Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: KOODID

13:49 03.10.2006
MindHunter
koodid
Tahaks autod osadena kokku panna. Võtta näiteks avarii auto, lisada uue motorit ja nii edasi. Seoses sellega tekkisid küsimused:

1. sõiduki registreerimis tunnistuses on olemas VIN-kood, mis see on? Kas see on kere number?
2. sõiduki registreerimis tunnistuses on olemas ka ID-kood, mis see on? Äkki see on mootori number?
3. kui panen autole uue mootorit, kas on vaja seda registreerida (vormistada sõiduki andmete muutus ARK-s, juhul kui mootor on sama parameetritega)? Mida teha kui ostan mootorit lammutusest ja koodi pole näha, häivitatud osaliselt jne.?
4. kas VIN-kood (kui see on kere kood) on ka uksedel, tiivadel jne? kui on, siis mis juhtub kui ostan erinevad uksed erinevates lammudest erinevate VIN-numbritega?
18:16 03.10.2006
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: koodid
1.VIN-kood (e tehasetähis) on 17 tähest ja numbrist koosnev tähistus, mille valmistaja on määranud konkreetse sõiduki tähistamiseks (Vehicle identification number). Tähistamise kord on määratud ISO 3779-1983(E)-ga. VIN- kood koosneb kolmest osast: WMI, VDS ja VIS. Seda koodi nimetatakse ka kerenumbriks.
2.ID kood on identifitseerimiskood mida ei näe autokerel.
3.Samade parameetritega mootori vahetust ei pea registreerima kua midagi je ei muutunud. Mootoril on mootori number mille olemasolu ei kontrollita juba umbes 10 aastat, on ka mootori kood mida samuti EI pea vaatama ja millede asukohta paljud ülevaatajad ei tea.
4.Kood on valdavalt leitav tehnoülevaataja poolt. Kood on sisse pressitud või numbrirauaga löödud, ka kere külge needitud plekitahvlil ja ka vastaval eriliimiga liimitud plekitahvli mõõdus kleebisel. Ustel ja tiibadel ei ole seda koodi. Neid kohti on erinevatel autodel erinevates kohtades umbes 10 erinevat paikka. Ühe auto kerel võib olla VIN kood kolmes neljas kohas, millest vähemalt 1 on kergelt leitav ja ülejäänud kohti st. "salakohti" teab ainult tootja.
13:25 04.10.2006
MindHunter
Veel unustasin, et mis on tüübikood?

Muudetud 4.10.06 13:29

13:40 04.10.2006
Tüübikood on sõidukitüübi ehituskirjeldus kodeeritud kujul.
16:43 04.10.2006
Lugeja (registreerimata)

Info:
Mida kodeeritakse VIN- koodis.

VIN-koodi esimene osa (WMI- Word manufacturer identifuier code-valmistaj kood koosneb kolmest sümbolist, VDS- Vehicle Descriptor Section - transpordi vahendite tehnilised andmed(kere tüüp, mootori mudel, piduri süsteemid, veotelgid) koosneb kuest sümbolist ja VIS- Vehicle indicator sektion - koosneb kaheksast sümbolist ja näitab valmistamine aasta, kontroll number ja sarja number.
17:44 19.04.2017
sass12345635 (registreerimata)
Tere

Kuidas peab käituma, kui autol on vaja vahetada keredetail, millele on stantsitud VIN-kood? Lisaks on tugev majanduslik huvi panna sinna kasutatud korralik osa, millel on loomulikult teise sama mudeli VIN.
18:52 19.04.2017
eelmisele (registreerimata)
selline auto on vanaraud!
19:21 19.04.2017
Laske MA meestel vin. graveerida parempoolsele b-piilarile. Alles täna oli ülevaatusel selline masin. siis tuleb reg. tunnistuski vahetada kus märkuste lahtrisse tuleb märge, et vin on remarkeeritud teise kohta.
22:55 19.04.2017
sass12345678904 (registreerimata)
Nii abivalmid nad seal telefonitsi ei tundunud, jutt käis vajadusest uus ilma VIN-ita varuosa osta, esinduse juhatuse liikme allkirjaga tõend hankida jne. Pikk jutt tuleks, kui jätkaksin.
09:21 20.04.2017
Kui bürokraatia taha jääb toppama vajalik tegevus siis leidlikud inimesed leiavad ikka lahendusi asi see siis ei ole, kui kogemata koodile sattunud hape rikub Teie masinal ühe vin. koodi sest neid koodisid on veel teisigi samasuguseid teistes kohtades kerel...
20:34 20.04.2017
sass12345635 (registreerimata)
Ma nii jõhkraks ei tahaks selle asjaga minna, kuid margiesindus pidavat pakkuma hiljem masina identifitseerimisteenust ca 250 raha eest, mille eest väljastab nõutud juhatuse liikme allkirjaga tõendi ja ark taob kuskile siis uued numbrid. Kui riigiamet oma ülesandeid kodanikke korralikult teenindada ei taha, siis vähemalt mingi tasuline tee on olemas.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.