvita- teinekord liigub miskit väga kergekäeliselt prügikasti suunas.
12:06 20.11.2017
ts (registreerimata)
KÖH..

rohelisest mõtteviisist rääkida olukorras, kus on kõne all sõiduautod on väga silmakirjalik. Vahet ei ole, kas auto sõidab fossilse või mittefossilse kütusega- ökoloogiline jalajälg on ühistranspordist ikkagi ca 5-10 korda suurem.

ehk siis vut vut- kõik müüvad autod maha ja istuvad ilusti elektriga liikuvasse TASUTA ühistransporti ja ongi Eesti ilusti roheline (kuskilt tuleb ju alustada)
12:16 20.11.2017
Ega jah, kui 1-1,5 tonni peab vedama keskmiselt 50-150kg kaaluvat ballasti, siis on proportsioonid vähe veidrad :)
13:02 20.11.2017
wb (registreerimata)
Erakasutuses sõiduautod on vähemalt ühes riigis keelatud olnud - Albaanias. Kui praegu mõni poliitiline jõud sõiduautode keelamisega välja tuleks, vaevalt ta valimised võidaks. Muudame seda, mida muuta saame ja lepime sellega, mida muuta ei saa. Väga silmakirjalik oleks väita, et kuna ühistransport on keskkonnasõbralikum, siis sõiduautode keskkonnamõjule tähelepanu pöörata on väga silmakirjalik.
Hobusevanker veab kaasa vähem ballasti, kui mistahes mootoriga sõiduauto, kas see argument on piisav, et autodest loobuda?
14:26 20.11.2017
ts (registreerimata)
mõtteavaldus ühistranspordi teemal ei olnud suunatud mitte käskimisele ja keelamisele vaid rohelisele mõtteviisile. Küll need käsud ja keelud kah tulevad

Üldiselt linna ja linnalähiümbruse transport on üsna varsti (kui seadusemuudatus jõustub) võimalik saada täiesti tasuta - jalgratas + ühistransport on kordades ja kordades odavam, säästlikum, tervislikum ja rohelisem kui ükskõik milline elektriauto. Samuti ei ole probleemi läbisõiduga (rong jõuab alati kohale- enamjaolt ka õigel ajal)

Kui Pirita teel oleks hommikul "tossavate dinosauruste" asemel "nunnud elektriautod", siis oleks tegemist ikkagi ummikuga; kui aga kõik need 1 inimesega autod oleks asendatud jalgratastega (oeh - milline energia kokkuhoid).

Muuseas- vesinik ongi mõeldud asendama fossiilseid kütuseid sisepõlemismootorites. See kas tegemist on eilse päeva või tänase päevaga saame rääkida siis, kui on selge, milline näeb välja akude tulevik...
16:13 20.11.2017
wb (registreerimata)
Vesinik on mõeldud saaste metropolidest välja viimiseks ja kasutamiseks pigem kütuseelemendis, kui sisepõlemismootoris. Valmistatakse teda maagaasist kuskil mujal ja auto mootori jääkproduktiks on vaid vesi.
Alternatiivne meetod vesiniku tootmiseks on elektrolüüs, aga selle kasutegur on <50% - akuelektriauto oleks ligi 2x effektiivsem.
Kasutan isegi enamasti ühistransporti ning kaotan seetõttu ~25minutit/päev (ei ela Pirita suunal). Kui vaja midagi raskemat transportida või tavapärasest tööle-koju teest kaugemal käija, siis isiklikku sõiduvahendit. Ühistransporti toetan, aga selle keelustamisele olen vastu. Jalgrattaga ajas ei võidaks, vihmaga või külmaga oleks ebamugav/ebatervislik ning liiklemiseks on ta ohtlik, kuna jalgrattateid kõikjal pole ning kõnniteel sõita ei tohi.
17:15 20.11.2017
arnis
" Valmistatakse teda maagaasist kuskil mujal ja auto mootori jääkproduktiks on vaid vesi."

Ja mis eelis on vesinikuautol võrreldes CNG Passatiga, teades, et CO2 ei mõju inimestele negatiivselt ja vesinikku toodetaks sellestsamast gaasist?
18:21 20.11.2017
Tegelikult sobiks enamvähem igale perekonnale ideaalselt i-miev tüüpi pisike putukas kui sel oleks läbisõit külma ilma ja sooja salongiga vähemalt sadakond km- siis saaksid ka eeslinnade elanikud hommikul tööle, õhtul kaubanduskeskusest läbi hüpata ning koju tagasi. Ma ei näe ühtegi head põhjust, miks peaks seda kõike 100 000 maksva teslaga tegema. Ja kui rääkida planeedi puhtusest, siis tõesti pole cng-l häda midagi. Tuleb ta küll samamoodi maa seest ja kunagi saab muidugi otsa, aga vähemalt pole teda vaja ümber töödelda.
20:27 20.11.2017
ja1234 (registreerimata)
raha = saastamine, mida kallim auto, seda saastavam, kogu kulu = saastamine
20:42 20.11.2017
Kärss
# kui aga kõik need 1 inimesega autod oleks asendatud jalgratastega (oeh -
# milline energia kokkuhoid).

Seal on väike konks: oravad hakkasid sotside mahitusel rakendama seda üksi töölesõitmist rahvalt raha kättesaamiseks. Praegu kohukesed jätkavad seda sotside toel. Pahest sai hädavajalik finantsallikas. Kui ummik kaoks ja inimesed hakkaksid tõesti kõik tööle väntama ja kaoks üleüldisest pildist see 1-inimene-autos nähtus, tuleks see raha koguda kokku muul viisil ja tõenäoliselt kellegi teise käest. Kellelt küll? Jalgrattamaks? Seejärel jalakäijamaks? Või nii nagu nt mitmetes suurlinnades, et jalakäimine mõnesaja meetri kaugusele välistatakse sellega, et kõnnitee läheb aegajalt igal pool üle "kiirteeks" ja jalakäijalt saadakse raha kätte nii, et ta on sundseisus ja peab kas sõitma oma autoga, võtma takso, rendiauto või kasutama ühistransporti.

Minul on igatahes raske näha siin positiivset lahendust, sest kui pikemas perspektiivis riik vajab eksporti ning raha (väärtuste) väljavoolu minimeerimist (st et ostetaks vähem kütust, vähem uusi autosid jne), siis lühinägeliku poliitika tõttu (aktsiisid) vajab riik seda, et me sõidaks võimalikult palju ja ebaefektiivselt, jooks ja suitsetaks palju... igal juhul rohkem kui eile. Kui see on eesmärk, küll leitakse siis selleks ka abinõud ja elekter-vesinik-gaasid kui vahendid teenivad ikka ühtset eesmärki. Roheline mõtteviis on siin müügiargument, mitte asja sisuline külg.

Kui siin jalgratastest räägiti, siis Soomes elades sõitis üle poole ratturitest aastaringselt rattaga, kuigi raha kütuse ostmiseks on neil alati olnud rohkem kui meil. Sõitsime seal kõik sopasel aastaajal ja ainus piir tuli vastu umbes -35 kraadi juures, kui rataste käiguvahetajad enam väga hästi sõna ei tahtnud kuulata. Eks sellisel temperatuuril hakkas häirima ka juba see külma õhu vool vastu nägu, nagu mägedes suusatadeski, aga rattasõit on reeglina pikem (ja kulub rohkem aega sihtpunkini), kui nõlvast alla suusaliftini jõudmine. Elektrilise abimootoriga jalgratta saab tänagi alla 500e eest, ilm on meil oluliselt soodsam rattasõiduks kui soomlastel ja siin toimib odav liikumisvõimalus ka ilma riigipoolse toetuseta. Paneb vaid imestama, et seda nii vähe kasutatakse, sest kesklinna ümbruses liikudes pole see ka autost (vähemalt mitte märkimisväärselt) aeglasem. See on rohelisem kasvõi juba seetõttu, et kaasasveetav ballast ei kaalu üle tonni, vaid jääb kümnete kg piiridesse.
10:17 21.11.2017
wb (registreerimata)
Uudiseid:

Elektriautode müük maailmas suurenes III kvartalis 63% võrreldes möödunud aasta III kvartaliga. Põhiliselt Hiina tõttu, kus müüakse >50% maailma elektriautodest.

Daimler AG on parandanud Smart Fortwo Electric Drive soojustust, muutnud uksetihendeid ja õhuringlust, mille tulemusena vähenes küttekulu -7C ja 50km/h juures 350W. See käru kasutab kütteks soojuspumpa, seega soojakaod vähenesid ehk nii 800W..900W?
18:33 22.11.2017
Nii küsib ta Tesla autot osta soovijatel maksta osa raha ette, kuigi auto võivad nad alles mõne aasta pärast kätte saada.

hakkab vägisi püramiidskeemi meenutama
03:16 23.11.2017
arnis
wb, on need ametlikud andmed? On linki?

Kakoi püramiid?
Nii need asjad käivadki. Konfigureerid enda maitse järgi auto, annad raha ja hiljem saad auto kätte. Kui tegemist on liisinguga, siis pank annab kohe raha tootjale ja siis kunagi hiljem saab pank auto endale, et seda siis liisingumaksjale kasutusse anda. Vahe on selles kui kiiresti saab kätte. Tavaliselt ühe kuu jooksul. Model S-i saab nüüd enamvähem 1-2 kuuga USAs kätte, siin läheb ikka 3-4 kuud. Ei näe probleemi. Kui sa tahad et sulle Haabersti viadukt ehitataks, maksad miljonid ette ja siis mõne aasta möödudes saad asja kätte. Kui sulle sobib juba valmis ehitatud Duster, siis palun väga, võta otse esindusest. Aga ole tore ja püsi järjekorras. Hääde saiakeste letis on pikk järjekord.
06:58 23.11.2017
kle saada mulle ka paarsada tuhhi, ma just leiutasin sellise auto, millel pole vaja kunagi hooldust ja remonti teha. täpsemalt rääkida ei saa, sest asi salajane, aga paari aasta pärast on valmis ning saad kätte. eksju, ootad nii kaua?
08:07 23.11.2017
Arnis, jutt käib Roadsteri ettemaksust. M3 ettemaks 1000 EUR on tavaline ja X ning S puhul samuti. Roadsteri puhul aga maksta 100% auto hinnast 250 000 ette on puhas rikaste lüpsmine. Tee jah liisinguga diil, hakkad homme kuumakset maksma auto eest mille saad 2020.
08:12 23.11.2017
roadsteri ettemaks ju vabatahtlik,samas uskuge seda autot ostavad suurem osa inimesi taskuraha eest
09:01 23.11.2017
eks paljudel on see prestiižiküsimus. kunagi ameerika rikkamad ja rohelisemad sõitsid priustega näitamaks oma suhtumist planeedi saatusesse.
09:36 23.11.2017
A! (registreerimata)
Kui ettevõtmine on pidevas kahjumis, ükski väljakuulutatud algustähtaeg ei pea, käib üks lõputu rahakerjus, aga juht on seejuures juhuslikult miljardäriks saanud, võib tavaolukorras eeldada, et see majake enam väga pikalt püsti ei seisa. Samas on see kolhoos seal juba nii suureks paisunud, et vajadusel trükitakse mõned vagunid rohelist paberit juurde ja antakse neile lahkelt kütmiseks - omamaine tootmine on hetkel riiklikul tasandil üsna aktuaalne. Lisaks ajutiselt ärahoitav või kaugemasse tulevikku lükatud sotskatastroof.

11:52 23.11.2017
Kasutaja1113 (registreerimata)
Viimasele.

Muski varandus tuli algselt siiski PayPaliga.

Ilmselgelt Tesla asktsia ülepaisutatud (Musk ise ka seda tunnistanud), kuid ettevõte on metsiku kiirusega arenenud. Suured kahjumid sellisel puhul tavalised. Risk on kindlasti olemas, et asi veab alt, kuid kahtlen, et selle foorumi kasutajad sellel teemal midagi mõistaksid. Kindlasti tuleb kasuks image ja rohelise mõtlemise (ei väida kogu tootmisprotsess lahti lammutatuna väga roheline oleks) propageerimine.

Minu meelest lahe, et tuleb juurde uusi tootjaid ja pilt läheb kirjuks. Elektriauto lihtsus annab kindlasti suurema võimaluse turule siseneda. Väga meeldis näiteks Eesti meeste välja mõeldud retro stiilis auto. EU turvalisuse normid veidi pärsivad progressi, aga näiteks Aasias (seal pilt juba niigi palju kirjum) võib varsti iga mees garaazis masina kokku laduda.
11:56 23.11.2017
arnis

Minuteada kriitika on olnud selline, et nad on olnud kahjumis aastast 2011 kui neil oli paarsadatuhat dollarit vaba raha. Kogu see aeg on olnud nende lõputu töö kahjumlik, nad on tootnud mõnisadatuhat autot tühjast õhust, ehitanud mõne hoone tühjast õhust, maksnud palka tühjast õhust, ostnud 4-5 suuremat ettevõtet endale tühjast õhust, samas laenusid neil pole. Tundub et üksikud ei saa aru, mida tähendab kahjumis olemine. Ahjaa, tavainimene arvab, et kogu see asi on üles ehitatud subsiidimitega. Lehmad teevad muu-muu ja lambad teevad baa-baa :)

Roadsteri ettemaks on vabatahtlik (ehk siis ainult selle jaoks et järjekorras ettepoole trügida). Huvigrupil on see raha taskurahaks, tõsi. Rikastelt tulebki raha ära võtta ja anda see vaestele.

Ahjaa, nüüd on Tesla põhjustanud üleriikliku katastroofi :D
Ajad mind segadusse, kas baa-baa või muu-muu, pole võimalik et mõlemad korraga!!
12:36 24.11.2017
wb (registreerimata)
No el.autode ostu subsiidiumid lähevad vist tootjale? Gigafactory all oleva maa ei ostnud Tesla ka vabaturult. Teslal on 1,8G$ laen.
14:30 24.11.2017
arnis
Mitu miljardit subsiidiume sai Teslas rahaliselt?
Kumb maksab, kas tühermaa või maailma suurim tehas mis sellel seisab?
Praktiliselt kõik tööjõu magnetid saavad väga palju... musi-musi. Ka meie siin Eestis läheksime põlvili, kingiksime vast terve saare kui vaid Gigafactory siia tuleks.
Oled kindel, et see 1,8 on laen?
16:02 24.11.2017
wb (registreerimata)
Raha, mis tuleb tagasi anda, on laen.. või kuidas teisti laenu määratleda?
Ma pole väitnud, et maa on kallim kui tehas või et teised tegijad on puhtad kui prillikivid.
20:58 30.11.2017
ei mäleta eelmist nime (registreerimata)
Viidatud jutust võis välja lugeda, et Tesla on põhimõtteliselt samaväärne Leafiga. Ainult aku on suurem. Säh sulle luksautot.

"Euroopas keskklassile taskukohasemal Nissan Leafil on 135 kilomeetrist läbisõitu võimaldava 24 kWh akusüsteemi mass ligi 210 kilogrammi ehk 14% auto kaalust. Kui eeldada, et aku mahutavuse suurendamine tagab proportsionaalselt suurema läbisõidu, siis 400 km läbisõidu saavutamiseks moodustuks aku mass umbes 40 % auto massist. Auto hinnast moodustaks aku hind algse 16% asemel 36%, mis tähendaks hinnakasvu 132%"
21:10 30.11.2017
mina teadsin juba lapsena, et kui matkale rohkem patareisid kaasa võtad, saad kauem taskulampi põletada ja raadiot kuulata, aga mõned avastavad nüüd, et elektriauto sõidab kauem kui rohkem akusid panna. no tublid ju...
10:26 01.12.2017
valge ja must (registreerimata)
Artikkel kasutatud Nissan Leaf'i ostmisest Eestis.

"Eesti elektriautode turg kasvab, olenemata riigipoolse otsese rahalise toe puudumisest ning “teise käe” särtsukad lähevad järjest paremini kaubaks. Seekord võtame luubi alla maailma kõige müüduma elektriauto Nissan Leaf käekäigu Eestis..."

https://www.accelerista.com/abc/nipinurk/nissan-leaf-jareltu
rg/
11:26 01.12.2017
...asju, mis aku seisukorda enneaegselt võivad halvendada (kiirlaadija kasutamine, pikaaegne hoiustamine täislaetud akuga, täielikult mittetühjenenud aku laadimine, suur energiakulu jms).

see on küll uudis, et laetud akut ei tohi pikalt "riiulis" hoida. liitiumakud peaks olema ju üsna lollikindlad säilimise osas. ja täielikult mittetühjenenud aku laadimine- väheke keeruline iga kord auto nii tühjaks sõita, et teele ei jääks ja aku mõistliku tühjuseni saaks.
11:28 01.12.2017
. (registreerimata)
10:05 06.12.2017
hlm (registreerimata)
Elektriautode programm ELMO lõpeb 2017 ja mis saab edasi pole veel selge...
https://www.accelerista.com/intervjuu/elmo-vorgu-tulevik/
13:01 06.12.2017
Loed selle artikli läbi ja saad aru, et mingid paberid on ühe ametniku sahtlis päris mitu aastat vedelenud. Samas pole turule tulnud ka mitte ühtegi normaalset elektrikat Combo laadimispesaga. Ei paista ka 2018 ühtegi sellist turule tulevat.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.