Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: TAGURDUSTULE SEISUND JA TOIMIMINE

18:22 05.12.2020
Sond007
Tagurdustule seisund ja toimimine
Autoks Patrol 92 2,8td

Kas antud autol on tagurdustulelatern kohustuslik või mitte?

Viimased 4 aastat on see ülevaatusel märgitud kui väheohtlik viga ja mina pole sellest suurt probleemi teinud aga käesoleval aastal märgiti see kui OHTLIK VIGA (OV) . Olles 2 päeva üritanud probleemi lahendada ,tundub et sellel autol puudub tagurduskäigu tuli juba tehasest... .

Leidsin riigiteatajast sellise punkti:
Kood 217. Tagurdustule laternad
2) 1994. a või hiljem valmistatud M ja N kategooria sõidukitel (soovitavalt haagisel) peab taga olema üks või kaks E-reegli nr 23 või direktiivi 77/539/EMÜ nõuete kohast tagurdustuld;

Seega kas peaksin kordusülevaatusele minema riigiteatajast leitud määrusega ja töötajatele selgitama asjaolusid või kuidas oleks õige toimida?

01:05 06.12.2020
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: Tagurdustule seisund ja toimimine
Kui ma ei eksi siis 1992 aasta Patrol omab tagurdustuld, vähemalt fotol paistab nii olevat. https://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_Patrol#/media/File:Niss
an_Patrol_(45413016392).jpg

Määrus https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1200/5202/0006/MKM_m42_
lisa2.pdf#
ütleb, et Kood 209. Tagurdustulelatern - Nõuded: 1) M, N, O, L2e, L5e, L6e ja L7e kategooria sõidukile on tagurdustulelaterna paigaldamine vabatahtlik.
Kuid kui tootja on selle paigaldanud siis peab see seal ka olema – tehnoülevaatajaid koolitatakse teadmises, et sõiduk peab olema tehasekomplektne. Võib tunduda ülekohtune kordusülevaatuse otsus, kui ülevaataja, nähes taga piimvalge klaasiga valgustit on kindel, et tegemist on tagurdustulega. Kui varasemalt märgiti tagurdustulega seonduv 4 korda väheohtlikuna (VO) siis ülevaatusreeglistik on pidevas muutumises. Täna kasutusel olev määrus MKM 77 Lisa 4 olev vigade tabel võib pakkuda teistsugust otsust seega võiksite vaadata mis kirjas on tagurdustule kohta. https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1190/7201/9009/Lisa4_01
022020.pdf#
Videokaamerate kohustus on kaasa toonud muutused st. mõni tehnoülevaataja ei hakka pikemalt arutlema kas on sõidukil tagurdustule mulaaž või ikkagi pirniga valgusti. Videosalvestisele toetudes on koostatud üle eesti kümneid ja kümneid nn. „leppetrahve“ mis on tekitanud tehnoülevaatajates ebakindluse ja nad pigem vormistavad korduse kui klient ei hakka koheselt selgitama seda mida Teie selgitasite siin foorumis. Ka mina oletan, et Teie autol on üks mulaaž ja teine ikkagi pirni omav tagurdustuli (usutavasti vasakpoolne). Kuidas tõestada tehnoülevaatajale, et tehas ei ole ette näinud valgustit on Teie valik. Tehnoülevaatajale sobiks autoesinduse dokument kus kirjas, et konkreetselt Teie autole ei ole tehas paigaldanud tagurdustuld ja need piimvalged klaasid mis näha - on mulaaž. Muidugi võib ju klaasi eemaldada, et vaadata kas on pirnipesa või otsida käigukastil olevat tagurdustule lülitit.
13:14 06.12.2020
.................... (registreerimata)
Pane AR tähisega tuli ja salongist nupuga lülitamine(valgustusega nupp, hea kui veel relee häält teeks, et kindlasti ei ununeks välja lülitada.
20:22 06.12.2020
Sond007
Tegin Nissanile päringu tagurdustulelaterna kohta.
Kuna käigukastil lüliti puudub siis minu lahendus on näha pildilt ja lugedes määrust peaks olema asi korrektne..

Lihtsalt öeldes tundub selline ülevaataja otsus jabur, mitte lubada liiklusesse autot kellel 3km/h tagurdades ei sütti pisike pirnike kuna samas võime katusele kinnitada suusaboxe, rattaid jne. Ja boxidesse asetada kõikvõimalikke raskeid esemeid ilma kellegi kontrolli või nõusolekutta suunduda liiklusesse.
21:55 06.12.2020
Kui Teie Nissan on arvele võetud 1992 siis nähes fotot Teie autost võin arvate, et tehnoülevaataja otsus ei paista olevat kooskõlas MKM 42 Lisa 2 regulatsiooniga mis käib tagurdustulede kohta. Soovitan esitada vaide tehnoülevaatajale kohapeal ja kui asi ei lahene positiivselt siis ülevaatuspunkti omanikule ja kui ikka ei lahene siis alles pöördute MA poole.
01:03 07.12.2020
K (registreerimata)
Äkki su tagatuled on asendatud juba eelnevalt vale tule vastu?
Originaalis peaks ju olema nii:
08:38 07.12.2020
Kuidas tegelikkuses olema peaks - on tehnoülevaatajal raske leida infot sest tagurdustuli muutus kohustuslikuks alles 1994 aastal, mis tähendab, et enne 94-ndat aastat toodetud Patronitel oli tagurdustuli valikuline. Tuues paralleeli tänapäevaga siis võib ju auto osta ilma eesmiste udutuledeta st. kui soovid siis saad, sest eesmine udutuli ei ole kohustuslik. Tehnoülevaatusel aga kui on näha sõidukil mittekohustuslikku eesmist udutuld mis ei sütti - toob kaasa kordusülevaatuse sest nii on otsustanud reegleid tegevad seadusesepad.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.