Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: KASUTUSRENDIS OLEVA AUTO MÜÜMINE

10:52 26.05.2020
triipriit
Kasutusrendis oleva auto müümine
Soovin finantsalaselt end harida ning seega on mul küsimus selle kohta, kuidas käib kasutusrendis oleva auto müümine?

Tean, et seal on komponendid nimega:
* jääkväärtus;
* turuväärtus;
* ostuhind (oletame, et see on liisingu jääkväärtusest suurem);
* käibemaks 20%.

Aga mul puudub arusaam, kuidas need kõik omavahel kokku mängivad.

Oletame, et minu auto eraisiku kasutusrendi jääkväärtus on 18 000€ ja soovin autot müüa. Leian eraisikust ostja, kes soovib seda osta 22 000€ eest.

1) Kuidas sellise stsenaariumi korral need ülalnimetatud komponendid kokku mängima hakkavad?
2) Kas mulle jääb jääkväärtuse ja ostuhinna vahe 3000€ kätte või jääb mulle kätte vähem (käibemaks?)
3) Kui "turuväärtuse" ja minu ja ostja vahel kokkulepitud hinna vahel on erinevus, kuidas siis asjad käivad? Eriti kui ostja soovib omakorda selle auto ostu panga finantseerida?
4) Kokkuvõttes, kuidas on mul kõige kasumlikum sellisel juhul autot müüa?

Lugesin Accelerista artiklit (https://www.accelerista.com/abc/tarkusetera/autovahetuse-er
iparad/), kus olid sees sellised ebamäärased lõigud:

>Igal juhul on paar asja, mida peaks olemasolevat sõidukit müües meeles pidama. Liisingut lõpetama hakates on mõistlik märkida iseennast välja ostjaks. Seda juhul kui tekib n-ö vaheraha liisingu jäägi ja sõiduki eest pakutava summa vahel.

Mida see täpsemalt tähendab?

>Oht on kaotada 20% käibemaksu, sest Eesti seadused on selles osas täpselt sõnastatud. Kui auto ostetakse käibemaksuta, on selle hilisemal müümisel liisingusse vajalik käibemaks lisada.

Kust see 20% käibemaks "kaduma läheb"?

Muudetud 26.5.20 10:53

12:17 26.05.2020
maaks
Re: Kasutusrendis oleva auto müümine
Eraisikust müüja ja ostja:
Müüja maksab pangale jääkväärtuse 18k€ (15k€+käibemaks), ostja maksab müüjale täissumma 22k€
Turuväärtus ei puutu liisingu lõpetamise üldse asjasse!
PS 18k€ ja 22k€ vahe on tegelikult 4k€ :-)
Kui nüüd uus omanik soovib uuesti sõidukit liisida, siis pank üldjuhul ei aktsepteeri maksegraafikut/sissemakse suurust/jääkväärtust, kus tema osalus oleks > kui on sõiduki turuväärtus.
Ehk siis kui sõiduki turuväärtus (a24 sarnaste sõidukite pakkumised) on näiteks 20k€, siis peab 1. sissemakse suurus olema >2k€, AGA pangad on erinevad.
12:50 26.05.2020
triipriit
Aitäh vastuse eest. Vahe muidugi 4000€, my bad.

Lisaküsimus – mis siis kui müüja on vaene ja tal ei ole võimalik auto jääkväärtust pangale välja maksta? Kas saan õigesti aru, et siis jääb üle 2 varianti:

1) Ostja (või tema pank/liisingupakkuja) tasub müüja pangale ostuhinna 22 000€ (sh KM), sellega saab tasutuks jääkväärtus 18 000€ (sh KM) ning pank kannab jääkväärtuse ja ostuhinna vahe müüjale, loomulikult ilma käibemaksuta (4000 - KM = 3333 €). See ongi vast see koht, kus jääkväärtuse ja ostuhinna vahest läheb käibemaks (666 €) müüja jaoks kaduma?

2) Ostja tasub ostuhinna müüja pangaarvele, müüja ostab auto pangalt välja ja seejärel müüb edasi ostjale. Käibemaks kaduma ei lähe, aga saab toimida vist ainult juhul kui ostja ostab auto otse välja.

Muudetud 26.5.20 12:55

17:57 26.05.2020
stammer (registreerimata)
Miks peab kõik nii keeruline olema? Ostad auto pangalt välja ja müüd kohe edasi kui kindel ostja olemas.
18:47 26.05.2020
On ikkagi keeruline (registreerimata)
Aga kui kasutusrentnikul pole raha? Ostja ei anna raha inimesele kes pole auto omanik.
09:55 27.05.2020
JNd15 (registreerimata)
Siis teeb pank ostjale arve ja ostja tasub otse pangale. Sellisel juhul maksab pank müüjale vahe. Pank võib teha ka jääkväärtusega arve ostjale ja ostja tasub vahesumma otse müüjale.

Sellised asjad võiks muidugi enne lepingule alla kirjutamist endale selgeks teha.
12:44 27.05.2020
Mahno3 (registreerimata)
Kuna selline müük ei ole liisingule midagi erilist ja uut, oleks kõige lihtsam võtta ühendust oma liisingfirmaga. Usun, et nad pakuvad välja töötava skeemi, ilma igasuguse leiutamiseta. Ühtlasi võiksid uurida ka selle kohta, kas ja millised kulud kaasnevad sellega, kui sa ennetähtaegselt tahad lepingut lõpetada.
16:29 27.05.2020
Uruguay (registreerimata)
Kui sul lepingul jääkväärtus 18000, siis sinna läheb käibekas otsa ehk 18000+3600=21600 See on summa mis pead pangale maksma. Kui Ost-müük käib läbi panga nii, et Ostja tasub 22000, siis pank võtab sealt vahest ehk 400 eurolt veel omakorda tuluka maha ja ülejäägi kannab sulle. Kui aga on tegu nii, et sul laen oli võetud näiteks Danskest mis nüüd on Luminor, siis Sellist toimingut ei saa teha. Nemad väljastavad ainult arve kas siis ostjale või müüjale täpselt sellele mis on hetkeline jääkväärtus+km.
17:07 27.05.2020
63amg (registreerimata)
kui mitu korda nad seda käibemaksu võtavad.tundub justkui iga liigutuse pealt
20:39 27.05.2020
AntiOpel (registreerimata)
Käibekas käib ikka ühe korra vaid. Ja endale tuleb selgeks teha, kas jääk on juba käibega või lisandub jäägile. Siis saad alles mingeid vaherahasid jms arvutada.
Aga üldiselt läbi panga on lihtne, kui müüjal pole vahendeid, et auto enne välja osta.
21:23 27.05.2020
63amg (registreerimata)
mis tähendab,endale selgeks teha! eraisik ostab ju alati koos käibega.kuidas saab käibega ostetud autole veel mingit käivet juurde arvutada
08:59 28.05.2020
maaks
Eestis ei saa, aga paistab et Uruguay käibemaks käitub teistmoodi :-)
09:31 28.05.2020
liipar (registreerimata)
Üldiselt on jääk ilma KM (kui ei ole lõpparvel teisiti välja toodud).Seal on siis ühel real jääk ja teisel real KM, kolmandal real lõppsumma.
Asi on lihtne. Maksad ise jäägi ära pangale ja müüd edasi. Summade erinevus jääb sulle. Kui endal pole raha väljaostmiseks, siis mina olen ostnud näiteks ka nii, et müüja võtab lõpparve pangast, mina teen pangale ülekande jäägi osas (selgituses on arve nr; lepingu nr; viitenumber; võib olla ka kliendi nimi, kelle eest tasutakse) ning kokkulepitud summa erinevuse kannan müüjale otse kontole. Nii lihtne see ongi. Kõike seda võib teha ka vabalt päikese käes pargipingil kui julgust on.
Eks muidugi mõni nüüd võib hakata siin kiibitsema, et jääk on väiksem kui müügihind, aga see teema on teine lugu ja ei puutu üldse asjasse. Vb tegi esimene omanik suure sissemakse ja sellest ka jääk erinev.
Rääkides summadest. Müüja müüs masinat, mina leidsin selle endale sobivana. Kokku leppisime hinnas 14100€. Müüjal polnud võimalust liisingust välja osta. Mina liisingut aga ei tahtnud. Võttis Swedist arve oma nimele. Mina maksin jäägi 12477 € pangale kohe seal samas, teise ülekande tegin müüjale 1623 €, ning helistasime kohe liisingusse, et pank paneks märke juurde, et ARKs saaks vormistada. Vormistasime kohe seal samas ka auto minu nimele ümber ja reg.tunnistus saabus postiga paar päeva hiljem. Ei midagi keerulise. E-riik. Igaks juhuks samal ajal vestlesime ka liisingu ja ARKs vormistamise ajal MNT ameti esindajaga telefonitsi. Kõik abistasid väga hästi ja seda isegi reedel kell pool 5.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.