Sisene

foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: ENESEKAITSEVAHENDID KOERTE VASTU

01:26 07.02.2007
Kärss
Enesekaitsevahendid koerte vastu
Tulin just praegu politseist avaldust kirjutamast, kuna langesin koera rünnaku ohvriks. Õigemini läks nii, et oma koeraga (rihma otsas) jalutades tulid eemalt vastu kaks inimest oma koertega, kellel koerad lahtiselt. Käskisin igaks juhuks oma koeral kohe paigale ja lamama, kuid üks koertest jooksis meie suunas ja rippuski varsti minu koeral kõris. Läksin loomulikult kohe vahele ja sain kah oma osa, kuid minu koer lamas kuulekalt maas ja vastu ei hakanud ja sai seetõttu korralikult peksa. Ise lõin ründajal ühe kihva välja, kuid see teda ei pidurdanud ja läks päris palju aega, enne kui koeraomanik meieni jõudis ja oma koera abitult püüdma hakkas. Telefoni kaasas polnud, helistasin politseisse, käisin kirjutasin avalduse ja nii see "lahenes". Õigemini loodan, et laheneb tulevikus, kuna see koer on rünnanud ka varem (kui naine koeraga väljas on käinud) ja loodetavasti suudab politsei tuvastada koeraomaniku isiku.

Politseisse helistades sain aga enda üllatuseks riielda, et ma kohe ei helistanud. Telefon oli toas ja helistasingi nii kohe kui sain, aga see selleks. Küsisin, et mis moel ma tulevikus tohin lahendada sellise olukorra, kui koer ründab mind või minu koera. Vastati, et lahtiselt jooksvat ja ründavat koera ma vigastada ei tohi, et võtku telefon ja kutsugu kohe politsei. Küsisin veel üle, et kas tohin enesekaitseks kasutada kasvõi oma käsigi, või siis pussnuga või gaasiballoonidel töötavat (seaduslikku) revolvrit, kuid sain palju kordi järjest neile küsimustele ikka sama vastuse, et koera rünnakut ma niiviisi blokeerida ei tohi, et koer vigastada võib saada, et rippugu see koer mul kasvõi hammastega jala või varruka küljes (või minu koera kõris), ei tohi ma teha muud kui ainult politseisse helistada. Olin sellise ÄÄRETULT LOLLI NÕUANDE peale täiesti jahmunud. Politseijaoskonnas seletati asi ära, et kui ma koera kuidagi vigastama peaksin, annab koeraomanik mu tõenäoliselt kohtusse ja tõukoera puhul võivad nende kahjude korvamised ulatuda ikka väga suurtesse rahanumbritesse.

Pärast seda, kui mult korra autot röövida taheti (lahenes nii, et murdsin röövlil ühel käel sõrmeluud ja õnnestus pageda koos autoga), olen oma kaitseks võtnud ette niipalju, et ostes ühendanud lahti autodel keskluku (et puldist ei saaks avada teisi uksi kui juhiukse) ning istme all on igaks juhuks nii lisaraskustega kumminui kui pussnuga. Autot ma oma elu hinnaga kaitsma ei hakkakski, kuid oma elu kaitseks küll röövli elu hinnaga. Varem kandsin taskus gaasiballooni, aga kusagil 90ndate keskelt, kui tänavad juba üsna ohutuks muutusid, pole selleks vajadust enam näinud. Paljude koerte puhul oleks need pipragaasid nagunii kasutud (pigem ohtlikud iseendale tuule tõttu). Koeraga jalutades olen pidanud seisma vastu mitmel korral koerte rünnakutele ja tavaliselt jääb nende omanikel veel õigust ülegi. Koera ründamise eest karistada ei tahagi, kuna see on 101% koeraomaniku süü (dresseerimata ja ******stlik suhtumine teistesse, kui kurjal koeral lahtiselt joosta laseb). Lihtsalt kui muud varianti enam pole (kaua ma neid suure koera rünnakuid ikka tõrjun, kui omanik seisab eemal, ainult vilistab ja ei kavatsegi vahele tulla), tahaks lõpetada mõne koera eluküünla koera jaoks võimalikult valutuna. Arstina tean ka seda, kuidas seda teha, kuid praegu huvitab mind just asja seaduslik pool, et mis vahenditega ja mida ma võin üldse teha, et pärast ise mitte seaduse ees ohvriks jääda?

Hetkel sain aru asjast nii: inimese puhul on enesekaitse lubatud, aga koera puhul paraku mitte, sest kõrvalt vaatav koeraomanik näeb asju ikka teises valguses, pärast on kohtus lihtsalt sõna sõna vastu ja karistusest võibolla pääsen, kuid pean maksma kinni tekitatud kahjud (tõukoera hind + üleskasvatamine on juba rahaliselt päris kena summa - tean seda oma tõukoera pealt, rääkimata veel moraalsest kahjust).

Soomes on selline asi lahendatud väga konkreetselt: kasvõi ühe korra kedagi rünnanud koer lastakse maha. Sellepärast on ka kõik koerad dresseeritud ja mitte keegi ei lase oma koera lahti, kui teda tõesti 100% ei usalda
01:37 07.02.2007
kass (registreerimata)
Re: Enesekaitsevahendid koerte vastu
teeskled, et hakkad maast kivi vms võtma ja osad koerad löövad põdema
01:56 07.02.2007
Kärss
just, arvavad, et viskan selle kivi kuhugi kaugele ja käsin ära tuua:))

sellised kivi võtmise zhestid tekitavad mõnes koeras agressiooni (ja mõni hakkab põdema), kuid minu eesmärk on pigem seda agressiooni ära hoida, või kui see on vältimatu, siis see enda (ja enda koera) jaoks võimalikult kiiresti lahendada.
02:15 07.02.2007
m (registreerimata)
Ega siin muud lahendust polegi kui muretsed endale veel suurema koera.
Aga tegelikult muutub marus koer valu suhtes üsna tundetuks, soovitan otsi elektripiits, nagu vanasti karjalautades oli, see igatahes mõjub.
12:06 07.02.2007
kah koeraomanik (registreerimata)
mina soovitaks korralikku kumminuuti ning sellega tuleks mitte koera peksta vaid lollil koeraomanikul üle küüru anda. Politseisse kirjutad avalduse: tema ründas mind koeraga, mina kaitsesin ennast, virutades koerajuhile nuudiga.
Enamus koeri kardab müra - seega paukpadrunid tuleks kasuks.
12:33 07.02.2007
Kärss
Antud juhul oli koeraomanikuks mingi ca 20a tibi, kes juba puht füüsiliselt oma koerast üle ei olnud, et teda ära kiskuda sealt, sellist nagu naljakas kah peksma hakata. Elektrishokiaparaat oleks tõesti hea lahendus, ei ole neid siinmail müügis näinudki. Relva mõtlesin ka ise selle pärast, et enamik koeri kardab pauku (endal jahikoer ja ei karda üldse) ja esimesena peaks tegema nagunii hoiatuslasu, mispeale ründav koer ehk jalga laseb või lihtsalt hetkeks segadusse satub ja siis ise ründaval koeral kõri pihku saab.
12:42 07.02.2007
Teerull (registreerimata)
Teinekord kui selline situatsioon tekib ära käsuta oma koera lamama,sest se on allandmise märk ja mõni kehvema närvikavaga koer üritab seda ärakasutada.

Enese kaitseks jätaks noad küll koju,nendest tuleb sulle endale palju suurumaid probleeme aga mis kõige parem kaitse oleks saab kindlasti teada koerte kasvatajate käest,näiteks eisalli koerad sitrus vilja lõhna,võibolla on mingi pihusti olemas vastava ainega.
13:12 07.02.2007
Pets (registreerimata)
Kui sinu vahend koera peletamiseks ei lähe legaalse jalutuskäigu atribuutika alla siis oled kohe kurjategija. Pärast tõesta, et sa koera jalutamise kõrval mobiile või rahakotte ei röövi kui mingi ilge löögiriistaga ringi käid. Elektripiitsa või nuudi puhul saab kui teine pool asju õieti ajab ja sõltumatuid tunnistajaid ei ole väita, et sinu enda koer on agresiivne ja sul ei käi jõud ilma piitsata üle ning pärast tõesta ,et oled ennast kaitsnud ohver mitte ründaja. Minu kutsu on nunnu ja ei tee kellegile midagi ütleb iga selline **** koeraomanik.
Nii, et kindlat vahendit millega jamadesse ei satu polegi. Kui just ei tee ühingut mis võitleb igasuguse koera vaba pidamise ühiskasutusel oleval teritooriumil mahalaskmise ähvardusel ära ei keela. Ja vastava seaduse läbi ei suru.
13:40 07.02.2007
peni (registreerimata)
9 voldise patareiga paned korra koerale nina pihta ja enamus kaovad ainus asi et kuidas sinna ninale sellega pihta saada?
13:47 07.02.2007
vastus (registreerimata)
pipragaas peaks mõjuma
14:00 07.02.2007
Kärss (registreerimata)
Politseist üle küsides öeldi, et enamikele koertele pipragaas ei mõju, paremal juhul paneb vaid koera korraks aevastama. Aga on olemas ka spets koertele mõeldud gaasid. Oma koera läheduses gaasi hästi kasutada ei tahaks.

Lamama või istuma panen selle pärast, et nii on minul kõige lihtsam tõrjuda teise koera rünnakut, kui enda koer ei rabele.
14:53 07.02.2007
smoker (registreerimata)
võta ja sirvi koertekoja foorumit teemas `koeramise seadused`jms. tundub, et sinna ei käi küll teab mis terava taibuga rahvas kokku, aga mingi ettekujutuse saad, mida oma loomakeste tegemistest ja käitumisest üldiselt arvatakse. ikka stiilis, et minu kutsake on ainuke ilmas, kes iial midagi kurja pole suuteline tegema jne. aga edu koeramisel, kuniks toimivaid lahendusi leiad.
15:16 07.02.2007
pods (registreerimata)
Muideks pipragaas mõjub osadele koertele isegi väga hästi. Tuttaval oli analoogiline situatsioon ja käib nüüd jalutamas tavaline sidrunihappe pudel taskus (selline kollane sidrunikujuline nagu igas toidupoes müüakse). Ja kõigi ümbruskonna krantsidega on hakkama saanud. Kas see nüüd absoluutne tõde on, aga ikkagi.
15:17 07.02.2007
T (registreerimata)
Üldiselt naljakas lugu ?! Maas juba lömitavat/lamavat koera tavaliselt teine koer ei ründa..........

19:19 07.02.2007
Väikene (registreerimata)
Kas järgmiseks paneb Kärss ülesse teema,et kuidas kurja pulli eest ennast kaitsta.Siis hakaku juba aretama teemat kuidas kaitsta õuna ja moosivaraste eest,talve ja sooja suve,torude ummistuse ja muu sellise eest.Või veelgi parem mõte.........Kärss anna välja käsiraamat erinevad kaitsenipid.
Mida aeg edasi seda ajukamaks need teemad lähevad.
Siis oli üksvahe mingi sell,nimi oli vist Kaku kes pani saai ülesse teemasid mis ka olid loogika ja mõistusevastased aga seal sai vähemalt nalja.
Kärsa omad kipuvad pigem kurvastama ja ohkama,et issanda loomaaed on ikka kuradima suur.
19:59 07.02.2007
koer (registreerimata)
Minu naabrimees(74a)käib tihti punnvõrriga kalal ja nagu paljudele inimestele,nii ka koertele punnvõrrid eriti ei meeldi.Õmmeldud on teda päris palju.Olen ise näinud,kuidas talle mingi ümberlõigatu koera korduvalt peale ajas.Selle olukorra lahendas vanamees süstla sisse pandud äädikaga.Ühe järjekordse rünnaku ajal oli naaber saanud koerale siraka ära lasta.Suur koer oli hakanudmaad kraapima ja ulguma mis kole.Koer elab tänaseni,aga punnvõrri häält kuuldes kaob kohe kuuti.Omanik aga pidi naabritega arutama,et tema ei saa aru,miks koer kaherattalisi kardab.
20:20 07.02.2007
juku6 (registreerimata)
Krt paar nädalat tagasi langes mu õde oma pesunustikuga hundikoera kätte. Pole hullu mõlemad kosuvad, õel juba niidid käest välja võetud ning kutsa ka elus. Aga selle kuradi eide jutt(kes hundiga oli) oli ka hea umbes, et ega ta poleks jõudnud koera kinni hoida ikka!!!!! Vahest mõtle tõesti kas jumalal oli pohmakas kui ta inimese lõi.
Avalikku metsa/randa ei ronita oma kiskjatega krt küll....
20:29 07.02.2007
axel (registreerimata)
Seda pods-i poolt välja käidud sidrunhappe teemat saab täiendada kui sidrunhape ajada pulverisaatoriga pudelisse (vana lõhnaõlipudel vms).
20:46 07.02.2007
dubalazov (registreerimata)
kulla kärss, äkki peaks eestiski sellised seadused olema kui soomes-et korra ründab ja lastakse maha-seda võiks esialgu inimestega rakendada, et vaatame kuidas nendega hakkama saame, pätte on piisavalt
21:35 07.02.2007
allar (registreerimata)
Nende seadustega on lood ausaltöeldes äärmiselt hmm.. kehvad.

Näiteks relva võib enda kaitseks põhimõtteliselt kasutada vaid siis, kui vastane on juba tulistanud ja kuul sinu poole lendab. Ja relva kasutamine tuleb lõpetada siis, kui kuul on möödunud kehast (või ka pihta läinud).

Ühesõnaga, et muidu ei ole Eesti sugugi halb riik, aga need seadused, mis kurjategijaid soosivad...

Siiski koerte kohta arvan ma, et kui mõni ründav koer, kes tõeliselt ohtlik tundub, maha lüüa, siis loodetavasti ei teki probleeme.
22:49 07.02.2007
mees maalt (registreerimata)
Hammusta vastu.
Olen näinud pilti,kus hunt hammustas selli jalast.Kutt polnud kade,rabas koeral turjast ja hammustas hundikat *****st.irvvv,fakt,aga peni kadus peale seda psüühilist hingešokki kuuti.Ja alati kui kutt oma semule külla tuli,istus hundikas kugu aja oma kuudis.Vot nii on lood.
22:59 07.02.2007
S8 (registreerimata)
Pipragaas ja pipravaht. Väga tulemuslikud nii inimeste kui loomade vastu.
Mõjub narkaritele, joodikutele, jne, jne. Lollikindel asi, soovitan soojalt.
Ära ainult vastutuult või alt üles ürita lasta- saad ise ja usu ei ole mõnus.
23:01 07.02.2007
siim susi (registreerimata)
on olemas spetsiaalselt koerte peletamiseks mõeldud "dog repeller"-id,mis töötavad teatud helisagedusel. siin on küll see miinus,et kärsa kirjeldatud juhul kiusab see ka enda koera. läänes on need tervisejooksjate ja postiljonide hulgas väga levinud ja tõhusad seadmed. kahjuks eestist ei ole neid poest leidnud.
23:03 07.02.2007
S8 (registreerimata)
Ja veel- see jutt, et ei mõju on BS. Tuleb lasta otse näkku ja lähedalt. Lased 3m pealt loogiline, et ainult köhib veidi.
Ise lasin ühele suurele rajakale kes haukuma tuli kui jooksmas käisin u. 50 cm pealt ja kadus kohe teeäärsesse võssa koonu mööda maad nühkima.
23:17 07.02.2007
A6__
Mul oli 14 aastat emane krantsi tõugu "hundikoer". Vahetevahel koertega jalutades tekkisid küll teiste emastega probleemid, isastega mitte kunagi. Üldiselt on see ju kaugelt näha, et teine koer tuleb. Enamuses olid ümbruskonna koerad tuttavad, aga kui juhtus võõras koer olema, siis küsisin juba eemalt peremehe käest, kas on isane või emane. Kui oli emane, siis panin oma koera rihma otsa; muidu jooksis ta vabalt.

Konflikti (teiste emastega) tekkides sättisin ennast alati koerte vahele. Mind ei rünnatud kunagi; igaks juhuks oli mul gaasiballoon kaasas, aga tarvis seda ei läinud. Kõige agressiivsem kohatud isend (kui inimesed välja arvata) oli üks kass, kes ründas kõiki ettejuhtuvaid koeri. Ajas ka minule veidi hirmu nahka, kuna ma ei osanud mitte midagi sellise rünnaku vastu ette võtta. Kaks korda seda juhtus ja panime lihtsalt jooksu, koer ees ja mina järel.

Juhuslike, ilma peremeheta koerte rünnaku eest on mind päästnud alati näitlejameisterlikkus. Teen, nagu võtaks maast kivi ja tõstan käe. Kuna koer näeb halvasti, siis ilmselt ta arvab, et kohe lasen oma (olematu) kivi lendu ja kadunud ta ongi.

Ühe korra ründas ka minu koer inimest. Meiega ühes trepikojas elas emane koer, kelle esivanemate hulgas oli olnud dobbermanne. Minu koeraga nad muidugi läbi ei saanud; jalutama minnes tuli alati jälgida, et seda koera läheduses poleks. Kord jalutades nägin, et dobbermanni üks peremeestest (teismeline poiss) istus vaibakloppimise konstruktsioonil. Koer ja mina möödusime paarikümne meetri kauguselt. Korraga, ilma igasuguse hoiatuseta, pistis minu koer poisi poole jooksu ja lõi talle hambad säärde. Lihtalt niisama! Oli väga piinlik, käisin vabandamas ja viisin poisile karbi kommi. Ma ei saa siiamaani päriselt aru, miks see juhtus. Kas koer tundis oma vaenlase lõhna? Pagan seda teab. Mind vabandab see, et juhtum toimus nõukogude ajal, kus igasugune kultuuritus oligi au sees. Õnneks pole ka Eesti Vabariigi ajal koerandusega paremad lood, nii et vastupidiselt Soomele ei hakkas mitte keegi mu koera maha laskma.

Aga mida siis teha, kui koer ründab? Kärss, ma arvan, et politsei soovitatud enda närida laskmine, helistamine ja abi ootamine ei ole õige. Politsei andis Sulle juriidiliselt korrektse vastuse, mida tema enda vastu ei saa kasutada. Õige oleks parajat malakat kaasas kanda, näiteks Sigulda 6-latist jalutuskeppi. Sellisest argumendist saavad aru nii koerad kui ka nende peremehed.
23:22 07.02.2007
Norman (registreerimata)
Oled sa Kärss ikka kindel, et politseisse helistasid? , sest sellist vastust, nagu sina said, oskab ainult täielik debiil anda! Loe seadusest HÄDAKAITSE, ja asi on kohe selgem - olgu ta ükskõik kes, aga kui om oht elule ja tervisele, on igasugune tegevus lubatud. Muidugi ei tohi enam mittevastuhakkajat kiviga edasi pähe peksta.
18:00 09.02.2007
(registreerimata)
pipragaasiga jamamise asemel võta ammoniaagi 50% vesilahusega laetud veepüstol või suurem süstal ja suuna juga ründaja koonu pihta. tõhus ja lihtne vahend.
18:04 09.02.2007
hull (registreerimata)
viimasele - aga võibolla juba törts soolhapet?
Mis sest, et oma koer sealsamas...
18:35 09.02.2007
ls (registreerimata)

ma olen täiesti kindel,, et ükski kohus ei karista mind, kui ma ennast kaitsen agressiivse ja lahtise koera eest , olgu see koer kui kallis iganes, ja omanik kes hiljem valuraha hakkab nõudma, peab arvestama ka sellega et ega minu kasvatamine ka odav ei olnud, võib oodata vastuhagi minult või mõnelt mu sugulaselt :).
Kaitseks võib muidugi võtta maitsva lihatüki???
22:37 09.02.2007
tsiteerin kärrssa (registreerimata)
20 jaanuaril 2007 kirjutas kärss:Meie koos elukaaslasega panime Tartu kahetoalise ja naabriga kahasse peldikuga korteriuberiku müüki, ostsime selle eest endile maale terve maja koos vaikuse, sauna, garaaži, kuuride, panipaikadega, õunaaiaga ja jõega 200 m kaugusel. Tuled oma saunast palja *****ga läbi õue, paljajalu, kartmata naabri koera ****junni sisse astuda, sest naabrit pole.!Ei tea kus see kärss oma koeraga nüüd siis jõlgub?Omal maja ja aed ja ikka on keegi paha.............KÄRRSS -ÄRA ALGATA MÕTTETUID TEEMASID! 1 APRILL EI OLE KAUGEL SIIS SAAD PALKA JUURDE .Nende sandisentide eest mis delfis teenid.... kas muidu ei tule kuidagi ots otsaga kokku??
22:54 09.02.2007
ddig
To "tsiteerin kärssa":

Sina, kes sa pea igas teemas erineva nime all esined, oled esiteks valesti aru saanud Kärsa 20 jaanuari postitusest, sest seal ei käi jutt kindlasti mitte postitaja enda tegemistest ja see on seal ka üheselt mõistetavalt kirja pandud.
Teiseks ei ole foorumi administraatoritel mingit pistmist delfiga. Soovitaksin sul üritada oma silmaringi avardada, kasvõi nii palju, et aru saada, et delfi ei ole auto24.
Kolmandaks on siinse foorumi administraatorid vabatahtlikud ja ei teeni selle eest sandikopikatki.
23:51 09.02.2007
kle ddig (Vazja) (registreerimata)
täitsa ******, mis nime all kribada. Ma küll seda ei põe sõbrake.
15:18 10.02.2007
fr to:digg (registreerimata)
Esitaks kirjutasin ma sandisendid mitte kopikad!Jah ma eksisin,kirjutades "delfi", vahet pole fakt on see et auto24 loetavus on langenud,ja administraatorid "peavad"loetavust tõstma.Kuid kui "arstiks õppinud "kärss ei oska mõnda paremat teemat kui "milline on parim autoiste" siis poleks olnud mõtet ülikoolis õppida.MIDA SEE KÜSIMUS VÕI VEEL VÄHEM NEED VASTUSED DELFI LUGEJATELE ANNAVAD??? Lugege parem Maalehe "Targu talita"-"Selga aitab hoida ka õige tööasend, vältida tuleks liiga mugavaid autoistmeid ja toole. Ideaalne nurk selja ja reite ning reite ja säärte vahel on istudes 90 kraadi. Vale asendi korral langeb keha nimmeosale liigne raskus ning tulemuseks võib olla seljavalu."Need paar lauset annavad lugejatele KASULIKKU infot.See et mul on muutuv IP ei tähenda et ma esinen erinevate nimede all.(tsiteerin kärrsa ei ole ju nimi!!)
15:25 10.02.2007
fr to:digg (registreerimata)
Vabandan oleks pidanud kirjutama auto24 mitte delfi .:(Olen süüdi,proovin ennast parandada.
18:53 10.02.2007
Ärny (registreerimata)
Ideaalne vahend on M-134A2 Vulcan Minigun! See on ikka niihea et peale koerte jooksevad KÕIK liikumisvõimelised elusolendid max kiirusega sinust eemale. Ole siis meheks ja ära sellega niisama vehi, mõni paneb veel pahaks. http://www.xcalibertactical.com/products/minigun.html
19:00 10.02.2007
kaku (registreerimata)
hammustad ja pured koera.råndad alati esimesena.
21:56 10.02.2007
maru (registreerimata)
Kärss on üks vähestest kes normaalseid teemasid kirjutab ja asjadest siin osa võtab. Selline inimene võiks omalgi sõbraks olla.Ma elan ka Soomes-vahest veab ja kohtume kunagi:)
22:47 10.02.2007
hsssx (registreerimata)
kunagi kui väike poiss olin ja üks suur hundikoer väikse peni lõugadevahele krahmas ja teda loopima hakkas nagu kaltsu, siis ei aidanud ei kaigas ega kivid ,lõpux vedeles ämber kastmis veega ,kui tolle hundile kaela kallasin oli rahu majas.
ega muud üle jää ämber veega kaasa ,kui jalutama lähed.....
01:01 11.02.2007
ddig
Olen olnud muuhulgas selles rollis, kes antud teemas nö süüdlane on. Nimelt olen olnud väga pikka aega koerapidaja ning siis kui oli 11a vana, võeti meie perre saksa-lambakoera kutsikas. Saime ta naabermajas elava tuttava käest. Minu vend, kes oli ka koeravõtmise peamiseks agitaatoriks, oli sel ajal 13a vana, ning temal olid juba natuke teistsugused huvid.
Igatahes kujunes välja selliselt, et mu vend hakkas meie koera fanaatiliselt kasvatama ja selle õpetamise üheks osaks oli (kahjuks) ründamine ja pere(mehe) kaitsmine.
Igal juhul kasvas sellest koerast tõeline superkoer, selline kes televiisorist nähtavale "Rex"-ile pea kõiges silmad ette tegi. See koer täitis absoluutselt kõiki käske veatult ja koheselt. Õpetatud käskluste hulka kuulusid muuhulgas: "istu", "lama", "püsti", "kõrval", "hääl", "rooma", "valva", "koht", "barjäär", "apport", "võta", "ei tohi" jne.
Ehk siis tegemist oli tõsiselt omal käel kasvatatud koeraga, kes oli võimeline käsu peale valvama mida iganes. Nt. võisin ma öelda koerale "valva" ja viidata suvalisele objektile (kasvõi puule). See tähendas lühidalt seda, et kui "hammaste näitamise" (koerte keeles hoiatamine) peale ei taganetud, siis oli oht puretud saada.
Koer oli nii kuulekas, et käisin temaga terve elu tänavatel ilma rihmata. Käskluse peale kõndis koer alati kõrval, olenemata sellest, kas temast meetri kaugusel sattus kass ennast sügama või naabrimees vorstiviilakaga lehvitama. Treenitusest veel niipalju, et koerale võis ka vorstiviilu koonule asetada ja ta ei söönud seda ennem, kui selleks loa andsid.
Ajalehe/saiapätsi/võimilleiganes poest koju toomine oli selle koera jaoks iseenesestmõistetav.
Superkuulekuse kõrvale saab tuua ka ühe paljudest südamlikest näidetest selle kohta, kuidas koer omapäi tegutses. Tol ajal oli olemas veel "Kiiev" nimeline kauplus Tallinnas "Tombi" (või oli Gogoli, ma ka enam ei mäleta) tänaval, ning sageli käisin sealt mingeid sisseoste tegemas. Andsin välisukse juures koerale käskluse "koht" ning läksin ise selvekauplusse sisseoste tegema. Kord juhtus nii, et jäin tavalisest oluliselt kauemaks kauplusesse ning mu koer tuli mind poodi otsima :-) Tol ajal veel õnneks hüsteeriliselt oma elu ja vara pärast kartvaid inimesi väga palju ei olnud, ning keegi suure koera nägemisest paanikasse ei sattunud. Koer leidis mu lõpuks kassa järjekorrast ja saime kenasti kodupoole mindud.

Kogu selle kasvatamise ja arendamise üks kõrvalnähtusid oli see, et koer muutus kurjaks, sest keegi ei õpetanud talle sõbralikkust inimeste suhtes. Nii näiteks asus mu koer mind automaatselt valvama niipea kui ma uinusin. Ehk siis kui mul olid sõbrad külas ja pidu venis pikemaks ning mina jäin magama, siis ei olnud mõeldav, et sõbrad saaksid mina üles äratada, et öelda "me nüüd läksime", sest koer ründas kõiki kes mind magades segada püüdsid. Ühest küljest väga tervitatav nähtus, sest kes tahaks magades segatud saada, aga teisalt, mis saab siis kui mingi õnnetus juhtub.

Lisaks sellele peremehe valvamise funktsioonile tekkis koerale veel üks omadus, mis natuke ohtliku loomuga oli ning ka paaril korral oleks võinud tõsiseid pahandusi kaela tuua. Nimelt kippus koer tänu "kõrgele treeniltusele" kõige suhtes väga valvel olema ning teatud oludes nt. õhtul pimedatel põiktänavatel võis üsna äkiliselt reageerida nurga tagant välja kargavatele hilistele rändajatele.
Samas olen pidanud oma koera kaitseks sõna otses mõttes hullunud bokserile kätega kallale minema, sest teadupärast on sellistel aretistel looduses mittekohatavad refleksid.

Aastaid hiljem tekkis koerale kõrvale ka teine koer, kes on ühtlasi tema tütar ning kelle ta ise kaklema õpetas. Noored koerad on oma ema kõrval nii kui nii niivõrd "võllid" et too noorem koer tegi juba mõnekuuselt vägagi suurtele koertele nö tuule alla. Aastate jooksul kujunes see üsna tõsiseks peremehetsemiseks ning praegu ongi tegemist sellise koeraga, kes on küll suurt kasvu ja on inimestega väga sõbralik, ent kõikvõimalikke loomi kipub ründama ja on kõikide teiste koerte suhtes väga üleoleva suhtumisega.
Mind peab see koer oma peremeheks ning mina võin temaga endiselt ilma rihmata väljas käia, eeldusel et olen eriliselt tähelepanelik ja jõuan koera vajadusel koheselt korrale kutsuda, ent teiste pereliikmetega jalutades on koera moraalinormid natuke teistsugused ning käsen alati kõigil koer rihma otsas hoida, sest ta lihtsalt ei kuula teiste inimest sõna ja võib nt. naabri koera rünnata nagu kavatseks selle ära süüa.

Pean ennast tõeliseks loomaarmastajaks ja nii suures plaanis rääkides ei saa ma öelda, et mu vend vms perekonnaliige on minu jaoks olulisem kui mu koer. Mu koer on mu perekonnaliige ja ma ei taha mõeldagi, et ma peaksin ühel päeval tegelema mingite tagajärgedega mis võiksid kellelegi suuri hingepiinasid valmistada (ise kaasaarvatud).
Ehk siis, koeraomanikud, olge arvestavad ja ettevaatlikud, sest vaatamata sellele, et teie kallis ja armas koer võib teid toas inglikese kombel lakkuda ja igati ümardada, võivad nad õues olles hetkega muutuda metsaseaduste järgi talitavateks kiskjateks.
Olgem loomaarmastajad, mitte peremehed!
19:45 11.02.2007
jalgratturitele ja jooksjatele sobib midagi sellist: http://www.safehomeproducts.com/shp2/sc/shopexd.asp
22:13 11.02.2007
. (registreerimata)
00:48 12.02.2007
seal mingi kala jah...aga proovi: http://www.dazer.com/
23:25 13.02.2007
Kjen
Isiklikud kogemused teemal, et võõras koer ründab oma koera on mulle mulje jätnud, et enamusel just sellised väikelinnades eriti levinud segatud verega ja poolenisti vabapidamisel kodust mitte väga kaugele liikuvad "hundikoerad" sisimas tegelikult teavad, et nad on kohe-kohe midagi keelatut alustamas.
Sellise koera rünnaku hoo võtab tihtilugu maha esiteks vali röögatus ja koera millegi lüüa või visata ähvardamine.
Kui ründaja jääb seisma, siis tuleb kohe püüda talle silma vaadata - mitu korda olen kogenud, kuidas ründaja pilk minu koeralt libiseb ülepool minu otsa. Siis on pool võitu käes, isegi röökima ei pea, püüdes ähvardav välja näha vaikselt ise koera poole liikuda (võitlusse kippuv oma koer aitab sellele muidgi tõhusalt kaasa). Üldiselt ründaja lahkub, püüdes väärikust säilitada.
Eriti tõhusalt mõjub minu arvates relva kaasaskandmine, esiteks annab see kindlustunnet iseendale, teiseks koer saab väga hästi aru, et metallitükk inimese käs on relv. Mõjub ka lohakale koera omanikule hästi, küll oli hea vaadata aias habisevat mehikest, ära lase mu koera, ära lase...
Relvaks oli tegelikult suhteliselt ohutu CO-pneumopüstol.
Tõsisema rünnaku puhul on muidugi rohkem abi täägist (piisavalt raske ka löögi- mitte torkerelvana) või teleskoopnuiast, aga nende omamine on tsiviilkäibes keelatud ja śeega seaduserikkumine.
Teist tüüpi koera rünnak näeb välja nii, et ründaja jookseb otse peale, teeb põikeid ja kahaneva raadiusega tiire ja üldjuhul ründab sealt, kus oma kehaga või relvaga koera kaitsta ei saa. Purelus on vältimatu, kuid sekkumise korral lühiajaline (pesuhari-tüüpi koeral puhul võib muidgi juba tulemus osutuda fataalseks).
Aitab ainult jõuline sekkumine jalahoopidega. Kui oma koer vastu pidas ja ise agresiivsust üle näitab, siis üldjuhul ründaja taandub, võib ka eelkirjeldatud piiramiseks-psühholoogiaks üle minna.
Nii on tavaliselt käitunud lahtipääsenud kogu maailma vihkavad ketikoerad.
Kõige hullem ilmselt on muidugi lahtipääsenud väga suured aasia päristolu koerad (nn kaukaaslased, keskaaslased või lõuna-venelased) või päris võitluskoerad (bitbull). Siin vist soovitust ei olegi, kui relva ei ole või seda kasutada ei jõua või kui just oma samasugust elukad rihma ostas ei ole, siis oled oma loomast ilma.
Ja viimane soovitus - võtke omale bokser. Väga torda iseloomuga ja vajadusel võrdväärne vastane poole rohkem kaaluvale "hundile".

Muudetud 13.2.07 23:26

11:32 16.02.2007
q peal (registreerimata)
Meil suures majas ühel lastega perel on boxer- tegelt oma maja rahva- ja lastega igati sõbralik koer. A võõrast, eriti mõnd kahtlasena näivat meest hoiab teatavas kauguses. Lastele liivakasti lähedale mingi võõras kaak lähenda ei saa. Uskumatu, kuidas nii muidu sõbralik ja lastega mängiv boxer järsku muutub! Ta teeb järsku ründava liigutuse kohutava urina saatel kuid pole veel kedagi hammustanud.
22:55 16.02.2007
Gen9
Mul on Tiibeti mastiff-ilus koer,mida enamik rahalises mõttes juba endale uneski lubada ei võiks,kaalub 70 kilo.Koollis käinud ja paberitega.Inimeste ja emaste koerte vastu äärmiselt sõbralik,ka isaste vastu püüab olla,aga alati ei õnnestu. Mina kaalun 130 kilo ja olen seega peres ainus,kes ta-ga jalutamas käib...Iga peremees vastutagu oma koera eest...Kevadeks plaanin 150 kilo kaaluda..
00:25 17.02.2007
arumaeisaa (registreerimata)
kärss sa otsi omale suurem koer,kes ka koera eest oleks,kas su vanemad sind ka käskisid lamada kui naabripoiss sulle ketukat andis ja kärss sul ju on,miks seda ei kasutanud ja ära aja seda möla-meil soomes,oled eestis siis ela nende reeglite järgi mis siin või koli soome kui ei sobi
00:38 17.02.2007
tom22 (registreerimata)
Mis koer sul on kärss? ja mis koer see teine oli?
19:52 18.02.2007
muig (registreerimata)
to Gen9 - rumal omanik, peabki jõuga oma "unekallist koerast" üle olema.
Tunnen õblukest naist, kellel jalutades on kaasas bokser ja dobermann - kumbki ~35kg (kallid, paberite, kooliga jne bla, bla.) Saab probleemideta hakama.
Teisel - samuti õblukesel naisterahval on 2 suurt isast dobermanni - saab ka jagu...
20:04 18.02.2007
A (registreerimata)
Inimest ründavat koer koera on alati õigus enesekaitseks või teise isiku kaitseks tulistada, seda enam kui koer RÜNDAB JA HÜPPAB KOHE PEALE-KÜLGE! See on kirjas relvaseaduses. Ise vähemalt ei kahtleks kordagi kui kellegi peni ründab kas mind või kedagi teist.
09:12 19.02.2007
mg3 (registreerimata)
Nähes varrukatrennis koera kiirust, siis tulistaja peab proff olema. Püstol haarata, kaitseriiv maha, sihtida, lask sooritada. Enamus jõuaks vaid mõtteni, et peaks relva haarama.
Seega laske muidugi sellised hulkuvad hullud maha kuid kui paugutamiseks läheb siis ärge poollt küla kaasa võtke.
10:01 19.02.2007
q peal (registreerimata)
Koerad on tõesti jube kiire reageerimisega. Tuttaval perel on suur saksa lambakoer. Mind nähes muutub ta alati rõõmsaks ja ülemeelikuks, kuigi teistele võõrastele näitab hambaid. Sai siis temaga mängitud ja müratud ning paneb imestama koera reaktsiooni kiirus. Nii hammustamisel, kui ka kohalt kiirendamisel. Isegi palli jõuab ta kohe peale käest viskamist kinni haarata ja saab palli sealjuures kolme meetri kõrguselt kätte!
14:56 24.06.2010
gft (registreerimata)
Tõstan natuke teemat..
=====
"Soomes on selline asi lahendatud väga konkreetselt: kasvõi ühe korra kedagi rünnanud koer lastakse maha. Sellepärast on ka kõik koerad dresseeritud ja mitte keegi ei lase oma koera lahti, kui teda tõesti 100% ei usalda."
=====
Pole ise kursis konkreetse Soome seadusega, aga teadjad, kas see küsimus on tõesti nii lihtsalt ja loogiliselt seal lahendatud? Ehk prooviks ka kodumaal orgunnida midagi sarnast (või algatada midagi allkirjade kogumise kampaania moodi), et lahendataks ka meie manu see asi Soome moodi? Mis me muidu (me president eesotsas) pidevalt toome Soomet ühes või teises asjas eeskujuks, kuid neid peamisi asju - seadusi, ei taha sugugi üle võtta?

Ja küsiks veel soovitusi, mida kasutada kui sõidad rattaga või rolluga ja mõni selline volask hüppab aia vahelt välja ja püüab naksata säärest? Mis oleks teie meelest efektiivseim tegutsemine?
08:24 25.06.2010
12 (registreerimata)
kärss oled ikka naljamees.millega koeral hamba välja lõid? POLE TEEMAT kus sinu tarkusi ei jaguks. ja proovigu keegi sinu arvamusega vaielda.
17:01 26.06.2010
Kärss
TO 12: Kas kõht tõesti nii tühi, et peab lausa tähti närima hakkama? Rusikaga lõin, kihv jäi loomulikult suhu aga viltu.
23:48 28.06.2010
Kesikkoer (registreerimata)
=====
"Soomes on selline asi lahendatud väga konkreetselt: kasvõi ühe korra kedagi rünnanud koer lastakse maha. Sellepärast on ka kõik koerad dresseeritud ja mitte keegi ei lase oma koera lahti, kui teda tõesti 100% ei usalda."
=====
väga ok kui soomes nii on???
13:22 29.06.2010
205d (registreerimata)
Siiani olen pääsenud niimoodi, et jään koha peale liikumatult seisma. Üks suuremat sorti peni jooksis peale ja tõmbas jope lõhki, ei haukunud ega midagi. Omanik kokku 3 krantsiga vahtis 20 m eemal postkasti juures, ega teinud piuksugi(hiljem selgus, et ta natuke kohtlane on).
Teine kord üritasin oma koera päästa ühe suure agressiivse koera käest ja sättisin ennast oma koera ja võõra peni vahele, kes ümber minu ringiratast tiirutas. Lõpuks viskas penil üle ja hüppas mulle peale ja laksutas lõugu nii et paar millimeetrit jäi puudu hammustusest. Ei oska öelda, mis oleks saanud, kui koer oleks päriselt rebima hakanud, arvan, et kõige parem oleks sellisel juhul taskunoaga koerale küljepealt ribide vahele susada. Kaikaga sellises olukorras ma kardan, ei tee midagi , kui sul koer juba küljes ripub.
10:12 07.07.2010
VVV1
Kui sa tahab politseist sellise probleemigaq ennast rahuldavat abi saada ei tohi sa enda või oma koera kaitsmisega ülepingutada ehk ületada hädakaitse piire nagu inimestevahelistes suhetes sellekohta öeldakse. See on väga tihti see, mida kindlasti ei teata ja millevastu eksitakse. Ehk kui sinu kaitse põhjustab raskemaid tagajärgi, kui ründaja rünne, saad sina rohkem, kui ründaja. Ehk üpris mõtetu segada sellesse niigi segasesse asja veel politseid ega nad sul sabas patrullima ei hakka, kui edaspidi oma koeraga jalutad. Ja lõpuks kui objektiivseid tunnistajaid pole jääb asi nagunii enamusel juhtudel ühe koeraomaniku sõna teise koeraomaniku sõna vastu, sest koeri ju ülekuulata ei saa.
Ehk lõid ründaval koeral kihva välja, löönud õpetuseks ja kasvatuseks veel paartükki (eriti kui koeraomanik ise oma koera kasvatamisega hakkama ei saa ja ta on ohtlik teistele) ning teinud pärast seda "sääred".
Kui hammustas ka sind ennast oleks mina läinud koheselt traumapunkti lasknud vigastused ära fikseerida (isegi, kui need oleks tühised olnud) ja kirjutanud siis politseisse avalduse. Kohapeal oleks vaja olnud võimalusel tuvastada ka ründava koera omanik.
Meie linnaruumis on üldiselt kasulik mobiiltelefoni koguaeg kaasas kanda.

Ehk tulemusi andvaid lahendusi oleks olnud mitmeid, vali mis endale rohkem meeldib.
Praktikas mõjub alati ja annab kohese lahenduse probleemile, kui ründaja saab kaitse eesmärkidel enda ründest tugevama ründe osaliseks. Sellest saavad nii loomastunud inimesed, kui lihtsalt loomad silmapilkselt aru. Ainult, et kui juba ise ärakaristad, pole vaja politseiga tülinorima minna. Politseil on õiglusest kõrvalseisja vaatenurk, mis tuleneb igasugusest juriidilisest reeglistikust, mis mitte alati ei suuda peegeldada reaalset elu kõigis tema situatsioonirohkustes.

Muudetud 7.7.10 10:21

11:23 07.07.2010
Mihkel_
Kärss ma puhthuvist küsin, kas see koer mis su looma ründas, oli järjekordne saksa lammas?

Ise pole mul elu jooksul(20a) olnud mitte ainsatki positiivset kokku puudet saksa lammastega.(küll aga belgia lambakoeraga mis on veidi väiksem ja mõneti teise kehaehitusega)

Tuleb meelde üks loll hunt endisest maakohast. Aeg-ajalt võttis pähe idee tulla täiesti lambist meie hoovi ja rünnata meie koera. Spanjel oli teine ja selle ülekasvanud mutandi vastu polnud tal mingit lootust.
Lõpuks sai asi lahendatud nii, et isa koerale andis jalaga ribidesse ja veel omanikule vastu nägu ka. Rohkem seda koera pole mina näinud.

Lisaks oli maal veel 2 hunti, kelle hambad samamoodi meie väikse spanjeli peale igatsesid.

Rünnatud on mind ennast täiesti lambist keset tänavat saksa lamba poolt. Õnneks oli omanik kohe-kohe koeral järel ja polnud 20a tibi vaid keskealine mees, kellel oli jaksu oma siga ära tõmmata.

No mitte ei salli neid saksa lambaid. Tõupuhast tood leida on raske ja kulukas ja kui vaadata dokumentaali ''truth about pedigree dogs'' (või midagi sellist) siis näete ka miks ei tasugi tänapäeval enam kindlasti eelistada tõupuhast lammast.

Mis puutub enesekaitsesse, siis mina olen nõud M*nni omanikuga, kes oma koera kasvatada ei oska, kas või aastaid kohtus käima, et oma õiglust välja nõuda. Kui tuleb taaskord mingi ******** kasvatamatu junn lambist kallale, siis ei kaks korda ei mõtle enne kui noe ribide vahele lööb või gaasi näkku laseb. Saksa lamba puhul laseks kohe kuuli kerre.

Siin foorumis enamus kirjutajad mehed ja täiskasvanud mees on suuteline kaitsma end koera vastu küll. Aga näiteks väike laps?

Linnakodus oleval naabril oli kunagi olnud saksa lammas. Olnud too samasugune nagu need kõik teisedki, kõigepealt hammas ees ja siis mõistus taga.
Kõndis kunagi üks noorema võitu tüdruk(alla kümne) oma väikse koeraga nende aiast mööda. Lammas nägi, hüppas aiast välja, tappis tüdruku koera ära ning tüdruku nägu sai nii kannatada rünnakus, et täieõiguslikku elu ta enam elada ei saanud/saa.
Selle koera elutee lõppes politsei teenistusrelva abil. Nimelt anti omanikule käsk koer kiiremas korras magama panna. Need seda ei teinud, peitsid kuuri ära. Kui politsei kontrollima läks, tehti kuuri uks lahti ja elukas lendas kohe kallale mistõttu koer ka kohapeal maha lasti. Paremat saatust sellele elukale ma mõelda ei oskagi.

Mis puutub sellesse soome seadusesse, et niikuini koer kedagi ründab, siis pannakse magama-pooldan 100%

Kurat kui koera kasvatada ei oska, siis koera sa omada ei tohi.
Kui selline seadus jõustuks ka eestis, siis ajapikku tekiks ka siia normaalsed loomaomanikud, mitte a'la ''ostan koera selleks, et ta majaette ketti valvama panna''

Kärss üks küsimus veel, sul endal on hagijas?
12:55 07.07.2010
Kärss
Vastused küsimustele:
Endal on labrador, täpsemalt jahiliini labrador (mõlemad vanemad on jahikoerad, tugevamad instinktid kui perekoerteks aretatud liinil, lihastes nagu "rotveilerid" ja erinevalt nõrkade liigestega "toalabradoridest" nõuab tohutult energiakulutamist, nt meil jookseb igapäevaselt 5-20km).

Ründajaks oli teema kirjutamisel vist dobermann, ei mäleta enam täpselt. Teisel tõsisemal rünnakul, mille koer päris korralike vigastustega üle on elanud, oli ründajaks Tiibeti mastiff, omanikuks jällegi väga nihkes suhtumisega noor tibi. Tol korral jõudis meie koer rünnaku ajal omal rihma üle pea tõmmata ja loomaarsti sõnul see ta elu päästiski, sest vaba ründav vs rihmastatud koer on väga ebavõrdne tasand elu eest võitlemisel. Samas SEADUSE JÄRGI oma koera rihma otsast lahti lasta EI TOHI ka mitte rünnaku korral.

Naine kannab praegu kaasas alati pipragaasi, mida on ka kasutanud ja rünnak seetõttu pooleli jäänud. Mul on väljahüppava teraga pussnuga, mida õnneks pole vaja läinud:) - seni on piisanud sellest, kui kamandan oma koera paigale, astun tema ja ründaja vahele ja ründajat ennast nö ründan ja röögatan, seni on kõik saba jalge vahele tõmmanud ja oma peremehe suunas punuma pistnud:). Probleemiks ongi pigem näiliselt sõbralikud koerad, kes täiesti ootamatult ilma eelneva rünnakuta hambaid sisse üritavad lüüa ja labrador tõesti ei ole mingi võitluskoer, kes neile rünnakutele millegi adekvaatsega reageerida oskaks, vaid väga kergelt alla annab (tänapäeva värdjaliku tõuaretusega on kõrvaldatud paljudelt tõugudelt looduslik instinkt, et alla andnud looma ründamine tuleb lõpetada, just dobed-rotikad-mastifid jpt näevad selles hoopis võimalust lihtsamini teise koera eluküünal kustutada.

Muudetud 7.7.10 13:01

13:22 07.07.2010
Mihkel_
Kunagi lugesin artiklit, kus oli kirja pandud ka üks tore lugu.

Teatavasti on need ameerika Staffordshire terjerid, aka Pitbullid väga agressiivsed loomad ja ründavad kõiki. Tegelikkus on siiski teine.
Tegemist on väga armastava ja lojaalse koeraga. Väga lastesõbralik jne.
Siiski nende omanikud hoiatavad, et kuna ta aretati siiski ründamaks teisi loomi, võib temast täiesti ootamatult välja lüüa mingi hetk, kus ta lihtsalt läheb ja ründab. Aga ei pruugi ka. Vaadake natuke juutuubis ja netis ringi, kus nende omanikud neist räägivad.

Igatahes, oli siis mees oma ST'ga jalutanud pargis ja vastu tulnud mingi madalalaubaline ja meelega ässitanud oma saksa lamba kallale. Tulemus oli surnud saksa lammas.
Kaebas veel lamba omanik kohtusse ST omaniku ja fakit võitis ka veel.

Peaks lõpetama saksa lammastest rääkimise, kerin siin oma närvi üles :D

Kärss, kunagi võtan sinuga ühendust seoses nende jahiliini labrakatega, tulevikus tahaks sellist endalegi :)
15:35 07.07.2010
Horgh (registreerimata)
Naljakas et inimestel (kaasa arvatud mõnel politseametnikul ja alama-astme kohtunikul) on hädakaitsest nii totter ettekujutus.

Kui sind rünnatakse, siis sa EI PEA kaitsma end vahendiga mis on võrdne ründaja vahendiga. Kuna rünne iseenesest on õigurikkumine, siis võib rikkuda ründaja õigushuve. Minuga samas kaalukategoorias või suurema ründaja vastu, kes ründab paljakäsi, võin ma tarvitada nuga, torujuppi, mutrivõtit jne.
Kui mind ründab koer, siis ma ei pea ootama et ta hambad mulle säärde lööks ega pea ennast hammastega kaitsma.

Hädakaitset võib rakendada kuni rünnak on peatatud lõplikult s.o. koer või pätt on kas surnud või tegevusvõimetu. Eelistatult tegevusvõimetu.
Hädakaitse alternatiiviks ei pea olema allaandmine, põgenemine või politsei kutsumine (seda peab tegema peale ründaja kahjutuks tegemist), kuna kehtib printsiip "õigus ei pea taganema ebaõigluse ees".

Ahjaa, riigikohtu hinnangul on ebaõige panna rünnatavale kohustus adekvaatselt hinnata ründaja motiive, tema füüsilist vormi (ja tervislikku seisundit) ja vahendeid, seega võib kaitsja tõrjevahend ületada oma effektiivsuselt ründaja vahendit. Riigikohtu hinnangul ei pea rünnatav end kaitsma ebakindla vahendiga.

Kui keegi tuleb väitma et "aga politseiametnik ütles teisiti", siis võta arvesse et riigikohus ja selle lahendid on ülemad kui mingi politseimutrikese harimatud väited. Ka alama-astme kohtunikud poel paremad kuna [B]väga palju[/B] otseid muudetakse riigikohtus ümber. See on ise-enesest kõnekas fakt politseiametnike, prokuratuuri ja kohtute ebakompetentsuse kohta.
17:03 07.07.2010
to kärss (registreerimata)
See on nüüd küll 100% kindel, et kui koer mul käe või jala otsas ripub siis tohin ta seaduslikult maha lasta. Nalja teete v. Ja kui koera omanik midagi üritab siis sellel kuul põlve või õlga.
15:36 09.07.2010
tavakodanik (registreerimata)
esiteks - on isegi meie seadustes kirjas ja lubatud enesekaitse. Kui ikka mingi suur peni jookseb lõrisedes mu lapse poole kõmmutan ta maha ja asi tahe. Edaspidise aga otsustab see kummal on suuremad tutvused. Kui koeraomanikul siis olen mina kurjategija , kui aga minul siis maksab see peni omanik mulle kinni nii lapse sanatooriumi närvide raviks , moraalse kahju mulle kui ka püstoli padruni maksumuse.
Selline on reaalsus meie "õigusriigis" ja midagi siin muuta või õigust otsida on vastu tuult k...mine.
19:38 12.07.2010
EW (registreerimata)
eesti riigis relva kandmise luba on üsna piiratud vist, tavaliselt võib aint kodus seifis hoida.....et tänaval kõmmutamisest võib aint unistada
09:33 13.07.2010
AS (registreerimata)
Ütleks pigem otse, et mehed kes te ei tea relvaseadust ega sellega seosnduvaid eeskirju ... hoidke suu kinni.
Tulirelva kasutamise juhud on selgelt kirjeldatud ja kes on teadlik jagab situatsiooni ise lahti, millal on õige või vale kui kahtled kas see on õige või mitte, parem ära kasuta relva. Kui juba relv on peos, siis tuleks ka olla valmis seda ka kasutama, mitte tühjalt vehkida ja kõvatada nagu meil armastatakse. Pigem tasuks aga relv kabuuri jätta.
Ja kellel on relv väljastatud seadusest tulenevalt võib seda ka kanda kuid varjatult.
Ja seoses koertega, siis tulirelva on LUBATUD kasutada inimest ründava vői ohustava looma kahjutuks tegemiseks vői vigastatud looma hukkamiseks.
Kes arvab, et nii see ei ole, siis me kõik oleme valinud oma esindajad Riigikokku ja kohtuge nendega ja arutage neid teemasid, sest nemad neid seadusi koostavad.
Ja kes targem on, see teeb korraliku järelpärimise Politseiametisse ja õiguskantslerile ja saab sealt korraliku vastuse, millal võib ja millal mitte ja kui miskit juhtub, siis on kena näidata vastavat paberit.
Kuna ise olen relvakandja, siis ründava koera lasen kahjuks maha, tehke või tina. Nii mõnelgi koeral on seni vedanud kuna keegi relvaomanikest ei kanna ju relva iga päev vaid võimalikult harva. Saab ka kõva karjatusega ja gaasiga hakkama.

21:46 01.09.2010
emm. (registreerimata)
kas stardipüstolid ehk siis paukpadrunitega paugutamine peletab ründavat koera?
09:53 02.09.2010
James75
Postimehes siis üks artikkel temasse. Mõned nõuanded siis sealt. Paraku pole ma sealt kõigega nõus.

• Ära vaata otse silma. See provotseerib looma.
• Ära jookse koera juurest minema või temast mööda. See võib ta agressiivseks muuta ning ärgitada sind jälitama.
• Ära mine kunagi silitama ja sõbrustama koeraga, keda sa ei tunne. Eriti kui koer on aias, rihma otsas või pargitud autos.
• Kui võõras koer tuleb ise sinu juurde, jää rahulikult paigale seisma. Enamasti ta lihtsalt nuusutab ja jalutab minema.
• Ära kunagi sega söövat või magavat koera. Ning hoia eemale ka kutsikate eest hoolitsevast emast.
• Kui sa tunned ennast koera poolt ohustatuna, ära hakka karjuma. Käitu äärmiselt rahulikult. Ütle koerale käskival toonil, et ta lahkuks. Püüa koera lahkumiseni rahulikult paigal seista või tagane rahulikult.
• Kui sind koer ründab, püüa talle hambusse anda mõni ese, näiteks jakk või kott. Kui sind on pikali tõugatud, kägarda ennast palliks ning lama rahulikult. Kata pea ja nägu kätega.

Lisaks siia veel et koer kardab endast suuremaid kogusid. Kui jope hõlmad laiali tõmmata ja natuke käratseda, siis tavakrants (v.a. ründama õpetatud loomad) keerab kiunudes otsa ringi. Olen eluaeg liikunud pääskülas ja seda nippi korduvalt vaja läinud. Ise pole koerte puhul gaasi kasutanud aga tean juhust kus see töötas väga hästi. Peni jooksis kiunudes ja koonu raputades vastu väravat.
16:30 11.09.2010
karpunkel (registreerimata)
Virumaa teataja kajastab M. Matikaineni juhtumit. Lugude komnteaariumites on eriti kõnekas LKS-i tatipritside esinemine.
http://www.virumaateataja.ee/?id=309225
http://www.virumaateataja.ee/?id=309794
http://www.virumaateataja.ee/?id=310230
23:38 11.09.2010
Kärss
Lugedes neid karpunkli linkidel olevaid julmusi tekkis kohe paralleel oma külaga, kus üks ******* "jahib" õhupüssiga valimatult kõiki loomi, kes tema hoovist vaadates vaatevälja satuvad. St laseb naaberaedades lisaks laululindudele ka seal olevaid naabrite kasse-koeri, kes on loomapidamisest sellepärast loobunud. Tõendada midagi ei õnnestu (st seda KES lasi) ja lahendust olukorrale ei paista kusagil. See on muidugi teine äärmus, tegemist pole mitte tulistamisfanaatikuga, vaid lihtsalt haige (ja tegelikult varasemal ajal isegi tuntud) inimesega. See teema siin ei ole temaga seotud.

Tänud aga Jamesile, see jope hõlmade lahtitõmbamine on hea mõte. Olen küll kunagi kiirabis töötades saanud ka ettevalmistuse ründavate loomade kohtlemise osas, aga see hõlmade laiali tõmbamine on minu jaoks siiski midagi uut (ja ääretult loogilist). Sinu soovituste hulgas tahaks parandada vaid kõige esimest:

> • Ära vaata otse silma. See provotseerib looma.

Peaks olema nii, et ära vaata otse silma, KUI sa teda tegelikult kardad. Tõenäoliselt tänu ettevalmistusele ei karda ma ise eriti ühtegi looma, sellepärast vaatan alati silma ja olen ka valmis rünnakuks (rünnakule vastamiseks). Praktika näitab, et see koer, kes mu pilku märgata jõuab, jätab pigem rünnaku ära. Aga oma koeraga jalutades ei pruugi see ründaja mind eriti märgatagi ja ründab ikka vaadates vaid mu koera (kes on kaitsja vaid oma territooriumil, kuid sealt eemal kõigile vaid saba liputab). Just nende juhtumite pärast selle teema tegingi. Vene ajal olid paberlitritega paugutajad - tegid membraani katki ja sodi välja, alles jäi vaid pauk ja tulevärk. Kahju, et tänapäeval keegi selliseid asju ei paku, mis vaid nöörist tõmmates pauku teeks, st ei vaja eraldi süütamist.
00:31 12.09.2010
traks (registreerimata)
kogemustest, mind aitas pipraballoon.endal küll kihvaarmid kanni peal, sest ei jõudnud reageerida nii kiiresti, kuid pipart see rajakas sai.
21:12 14.05.2011
Hiljutisest koerašhokist pääse (registreerimata)
Annaksin allkirja ja neid tuleks tubli hulk!
21:49 14.05.2011
Ässitamisest pääsenu (registreerimata)
Täpsustan, et annaksin allkirja, et Eestis rünnanud koeraga samamoodi talitletaks, nagu Soomes. Samuti leian, et ründavad koerad tuleb maha lasta. Isegi kui seadusega vastuollu minna peaks maha laskma, kui nii pidevalt tehtaks küllap hakatakse midagi muutma ka. Koer võib olla tore loom küll, kuid see ei anna talle õigust inimesi rünnata.
19:58 15.05.2011
puls
Pääsenule.
Koera ei huvita õigused Sinu mõistes. Paljud rünnatud on teinud kõik selleks, et neid rünnataks, a-la kätega vehkimine jne. Olles ise koeraomanik ja asjaga kursis, pean tõdema olukorda, kus soovitakse et koer oleks inimesest targem. Panen vastukaaluks situatsiooni, kus Sina lähed hobust tagantpoolt torkima ja saad korraliku obaduse õhulennuga, kas Sinu arust peab hobuse maha laskma? Ma ei kaitse looma pimesi, vaid püüan edastada arusaama, et paljud olukorrad on sünnitanud elementaarne rumalus.
21:08 15.05.2011
Kärss
TO puls: seadused ei olegi koera jaoks vaid koeraomaniku jaoks. Minu üllatuseks tegeleb politsei päris tõsiselt nende avaldustega, kus lahtine koer on kedagi (inimest, koera, metslooma jm) rünnanud. Kogu teema on ikkagi sellest, et koerapidamise EESKIRJU RIKKUVA omaniku koer TULEB ja ründab, mitte ei tee rünnatu midagi selle heaks, ei roni koera jalutusrihma piirkonda, üle aia kellegi eraaeda vms.

PS: Just täna oli intsident koeraga (mina rattaga, lahenes küll veretult), tänu millele lähen homme poodi omale relva valima, mida plaan hakata kaasas vedama ainult rattaga sõites ja koeraga jooksmas käies... eeldusel, et peaks piisama vaid paugust, loodetavasti ei pea kunagi looma tulistama.
21:35 15.05.2011
McVectra (registreerimata)
Kärss, omadest kogemustest ütlen, et Eestis kehtivad seadused AINULT neid austavatele inimestele ja Eestis on seadused kurjategijate kaitseks. Kurjategija kinnihoidmine politsei tulekuni võib kaasa tuua süüdistuse ebaseaduslikus vabaduse võtmises, ründele vastamine võib tuua süüdistused tahtlikus kehavigastuste tekitamises, hädakaitse piiride ületamises jne, avariilt põgeneva sõiduki rammimine edasise põgenemise takistamiseks võib kaasa tuua süüdistuse tahtlikus ründes, ründavale koerale vastuhakkamine võib tuua kahjunõuded jne jne. Loetletud süüdistuste käsitlemisel on politsei tihti aktiivsem, kui algse kuriteo uurimisel.
00:43 16.05.2011
Kärss
Kahjuks on Sul õigus. Siin on kaks nüanssi - tuleb tunda seadusi ja kui seaduse rikkumine on paratamatu, tuleb seda lükata nii kaua edasi kui võimalik (ja loota "imele", et olukord ehk muutub veel). Teine asi, et omad prioriteedid peavad olema paigas, pead teadma, miks ja mille nimel oled valmis seadusega pahuksisse minema ja pärast selle eest vajadusel ka vastutama.

Nagu kirjutasin, enamus koeri kardab pauku ja sellest peaks piisama enamuse olukordade lahendamiseks (koer lõpetab rünnaku - see ju ongi ainus eesmärk). Lahtiselt hulkuvate koertega pole ka seda ohtu, et kui võtad relva välja olemata kindel, kas seda üldse kasutada on VAJA, siis tema võtab ka relva ja laseb su enne maha:)
21:20 17.05.2011
puls
Kärss-ale.
Mõistan, et Sul on pisikene paanikahäire seoses koertega ja see pole midagi eriskummalist. Kuid ma püüan seletade elementaarset asja, et nii nagu me õpime erinevates situatsioonides käitumist inimühiskonnas, nii peaksime omandama ka elementaarsed käitumismustrid täna kodukasutuses olevate loomadega. Kui ikka padulinnastunud inimeseloom on ilma igasugusest teadmisest mingi elukaga kohtumisüllatusest ja ei vaevu ka endale neid selgeks tegema, siis pole ju "atraktioon" süüdi, ega selle omanik, vaid meie ise. Mulle näituseks ei meeldi obesed ja olen saanud sugeda oma rumalusest nii oma kassi, koera, kui naise poolt oma rumaluse tõttu.:)
O.K. Üks toimiv vahend peni vastu on enamasti alati toimiv tõrjumiseks. Kummardu kiirelt ja justkui võta miskit maast ja viska see ründaja suunas.
16:40 21.05.2011
valaskala (registreerimata)
"tänu millele lähen homme poodi omale relva valima"
.
Ja millised on esimesed kogemused ostetud relvaga?
18:17 21.05.2011
Kärss
Järgmine päev tellisin, eile sain kätte. Sel teemal hea meelega lähemalt ei peatuks ja kogemusi loodetavasti kunagi ei teki.
20:34 21.05.2011
valaskala (registreerimata)
No ma rohkem ses mõttes, et mis konfiguratsiooniga relva inimesed soovitavad. Vaatasin hiljuti paukrelvi, nägin suht huvitavat eksemplari

http://www.jahimees.ee/stardipustolid-1nnn1/1097-stardipusto
l-mauser-hsc-9nnn-1nnn97.html

Ja väljamaa foorumites on sellest mudelist isegi rohkem huvitavat juttu. Ja isegi väga meeldib, ning oleks mul jalakäijana teda vaja, ei kahtlekski.
Kuid.
Mul oleks vaja säärast relva just kui rattur. Püstolit käsitseda ühe käega on aga suht hmm, võimatu või siis ebamugav. Et siis revolver? On nad samaväärsed?
On kellegi kogemusi ses vallas ja soovitusi?

01:09 22.05.2011
r (registreerimata)
Pulsile:
Paljud rünnatud on teinud kõik selleks, et neid rünnataks, a-la kätega vehkimine jne.
On olemas teatud seadused ja määrused mismoodi tohib koeri pidada - avalikul tänaval ma võin ka aeroobikaharjutusi teha olgu seal läheduses koer või mitte - peremehe asi on tagada seoses looma viibimisega avalikus kohas inimeste ohutus.
Panen vastukaaluks situatsiooni, kus Sina lähed hobust tagantpoolt torkima ja saad korraliku obaduse õhulennuga, kas Sinu arust peab hobuse maha laskma?
Ei ole võrreldavad situatsioonid - kui jalutad koeraga (või hobuse vms)tänaval ei tule mul pähegi teda torkima minna, ei eest ei tagant ja kui seda ka teeksin siis ilmselt vastutaks tagajärgede eest mina, probleem on ikka ilma peremeheta ringi liikuvad penid kes ei tea oma territoorimi piire ja seetõttu peavad kogu maailma omaks ja kaitsevad seda ( loe: halb kasvatus või pigem kasvatuse puudus)
Olen ka koerapidaja ja ilma minuta koer aiast välja ei lähe ja minuga koos olles ei ründa lambist - isegi mitte kätega vehkivat inimest.
00:47 20.03.2013
Tann 68 (registreerimata)
9 mm stardikas - täiesti legaalne riistapuu üle 18 aastase käes, teeb sellise ilmkäraka, et ka kõige kõvema närvikavaga koer viskab kukerpalli. Eriti veel kui suunad toru tema poole. Mõjub kuradi kasvatuslikult ka hoolimatule loomaomanikule. Hirm lemmiku surma ees paneb pikaks ajak mõtlema - äkki järgmine annab kuuliga...
00:51 20.03.2013
Tann68 (registreerimata)
Ratturile kindlasti revolver. Ühe käe riistapuu. Ainult vajutuse vaev. Ka pärisrelvana eelistan revolvrit. Neile on nüüd saadaval ka kiirlaadijad, mis teevad laadimise vaat, et kiiremakski kui püstolil.
04:22 20.03.2013
jalutaja123 (registreerimata)
Pakun, et õhupüstolist oleks ka abi? http://www.jahimees.ee/ohkrelvad-6nnn/628-ohkrelv-hk-usp.htm
l

Paar laksu naha alla ehk mõjub või ei tee suurem peni märkamagi?
07:30 20.03.2013
.................... (registreerimata)
Tere talv. Loomulikult rattaga sõitma minnes võtke tukk kaasa ja lärtsutage iga võimaliku koera pihta ja suvalises suunas ?
Iga täiskasvanud ja ajudega inimene(eeldan, et on kui tahetakse juba mingisugust tulirelva kaasa vedada), peaks teadma, et koer ärritub mingi põhjusel pöörlevate rataste peale(jalgratas, mootorratas) Kui näed, et ees hulgub lahtine koer siis roni oma voki seljast maha ja lükka käekõrval.
Koerad ei ole lollid, lollid on nende omanikud, iga koer on täpselt nii tark või loll milline on tema peremees.

Minu arvates liiguvad kõik sõiduautod kuidagi liiga lähedal kõnniteele ja liiga kiiresti ja tunnen ennast ebaturvaliselt, lähen homme poodi relva otsma ja kui esimene auto kohe üle sebra ei lase, võtan tuki ja lasen rehvid puruks kuna arvan, et ta tahtis mind rünnata ?

Once upon a time in a west............
09:20 20.03.2013
AS (registreerimata)
Deodorant või muu põlev balloon gaasiga ja välgumihkel - kõigil ilus tuld vaadata ;-)
19:12 20.03.2013
jobud rsk (registreerimata)
tundub et siinsed jutustajad pole õige koeraga kokku veel puutunud.
22:03 03.05.2013
R.T. (registreerimata)
Soovin kõigest hingest et sulle saaks osaks minu kogemus.
Ema sõitis jalgrattaga 4km poest koju. Koer võttis kanamuna suuruse tüki emast endale. Ema terveks enam ei saanud. Paar korda sai pooleteist aasta jooksul haiglast koju ja siis viisime ta puhkama. Sellest on mõned aastad möödas. Ùleeile kurtis isa (86) et sama koer oli ta jalgrattalt maha jooksnud... Jalgratas ja taat on katki...
Soovin sulle südamest et sinu lapse, õe, ema, isaga....
Soome seadust peaks täiendama. Kui koer on kasvõi kordki inimest rünnanud tuleks selle eest koera omanik ...
(Papiljon ,borderkolli , krants, šoti lambakoer on mul omal olnud ) .
22:09 03.05.2013
R.T. (registreerimata)
Sorry see eelmine jutt oli mõeldud punktiirile kahekümnendast märtsist.
23:30 03.05.2013
mina mina (registreerimata)
Kõik on suhteline.
On kurbi kogemusi lähestel koertega aga olles ise koeraomanik julgen väita,kui ma peaks nägema õhupüssiga tolvanit kes lambist vehib siis tambin ta vaeseomaks.
Deodorandimehed saavad ka lõuga.

Tegelikult on nii,et süüdi on looma omanikud mitte loom.Ja seega karistage neid ja valage oma viha nende peale.
11:18 04.05.2013
.irw (registreerimata)
"Tegelikult on nii,et süüdi on looma omanikud mitte loom.Ja seega karistage neid ja valage oma viha nende peale."

Jajah, nii sa leiadki iga krantsi omaniku. Need jobud on esimesed minema putkanud, kui näevad et ma neid märkasin.
Mis puutub gaasi, siis kah soovitan - ptitsiga seda va pipart koeravolaskile silmadesse nii, et ta enam midagi ei jaga. Ja kui veab, siis püüdke ka omanik kinni. Talle võite tühja balloni teadagi kuhu pista.
11:48 04.05.2013
ostuhuviline (registreerimata)
Ründav loom on rikutud loom. Selline tuleb maha lasta. Ja peremehele kõva trahv kaela, et ägiseks seda makstes või kohtutäitur maja haamri alla paneks!
17:07 04.05.2013
ifrin (registreerimata)
olgem ausad, gaas koerale ikka ei mõju vaid teeb asja hullemaks gaasi pritsijale.
18:51 04.05.2013
stammer (registreerimata)
Ei viitsinud tervet teemat läbi lugeda, aga millise lahenduse sai teemaalgataja aastatetagune eepos?

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:
  • 1. Foorumis on KEELATUD:
    • a. Ostu-, müügi- ja vahetuse kuulutuste edastamine
    • b. Otsene reklaam
    • c. Teadlikult ebaõige sisu avaldamine
    • d. Ropendamine, sõimamine, karjumine ehk läbivate suurte tähtedega kirjutamine
    • e. Kirjutamine rängalt eesti keele grammatikareegleid eirates
    • f. Teemast mööda rääkimine
    • g. Samas teemas erinevate nimede alt postitamine
    • h. Võõra inimese pärisnime all esinemine
    • i. Sõnumite ja teemade kordamine
  • 2. Lubatud on teiste foorumi külastajate aitamine soovitades mõnda head firmat või töömeest. Lubatud on teema laiendamine. Liiga usinat ühe ja sama telefoninumbri/meili jagamist erinevates teemades võidakse lugeda reklaamiks ning kontaktandmed/postitused võidakse kustutada ja kasutaja blokeerida.
  • 3. Teema pealkiri ei tohi olla umbmäärane: "mure", "probleem", "appi". Pealkirja lugedes peab saama aimu, millest antud teemas juttu tuleb. Teemade pealkirjades on keelatud korrata kirjamärke, näiteks: "palju on Calibra kütusekulu???????????".
  • 4. Teema pealkirjas ei tohi laimata kaubamärki-firmat, näiteks: "petturid ASDF autopoes". Oma konkreetset kogemust mingi firma või kaubamärgi kohta saab väljendada kirjutatud sõnumis.
  • 5. Küsimused, ettepanekud ja järelpärimised võib postitada "Vaba teema" foorumis asuva teema "Kaebused" alla.
  • 6. Reeglitele mittevastavaid, mõttetuid ja foorumit risustavaid sõnumeid ja teemasid on administraatoritel õigus kustutada või sulgeda. Pidevalt mõttetu sisuga postitustega foorumit koormavaid kasutajaid on õigus moderaatoritel blokeerida.
  • 7. auto24.ee-l on õigus foorumi reegleid muuta.

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.
Vaata registreerunud kasutaja eeliseid.