Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: HIRM KORDUSÜLEVAATUSE EES

10:12 26.11.2011
Ragnar111115448 (registreerimata)
Re: Hirm kordusülevaatuse ees
Kohustuslik ülevaatus nagu hetkel eestis on on minu arvates lollus.
Kohustuliku ülevaatusi võiksid teha auto remondipunktid.
Nemad teavad asjast rohkem kui enamik ülevaatajaid.
Viisin auto ülevaatusele ja põrusin läbi, küsisin mis autol viga nemad ei teadnudki!??!? Krt loll vastus ülevaatja kohta aga samas nad ei peagi teadma seda.
Teiseks pole vaja kohustusliku ülevaatust kuna liikluseeskirjades on kirjas, et juht peab, et ennem igat sõitu veenduma, et auto oleks tehniliselt korras.
Tuletan meelde, et ülevaataja (kes tihti on rumalam kui auto omanik) vaatab ainult 1 kord auto üle aga autojuht peab seda tegema ennem igat sõitu ja mida tegelt ka suures osas tehakse.
Kui palju juhtub eestis liiklusõnnetusi mis juhtusid sellepärast, et auto polnud tehniliselt korras?? Esimesena tulevad meelde siledad rehvid mida uudistes on mainitud aga enamjaolt on suur kiirus, valed sõiduvõtted, alkohol
12:08 26.11.2011
fireforce
Äkki selle pärast ei juhtugi palju õnnetusi kuna autod läbivad regulaarselt ülevaatuse.:D
12:14 26.11.2011
Ragnar111115448 (registreerimata)
Peamine põhjus on ikka see, et juht peab ise veenduma, et tema autoga on OK. Sellest võiks piisata kuna üldreeglina inimesed ei taha enda elu ega ka kellegi teise elu ohtu seada ja kui on vaja ülevaatust teeb seda auto remondipunkt tunduvalt pädevamalt ja kui miskit on korrast ära siis tehakse auto kohe korda.
22:57 26.11.2011
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
to: Millal ometi? 23:19 24.11.11
Olen Teiega väga nõus, et noritakse selliste asjade kallal, mis sõidu ohutust küll ei määra. Asi on selles, et kontrollijad peavad täitma neile ARK poolt etteantud kohustuslikku vearaskusastmete tabelis olevat. Viiteid tollele tabelile on foorumis küllaldaselt. Riigiametnikud kes on pandud ülevaatuspunktide ja seal töötavate kontrollijate otsuseid suunama, ei ole igas olukorras väga adekvaatsed. Kuna tabel on meie jaoks kohustuslik siis ei tohi ülevaataja etteantud reeglitest üle astuda, muidu on karistus kiire tulema kui "vahele jäetakse". Toon ühe näite, mida olen tihti siin foorumis kasutanud. Oli aeg kus kehtis ARK juhend mis keelas ülevaatuse edukat läbimist vormistada kui õppesõidukil on juhist taga pool olevad klaasid tumestatud. Seadusregulatsioonis siis seda otseselt ei nõutud aga vaatamata sellele anti vastava ARK juhendiga kohustus üle vabariigi nõuda ringiratast puhtaid klaase. Mina vastupidiselt juhendile tunnistasin juhist tagapool olevate tumedate klaasidega õppesõiduki korrasolevaks. Ja "karistus" tuli 2 kuu pärast. Tehnoosakonnast tuli range käsk vastata vähem kui 24 tunni jooksul küsimusele - millisele seadusele ma tuginesin... Vastasin. Ja mind jäeti rahule. AGA 2 aasta pärast muudeti seadust nii, et ta läks kokku etteantud juhendiga.... vot nii. Mõni aeg tagasi oli vastavalt ülalmainitud tabelile kordusülevaatus "soolas" kui ei põle numbrivalgustus, nüüd saab kontrollija asja fikseerida ilma tagasikutsumiseta. Mõni aeg tagasi ei pidanud autot korduskontrolli kutsuma kui üks pidurituli kolmest ei põle, nüüd on selline asi kustutatud. Mõni aeg tagasi oli kordusülevaatuse vormistamise kohustuse võimalus siis kui akuklemmid on oksüdeerunud, mida ta on alati sest tina kokkupuutes õhuga oksüdeerub. Tänaseks on oksüdeerunud pärast minu märkust muudetud - sulfateerunud. Kas aitab...? Kui Teile tundub, et ülevaataja teeb Teile liiga siis on Teil alati võimalus vaadata internetist, kas ametiisik tegutses oma äranägemise järgi või täitis ARK poolt etteantud kohustust sest MA kodulehel on vastav tabel leitav. Teile võib ju tobe tunduda, et ülevaataja täidab etteantud reegleid kuid selle vastu ju ei saa - kui reegleid kus iganes elualal ei oleks siis oleks anarhia. Kui mõni reegel ei sobi siis tuleb sellest argumenteeritult rääkida-vaielda, mida ma siin ka teen. Täna ma kategooriliselt olen transpordivoliniku Siim Kallase meeskonna poolt koostatud reeglistikus oleva soovituse vastu, vastavalt millele tulekustuti puudumine (olenemata sõiduki liigist, otstarbest) on kordusülevaatuse põhjus kui enamikus euroliidu riikides ei ole kustuti antud kontekstis kohustuslik...

To: vanames (pahan611@gmail.com) 11:38 25.11.11
Ka mina olen imestanud, et miks uued masinad käivad hoolduses (et säiliks garantii) aga hiljem minnakse remonti-hooldusesse alles siis kui probleem käes?
Asi on vist selles, et autoesindused sellest elavadki... Samas pean ma oluliseks perioodilist hooldust aga kas just esinduses on omaette teema. Ostad auto ja oledki kui laulatatud. Vingeid väikefirmasid kus tehakse hooldust isegi paremini meil jätkub. Samuti imestan, et miks mõnedel masinatel on tavalise "pirni" vahetus nii keeruliseks tehtud...? Ikka selleks, et lisaks pirni vahetusele saaks ka aknapesuvedelikku juurde valada... ja mida kõike muud. Ka vanad masinad omavad õigust liigelda ja see on õige vaatamata sellele, et nende masinate ohutuselektroonika ja muu selline ei ole võrreldav 2011 toodetud masinaga. Mis puudutab "sara templi löömist" kasutatud masinatele mõnede ajakirjanike või kodanike poolt siis, kui nad pensionile lähevad, võivad ennastki kutsuda vanaks saraks. Siinjuures sügav kummardus pensionäridele ja annaks taevaisa, et saaksite rahus vananeda väärikalt ja annaks looja, et minagi veaks ennast pensionäriks sest elu vajab elamist.

To tulejõud
Hea, et ennast jälle näitate, ei olegi kaua lugenud Teie arvamusi.
Väga nõustun Teie seisukohaga, et meil on vara ülevaatus teha vabatahtlikuks sest rahval ei jätku raha ja liikuma peavad saama ka vähekindlustatud.

To: Ragnar111115448 (hragnar@gmail.com)
Nõustun Teiega, et kohustuslik ülevaatus võib tunduda mõnedel juhtudel lollusena. See, et ülevaatusreeglites leidub küsitavusi ei ole saladus, näiteks kui tuleb ülevaatusele õppesõiduk siis vastavalt ARK juhendile ja käsukirjale peab sellise masina pidureid kontrollima 2 ülevaatajat. Kui minu paarimeest hetkel kohal ei ole siis pean kliendile viisakalt keelduma auto kontrollimisest. Seda on juhtunud ainult paar korda. Natuke tobe on selgitada, et sõiduõpetaja ei saa sellel hetkel roolis olla kui teen piduritesti õpetaja kohalt... sest elektronkirjaga saadetud märgukirja ei ole tänaseks muudetud-tühistatud...
See, et ülevaatuselt läbi põrudes ei osanud ülevaataja arusaadavat selgitust anda on tolle inimese probleem ja tema tööandja probleem. Kuna nõuded kontrollijale on riigi poolt paika pandud siis ei saa nõuda Teid teenindanud isikult elementaarsete klienditeenindaja reeglite täitmist sest seda ei nõua vastav määrus. Muidugi võite informeerida firmaomanikku kui ta kontaktandmed leiate. ARK kohustuste hulka ei kuulu ühe erafirma töötaja klienditeenindusoskuste kontrollimine, see on ikka erafirma omaniku asi ja see on õige. Maanteeameti meestel on muudki teha.
Teil on väga originaalne arusaam auto tehnilisest- ja sõiduohutuse aspektist vaadatuna. Olen nõus Teid tööle võtma 3000€ kuupalgale kui ARK lubab kõik kontrollseadmed asendada Ragnariga sest varsti pean hakkama moderniseerima kontrollaparatuuri.
Vabandan siinjuures Teie ees oma irooniavarjundi pärast. Arvan, et pidurite erinevust ei suuda tuvastada alati ei sisetunde või intuitsiooniga iga autojuht ja võrdseid pidureid läheb ju alles vahetult enne seda vaja kui auto on valmis tormama vastassuunda... Olen suuteline sõitma linnas tipptunnil ainult seisupidurit kasutades... no ja siis... Aga kui jalakäija surnuks sõidan... alles siis selgub, et õigem oleks kord aastas teha piduristendil piduritest või kuidas? Või teemegi nii, et aitab sellestki kui juht veendub (ei tea küll kuidas), et auto oleks tehniliselt korras. Seaduseandja mõtles küll siin valgus ja valgussignalisatsiooni seadmeid, armatuurlaua märgutulesid, piduripedaali tunnetust, ja veel ühte koma teist mitte nii olulist.
Hr. Ragnar, Teie hinnang ((ülevaataja ,kes tihti on rumalam kui auto omanik)) on tõsiselt asjalik. Ka Auto24 foorumist kumab palju, et meie vajame pidevalt koolitust. Tehke omad ettepanekud aga enne selgitage palun kui tihti on tihti? Palun siiralt vabandust jälle kui tundusin okkaline samas foorumi mõte ongi - olla nii asjalik kui ka lihtne, olla arutlev kui tobe sest igas arvamuses on oma tõetera, mis tuleb üles leida.
Vastan Teie viimasele postitusele. Ideaalis on Teie seisukoht 100% õige. Paljudes riikides vastutab autojuht, mitte riik ja see ei olegi nõme. Niikaua kui meil keset liiklust laguneb kasvõi üks masin pooleks ei ole ja toob kaasa veel inimohvreid, tuleb maksta lõivu... Keskmiselt 30 euri ausa ülevaatuse eest aastas ei ole palju seda enam, et minu autot peale minu kasutab minu naine ja minu lapsed ja mina tunnen perepeana vastutust. Kui sõidaks üksi siis oleks pohh.... Remondipunkt võiks tõesti teha ülevaatust kui nad on küllalt jõukad muretsemaks kuni 300 000 eeku maksvat kohustuslike seadmete komplekti. Oleks mõistlik kui kasumi teenimisele orienteerunud firma ei hakkaks vahetama juppe mitte selle järgi, et on vaja käivet. Autoomaniku suhtes oleks mõistlik mitte nõuda kulunud osa vahetust kui hetkel on masin veel teekõlbulik. Õige oleks kui teda informeeritakse perspektiividest uurides kus masin liigub ja kui palju ta päevas sõidab ja ülioluline on see, et töömehe palk ei oleneks käibest... Kui elaksime kommunismis siis selline mudel sobiks... Tuletan siinjuures meelde, et ülevaatuspunkt on samuti orienteerunud kasumile aga meid ei mõjuta mingi remondifirma käive kui just remont ja ülevaatus ei ole üks ja seesama firma.... Mingi sõltumatus "praakija" ja remontija vahel võiks ju olla, nii ma arvan.
17:14 27.11.2011
looder23 (registreerimata)
kui meie riigis kaoks erasõidukitel tehnoülevaatuse kohustus, siis olen esimeste seas kes siit jalga laseb ja pere kaasa võtab. see, et venemaa tahab TÜV-i kaotada, siis tuleks euroopa liidul kehtestada seadus, mis ei luba ilma TÜV-ta autosid euroopa liitu. kas te tõesti arvate, et inimene hakkab hooldama oma sõidukit, kui ta ei pea TÜV läbima. seda teeb vast 2% autoomanikest ja pärast selle ootuse nõustumist langeb see 0,5%-le. kui see TÜV nõue kaoks, siis ,kas sa kujutad ette, kui palju raipeid hakkaks eesti teedel liiklema. olles kokku puutunud vanaraua kokkuostjatega, siis kui palju ma olen näinud sinna toodavaid sõidukeid, millel on välimuselt kõik korras, isegi kehtiv ülevaatus. aga lihtsalt, remont ei tasu ära. kui mõne auto tagasupporti (kinni jäämise põhjus on väga vähene seisupiduri kasutus) hind ületab auto reaalset turuhinda, siis viiaksegi see auto pressi alla. aga kui TÜV-t tegema ei pea, siis sõidetakse edasi selle autoga.
ja kõik need situatsioonid, kus auto omanik on dilemma ees, kas remondin või viin pressi alla jaäävad ära. sest pole vaja remontida ega pressi alla viia vaid sõidetakse edasi. ruller paneb oma bemmi puusse. paneb sinna sileda pleki ümber ja sõidab edasi, mis sest et raam (kere) kõver, sild kõver. kontrolli ju pole.
18:14 27.11.2011
to millal ometi (registreerimata)
//Olen ka korduvalt ülevaatuselt pea iga aasta läbi kukkunud. Minu arust noritakse pidevalt selliste asjade kallal, mis sõidu ohutust küll ei määra.//

üsna huvitav oleks kuulda, et mis vead sul need siis sellised kogu aeg on, et läbi ei lasta. niisama jutujätkuks võid ju ülevaatajaid kiruda, aga et oma sõnadele vähekenegi kaalu anda, võiksid natukene konkreetsemalt rääkida. mis aga vabatahtlikusse ülevaatusesse puutub, siis kujutan üsna ette, mis liikluses toimuma hakkab- logisevad silladetailid, tossavad mootorid jne. igaüks leiab vabanduse, et see kuu veel remontima ei hakka, aga järgmine kindlasti... umbes nagu koolivihiku tagakaanele sai kunagi kritseldatud: homme hakkan õppima.
ilmselt ei saa te sellest aru, et vabatahtlik ülevaatus tähendab automaatselt kindlustushindade tõusu- juhtub teie logiseva masina süül mingi õnnetus ja keegi peab selle ometigi kinni plekkima ning loomulikult teeb seda süüdlane. seega valige, kas suurem kindlustusmakse või pärastine sundkasseerimine- kasvõi ühe tänapäevase stange maksumus on paljudel juhtudel suurem kui mõne 10a vana auto turuväärtus.
14:52 13.12.2011
´ (registreerimata)
ülevaatus venemaal
http://ria.ru/infografika/20111212/503545020.html
kaks nüanssi, mis meie süsteemist erinevad- vaid kuni 7a vanused autod saavad 2a kestvusega ülevaatuse ja kindlustust ei saa teha ilma ülevaatust omamata. suht mõistlik.
aga tsiklite osas jäi selline mulje, et ülevaatus tehakse vaid ostmise ajal?
17:23 13.12.2011
fireforce
Aga ülevaatus on ütlem et meie eestiga võrreldes väga "Nõrk".
18:14 13.12.2011
Soomlaste A-Katsastus püüdis venemaa tehnoülavaatusturule trügida. Nad olevat paar punkti Peterburis ostnud - aga varsti tegevuse lõpetanud ja koju tagasi kolinud kuna kompetentsituse ja bürokraatia mass ületas soomlaste taluvuspiiri.
21:31 13.12.2011
´ (registreerimata)
ma ei tea, kas see ülevaatus seal nõrk või mitte, aga kui artiklit edasi lugeda (mida fireforce ilmselt ei teinud) ja linkidele klikkida, saab teada, et seadusemuudatus püüab vähendada auto ülevaatusele kuluvat aega ca 40-lt minutilt 30le (mida nad seal küll teevad). kaua see eestis reaalselt kestab- 10-15 min? ja kui vaadata veel mõningaid pilte, siis sellist ülevaatusvabrikut nagu seal paistab, kus autod seisavad mitmes reas pikas järjekorras, eestis ei leia- siin keskmiselt ühe seadmetekomplektiga pisike angaarike.
00:29 04.01.2012
andres116 (registreerimata)
Mure järgmine,kõrvalistuja poolsel udutule klaasil on pragu,kas see on vähe ohtlik viga?ohtlik viga?kas üv saab sellega minna?kas teepeal politsei võib teha selle eest korduva?kas võin üldse need tuled eest eemaldada,kui tehasest on väljunud täpselt samasid autosid ka ilma nende udutuledeta?auto on 20a vana,udutulede tüki hind on 260eurot ja ei näe eriti mõtet selle taastamisel.
11:50 04.01.2012
Ohtliku ja mitteohtliku vea selekteerimiseks kasutavad ülevaatajad Maanteeameti poolt koostatud vigadetabelit http://www.mnt.ee/public/M1_N1_kategooria.pdf
Selles nimekirjas puudub veakirjeldus (udutule hajutiklaasi kahjustused) seega on võimalik, et sellist puudust ei fikseeritagi. Oleneb ülevaataja subjektiivsest otsustusvõimest kas korduv või mitte kuna ülevaatust puudutav määrus https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1160/6201/1008/MKM42_li
sa1.pdf
Kood 201. Üldnõuded valgustus- ja valgussignalisatsiooniseadmetele Ütleb - 2) ...Hajutiklaas peab olema pragudeta ning muude vigastusteta.
Teie: " kas üv saab sellega minna?" vastuseks ütlen, et ülevaatusele saab minna ka mittekorras autoga.
Teie: "kas teepeal politsei võib teha selle eest korduva?" Vastuseks ütlen, et politsei ei oma sellist volitust - ta võib masina saata erakorralisele ülevaatusele mis ei ole kordusülevaatus sest kordusülevaatuse saab vormistada ainult ülevaataja. Kuidas politsei suhtub asjasse oleks spekuleerimine sest mina ei leidnud kohe "Teel liikleva mootorsõiduki ja selle haagise kontrollimise eeskirja" kuna ta on kehtetu. Praktikast tean, et sellisele pisiasjale tavaliselt eriti palju tähelepanu ei osutata politsei poolt. Samuti ei tehta suurt numbrit ülevaatusel kui autol ei ole eesmisi udutulesid kuna nad ei ole kohustuslikud vaid on soovituslikud...
12:59 04.01.2012
andres116 (registreerimata)
Kuidas käituda,kui politsei saatis erakorralisele?veaks oli märkuste alla kirjutatud "eesmisel parem poolsel udulaternal on mõrad"
16:31 04.01.2012
Vahetage mittekorrasolevaks tunnistatud udutuli või monteerige maha mõlemad eesmised udutuled ja minge erakorralisele ülevaatusele. Ei ole mõtet protsessima hakata nii hoiate kokku aega, närvi ja raha.
15:05 09.03.2012
ajuht (registreerimata)
Laki tänava ülevaatusest hoidke ,sõbrad, eemale.
Seal tundub korduva löömine elustiil või elatusallikas olevat. Samad autod , mis mujal läbivad ilusti ülevaatuse osutuvad Laki tn-l peedistus objektideks.
18:09 09.03.2012
Äärmiselt kahetsusväärne, et reeglitest kinnipidamist nimetatakse peedistamiseks. Uskuge või mitte kõik nõuded tulevad kõrgemalt poolt ja meil ei tegalda isetegevusega aga eks Teie ise teate asju paremini.
21:17 09.03.2012
roigas1 (registreerimata)
ajuhile
Ja millega siis hr. Millerti kunturis konkreetsemalt härra (proua) nii kangesti välja endast viidi, et hõigatakse loosungeid stiilis : ,,Ärge kunagi Prismat külastage, seal on alati kõvad leivad ja üleeilne piim. Külastage muid poode, seal alati magusam marmelaad ja vürtsisemad kilud.'' ?
23:07 09.03.2012
Usutavasti on minu vastutulek olnud kliendile vastumeelne, et lasin ta minema ilma kordusülevaatuse vormistamist. Nimelt meil on kombeks vahetult enne ülevaatuse alustamist selgitada, kas auto esialgsel (enne dokumentide võtmist ja enne autosse istumist) vaatlusel on kordusülevaatuse "kandidaat" või ei ole. Täpsemalt. Minu isikliku tähelepaneku järgi on riigis autodel kasutuses arvestatavalt suur hulk talverehve mis vastavalt ARK märgukirjadele ei sobi kasutamiseks. Veel täpsemalt - Kusagil iga kolmas sõiduauto omab talverehve millel kiirusindeks Q=160 km/h. Vastavalt ARK märgukirjale ei sobi sellised rehvid kuna enamus masinate tehase piirkiirus on rohkem kui 160 km/h ja kehtiv eeskiri kohustab autol olema rehvid mis vastavad või on suurema kiiruskarakteristikaga kui antud masina tehase pakutud piirkiirus. Samuti nõuab ARK, et N1 kategooria masinatel ei tohi all olla teisi rehve mis ei ole kirjas reg. tunnistusel. Nii on olnud juhtumeid kus mõnel masinal on valikuvõimalus kasutada 4 erinevat mõõtu rehvi ja mõnel seda ei ole. Alles täna nägin N1 millel on lubatud ainult ühte mõõtu rehvid ja ei mingit valikuvõimalust suvel laiemaid ja talvel kitsamaid kasutada või valida kahe veljemõõdu vahel. Teema on nii sensitiivne ja arusaamatu, et päeva lõpuks on täielik siiber ees vaidlustest/selgitustest klientidega kes ei suuda mõista, et olenemata märgukirja ja tegeliku olukorra vastuolulisusest peame meie täitma ülevalt poolt tulnud juhendeid, märgukirju.
00:44 10.03.2012
Kaubikute märgukiri on silma hakanud küll, kiirusindeksite oma mitte. Viimastest rääkides on mul näpu vahel ühe Golf III saksa reg tunnistus. Maksimaalkiiruseks pakutakse tollele 165 kmh ja lubatud M+S rehvidena lubatud needsamad Q elik kuni 160kmh rullid. Minend võta kinni, onju, kes üle pingutab. Sakslased äkiste? ARK? Keegi ARK ametnik, kes liiga suure suutäie ampsanud?
Saksa regtunnistustest rääkides. Veel on mul näpu vahel ühe BMW tsikli reg.tunnistus, kus me jõuame jälle tagasi selle seisumüra sohu, mille veksel, sul, hr. Millert, ikka veel õhus ripub. Sa väitsid, et need Riigiteatajas ja direktiivides olevad tabelid käisid just SEISUmüra kohta, kas pole. Väikese spikrina ütlen, et neid SEISUmüra norme pole nendes ürikutes kunagi olnudki.
Võtame nüüd ette hüpoteetilise olukorra, et tulen mina Laki tänavale eelmainitet kaherattalist üle vaatlema ja tekib meil müra suhtes hirmus vaidlus, ratas 2001. a, 1150cc, lipik on pooleldi hävinenud jne mille lahendamiseks peab Millert otsima välja tolmukorraga kaetud müramõõturi ja teostama seisumüra mõõtmise. Kui palju lubatud on? 80 dB äkki selle tabeli järgi? Eksid. Hõika number, ma hõikan omad vastu.
Ja autode seisumüra mõõdetakse siiski poole meetri ja mitte seitsme pealt.
Endiselt ootan vastuseid.
Ja jälle- ei midagi isiklikku. Mina ei kiidelnud, et mõõdan seitsme meetri päält jne., kas pole? Ja ei väitnud, et müranormid on sääduses kirjas ja täiesti lõdva randmega leitavad. Võin lohutuseks öelda, et Akrediteerimiskeskuse tegelased on umbes sama targad. ARK on vähemalt mõne ametniku isikus probleemist teadlik, aga hämab poliitiliselt.
Kena und. Kiiret pole kuhugi.
08:35 10.03.2012
olla või mitte olla (registreerimata)
Omasin aastaid tagasi ühte automaatkastiga golf 3-me, millel oli samuti tehnilises passis märkustes kirjas `kiirusepiirang `160 km h`. Välja pigistas küll vähe rohkem ,aga juu see siis valmistaja tervislik kiirus kastile vms.
15:46 10.03.2012
To: roigas1
Määrus 42 lisa 1 kood 701 ütleb, et L kategooria seisu- ja sõidumüra tase peab vastama 97/24 EÜ direktiivis toodud nõuetele. Kui hakata otsima seda direktiivi siis võib ummikusse joosta. Aga mingi dokument peab ju kusagil olema mille alusel võtta Teie mootorratta müranorm. Selleks peab määrus 42 üles otsima lisa 7 ja siis leiab juba mootorratta müra andmed direktiiviga 78/1015. Sealt leiab, et Teie mootorratta müratase ei tohiks ületada 86db. Tsikli sätin nii, et ta oleks võimalikult kaugel majast ja summuti otsa suunan sinna poole kus oleks võimalikult kaugel naabermajad et vähendada võimalikku heli peegeldumist. Mikrofoni asukoha valin 0,5 meetri kaugusel heitgaasitoru otsast vastavalt direktiivis 78/1015 olevale joonisele 2. Kasutan normi mis on antud sõidumüra normina sest vastav direktiiv ei anna teist normi seisumüra mõõtmiseks, küll aga annab skeemi kus hoida mikrofoni kui tehakse seisumüra mõõtmist. Samuti määrus 42 räägib „ühes isikus“ seisu-sõidu müra asju. Sätin müramõõtja kiire impulsi peale ja juhul kui mõõtmistulemus on 96db siis kasutan akrediteeringuga ette antud kohustust kasutada mõõtemääramatust 10% mõõtetulemusest. Seega teen matemaatilise tehte 96 – 9,6 = 86,4 mis ümardades annab 86.

Vaatamata sellele, et regulatsioonist on kustutatud suunav selgitus – müra peab mõõtma vastavalt kvaliteedikäsiraamatus olevale ma ikka kasutaks ARK müramõõtmise juhendit 05-2005 Kui pean mõõtma seisumüra enne 01.10.1985 esmaregistreeritud sõiduautol siis hoian mikri 7 meetrit külje peal. Kui lõpetaks hea kolleeg selle mürajahumise seda enam, et mina ei ole mitte kunagi teinud seisumüra mõõtmist sõiduautole. Tegin võrdlusmõõtmise selleks, et võrrelda üliõpilase mobiili kuvari näitu meie mõõteriista näiduga.
17:09 10.03.2012
küsija (registreerimata)
kust ma tean millise mõõduga veljed/rehvid on lubatud
21:18 10.03.2012
saabi 9-5 (registreerimata)
Mul saabil kukub see kuu ülevatuse aeg. Sügisel murdus rehvivahetusega 2 rattapoltti sisse ära, kas seda keegi kontrollib ka ülevaatusel ja kas see on ohtlik viga? Ei viitsi sellega jamada praegu, suvel vaatab kui aega on. Plekkveljed ka hetkel all, lihtsam on vist ülevaatuse ajaks kilbid peale lüüa? Oskab keegi head kohta soovitada Tallinnas kus sellega kindlalt probleemi ei tule?
21:41 10.03.2012
VX (registreerimata)
Võid ju ülevaatuse ajaks ilukilbid peale panna ja puuduvad rattapoldid ära peita kuid mina kardaks pigem seda, et äkki kaob sõidu ajal ratas alt ära ja siis enam nii odavalt ei pääse. Kui ise praeguse ilmaga välitingimustes selle tööga tegeleda ei taha (ise ka ei tahaks) siis võid ju mõnes töökojas selle asja ära teha lasta. Paarkümmend euri ehk maha ei löö. Ma võin sõita roosteauguliste tiibadega ja ilma numbritulede või summutita aga veermik, rool ja pidurid peavad korras olema.
22:18 10.03.2012
nadinunnadi- (registreerimata)
loen viimaseid postistusi, ragnar1111115448 kurdab et lollid ülevaatajad ei tea mis tema autol viga on ja parem kui ülevaatust polekski, iga eestlane on küllalt tubli et ise oma autot hinnata. Kui autol on heitgaas normist väljas võib ülevaataja arvata mis võiks seda põhjustada, samas võib autol olla mitu viga korraga küljes ja nõuda ülevaatajalt selgeltnägija võimeid oleks pisut liiast. Milleks siis üldse diagnostikuid vaja, sõidad ülevaatuspunkti mõõdad tulemuse, ülevaataja paneb käe vastu kapotti, sulgeb silmad ning loetleb vurinal sõidukil olevad vead, veel parem ka nende juppide hinnad ja kohad kus odavamalt kätte saab. Kui ta seda ei oska on ta kehv klienditeenindaja. Kliendi teenindamine ja tehniline pädevus on kaks ise asja. Esimene eeldab viisakust ja käitumisoskust, teine teadmisi ja kogemust. Sellegipoolest igasugune diagnoosi panek käib omal riskil ja kui see on mingi näidu alusel tuletatud siis ei pruugi õige olla, sel juhul on targem seda mitte teha.
Ülevaatuse andmine autoremontijatele pole ideeliselt mitte eriti halb, aga kui juba ülevaatruspunktidel on probleeme korruptsiooniga siis võib ainult ette kujutada kui ülevaatust jagavad kõikvõimalikud garaazialused, sama hästi võikski ülevaatuse ära kaotada. Igamehe tarkusest auto hindamine on väga libedale teele minek, mul sõber on aastaid autoga sõitnud aga esitab küsimusi nt kas 15 tollisele veljele saab ka 14 ja 16 tolli rehve peale panna......Kui vaadata mis veel liikluses toimub siis väga paljudele eestlastele on nende sõidukite tehniline seisund sügavalt kama, kasvõi seetõttu et raha pole, aga sõita on vaja.
12:41 17.03.2012
H omanik (registreerimata)
Ei tekkinud mingit suurt pahameelt, et ukselt viisakalt tagasi saatsite.
Pigem oleksin pühavihane, kui peale 30€ maksmist oleksite tagasi saatnud.
Arusaadav, et bürokraadid ja ametnikud toodavad mingit jama seal A-tähega kontoris.
Lihtsalt arusaamatu, kui 96nda aasta 1,4 mootoriga autol on nõutud 210km/h!!!!!! indeksiga rehve.
All olid kusjuures vanad nokianid, mille ma olin poole tunni eest heauskselt ühelt rehvikaupmehelt soetanud. Peaks pigem rehvikaupmehi (ka proti ja kasutatud/odavrehvi müüjaid ) teavitama sellisest nõudest ning tähelepanu mingi artikliga sellele pöörama. Et auto kiirusindeks peab rehviga klappima.
18:42 22.03.2012
uurisin mina ja puurisin ja nende Q talverehvidega on Saksas sihuke teema, et madalama kiiruskategooria talverehvide kasutamine on täiesti legaalne, kui juhi vaateväljas on säärane kollane kleeps, mis hoiatab teda sõitmast mitte kiiremini, kui rehvil märgitet kiirusindeks.
Autobahne meitel pole, kiiruspiirang on 110 ja sedagi suvel, ehh...
11:03 11.05.2012
Veljemõõdud (registreerimata)
Sai 3 aastat tagasi ostetud üks vanem 95.a. VW T4 bussike (N1) suvisteks hobisõitudeks. Siiani kenasti kõik ülevaatused läbinud. Ka suitsutesti kräunutamise on ca 340 000 km läbisõiduga vanake ilusti alati ära teinud. Nüüd aga leiti, et all olevad 16'' veljed ei kõlba, kuna tehn.passis märgitud rehvisuurused ainult 15''. Rehvid on iseenesest korralikud 16'' piisava raskusindeksiga pakiautorehvid ja siiani pole nendest ülevaatustel mingit juttu olnud. Buss saigi ostetud need rattad all. Samas Soomes (rääkimata muust Euroopast) aetakse neile T4 bussidele ka 18'' ja rohkemgi alla.

Kas pean hakkama sobivaid ja korralikult toimivaid rattaid vahetama või on tegemist lihtsalt tüüpilise "tähenärimisega" ja tasuks asja edasi uurida?
12:51 11.05.2012
Tegemist ei ole tüüpilise tähenärimisega vaid "ülevalt" tulnud korralduse täitmisega. Ülevaatajal on väga kerge jääda ilma oma tööst kui ta ei täida MA poolt tulnud otsest käsku. Käsk on selline, et N1 kategooria masinatel EI TOHI kasutada teisi rehve/velgesid kui on kirjutatud reg. tunnistuse märkuste lahtrisse. Nii olen ise olnud olukorras kus pean nõudma rehve millel kiirusindeks suurem kui spidomeetri näit. Tähendab olukord järgmine - Citroen Berlingo spido ringil on viimane kiirusnumber 190 km/h ja vastavalt reg. tunnistuse märkuste lahtris olevale pidin nõudma rehvisid mille valmistaja kiirus 210 km/t... Tegin järelpärimise MA meestele ja vastus oli selline, et antud rehvikäsk tuleb tüübikinnitusest.
Kahjuks on lood nii, et isegi andmebaasid nagu "Autodata" ja teised ei ole igas olukorras küllalt head otsustamaks mis rehv sobib ja mis rehv ei sobi kuna MA mehed teavad paremini mida tohib mida ei tohi. Minu andmebaas pakub Teie autole tõesti 215/60 R16 99H rehve.
Kui olete valmis "protsessima" siis minge autoesindusesse ja võtke sealt vastav tõend, et antud masinale lubab valmistaja tehas ka neid rehve, siis saate minna MA kontorisse ja paluda reg. tunnistuse vahetust mis pidi maksma kusagil 20€
14:30 11.05.2012
AS (registreerimata)
Räägin oma loo korduvülevaatusest, mille vastu hirmu ei tunne. Auto automaatkastiga ja sõitsin ülevaatusele, kõik oli tipp-topp korras, v.a käsipidur (seisupidur), millel üks pool ei toiminud korralikult, teine oli aga ok. Remontimisel sai selgeks, et üks pool oli katki läinud tänu meie toredatele talvedele ja soolatamistele. Ja saingi korduvülevaatuse. Ja ongi küsimus, et kuidas automaatkastiga masinal saab ühe seisupiduri poole kehv toimimine olla suur viga, ajuvaba aga kahjuks kord on selline ja mitte mingit kõrvalekaldumist. Ja mittetöötamist ei saa kahjuks enne teada kui lähed ülevaatusele ja seal teada saad.
Isegi auto hooldusraamatus on kirjas, et auto seisma jäädes liiguta kang asendisse P ja kõik.
15:20 11.05.2012
Seisupiduri toimimist saab ise kontrollida kuid see on päris tülikas. Kui väikese hoo pealt rakendada seisupidur siis juhul kui üks ratas ei pidurda, vajub korrasoleva poole pealt autokere allapoole. Samuti võib leida kõrvalise koha kus on liiva puistatud kõva kattega teele. Kui siin teha piduritest siis korras ratas blokeerub ja mittekorras ei tee seda. Kui tõstaks tagarattad üles ja kliki kaupa seisupiduri hooba tõsta siis saab samuti ratta mutri võtmega muttert pingutades teada seisupidur rakendamise üheaegsust... Kui on mõni € üle siis saab igas ülevaatuspunktis eelnevalt teha proovipidurduse seisupidurile. Meil on selline asi tasuta. Mis puudutab kõrvalekaldumist siis seda lubatakse päris palju. Kui sõidupiduriga ei tohi rataste vaheline pidurdusjõudude erinevus telje kohta ületada 30% siis seisupiduriga lubatakse erinevust ka 70%. Samuti võib kasutada mõõtemääramatust mis lubab ülevaatust vormistada ka siis kui efektiivsus on tiba väiksem kui norm nõuab.
Teie väide parkingu olemasolul seisupiduri vähevajalikkuse kohta on sama asjalik kui ühe MA töötaja ütlus: "Minu autol ei pea põlema kaugtuled sest ma ei kavatse kaugele sõita". Tänapäeval loetakse seisupidurit paljudel juhtudel "rikkepiduriks", millega ma paljudel juhtudel nõus ei ole aga hunt temaga. Seisupidur peab vastama nõuetele olenemata sellest kas seda läheb Teil vaja või ei.
Kui minu autol oleks korras olnud seisupidur siis ma ei oleks vastu kodumajaseina sõitnud kui sõidupidur enne seismajäämist üles ütles, ütles üks klient hiljuti...
02:26 23.09.2012
Solvunud pensionär (registreerimata)
Ärgu see Mait Millert ennast nii tähtsaks ka tehku!Konkreetne näide:käisin Laki tänava,st TEMALE KUULUVAS ÜLEVAATUSPUNKTIS.Heitgaasides probleem ja asi kohe nii halb,et kordusülevaatus.Ma hakkasin siiski tema targas jutus kahtlema ja sõitsin joonelt teise ülevaatuspunkti.Seal vaadati nende poolt kirja pandud arve,mida loomulikult nende kompuuter välja oli"sülitanud"ja imestati siiralt.Tegin heitgaaside testi KOLM KORDA-tulemus kõik korrad absoluutselt normis!!!Siit minu küsimus isiklikult hr.Millerile:Kas Teie poolt ülevaatuseks kasutatavat aparatuuri keegi erapoolikult ka kontrollib või on teie erafirmas kõikide autojuhtide korduvülevaatusele määramine vaid Teie kui ainuisiku otsustada!?
16:46 23.09.2012
Austatud Solvunud pensionär
Ei hakka Teie solvavaid märkuseid kommenteerima ka vanemad inimesed võivad olla sellised nagu nad on... Mina tegin mõõtmise vastavalt reeglitele ja korras mõõteriistaga.
Erapoolikult kontrollib mõõteriistu riigiasutus nimega Metrosert. Ülevaatuspunktil on kohustus teha perioodiliselt võrdlusmõõtmisi mida võrreldakse teises ülevaatuspunktis saadud mõõtmistulemustega. Ülevaatuspunktis peavad mõõteseadmed olema hooldatud ja vastav dokumentatsioon on kõigile kättesaadav, ainult kohale peab tulema. Igapäevatöös on ülevaatajal kohustus jälgida mõõdetud suuruseid. Meil on kasutusel Bosch mõõtetehnika mis ISE ennast perioodiliselt kontrollib ja vajadusel annab veateate ekraanile.
Teie paljasõnaline selgitus ei võimalda selget vastust anda sest otsuse tegin ma ju vastavalt mõõtmistulemuste väljatrükil olevatele (arhiveeritult olemas) numbritele. Tulge palun minu juurde, vaatame asja üle ja ma vabandan siin avalikus foorumis kui selgub, et viga oli minus.
16:04 15.04.2013
minaeikarda (registreerimata)
Minul pole kordagi olnud hirmu ülevaatuse ees. Hoian oma autosid korras ja ei lase käest ära ja pole siiamaani ka ühtegi templit "korduv" saanud.
Tänud Hr. Millertile, kes hiljuti autodoktori teenust pakudes leidis kohe vigase detaili esillast ülesse. Nüüdseks on uus detail paigaldataud ja kräuks kadunud. Veelkord suured tänud!
10:49 02.05.2013
Ülevaatusele minek (registreerimata)
Tere,

minu autol ei põle hetkel armatuuri taustavalgustus, ilmselt pirnid läbi, kas see on ülevaatusel oluline viga, st kas peaks enne kindlasti korda tegema või ei loe see ohtliku veana ? Kõik hoiatustuled toimivad, probleem on spidomeetri ja tahhomeetri valgustuses.
12:04 02.05.2013
Ei tohiks kui vaatate http://www.mnt.ee/index.php?id=11632 M1 vigadetabelit 2.9.10 kus loetakse pisipuuduseks (VO) näidikuteploki taustavalgustus ei toimi
13:27 10.06.2013
Noor naine (registreerimata)
Juhtus nüüd minulgi, et 9a vana auto ei läbinud ülevaatuse. Kutsuti tagasi käsipiduri (üks pool võttis veidi alla normi), reguleerimata tulede ja õlilekke pärast. Kaks esimest asja saab kiirelt ja odavalt korda, aga see õlileke on probleem. Kui auto 5 kuud tagasi soetasin (olen sõitnud selle ajaga ca 3000km), siis ülevaatuspunktis kontrollis käies õlilekke kohta öeldi, et vaikselt immitseb, aga ei midagi hullu ja auto kuulutati korralikuks. Küsisin veel üle, kas sellisel kujul saab ülevaatuselt läbi, vastus oli jaatav. Täna teises ülevaatuspunktis peeti seda immitsemist ohtlikuks veaks. Õli isegi ei tilkunud ja kui oleks tilkunud, siis karterikaitsme peale ning see oli puhas, pole sinna midagi tilkunud. Pole autol kunagi õlilaikugi all olnud ning pärast õlivahetust pole pidanud õli juurde ka lisama, ei kao seda kuskile. Vahepeal seisis auto mitu nädalat ühe koha peal, no ei jäänud õliloiku alla. Samal ajal on meie parklad õliloike täis, kuidas need auto küll ülevaatuse on läbinud?!

Muidugi võiksin lasta selle immitsemise korda teha, aga see ei ole enam kiire ja odav töö ning antud olukorras, kus neljas laps hakkab peagi sündima, pole seda raha niimoodi, et selline väheoluline viga eemaldada lasta. Samas autot on mul vaja, sest mees töötab välismaal ja ma olen nädalate viisi kolme (peagi nelja) väikese lapsega üksi ning sõltun autost.

Ma olen väga pettunud, et nüüd see õli immitsemine nii ohtlik viga on kui 3000km tagasi ei peetud seda millekski ja ma ise ka pole muretsenud, sest mootorist õli ei kao ning maha loike ei jää. Eelmisel autol õli lausa tilkus ja lasti ülevaatuselt läbi, ja nüüd siis nii.

Mul on tunne, et sattusin lihtsalt "nokkija" peale. Võib-olla valisin vale päeva, kui esmaspäeva hommikul platsis olin. Ehk peaks kordusülevaatusele minema reede pärastlõunal, kui pikk nädalavahetus juba terendab silmade eest? Äkki on siis ülevaatajal parem tuju...

Neljapäeval läheb auto remonti, aga lasen ainult käsipidurit peale keerata ja tulesid reguleerida, õlileket veel eemaldama ei hakka. Loodan ikkagi sellisel kujul läbi saada. Kas on üldse mõtet sedasi kordusülevaatusele minna ja loota, et järgmine kord õli immitsemist enam nii ohtlikuks ei peeta? Mõtlesin, et laseks remondimehel silikooni või muu ajutise lahendusega immitsemise peatada. Kas selline asi läheks läbi?

Üks asi veel, mis täna üllatav oli - ülevaataja ei tundnud mingit huvi tõkiskingade, ohukolmnurga, helkurvesti ega tulekustuti vastu. Tean küll ise, et nendega on kõik korras, aga imestasin ikkagi, et isegi tulekustutit ei tahetud näha.

14:40 10.06.2013
sangibiza (registreerimata)
Kui käsipidurit remonditakse, siis lase õline koht lapiga puhteks pühkida.
15:03 10.06.2013
noormees narva (registreerimata)
Helkurvesti minu meelest ülevaatusel ei kontrollitagi.
15:35 10.06.2013
Helkurvesti võib-olla tõesti ei pea kontrollima, ei ole kursis, lihtsalt eeldasin, et kui selle olemasolu on kohustuslik, siis seda kontrollitakse ka.

Kuid muude asjade olemasolu/nõuetele vastavust oleks pidanud ikkagi kontrollima. Ise ka sellele õigel ajal ei taibanud tähelepanu pöörata, hiljem tuli meelde, et neid asju ei kontrollitudki.
16:29 10.06.2013
noormees narva (registreerimata)
Kas see oleks Teie jaoks midagi muutunud, kui Teil oleks palutud neid asju näidata? Arvate ,et ülevaataja oleks öeldnud tubli tüdruk tulekustuti on kontrollitud las need teised ohtlikumad rikked ka siis jääda, head teed?
21:57 10.06.2013
Helkurvesti olemasolu ei ole kohustuslik nii kaua kui seda vaja ei lähe. Kui hakatakse tee ääres rehvi vahetama alles siis on riiete peale tõmmatud vest kohustuslik. Mis puudutab õli lekkimist siis kahjuks ei ole olemas kontrollijate töö ühtlustamiseks vajalikke juhendeid ei lekke probleempiiri äratundmiseks ega ka enamuse valikute tegemisteks. Seega mõnes kohas auto läbib ülevaatuse õlitilgaga, mõnes piisab korduvaks ka ainult "õli higistamine". Mõnes ülevaatuspunktis määratakse kordus tuuleklaasi prao eest ja teises kohas küsitakse juhilt:"Kas antud klaasipragu on juhi jaoks liikluse jälgimist raskendav...?" Sellist võimalust ühe ja sama puudusega erinevaid otsuseid vastu võtta nimetatakse kaalutlusõiguseks - mida vahel võib mõjutada ka meelehea andmine kontrollijale... nii on riik andnud "tööriista" mõnedele ebaausatele ülevaatajatele. Kahjuks ei mõista riik piisavalt kui vajalik on panna 300 kontrollijat üle vabariigi ühetaoliselt otsuseid vastu võtma sest minu ettepanekuid ja soovitusi ei võeta kuulda. Minu ettepanekud ühetaolisiuse saavutamiseks olid, et peaks vastavad juhendid välja töötama või siis lõpetama ülevaatusprogrammis valikuvõimalused ühe ja sama veaga kas korduv või mitte...
14:25 13.06.2013
Noormees narva, oma sarkasmi võite endale hoida! :)

Käsipidurit keerati täna peale, tulesid antud kohas ei reguleerita, seda pean mujal tegema ning õlilekke kohta ütles mehaanik, et tema küll midagi ebaloomulikku ei näe, soovitas põhjale survepesu teha ja uuesti ülevaatusele minna.

Käsipiduri kohta ka veel nii palju, et ma ei ole seda siiani kordagi kasutanud, aga pärast ülevaatusel käimist katsetasin seda kallaku peal, ma ei vajutanud käsipidurit põhjagi ja mu 2-tonnine auto ei vajunud kuskile.

Olen alati autot korras hoidnud, iga vea kohe parandada lasknud ning leian, et mu 9 aastat vana auto on heas, kui mitte väga heas, korras. Käsipiduri efektiivsus võis tõesti lubatust väiksem olla, aga selle vea ohtlikkus on küsitav, kui ma seda kunagi ei kasuta. Ja tõesti, ma ei ole aastaid käsipidurit kasutanud, ka eelmistel autodel mitte, ainult talvel jäärajal ja siis on olnud probleem, et pidurid jäävad peale.

Nüüd siis ootan järgmise nädalani, kuni järgmises kohas tuled reguleeritakse ja mootor põhja alt puhtaks pestakse, seega olen veel umbes nädal aega kolme lapse ja suure kõhuga "jalamees". Seda arvestusega, et kordusülevaatuse läbin. Ilmselgelt on meie teed katkiseid autosid täis, kui ei saa remondikohta isegi tulede reguleerimiseks kiiresti löögile. Seisupiduri peale keeramisele kuluvat tunnikest tuli ka oodata neli päeva.

Ma leian küll, et antud seisukorra puhul olekski võidud lihtsalt öelda, et likvideerige need pisivead ja head teed!

Aga võib-olla oligi eesmärk, et pistaksin veel paarkümmend eurot pihku...

17:13 13.06.2013
Tere Noor naine.
Kahjuks on meie riigis asjad nii säetud, et aus autoomanik saab vahel riigi poolt just nagu karistatud selle eest, et ei otsinud petiseid kontrollijaid kus saab väikese meelehea eest ülevaatus läbitud. Ma ei usu, et on palju ebaausaid kontrollijaid sest kohtulikult karistatud kohtunikke on meie riigis rohkem kui ülevaatajaid.
Kui nüüd teemast rääkida siis ka parema tahtmise juures ei saa kontrollija vormistada ülevaatuse edukat läbimist kui seisupiduri efektiivsus ei vasta nõuetele sest peab arvutisse sisestama mõõtmistulemuse väljatrükilt saadud tulemuse ja kui ta on väiksem kui 15 siis peabki korduse vormistama. Muidugi on võimalus seisupiduri testis vajutada hoopis jalaga piduripedaalile - no aga milliseid valskuseid ja kui palju siis võiks lubada kui soovitakse ausat ülevaatust? Õigem oleks muidugi survestada riigiametnikke kes on teinud osaliselt liigkarmid reeglid. Kohe kindlasti ei mõjutanud kordusülevaatuse vormistamist võimalik lisatasu korduskontrolli eest sest ülevaatusprogramm Aris-2 võtab paljuski isiseisvalt otsuseid vastu ja kontrollija ei saa otsust muuta kui on mistahes piduriprobleem.
23:21 14.06.2013
Vanamees Võrust (registreerimata)
Noor naine, Te võite arvata palju, aga kõigil töödel on oma iseärasused,nüansid. Palun, kui Teil on vastav haridus minge õppige tehnoülevaatajaks ja tehke igapäev otsuseid mis õige, mis vale.Tehnoülevaatajatel on seadusaktid,direktiivid millest nad lähtuvad oma töös,nad ei tegutse oma suva järgi ,et täna ma teen nii homme naa. See mis oli 5 kuud ja 3000km. taqasi ei pruugi olla täna sama mis siis oli.See raha, eurod mida tahtsite pakkuda ,panustage auto remondiks.
00:11 15.06.2013
Muhv79 (registreerimata)
Kõigepealt tervitused härra Millertile.
Tänud tõsise suhtumise eest oma töösse ja inimeste koolitamisse, mis liiga tihti on tänamatu töö (millal enne halb õpilane õpetajat armastanud on?).
Tahtsin veel mainida (ühe vana teema peale), et äkki on isegi hea, et peamoderaator otseselt solvavaid kommentaare ära ei kustuta. Selle järgi saab lahmijate jutu tõsidust või nende seotust hinnata.

Ülevaatust ma ei karda. Aastal 2011 isegi ootasin seda ja seal "läbikukkumist" huviga. Kuna auto oli aastaid "nurgataguses" üle vaadatud ja remonti mitte saanud. Siis lastud korralik remont teha ja oli vaja teada, kas on veel nõrku kohti, mida remonditöökoda üles ei leidnud. Oli küll :)
Pärast korduvat ülevaatust ma enam ei kartnud, kui naine autoga sõitma läks :)

Mingi ärevus tekib ikka enne ülevaatust. Eks see tuleb pigem kartusest jupijumalate (ametnike) suva ees / tahtmatuse ees vastutulelik olla. Ka ülevaatuse töötajad on ametnike käepikendus. Soovivad nad seda või mitte. Kuid ülevaatus üldjoontes on vajalik! Nagu ettevõttes audiitor.

Seda mõttetut ajakulu ja sebimist ei taha (minu viimane näide piduritulega).
Kui lihtne asi keeruliseks ajada, siis järgmine valik võib olla "nurgatagune" ülevaatus isegi kui auto on korras.

Üks hea jutt oli tuttaval, kelle politsei oli kinni pidanud ja küsinud, miks ülevaatusel pole käinud. Naisterahvas vastas siis, et ta ei teadnud, et ülevaatusel peab käima - tal uus (mõne aasta vanune) auto ja kõik töötab. "Alati, kui räägitakse ülevaatusest, muretsetakse, kas ikka saab läbi" :)
09:03 15.06.2013
Antskuslapuu
Ei ole kordagi kogenud hirmu ega ärevust ülevaatuse tõttu, hoidke oma sõiduk korras ning läbib iga korraga puhtalt nagu minu sõidukid on seda teinud. Kahjuks Eestis on valdav osa ülevaatajad sellise ülbe oleku ja suhtumisega - küll me midagi leiame, et määrata korduv. Kuid kui käia kallimas/uhkemas kohas ning maksta rohkem, siis saab ka parema teeninduse. Välismaal näiteks pole iialgi mingisugust negatiivset suhtumist kogenud olenevalt kohast, võtad automaadist tasuta nii palju meelepäraseid jooke kui tahad ning siis läbi suure klaasseina vaatad mida autoga tehakse samal ajal jood märjukest. Kui on miskit, siis kutsutakse auto juurde ning näidatakse mis vajaks tulevikus korrastamist ning seletatakse põhjalikult lahti mis milleks on.
12:48 19.11.2013
Kaarel Tartust (registreerimata)
Kas keegi oskaks öelda, et kas on võimalik teha omanikuvahetust kui hetkel on vaja auto esitada korduvülevaatusele? kas pass jäetakse tühjaks ning kui saab ÜV tehtud, siis märgitakse alles sisse?
tänud

11:18 21.11.2013
ˇ (registreerimata)
omanikuvahetust saab teha igal ajal ja üv või selle puudumine ei takista seda tehingut. uuele omanikule antakse uus pass ja sinna lüüakse sisse järgnevad üv templid.
07:26 29.12.2013
Elektriauto (registreerimata)
Aga kuidas elektriautode puhul on kas kontrollitakse samasid asju siis peale mootori.
15:07 29.12.2013
16:03 04.01.2014
tripelx71
Tere,

Käisin täna tehnoülevaatlusel. Autol tuvastati kaks viga.
Vasak rooli ots läbi omadega ja tuledega nats jama. Vaja reguleerida ja korda teha vms. Maksin 35 euri + tulekustuti taatlemine.

Küsimus seoses sellega kui teen korda kas ma pean siis sinna samasse kohta tagasi minema või võin kuhugi mujale ka pöörduda. (Paber anti ka kaasa vigadega) Ja kas korduv ülevaatus on odavam. Kuna nad ei pea ju autot täiesti üle vaatama? Passi löödi tempel, et "kordus"

Oskate ka äkki öelda kedagi head kes tulesi hästi reguleeriks?

Tervitades,
Meelis
13:22 05.01.2014
tripelx71
Aina paremaks läheb.

Paberile kirjutati, et läbi on vasak rooliots. Täna juppi vahetades selgus, et tegelikult on läbi parem.

22:09 05.01.2014
On kirjutamata kokkulepe, et auto vasak ja parem saadakse autos istudes. Kui autot eest vaadata siis on asjad vastupidi. Vahel puterdavad ka kontrollijad.

"Taatlemine on protseduur, mille käigus pädev taatluslabor või teavitatud asutus kontrollib mõõtevahendi vastavust kehtestatud nõuetele ja märgistab nõuetele vastava mõõtevahendi taatlusmärgisega" (§2 (1) p.29 Mõõteseadus).

Tulekustutit kontrollitakse ja seda ei taadelda. Samas mõistan, et nimetada võib kuidas tahes kustuti kallal tehtavat toimetust peaasi, et vastav kontrollimist teavitav kleebis paigaldatakse. Kui auto korda teete siis oleks mõttekas teha järelkontroll st. kordusülevaatus ikka seal kus korduv määrati. Tihti on kordusülevaatus tasuta või siis palju väiksema tasu eest kui käib kordus samas kohas. Viisakas oleks olnud, kui Teile oleks teatatud kas korduva eest peab maksma, see aga ei ole minu asi kuidas kolleegid tööd teevad. Kohustust sinna tagasi minna ei ole kuid on see-eest kohustus uues kohas auto täies mahus uuesti kontrollida kus küsitakse uuesti täishind kuna vaadati autot 100% uuesti.
Meil Laki tänava tehnoülevaatuspunktis reguleeritakse esituled teadmistepõhiselt TASUTA ja aastaringselt st. "tuled korda" kampaania käib kogu aeg.
22:11 26.05.2014
Pettunud kodanik (registreerimata)
Internetis loetu põhjal tundus Mait Miller tõesti asjalik, kuid kohapeal olid hoopis teised lood, algul olid mu küsimused nö " kauplemised " ning anti tugev soovitus mujale minna(noor inimene ikka küsib), andsin kohe teada, et on olnud probleeme esimeste küljeakendega, aga olen nendega 4 aastat ilusti läbi saanud, aga seekord oli seal probleeme, ega auto tehniline seis seal ei olnudki tähtis vaid klaasid mängisid olulist rolli, ei vaidle vastu, et kui ei ole normis, et siis ei saa läbi lasta, kuid siiski, kui küsisin kuidas neid kilesi siis kõige paremini eemaldada saaks, siis kõigepealt tuli arusaamatu muinasjutt, kui andsin teada, et võiks asjast rääkida, siis ma nö segasin vahele, olin tasa, tuli jälle hoopis teema väline jutt ja kui Miller ära hakkas minema siis ütles, et noki kile noaga lahti, et tuleb ilusti ühes tükis. Ootasin autos, hakkasin tuttavatelt nõu küsima, tuli hr. Miller juurde ja hakkas noaga kilet maha nokkima, nokkis keskelt tüki välja ja siis ütles, et näed kui liimine sul sealt alt on, et selline ei tohi ülevaatusel olla. Kui ülevaatust ootav härra poleks mulle öelnud seda, et see mida Miller teeb, toob ainult kahju, oleks mul praegu terve klaas liimine, aga kuna abivalmis kodanik soovitas sõle tänavas asuvasse toonklaasi minna, et seal võetakse mõistliku hinnaga ära, seega läks mul ootamatult 30EUR, et see jama seal korda saada. Küljeaknad sain korda ning ühe ülevaatuspunkti listist maha tõmmata. Tuttav ütles et ka temal oli kunagi mure seal, nimelt piduritega mille Miller nö ära parandas, peale seda parandamist oli päris hirmus kojusõit, kuna terve tee pidurid ragisesid ja ei toiminud enam nii kuidas oleks pidanud, peale seda jäi auto kaheks nädalaks seisma, ootama paranduse aega. Võimalik ,et mul/tal oli täna halb päev, siiski ma pean tõdema, et enam sinna ei soovi minna, kuigi lootsin, et leidsin endale kindla punkti. EI ütle et ärge minge sinna, aga ütlen, et ise sinna enam ei lähe.

Lugupidamisega,
Kodanik
22:20 26.05.2014
to:Pettunud kodanik (registreerimata)
ema ei teinud täna võileibu kaasa, et oled selline...
23:22 26.05.2014
Otsekohene (registreerimata)
Olen nõus pettunud kodanikuga, ei hakata kilet niisama ära nokkima kui mingeid edasisi plaane pole, peaks olema elementaarne intelligentsus, isiklikult on ka ebameeldiv kogemus seal üv punktis ja enam kunagi tagasi ei lähe.. Kui autot lõhutakse, selle asemel, et see üle vaadata või parandada, siis ei kõlba see koht kassi saba alla ka. Kui sarnane asi oleks minuga juhtunud oleksin nõudnud, et antud noaga nokkija oma tegude eest vastutaks, nahhui sa nokid, kui edasi midagi tarka ei oska teha... Härra ülevaatajal vedas kliendiga, kes jäi rahulikuks sellise pasa peale.
ja austatud kodanik, kes mainis midagi ema võileibade kohta, siis tunnen siiralt kaasa, sest teil on väga nutune arusaam õiglusest ja elementaarsest vastutusest, mis tuleb võtta, kui kellegi teise autot noaga surkima hakata. Karta on ju, et sedamoodi edasi tegutsedes tekib halb maine. Soovitan soojalt teha muutusi oma käitumises.
11:06 27.05.2014
To:Pettunud kodanik.
Kirjutage siin ka sellest kuidas Te ootasite 15 minutit ainult selleks, et teada saada kuidas kilesid maha võetakse kuna Teil puuduvad oskused terava noaga äär lahti tõnmmata ja siis ettevaatlikult edasi lahti tõmmata. Miks te ei kirjuta oma valedest mingi tehasetooni kohta mida väitsite. Ah ma ei kommenteeri. Minul on kahju et ma ei vormistanud asja ametlikult sest vahel kui oled vastutulelik ja annad selgitusi- leidub keegi kellele see ei meeldi...
11:37 27.05.2014
vale tehase tooni kohta? mis jama te ajate, kogu teema ongi tooni kohta, varem pole sellega probleeme olnud, auto olnud 5 aastat, mina seda sinna pole pannud ja helistasin selle 15 minuti jooksul teistelegi ja ootasin mis teil öelda on, oskan ise ka nuga kasutada, aga miks te ei võinud öelda et laki tänaval see koht on? alles siis tuli meelde kui kõrval seisev mees ütles seda siis järsku tuli meelde.
12:02 27.05.2014
pole vaja vinguda (registreerimata)
seaduste mitte tundmine ei vabasta karistusest. 5 aastaga oleks võinud ikka nutikamaks saada.
12:08 27.05.2014
looder23
to pettunud kodanik. see jutt, et auto on olnud 5 aastat ja sina seda sinna pole pannud ei päde. enda kogemus eriüksusega. ajasin sama juttu ja tõesti ei pannud sinna ise seda tooni sinna peale. eriüksuse vastus oli, et sinu kohus on auto tehnilisse seisukorda viia, mis sest, et olin varem mitu korda nendega ülevaatuse läbinud. neil oli jutt lihtne, kas tirid maha või rikuvad passi ära. passi rikkumine nende keeles tähendas errakorralise templi sisse löömist. proovisin võtta maha, aga kuna väljas oli pea 20 kraadi külma ning kilest eemaldus ainult väike riba ning liim jäi alla keeldusin seal maha võtmast ning lasin erakorralise sisse lüüa. pärast 30-40 km sõitu, kus maksimaalne kuum õhk puhus klaasidele tirisin kile nagu siidi maha. jäid üksikud kohad liimi triipe. käisin kohe õhtul ülevaatuselt läbi, löödi uus tempel sisse ja sõitsin edasi. rikkumisest uue ülevaatuseni võttis ca 2,5-3 tundi aega.
üks ment oli eriline klähvits kuid teine oli normaalne. vastas küsimustele ja selgitas. minu küsimusele, et kas klaasi läbipaistvust kontrollitakse ka või tuleb koogutada iga klähvitsa käsu peale. vastus oli, et kui oodata viitsid siis kutsume teise patrulli välja. seal aparaat autos olemas, kuid see on töös (kaalus metsakat) ja läheb aega. samas ta läks internetti, vaatas järgi külje klaaside tähistuse ning pärast koos vaatasime minu auto küljeklaasi tähistust. see oli juba tehase tooniga ning sellele ei oleks tohtinud enam mingit kilet peale panna.
pärast lasin ülevaatuspunktis läbipaistvuse ära kontrollida. läbipastvus oli mitte ideaalselt puhta klaasi korral umbes 50%. samas sõites nii päeval kui öösel, ei olnud see häiriv.

inimene ei pea olema kõndiv entsoklüpeedia, et peab teadma, mis firmad tal seal ümbruskonnas töötavad, eriti kui pole omal kokkupuudet olnud. saksas ei tea isegi kõrvuti asuvates boksides olevad firmad teineteise nimedest ega tegevusaladest.

Muudetud 27.5.14 12:12

12:59 27.05.2014
Ma ei süüdista kedagi jumal hoia ja ma ei virise, ma lihtsalt räägin et mulle see ei meeldinud ja lihtsalt see jutt on eksitav, et nö paljud teised tehnoülevaatused peedistavad ja tema teeb kõike inimlikult, ütleks et viimsis palju inimlikum, kui seal laki tänaval. Asi on tehtud, sinna mina ei lähe, aga kellel seal hästi läinud on siis kõik hästi. Kõik minu ENDA arvamus.
13:36 27.05.2014
xxxxxxl (registreerimata)
to pettunud kodanik
Millert käituski inimlikult ja tegi sellega vea.Sinusugusele oleks ta pidanud mõõtma klaaside läbipaistvuse .vormistama mõõtmisprotokolli ja kirjutama auto reg.tunnistusele "KORDUV"
Edasi oleks olnud sinu enda asi kus ja kuidas sa need kiled kätte saad.
Aga Millert proovis sulle õpetada mida ja kuidas sa tegema peaks aga see õpetus oli ilmselt sinusugusele liiga keeruline
13:46 27.05.2014
vanames
Kuulge tehke endale enne selgeks et esimeste uste klaase Kiletada, toonida ja muul moel pedereerida EI TOHI, nii lihtne ongi, kui on tehase toonklaas on iseasi. Tagumisi aknaid tõrvake või üle kui tahavaatepeeglid olemas.
Vihale ajavad need toonitajad, LED itajad.
Kangesti sama kui pätt tuleb tänaval ja ütleb et kuule ma tahan su ära tappa aga ei tea kui kõvasti noaga lüüa et kinni ei pandaks ja seaduslik oleks.
Millertile aga jõudu igasuguste "seadusetundjatega" võitlemisel ja järgmisel korral kohe KORDUV sellistele väänata.

Tehke selgeks mille pärast üldse neid esiaknaid peab toonima? Kas muidu ei anna *** mõõtu välja? Või moll nii kole et et peab varjama?

Muudetud 27.5.14 13:46

23:24 12.06.2014
murelikkodanikküsib (registreerimata)
Tere Mait!
Tänan asjalike nõuannete eest.
Minu mure selline, et õppesõidukil taga toonklaasid (tehasetoon mitte ise kiletatud)
Liiklusseadus ütleb, et õppesõidukil peab ees-taga olema nähtav õppesõiduki tunnusmärk.
Määrus sätestab, et B-kat. esksamisõidukil peab olema klaaside läbipaistvus 70%.
ARK - räägib koosolekutel, et looge õppesõidul tingimused nagu tulevikus on noortel juhtidel.
Õppesõidukile piiranguid ma seadustest ei leia. Piirangud on ainult eksamisõidukitele. Täna B-kategooria manuaalkäigukastiga autosid autokoolist ei kasutata eksamisõidul kuna ARK on olemas selleks eksamisõidukid. Kuidas käituda riikliku terrori vastu? Mulle öeldi, et KIA Ceed-i ei tohi õppesõidukina kasutada kuna tagaklaasidel on õrn toon, arvan mingi 50-60% läbipaistvust või isegi rohkem. Küsin müüjalt täpsemalt mitu % see läbipaistvus on.
22:15 14.06.2014
Kurb aga meie riigis ruulivad just rumalad riigiametnikud ja nad on veel uhkedki selle üle. Tunnen isiklikult seda kurja inimest kes on selle rumala seadusesätte initsiaator. Lugu on päris vana mida veel mõned mäletavad. Oli aeg kus Strasbourgi inimesed viibutasid sõrme meie riigi suunas, küsides: "Miks on meil nii palju liiklusjamasid noorte juhtidega?" Riigi vastus oli, et koolides õpetamise tase on madal, mille peale sõiduõppeliit vastas omakorda, et nii ei saa olla kuna eksameid võtab vastu ARK... Selle peale vihastasid ARK asjapulgad ja hakkasid puistama autokoole. Jõudis klaasijama ka minuni kus tuli ARK-st kiri vähem kui 24 tunni jooksul anda aru, et miks mina tunnistasin korrasolevaks tumeklaasidega õppesõiduki. Tundub, et kättemaksuks autokooli ülbuse eest tegi ARK ülevaatajatele seadusevastase juhendi ja kõik ülevaatajad rikkusid üle riigi seadust nõudes puhtaid klaase. Mina aga rikkusin juhendit meelega sest oskan lugeda emakeeles tehtud seaduseteksti ja nii vastasingi ARK-le, et ma täidan seadust ja tumeklaase keelav juhend ise on seadusevastane. Mind ei karistatud ebaseadusliku juhendi rikkumise eest vaid saadeti elektronkirjaga uuesti ebaseaduslik õppesõiduki kontrollimise juhend. Ülevaatajad jätkasid määruse rikkumist 2 aastat kuni uue määrusemuudatusega viidi regulatsioon kooskõlla ebaseadusliku juhendiga. Ka täna on valdav enamus asjapulki rumala loogika järgi keelamas õppesõidukile tumeklaasi vaatamata sellele, et määrus räägib õppe-eksamisõidukist mis peaks kehtima AINULT ARK masinatele. Kurb aga nii ongi olukord selline, et isa võib õpetada oma lapsi tumeklaasidega ja autokooli masinad ei tohi vaatamata sellele, et autokoolide autodega ei tehta riiklikke eksameid. Näiteid sellest kuidas rumalus ruulib on teisigi, loen idioodi loogikaks meie riigiametnike tõlgendust vastavalt millele on autoapteek kohustuslik juriidilise isiku autos ja ta ei ole kohustuslik erasõidukis...

Riikliku terrori vastu saaks ehk võidelda nii, et teha vastav küsimus õiguskantslerile. Samas ma korra tegin sellise küsimuse siis kui ARK minult aru päris. Ma ei saanud kantslerilt vastust 1,5 kuud ja kui läksin Toompeale siis otsiti vastust 40 minutit... Usun, et see just trükiti sest vastus oli täielik jama – Ei ole meie asi, pöörduge teede- ja sideministri poole, vot nii kõvad on ARK tippjuhid et isegi õiguskantsler tantsib nende pilli järgi. Täna on aga teine kantsler, ehk tema mõistab kui rumal on reegel kus noor õpetatakse autot juhtima puhaste klaasidega ja kui juhiluba käes, ostetakse tumedate klaasidega masin? Raske õppustel kerge lahingus reegel võiks kehtida meie riigis kui tehakse sõiduõpet.
05:49 15.06.2014
:...: (registreerimata)
Minu arvates väga õige kuna saab load kätte võib sõita kaubikuga ja ei näe mitte midagi. Eksamiautol las hoiavad puhta aga õpekal vahet pole mis seal on.
22:52 17.06.2014
Ülevaatuse aeg (registreerimata)
Kui on viimane number 9 siis mis kuude vahemikus võib ülevaatust teha.
23:52 17.06.2014
Siiiidiuss (registreerimata)
:D vanamehega 100% nõus. Ise ka imestan mispärast on vaja neid autoklaase käkerdada ja mingeid tulukesi külge toppida. Kui auto tuleb tehasest siis sealt on praktiliselt kõik vajalik kaasa antud. Tuled töötavad, raadio mängib jne.

Mina küll kordusülevaatust ei karda. Sest viga on ju autol mitte iseendal! Eelmise bensukaga sain mõned korduvad 10 aasta jooksul. Korra oli rooliots veidi kulunu ja teinekord co kõrge. Mingi pisiasi mingi paarisaja kronine lambda andur. aga praeguse dislaga pole veel saanud korduvat. Tavaliselt omanikid ise pole piisavalt tähelepanelikud ja ei kontrolli piisavalt auto tehnilist seisukorda. Vahel tuleb ikka auto alla ka minna ja ühtteist uurida ja kontrollida. Ja kui seda teha siis ülevaatusele mineku hirmud kaovad kui tina tuhka sest autk alati ideaalses korras nagu norras!
03:58 18.06.2014
VZR (registreerimata)
Kui on viimane number 9 siis mis kuude vahemikus võib ülevaatust teha.

-1...+2 ehk siis augusti algusest novembri lõpuni peaks see aeg olema
10:59 18.06.2014
tehasetoonklaas (registreerimata)
Lp. murelikkodanik! Tehasest tuleb auto välja TINTED klaasidega mille läbipaistvus on alati üle 70 protsendi. Sellist asja nagu tehase toonkiled jne pole olemas. Kui said auto poest tagant tumedamate klaasidega siis see kajastus auto hinnas ja need paigaldati enne Teile auto üleandmist autoesinduses. Tehas ei telele mingite prügikoti tooni kilede jamaga.
14:41 18.06.2014
siiiidiuss (registreerimata)
Täpdelt nii on, et tehas ei paigaldagi klaasidele kilesid. Mul audidel ka nn tehase "toonklaas" klaas on tumedam pisut ja kilest pole seejuures haisugi.
22:08 18.06.2014
Aga VZR kui üks aasta teen augusti alguses siis kas järgmine aasta võin ka novembri lõpus teha või peab täpselt aasta aastaga.
22:48 18.06.2014
audi_a6_v6
to: Ülevaatuse aeg (registreerimata)
Ei tohiks vahet olla, see on lubatud hälve lihtsalt nn "õige" kuupäeva ümber, tõepoolest võib nii olla, et legaalselt on sul autol kahe tehnoülevaatuse reaalne ajaline vahe 16 kuud.
18:21 07.08.2014
teet11111 (registreerimata)
Mind huvitab mis värvi sõidukid kõige rohkem ülevaatuse läbi kukuvad ja mis värvi sõidukid kõige korralikumad on? Hakkan just omale esimest autot ostma ja tahan teada mis värvi sõidukite juhid hoolitsevad kõige rohkem oma autode eest ja millised mitte. Ise olen tähele pannud, et musta värvi auto omanikud väga ei hooli oma autodest. Päris palju olen musta värvi rapeid näinud. Kuidas muidu hõbedastega on?
08:24 08.08.2014
mis värvi on armastus (registreerimata)
Hõbedased on kindlasti korralikumad, ma küll hõbedast rapet kunagi näind pole. Eriti korralikud tunduvad punased autod, need vist enamus naisterahvaste käes seal käib sõit ümber augu. Parim lahendus oleks vast hõbedane auto punase kapotiga.
13:37 31.07.2015
Tavalineinimene (registreerimata)
Heh, mul kusjuures ongi ülevaatus otsa saamas. Jõudu mööda olen juppe välja vahetanud ja kindlasti üht-teist on veel teha. Hirm on küll jah ülevaatuse ees. Isegi nii suur, et olen viimased 5 aastat ülevaatuse julmalt ostnud. Profidiagnostika pässid hirmutasid ära. Nüüd mõtlen, et peaks ikkagi ausalt hakkama tegema aga ei teagi kuhu minna. Kus on mõistlikud inimesed?
15:25 31.07.2015
Tavalineinimeneˇ (registreerimata)
Unustasin mainida, et hirm ei ole mitte korduse vaid hoopis totaka ja ebameeldiva suhtlemise ees.
05:29 08.08.2015
saebiss (registreerimata)
kui autu korras pole miskit hirmu ülevaatusele minna ja ei tea kuda Eestis aga Soomes käib asi väga lihtsalt, umbes 8 min. ja katsastus hoidettu.
86€ ja matkaa jatkuu.
17:34 17.10.2015
Kaamerad (registreerimata)
Kas kaamerad ülevaatuspunktis on kohustuslikud ja millal peavad kõik paigaldatud olema
21:00 17.10.2015
Kaamerad EI ole kohustuslikud. ARK omab paar kaamerakomplekti mis paigaldatakse sinna "kuhu vaja". Vajadus tekib siis kui antud ülevaatuspunkti kohta saadetakse negatiivseid tähelepanekuid.
21:36 01.12.2015
R (registreerimata)
Pole küll see teema ja vabandan ette, kuid ei tahaks kasutajat tegema hakata.
Kui autol on kaheosaline tehniline pass ja B-osal on ülevaatuse lahtrid täis saanud, kuid A-osal on ruumi piisavalt, siis kas sellega ülevaatusele minnes tekib sellest probleeme või peaks tehnilise passi ära vahetama enne ülevaatust?
09:36 02.12.2015
ValdurPaas7 (registreerimata)
Tere, sooviks osta endale autot. Kuna rahalised võimalused on piiratud siis pean valima odavamate hulgast. Jäi silma selline sõiduk. http://www.auto24.ee/used/2121045 Käisin autot vaatamas aga kere on suht läbi peale halli teibi pole seal praktiliselt midagi ,kuigi tehnoülevaatus on hiljuti edukalt läbitud. Küsimus ongi selles ,et kas seda autot tasub osta või tekib järgmine aasta ülevaatusel roostega probleeme? Tänan
10:27 02.12.2015
TK (registreerimata)
Sõbral on sama Mazda. Kere on suva, lapitav ja ei nõrgenda oluliselt autot, aga vaata põhja alla (piki talad taga rataste juures) kas need on metallist või on juba raudoksiidiks muutunud. Kui põhi kõva, siis võid osta.
11:37 02.12.2015
:...: (registreerimata)
jah pead vahetama
20:30 02.12.2015
To: ValdurPaas7
TK soovitus on asine. Soovitan minna tehnoülevaatuspunkti et hästi hoolikalt üle vaadata masina kere "strateegilised kohad" so. karbid, tõstekohad, sillakinnituse- ja vedrude toetuskohad. Uurige kas mitte ei ole automaailmas tiivakaare kroomiläikega plastikust iluliistusid. Tähendab kui alt on korras (mis on väheusutav kuid võimalik) siis saab kaarte probleemi peita ja enam ei ole lõikavalt teravaid koopaääri.
08:12 03.12.2015
0rudimental0 (registreerimata)
Sellise korrosioonikahjustusega autol on tõenäoliselt sama roostes ka piduri ja kütusetorud ,sest vaevalt neid vahetatud on. Siis teed kapoti lahti ja amortisaatori kannudel on ka augud sees jne jne. Praegu on vanaraua hind nii maas ,et peale kehtiva ülevaatuse ei ole selle auto juures midagi väärtusliku.
10:34 03.12.2015
Sull12
Teemat lugedes jäi silma mitu kommentaari rehvimõõtude kohta.
Ma vist pean hakkama ka kartma ÜV-d.
Talvel sai auto ostetud, tehn passi pandi mõõdud 17' ja 18´, autoga tulid kaasa 17' talverehvid/veljed ja suveks 20' originaalveljed, mis on ka autoga kaasa tulnud dokumentatsioonis/varustusnimekirjas/auto nn kasutusjuhendis.
Nüüd tekibki küsimus:
1. kuna talverehvid lamellid ja kiirusindeks Q, kuigi masinal on max kiirus kõvasti suurem, kas tekib probleeme ÜV-l (vist ei teki, kuna ÜV numbri järgi suvel :) ) ja teisalt loogika, et mida väiksem kiirusindeks, seda pehmem ja parema pidamisega rehv.
2. Autol on all tootjapoolt pakutavad originaalveljed, mida aga meie ARK ei kirjutanud passi, kas nüüd 3a pärast uuel ÜV-l tekib probleem? Või pean auto lisavarustuse pabereid hakkama ÜV-le kaasa võtma?
11:38 03.12.2015
Tere Sull.
Soovitan külastada Maanteeameti saiti https://eteenindus.mnt.ee/public/soidukTaustakontroll.jsf
Kui sisestate vastavad koodid, avaneb Teilekogu vajalik info auto kohta ja sealhulgas ka rehviandmed. Põhimõtteliselt ei tohiks tekkida Q kiirusindeksiga probleeme aastaringselt kasutatavate rehvide puhul. Ega ma siis asjata ei vaielnud ARK inimestega mitu aastat ühtejutti kuni nad lõpuks aru said, olin ju mina see kes algatas selle teema. Vahel on olnud ka sedagi, et autotootja andmed ei ole aksepteeritavad ARK ekspertide poolt aga neid juhtumeid on vähe õnneks. Ikka ja jälle tuleb meelde see kui autol spidomeeter lõppes numbriga 190 km/h ja ARK nõudis 210 km/h rehve esitades minule lapsikuid õigustusi, sest nemad on pädevad ja mina olen kõigest spetsialist...
12:08 03.12.2015
No Q-rehvide kohta ei olnud hr. Millert ainuke, kes küsimusi esitas:)
Mulle tundus ka imelik, et miks Autobahnide maal on eelmainitud rehvid täiesti aktsepteeritavad, aga meitel, näed, 110kmh maal, rangelt keelatud.
MNT spetsialistidega on ka säärane huvitav anomaalia, et nii kui ülemine juhtkond vahetub, on kohe paigas uued spetsialistid ja tuuled hakkavad järsult hoopis teisest suunast puhuma.
16:15 03.12.2015
Tegelikkuses kindlasti ei olnud mina ainuke kes nägi 04.04.2011 ebakõla ja ma ei tea kes ja kas veel leidus inimesi kellele antud teema tundus olevat oluline. Maanteeameti inimestel on kombeks tihti tegelda üles tõstatatud teemadega individuaalselt ja nii ei saagi ühiselt koos kolleegidega arutleda kitsaskohtade üle. Ametnike jutt soovist üleriigiliselt ühtemoodi toimetamise vajadusest on jäänud paljudes asjades sinnapaika. Näiteks mind enam ei huvita paljude diislite puhul ükski märge Euro 4 kohta st. kõik turboga masinad mis on arvele võetud enne 01.07.2008 saavad heitgaasinormiks 3,0 olenemata sellest milline on andmesilt masinal, kas on olemas regenereeriv tahmafilter või ei? Ja kui leian normatiivist suurema andmesildi siis valin selle. Ei tee välja ARK eksperdi käsukirjast kus antakse juhis aluseks võtta detailandmebaasis oleva või reg. tunnistusel oleva sest minu valiku (alates 01.07.2008) on heaks kiitnud Maanteeameti ülevaatustalituse teine ekspert. Temalt saadud vastava selgituskirja saatsin ka Termaki meestele kes usutavasti on samuti lõpetanud Euro 4 märget omava 2005/2006/2007/ esimese poolaasta 2008 masinate piinamise.
16:49 03.12.2015
Laki Luud (registreerimata)
Autoplus Veermikuspetsidel on päris hea pakett, kümne euroga tehakse kogu autole täis ülevaatuse eelne kontroll. See toob igasugu nõrgad kohad välja. Vis oli bas test või midagi sellist. Ma võtsin prindi.ee portaalist kupongi ja sain kümpaga

väga aus kraam
17:28 03.12.2015
Kui väidate mingist ülevaatuse eelsest täiskontrollist siis kas tehakse ka diisli või bensiini heitmete test? Kas pidurid kah testitakse nii 4WD ja 2WD puhul? Või olete veeremikuspetside palgal jagades valeinfot nagu kusagil tehtakse täis ülevaatuse eelne kontroll. Meie teeme tasuta esisilla ja tagasilla kontrolli ning ei paku mingit paketti ja väidame siis samuti et teeme ülevaatuse eelse täiskontroll kui rääkida alusvanktist või esituledest.
20:22 03.02.2016
Lucky Skaiwalker (registreerimata)
Umbes 12 aastat tagasi ei tahtnud te minu autot ülevaatuselt läbi lasta põhjusel, et päevatuled automaatselt ei lülitunud. Auto oli ostetud uuena Eesti automüüjalt, seega ei saanud ma kuidagi selle eest vastutada, et tuled lülituksid automaatselt.
Pidin pöörduma majandusministeeriumi, et probleem lahendada, kuna minu õigusi liikumisvabadusele oli rängalt rikutud. Ainult sel teel sain probleemi enda jaoks lahendatud, aga Teie ülevaatuspunkt püüdis jäigalt oma seisukohale jääda, minu probeemist ei tahetud välja teha. Kas olete nüüd muutunud paindlikumaks seadusi jälgides, et julgeks oma autoga(mitte sama) Teie juurde ülevaatusele tulla. Asute logistiliselt minu jaoks normaalses kohas.
PS, sellel autol ka päevasõidutuled ei lülitu automaatselt.
00:19 04.02.2016
Aitäh hea küsimuse eest hr. Lucky Skaiwalker.
Umbes 12 aastat tagasi käisin isiklikult ARK ruumides "praalimas" ja ütlesin, et tagantjärele lähitulede süttimise kohustuse nõudmine on ebaseaduslik. Ütlesin otse näkku ja kõva häälega: "Mehed miks Teie kohustate ülevaatajaid seda tegema". Vastus oli: “Aga selline nõue oli kirjas juba ammu aega tegasi“. Ma ei mäleta enam täpselt aga vist oli 1996 aasta kui tuli esimest korda teade tulevikus kehtima hakkavast nõudest esitulede automaatse süttimise kohta. Kuna pärast 1996 aastat viie aasta jooksul uuendati ministri määrust tihti ja iga kord anti määrus uuesti siis juhtuski selline lugu, et unustati kohustus. Tuli kätte tulede automaatse süttimise kohustuse tähtaeg aga seadusetekstist oli (koos pesuveega ka beebi välja visatud) vastav nõue kadunud ja nii me siis tegime ülevaatust teadmata tulede süttimise kohustusest kui alles 4 aasta pärast märgati, et kusagile on kadunud nõue... ja nii tekkiski uuesti välja antud määrusesse tagantjärele nõue. Vahepeal aga paljude aastate jooksul oli rahvale müüdud autosid kus ei süttinud tuled automaatselt ja inimesed nurisesid, mis ajendaski mind külastama ARK-i. Niimoodi siis hakatigi tagantjärele põhiseadust rikkudes nõudma tulede süttimist sest konstitutsioon ei luba riigil panna peale rahvale tagantjärele kohustusi mille eest peab maksma ja tänaseks on see nõue kustutatud. Selliseid näiteid kus riik nõuab seaduse rikkumist on teisigi. Näiteks keelati tagumised tumedad klaasid õppesõidukitele kui tegelikkuses kehtis see nõue ainult õppe-eksamisõidukitele st. ARK sõidueksami masinatele. Nii juhtuski, et Millert oli ainuke inimene siin riigis kes julges mitte täita ARK ebaseaduslikku juhendit ja tunnistas erafirmale kuuluva tagumiste tumeklaasidega õppesõiduki nõuetele vastavaks. “Jäin selle rikkumisega“ vahele ja minule saadeti ARK-st karm käsk anda 20 tunni jooksul seletuskiri ja hiljemalt tulla “kohvile“. Andsin asja õiguskantsleri (mitte Ülle Madise) meeskonnale ja ka õiguskantsler rikkus korda jättes minule vastamata kuni 1,5 kuu möödudes läksin toompeale. Vastust minu taotlusele “otsiti 40 minutit“ ja see oli: “Pöörduge ministri poole“. Siis voolas merre palju vett ja kõik rikkusid kehtivat korda kuni muudeti määrusetekst selliseks, et ta oleks kooskõlas ebaseadusliku ARK juhendiga ja ma hakkasin nõudma puhast tagaklaasi. Möödus veel kusagil 1,5 astat ja määrus muudeti juuesti tagasi ning hakati jälle lubama tumeklaasi õppesõidukile keelates neid jätkuvalt ARK eksamisõidukile. Ju siis sai keegi aru kui tobe on välja õpetada noort juhti “akvaariumis“ ja pärast lubade saamist istub noor juht väikekaubiku rooli või ostab platsilt tagumiste tumeklaasidega masina... millest ma ka kantslerile kirjutasin. Kui Teile head kodanikud tunduvad tehnoülevaatajad vahel “opakad“ siis ärge nendega kohe kurjustama hakake vaid küsige kuhu on nii kirjutatud ja uskuge enamus juhtudel leitakse vastav reegel tekstina mustvalgel.
Päevasõidutulede automaatset süttimise kohustust määruses ei ole, on küll nõue, et lähituledele üle minnes peavad need tuled automaatselt kustuma.
23:13 04.02.2016
Lucky Skaiwalker (registreerimata)
Tänan ammendava vastuse eest, äkki suvel ülevaatusel kohtume.
18:41 05.02.2016
63amg (registreerimata)
no minu mõlemal autol päevasõidutuled ei kustu,kui lülitatakse sisse lähituled.mõlemad masinad tehaseseades.sooviksin selgitust!
19:05 05.02.2016
selgeltnägija valerka (registreerimata)
63amg (registreerimata) - äkki avaldad automargid, saaks kaasa rääkida, äkki polegi päevasõidutulesid, vaata tulede pealt tähistusi
19:51 05.02.2016
To:63amg
https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1310/7201/5010/MKM42_li
sa1(2014)%20hilisem.pdf#

Kood 205. Päevatulelatern
8) päevatuled peavad automaatselt välja lülituma, kui lülitatakse sisse lähi- või kaugtuled. See nõue ei kehti, kui kaug- või lähitulelaternaid kasutatakse lühikese intervalliga üksteisele järgnevate hoiatavate valgussignaalide edastamiseks.
14:57 06.02.2016
63amg (registreerimata)
e-coupe 2009 tuled asuvad stanges.a-5 2010 päevakad asuvad laternaplokis

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.