Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: LISATULED

18:10 01.02.2017
Opel2004
Lisatuled
Sooviksin teada kas sellise lisakaugtule lisamine on lubatud ja kui on siis mõningaid nõudeid mis neile on?
18:16 01.02.2017
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: Lisatuled
Kuna kirjutate ainsuses siis igaks juhuks tuletan meelde, et kaugtulesid peab olema paarisarv. Kuna tahate mingi s e l l i s e tule kohta küsida siis pakun Teile samuti sellise https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1191/0201/6005/MKM42_li
sa1.pdf#
võimaluse saada vastuseid alates kood 203.
Tänapäeval on määrusest kadunud mõiste lisakaugtuli.
22:21 02.02.2017
qp (registreerimata)
Terve Rootsi on täis igat liiki sõidukeid kolme lisakaugtulega. Vanemad bussid kasutasid katusel kolmandat kaugtuld- tähendab, et need enam teedel liigelda ei või? Kummaline, just möödund suvel nägin... Sest ÜV punktis tehti ühele juhile selgeks, et kui sul on kasvõi katkised ja mittekasutatavad udutuled ees, siis peavad nad ka põlema, et teda ei koti katkised juhtmed ja klaasid. Kas see on siis nüüd ehtne silmakirjalikkus?
22:41 02.02.2017
breaking bad (registreerimata)
Rootsi on selles mõttes eriline,et seal tõesti lubatud kasutada 3 lisatuld ees ja valgustite referents-arv pole piiratud nii nagu enamus EU-s. niikaua kui üldine liikluskultuur kõrge ja ohvrite arv madal (10x madalam kui Venemaal näiteks 1 milj inimese kohta),siis probleeme pole.olukord võib minna muutmisele ainult juhul kui leidub piisav arv kaebusi rootsi kaasliiklejatelt Euroopa Komisjonile.seni kõik seal häpid.
09:13 03.02.2017
Navara3000 (registreerimata)
Üheksal jjuhul kümnest on need töötuled mitte kaugtuled
11:07 03.02.2017
Sull12
Lisaks selline tuli kaugtulena on mõttetu, ei valgusta si**agi.
12:20 03.02.2017
Mahno3 (registreerimata)
Offroadi masinate peal on sellised tuled üsna tavalised ja lähedale valgustavad nad üsna mõnusasti.

Kui rääkida teele sobivatest tuledest, siis toodetakse ka kõikide nõutud markeeringutega LED tulesid, mis valgustavad kaugele ja väga hästi, aga need pole odavad. Vaata näiteks http://www.lazer.ee/ alt triple-r tulesid. Ja nagu Hr Millert ütles juba, peab olema neid paarisarv ja paigaldatud ka vastavalt nõuetele. Seetõttu selline pikk bar ei sobi, aga kaks lühemat võiks olla OK.
12:37 03.02.2017
selgeltnägija valerka (registreerimata)
Mahno3 (registreerimata) - see pikk sobib väga hästi ette (olenematta tema valgustuse viljakusest) kui ta ühendus on tehtud nõuetekohaselt
16:35 03.02.2017
kris1189
Ka Eestis on selliseid tulesid üsna paljudel küljes. Näeb kaubikute katustel ja maasturitel on osadel ette neid lausa kaks tükki pandud, aga mitte üksteise kõrvale vaid üksteise kohale. Olen ka lähemalt uurinud selliseid masinaid ja klaasi peal pole isegi markeeringut näinud.

Olen üsna kindel, et varem või hiljem jääb selliste tuledega sõites ka mõnele politseinikule silma ja siis on kordusülevaatusele minek.

Muudetud 3.2.17 16:35

16:42 03.02.2017
kris1189 - kui õigesti paigaldatud, ei ole mingit kordusülevaatust vaja karta

Muudetud 3.2.17 19:02

16:48 03.02.2017
kris1189
Mait just ütles ju, et tuled tohivad olla ainult paaris ning peal peab olema õige markeering. Kui tulede pealt puudub igasugune markeering ning nad on nõnda laiad, et neid polegi võimalik kõrvuti panna, siis ei ole neid mitte kuidagi võimalik õigesti paigaldada.
16:57 03.02.2017
kris1189 - kui tegu töötuledega siis topi neid palu tahad ja kuidas tahad, 21 sajandil töötule etiketti trükk ei peaks mitte keeruline olema
18:12 03.02.2017
td (registreerimata)
Mul vennal maasturil need juba 3a katusel,pole mingit prob.
12:14 04.02.2017
mikkyks
kui tahad heasid tulesid soovitan otsida hella xenon microid, neid tulesid enam tootmises pole aga vahel liigub siin auto24-s hinnad on küll 150+ tk. kuid võimsamaid tulesid nendest pole minu silm näinud. pilt ka http://img1.auto24.ee/auto24/products/770/327/21855327.jpg
12:53 04.02.2017
.................... . (registreerimata)
Töötuledega tehakse tööd, mitte ei sõideta ringi avalikel teedel.
14:39 04.02.2017
Mahno3 (registreerimata)
Kõik sõltub, kas nad on töötuled või kaugtuled. Töötuledega pole suurt muret, aga neid ei või niisama sõites põletada.

Kaugtulede kohta ütlevad nõuded, et nad peavad olema kõrvuti sümmeetriliselt auto püstteljega, aga 2 pikka led bari ei mahu üksteise kõrvale. Üksteise kohale paigaldades ei vasta nõuetele. Samas võiks seadusandja ju nõuded üle vaadata ja kui liiklusohtu pole, siis ledbari lubada.
15:12 04.02.2017
§ 43. Töötulede kasutamine

Sõidukile paigaldatud lisatuled, mis on ette nähtud töökoha valgustamiseks, võivad põleda ainult seoses tööülesande täitmisega. Need ei tohi pimestada teist juhti.

Aga kui auto juhtimine on töö siis ju legaalne, ei ole ühtegi punkti mis keelaks nende kasutamise sõitval autol
16:43 04.02.2017
Varmako (registreerimata)
Pane külge ning naudi öiseid sõite.
Need seadused on ajast ja arust, kui veel ainuke tehnoloogia oli halogeen.

Panime oma kaubikule sama led riba ette ning näitab väga hästi, ei puutu sind keegi, kui nendega just päeval ringi ei sõida ja kõiki pimesta.

Neid sa kasutad ju ainult öösel, kui vastutulevaid masinaid pole ning kuidas ometi saab see kedagi segada kui ainult bürokraatilisi saastaseadusi, kus tulede arv peab olema paaris...
17:43 04.02.2017
Mahno3 (registreerimata)
Valerka, sa võid tee peal seda juttu politseile rääkida, vaata, kas lasevad ilma trahvita minema :)
18:01 04.02.2017
Mahno3 (registreerimata) - vaata 3 lisakauget koristati teepealt ära,mõndasid küll kohtab aga ledbaridega lastakse päris julgelt, kedagi ei koti, samas vaadates et praktiliselt kõik uued politseisõidukid on varustatud laseritega siis teeb tiba kadedaks, aga mis teha riigil pappi küllalt, kuigi kardan et neil kõigil ühendused valesti tehtud
19:14 04.02.2017
Sull12
Valerka- kas saad natuke lahti kirjutada oma mõtet- et ühendused võivad valesti olla tehtud
19:27 04.02.2017
lazer 27,5*2= 55reff, kardan et vaeval et põhituled ainult 45, juhul kui on siis võivad kõik põleda koos aga kui ei siis lazeri süttides peavad kustuma põhikaugtuled, aga samas seda teha praktiliselt võimatu, ilma et autovigasid ei hakkaks loopima
10:53 05.02.2017
Opel2004
Aitäh kõigile! Olen juba aru saanud et seda ei tohi teha ja siis ma ka ei tee. Oleks küll ilus ja puha aga pärast ei viitsi hakata tegelema politsei ja muude seadusorganitega.
Nüüd tõstatakain uue teema. Kui lisatulede ref. Arv on 35 siis kas see on ühe tule kohta? See juba annakski 70 kokku ju tavalised ikka ei ole 5 ju?? Miks selliseid siis üldse müüakse?
11:15 05.02.2017
Ref. arv on lubatud 100 ja kokku loetakse kõikide lähi/kaug ja kaugtulede laternatel olevad refid. Kui müüakse 35 ref. arvuga tuld siis jah 2 kokku annavad juba 70 mis tähendab et uute kaugtulede süttimisega koostatakse elektriskeem mis välistaks auto põhilaternates kaugtulede süttimine. Tähendab kaugtulede lülitile järgneb veel üks mis jagab voolu kas lisalaternatele või auto enda kaugtuledele.
11:39 05.02.2017
Härra Mait kas selle tule markeering on korralik:
https://www.upload.ee/image/6639042/DSC_3818.JPG

tules d1s+h3
millised numbrid tähistavad valgustugevuse kontrollarvu?

Lähitulelaternale peab olema kantud üks järgnevast tähisest:
C – kui on ette nähtud tavalise hõõglambi kasutamiseks;
HC – kui on ette nähtud halogeenhõõglambi kasutamiseks;
DC – kui on ette nähtud gaaslahenduslambi kasutamiseks.

Kaugtulelaternale peab olema kantud valgustugevuse kontrollarv ja üks järgnevast tähisest:

R – kui on ette nähtud tavalise hõõglambi kasutamiseks;
HR – kui on ette nähtud halogeenhõõglambi kasutamiseks;
DR – kui on ette nähtud gaaslahenduslambi kasutamiseks.
11:49 05.02.2017
Opel2004
Väga asjalik küsimus! Sooviksin ka teada kuidas saan enda praeguste tulede refi teada!
13:00 05.02.2017
jee.kim (registreerimata)
Tulede klaasi pealt loed!
14:47 05.02.2017
Triipkoodiga kleebisel ringiga E1- st vasakule jääv 30 tähistab valgustugevuse kontrollarvu. Teemat kas markeering on korralik ma ei taha pikemalt arutleda kuna on muudki teha kuid kindlasti on Teil asja kohta asjalikke märkusi anda.
Opel2004 saab teada tulede refi kui läheb oma masina juurde ja otsib laterna klaasilt ringi sees oleva E millel on kõrval väikese tähekõrgusega number. Sellisest tähisest vasakule jääbki ref. arv. Kui laternal ei ole vajalikku tähist siis vajadusel avab mootorikatte, ning otsib sealt. Olen isiklikult kohanud masinaid kus ei ole nähtaval mitte ühtegi markeeringut.
15:05 05.02.2017
mait aga tulele pressitud markeeringus on e ees pl nii 20 kui 30 mida see kombinatsioon peaks tähendama?
18:34 05.02.2017
Äkki on plastic? Tähendab, et hajutiklaas on nn. pleksiklaasist. Põhimõtteliselt info mis mustal kattel on üldistav ja konkreetse auto kohta tuleks minu arvates võtta info triipkoodiga kleepsult. Näiteks mustal kattel olev tüübikinnitusnumber 2527 annab ref. arvuks 20 ja kleebisel sama 2527 annab juba 30. Edaspidi juba oletan, et mustal kattel annab erinevad tüübikinnituse numbrid ja erinevad referentsid vastavalt sellele kas on komplekteeritud halogeen või xenon?
09:29 13.02.2017
........ (registreerimata)
Huvitav, miks ei toodeta lisalähitulesid? Kui ikka tehase omad on juba sündinud pimedatena, siis tahaks sõidu ajal siiski midagi näha ja heameelega paigaldaks. Olen üsna hädas ühe auto lähituledega ja hoolimata tänapäevaste vingete pirnide sissepanekust ei muutunud midagi oluliselt paremaks. Mõtlesin juba mõne teise auto tuled ette panna, mis oma kuju poolest sinna auku sobiksid. Ega vist ei tasu kasutada madala, 12,5 ref arvuga lisakaugeid- hakkavad vist ikka vastusõitjaid pimestama?
09:45 13.02.2017
Sull12
Lisakaugtuli lähitule asemel hakkab kindlasti pimestama teisi, kuna lähitule valgus on nn lõigatud ja suunatud, siis kaugtuli enamasti lajatab täiega, ehk siis pole suunatud.
09:54 13.02.2017
Paraku see jah ainus probleem asja juures. Aga Hella isegi toodab asendustulesid vanadele autodele. Mina peaks sel juhul leidma mingi korpuse, mille sisse nad monteerida, sest originaalauku ei sobi.
http://www.myhellalights.com/index.php/products/auxiliary-la
mps/sealed-beam-conversion-headlamps/
10:22 13.02.2017
Mahno3 (registreerimata)
Kas selle "ühe auto" lähitulesid kui tervikuid on vahetatud, lisaks pirnide vahetamisele? Olematu reflektor võib ka põhjuseks olla, miks tuli ei näita, nagu ka tuhmunud klaas.

Mul omal kogemus ühe fordi tulega, mis läbi hajuti vaadates nägi välja ilus ja läikiv, aga peale klaasi purunemist oli näha, milline tegelikult reflektor oli - üsna tuhm ja musti täppe täis. Ja täpselt sama kujuga odava tootja B tuli näitas originaalist väga oluliselt paremini.
Plastikust reflektor aja jooksul tuhmub.
10:45 13.02.2017
Läbi klaasi piiludes tundub küll, et reflektor kenasti läigib, aga ega pead ei anna, et kõik ok- 20a vanust neil. Püüan nad soojemate ilmadega lahti lõhkuda ja vaadata, mis seal sees tegelikult toimub.
10:57 13.02.2017
Mahno3 (registreerimata)
Kui tule vanus on päriselt ka 20 aastat, siis pole seal eriti midagi piiluda - see tuli on utiil.
11:44 13.02.2017
sddd (registreerimata)
Reedel tuli mulle Tallinnas vastu mingi universaalkerega auto (ei pööranud margile tähelepanu), välimuse järgi ütleks et 2010+ kindlasti, katusereelingute peal olid katuserauad ja selle esimese katuseraua küljes oli taoline LED bar (pakuks 800mm-1m pikkus) nagu teema alguses pildil.

Auto tundus madal, no sellega küll Offroad teele küll ei roni, et seal ametlikult sellist Light Bari kasutada.

Tõesti imestasin, millist pahna inimesed oma sõiduautole külge ei topiks. Maasturist (õige maastur, mitte mingi X5 vms linnatingimuste eputis) saaks veel aru...
12:16 13.02.2017
Mahno3 (registreerimata)
Kõik sõltub töö iseloomust. Ega "väljaspool teeliiklust" ei pea tingimata sügavat metsa ja muda tähendama. Võib olla ka märksa triviaalsem vajadus objekti valgustuseks vms.

Seadusandluse mõte peakski olema ära keelata need kohad, kus led bar teistele kahju tekitada võib, aga need kohad, kus temast kasu on, leiavad kõige paremini kodanikud ise üles.
12:53 13.02.2017
Hing ei andnud rahu ja kiskusin tule lahti- pirni kohal olid kahjustused, mujal reflektor ok. Seega aeg teeb ikkagi oma töö.
16:01 13.02.2017
Mahno3 (registreerimata)
Pane siia juurde täkkeid täis reflektor ja mis valgust sa ikka ootad.
18:07 13.02.2017
Jah, ega läbi klaasi piiludes sinna üles eriti midagi näha olnud. Ehk nüüd läheb paremaks, aga lisakauged võiks siiski panna. On mõne tootja tuli teistest ka etem? "Ring" on vist odav jama? H3 või H7- on olulist vahet?
17:36 30.03.2017
Fordivihkaja (registreerimata)
Ledide arv paneelis ongi ju paaris, milles probleem? :)
12:34 24.05.2017
professor_sammaljalg
Olles omal nahal proovinud nii teemaks olevat tuld kui ka erinevaid Hellasid, kuhu ise 55w xenonid sisse pannud, tuleb nentida, et vajaduse tekkimisel ostan järgmiseks SAE Seekerid @€229 tükk. See odav saast ei tasu ära.
13:14 24.05.2017
Sull12
Hr Professor, mul 2 NBB-d üle, tuled, mis ka reaalselt valgustavad.
16:07 24.05.2017
professor_sammaljalg
Töötavaid asju ei raatsi välja vahetada ja sul see gabariidihäda ka nendel.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.