Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: O1 HAAGISELE TAGURDUSTULI

20:13 11.06.2020
raix000
O1 haagisele tagurdustuli
Kas O1 kategooria haagisele, millel on tehasest 7pin pistik ja puuduvad tagurdustuled on lubatud lisada ise LED tüüpi tagurdustuled ja mis nõuetele need peavad vastama?
Nimelt autol on 13pin pistik haagise jaoks ja kui haagisele vedada taha lisajuhe ning panna külge samuti 13pin pistik oleks võimalik kasutada ja paigaldada ka tagurdustulesid. Küsimus aga kas see oleks legaalne ja TÜV niimoodi läbitav.
Omal silma jäänud, et paljudel töömasinatel (prügivedu, teetööd, kaubaautod jne.) on hulgaliselt tulesid taga ja külgedel mis rakenduvad alati tagurdates, seega ei saa nad olla vaid töötuled vaid peavad vastama ka tagurdustule nõuetele, kui üldse selline nõue on.
Vaja sõita ka tagurpidi pimedas ja kui lisaks veel ka sajab, siis pikalt maja ees sõites või pöördega hoovi tagurdades on alati selline tundega ehku peale minek, sest nähtavusega pole seal midagi pistmist ja auto omad ikka haagise tagust ei valgusta mitte kuidagi :)
20:39 11.06.2020
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: O1 haagisele tagurdustuli
21:45 11.06.2020
raix000
No nii, minu otsing samas kohas ei andnud tulemust :) otsisin natukene vale sõnaga ja mitte sõnaga mis sisaldab "latern".
2018a Respo O1 haagis. Seega saan aru, et ise ma sellele suvalisi LED tulesid selleks kasutada ei tohi. Samas ,mis on tootja poolt heakskiidetud? Haagise varuosadena, nende poes müüdavad tuled, mis on juba tagurdustulega ja mida nad kasutavad teistel mudelitel ning ilmselt otse neilt haagise tellides oleks saanud ka kohe 13pin pistiku ja teised tuled külge tellida?
23:05 11.06.2020
Et sõiduki tagurdustulelatern peab vastama valmistaja poolt ettenähtule - ei tähenda, et seda nagu ei tohiks paigaldada haagisele tagurdustuld. Valmistaja all ei ole mõeldud haagise valmistajat vaid tule valmistajat. Oluline, on, et tuli ise vastaks selle tule enda tootja poolt ettenähtud parameetritele. Siin tahetakse öelda, et tagurdustuleks kõlbab ainult tagurdustulena toodetud tuli mis omab E või e tähistust. Nii tõlgendan mina kehtivat korda. Näiteks selliseid tulesid on automaailmas müügil ja neid paigaldatakse pidevalt usast toodud autodele. Kuna paljudel usakatel on taga punased suunatuled, siis juhul kui masinal on 2 tagurdustuld siis need tuled "tehakse" suunakateks ja tagurdustuli lisatakse. Ma ei usu, et tagurdustule lisamisega haagisele võib tekkida probleemi kui ta on õigel kõrgusel ja ühendatud elektriskeemi õigesti.
23:56 11.06.2020
raix000
:) lugesin jah veelkord rahulikult üle nõuded. Vaatasin ka e-poodides ringi ja leidsin, et müüakse tähisega AR tulesid selleks otstarbeks ,laias valikus. Õiged paigaldusmõõdud ja elektriühendus ei ole takistuseks. Vaja välja valida sobiva mõõduga ja piisava valgustugevusega latern vaid.

Tänud
00:07 12.06.2020
looder23
sa võid ka neid tulesid sinna rohkem panna. ei pea haagise pesa 13 pin vastu vahetama. võtad särtsu kuskilt juhtmest tagatulede juurest. mitte midagi ei juhtu.

ise soovitan, et vaata tuled, mis on sileda klaasiga. parem puhastada. osad on krobelised, ning saad korralikult puhtaks ainult vee ja harjaga või survega. kui on sileda klaasiga, siis lükka või lapiga üle.

Muudetud 12.6.20 00:10

06:29 12.06.2020
... (registreerimata)
pane töötuli, autosse eraldi lüliti ja kõik on seaduslik.
08:38 12.06.2020
looder23
Milleks on vaja nii keeruliseks? Paned haagise teise auto järgi ja mis su töötulest kasu on? Siis sa pead hakkama leiutama kohta lülitile, haagisele lisakaabel vedada jne. Ning kui kasutad teise auto järgi, pole su tehtud tööst mitte mingit tolku.
09:20 12.06.2020
raix000
Miks arvad et ei ole kasu? Tuled töötavad ju iga auto järel ühtemoodi, pin7 ja pin13 on siiski standartsed pistikud. Või on teie autol mingi oma veetud kaabel ja leiutis. Kirjutasin ju , et läheksin üle 13pin pistikule ja seal on tagurdustule PIN olemas. Autol nagunii 13pin pistik ja seega kärul vaja vaid uus panna külge.
10:56 12.06.2020
looder23
Algses postituses oli jutt pistiku vahetamisest ja lisajuhtme vedamisest. Lisa tagurpidikäigu tulede paigaldamisel pole vaja lisa kaablit vedada. Kui tahad töötuled eraldi lüliti alt lülitatavaks teha pead vedama kaabli. Kui sa vahetasid haagise juhtmel 7 pin 13 pin vastu, siis kaablile see vabu juhtmesooni juurde ei anna. Pealegi, ei saa sa oma haagist nüüd 7 pin auto taga kasutada. Elu võib ju alati keeruliseks teha, aga kas on mõtet? Kui sa oled 100% kindel, et sa seda haagist ei kasuta kunagi teise auto taga, siis võid ulme keeruliseks ajada, aga elu on näidanud, et raudpoltkindel asjad kipuvad murenema.

Muudetud 12.6.20 10:57

11:46 12.06.2020
raix000
Haagisel hetkel 7pin süsteem. Lisa kaabel vedada vaja kärule tagurdustule jaoks. 13pin pistik omab eraldi tagurdustule klemmi, mida aga 7pin ei oma. Seega ei mingit lülitit ega midagi ei vaja, lülituvad automaatselt koos auto omadega. Kõik autod 13pin peal ja hetkel juran adapteritega. Lihtsalt kellel pole 13pini see mult tulevikus käru ei saa laenata :)
12:07 12.06.2020
selgetnägija valerka (registreerimata)
kõige lihtsam panna tagurdustuled tagumise udutule alla, ülevaatuse ajaks ära võtta
12:55 12.06.2020
v6sa
Kui õige tähisega latern on lubavas kohas, ei krooksu keegi. Udutule modifitseerimisega võib (aga ei pruugi) endale kordusülevaatuse organiseerida;)

Veel lihtsam on normaalse magnetiga akulamp klõpsata luugi külge manööverdamise ajaks. Saab õiges suunas valgustama sättida pealegi. Mul on säärane:
https://www.xn--triistamarket-imba.ee/et/led-t%C3%B6%C3%B6va
lgusti-1000-lm-10w-laetav

Seni pole Respo luugi küljest ära kukkunud.

Tõsi, kusagil poeparklas seda teha ei viitsi (ja arvestades igasuguste leidlike hulka, kas julgekski - mõni haarab äkki kaasa...)
23:28 18.06.2020
raix000
Hr. Millert, küsimus teile kui spetsialistile.

Sellise markeeringuga tuli peaks olema sobilik, eeldusel et paigaldan asukoha ja lülituse poolest vastavalt seadusele. Paigaldan haagise originaal tagatule kõrvale, mõlemale poole, väljapoole serva.
11:40 19.06.2020
Mina ei näe, et oleks keeldu paigaldada Teie pakutud valgusteid O1 haagisele.
11:40 19.06.2020
raix000
23:56 19.06.2020
arusaamatuu (registreerimata)
Müügil on ülemineku vahejupid 7 elt 13 le ja vastupidi .
Täpselt kui palju on juhtmeid järgi topitud ,niipalju ka tulesid põleb.
Saksamalt toodud autodel on enamusel 13 sed pistikud taga .
Mingit muret ei ole ,kui keegi tahab laenata ja tal teistsugune pistik.
Vahetükke müüakse ka suurtemates bensukates.
00:13 20.06.2020
raix000
Tean. 13pin sellepärast neil sissetoodud autodel, et seal sõidab palju rahvast haagissuvilatega mis 13pin peal. Omal peres ja sugulastel Eestist ostetud uuena autod, samuti kõik 13 pin pistikutega.
Adapterid jah igast variandist ja igat pidi olemas ca. 5eur tk. Lihtsalt nüüd lihtsam "ei" öelda ehk vanasõna kel janu sel jalad. Kui on nutikas tuttav ja tuleb adapteriga, annan ikka :) Tööd aga teiste eest ära tegema ei hakka ja omale adapterit ostma, et nad saaks sõita. ;)

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.