Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

[email protected]

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: SÕIDUPRILLID

18:56 08.01.2021
Kärss
Sõiduprillid
Pimestamise vastaseid lahendusi googeldades tekkis kusagile ekraaniserva selle lehe reklaam:
https://tradeva.eu/soiduprillid3/
Ma ei ostaks kunagi nii lamedaid müügitrikke kasutavalt veebilehelt midagi ega soovita seda ka teistele, aga kuna sõiduprille on müüdud läbi aegade ja eks iga tehnoloogia areneb, tekkis küsimus, et kas kellelgi on kogemusi tänapäevaste sõiduprillidega? Teeb paremaks, hoiab ära pimestamist/peegeldusi?

Mul on endal juba ammu ostetud kollased sõiduprillid ja vahest harva olen kasutanud, aga ei fänna neid väga, kuna pimestamise osas neil efekti pole. Kontrastus paraneb samal ajal märgatavalt, aga see on lühiajaline, sest silmad harjuvad. Sellepärast kasutangi pigem lühiajaliselt ja erandjuhtudel. Nt mõnele pikemale sõidule (autoreisile) minnes võtan igaks juhuks kaasa, aga autos pidevalt ei hoia (autosid on selleks liiga mitu:). Äkki keegi oskab kommenteerida moodsamaid lahendusi?
19:56 08.01.2021
tiit_ (registreerimata)
Re: Sõiduprillid
Tänapäeval nimetatakse neid polaroid prillideks.
21:47 08.01.2021
Kärss
Tavalised polariseerivate klaasidega prillid on rohkem kalameeste pärusmaa. Kollased pigem sõidumeestele, aga ma pole kohanud sellise intensiivsusega kollaseid, millega ka pikemal sõidul midagi teha oleks.
23:12 08.01.2021
ei tasu ära (registreerimata)
american optical halli klaasiga. aga pigem kõvera sangaga - kuna sirge sang ei pruugi auto prillikarpi ära mahtuma.
21:27 09.01.2021
kot matroskin (registreerimata)
Mul on polariseerivad tumehallid. Aitavad madala päikese vastu jne. Pimedas sõitmisel kasutan küll rohkem harilike klaasidega prille (miinus, on vajalik) ja lihtsalt püüan mitte vahtida vastutulevaid masinaid. Miks harilike? Vast ehk jalakäijate pärast, kes liiguvad nagu jumal juhatab ja kannavad tumedaid ja halle tunkesid ilma igaste helkurite ja - ribadeta.
14:24 10.01.2021
Kärss
Pimestamise probleemi ju päeval väga ei teki. Öösel jällegi tumehalle prille ette ei paneks:)) Polariseerida ei ole sisuliselt võimalik kaotamata prilliklaasi valguse läbilaskvuses. Aga seal on mõned nüansid, mis tekitavad kindla suunitlusega prillide puhul teoreetiliselt siiski väikese mänguruumi. Kuna ise pole selliseid käes hoidnud ja igasugust kräppi ei jõua omale kokku osta, sellepärast siin küsingi.

Kui keegi äkki ei tea, siis kusagil kahtlase väärtusega kraami müüvatel ostutänavatel on polariseerivaid prille valides hea kontrollida neid nii, et võtad riiulist ühed prillid ühte ja teised teise kätte ning prilliklaaside keerutamisega peab olema võimalik leida nurk, mis kustutab "taeva" täielikult. Ühe prillipaari puhul saab seda teha ka enamike (aga mitte kõigi) nutitelefoni ekraanide abil.
Põhimõte lihtsustatult: https://www.youtube.com/watch?v=QO-QjSMTYr4
Test teise prillipaariga: https://www.youtube.com/watch?v=B33TIRWPjzo
Test nutitelefoniga: https://www.youtube.com/watch?v=a8TXHpAI5Cs
Näide päevasel ajal: https://www.youtube.com/watch?v=cIlcIxFxe3U
Bullshit (tema jutt odavad vs kallid prillid kehtib tema näite puhul, mitte üldiselt, sest odavaimad toimivad polariseerivad saab kätte ka tema odavamatest ca poole odavamalt:)): https://www.youtube.com/watch?v=k4k2BtdZx9U
15:03 10.01.2021
Priller (registreerimata)
Uurisin kunagi päikeseprillindust niii põhjalikult, et et et...
Peegelduste/pimestamise vastu on olemas AINULT polariseeritud klaasidega prillid. (1. autojuhtidele, 2. kalameestele, 3. veesportlastele jne.) Enda sadu kordi kogetud väga tugev pimestamine madala päikese ja märja/lumise tee korral: Piritalt kesklinna poole sõites, seal Russalka kandis on teatud tingimustel peegeldus teelt + otse päike nii tugev, et silmad särisevad... aga polariseeritud prillidega pole mingit muret...

Ja kallimatel prillidel ka reaalselt olemas veel mitmeid lisakihte/filtreid, läätsed on lihvitud nagu peab jne. Odavad käkkide läätsed on kogu läätse ulatuses ühtlase paksusega kuid kumerad ja see tekitab moonutusi. (ka ise võrrelnud ja tõesti märkasin moonutusi kui lihvimisest teada sain ja viskasin kogu pere kahh-prillid kohe prügikasti)

Kasutan Serengeti Driver prille ja ilma nendeta elada ei saa, olen elukutseline juht Tallinnas + u 30000 aastas sõiduautoga. Tallinnas kasutan ka pimeda ajal vajadusel (teatud ilmaolude puhul, kui kümned eesolevad 100W pidurituled korraga su silmi keevitavad jne. olukorrad)

Autojuhi prilliklaasi värv võiks olla eelistatult olla pruun, roheline... Mõned kolleegid on mu Serengeti Maestrale Driver prille proovides öelnud: "nii selge", endale meeldib nendega kõige rohkem sombuse/uduse ilma efekt...

Hiljuti käisin prillpoodides oma Serengetidele kadunud ninapatja otsimas ja kuigi kuskil neid prille ei müüdud siis kõik teadsid millegipärast seda kaubamärki ja kiitsid taevani...

Kui mingi kiiksu pärast autojuhile kõige tähtsam, see läätsede polariseeritus, ei sobi, siis julgeks soovitada polariseerimata USA lendurite valikut nr. 1 - Serengeti Aviator

Siin väike uuring selle kollase jama kohta: https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/article-a
bstract/2740739

Kogemus Serengetidega u. 15 aastat.
16:26 10.01.2021
63amg (registreerimata)
sellepärast te oletegi saamatud lumehelbekesed,et igas olukorras topite omale tumedaid prille ette.te olete prillidega oma silmad ära hellitanud.üldse ei imesta,kui ka wc-sse minnes on prillid ees,kuna pott peegeldab vastu
16:46 10.01.2021
. (registreerimata)
Nõuka ajal oli taksojuhtidel ja ka meil zigulil,selline väike sinine lamp esiklaasi nurgas,nagu mäletan pidi see ka pimestamise vastu aitama. Kuigi tolle ajastu autotuled ja tänapäevased...
17:20 10.01.2021
Kärss
Prillerile jutule täpsustuseks, et seal just tulevadki välja need kallimate prillide eelised. Kalamehe jaoks pole väga olulised need moonutused:) Ma ise kasutan kalal neljaeuroseid (Soome Motonetist kunagi ammu) ja 60 euroseid Polaroide ja siis ikka proovitakse-võrreldakse, kui keegi sõber mingid mitmesotised on kusagilt tellinud. Parim tulemus on ikkagi nendel prillidel, mida viimasena puhastati:))

Mis varianti täpsemalt Serengeti Driveritest kasutad? Äkki leiad lingi? Mind huvitab just see, et kõlbaks ka öösel kasutada.
22:35 10.01.2021
Kunagi sai neid mitmeid tellitud, sai veel USA -st ilma liamaksudeta tellida (dante, nuvino, nuvola, maestrale) pruunid ja hallid ja jäin siis siiani pruunide Maestrale peale. Kõik Serengetid on photocroomsed, isetumenevad/helenevad ja muude viledega...
Jama on see, et ei saa proovida - see on tähtis just näkku istumise pärast, mitte klaaside pärast...
Mul Maestrale Driver, suvalink: https://flightsunglasses.com/products/serengeti-maestrale-73
56-span-polar-phd-drivers-satin-black-photochromic-lenses-sp
an

Mulle need jäid meeldima ja sobima ja kannan neid imekergeid tagasihoidlikke prille samamoodi kogu aeg ja iga päev peas nagu preili Tarandki...

Öökasutus ei saa ju olla hea mõte... need ei ole mingid elektroonilised prillid vaid siiski värvitud ja polariseeritud mis igal juhul vähendavad valgust ja nähtavust... aga olen ka ise kottpimedas maanteel neid kasutanud ja siiski arvan, et see ei ole hea koht lollitada/katsetada. Linnas öösel ja ummikutes ok!

Aga võin ka eksida...
How to Choose Your Lens? https://www.serengeti-eyewear.com/glass_references.html
Võib-olla sulle hoopis 555nm® Category 2 to 3 in PhD™ 2.0 lens ööseks???
https://www.driving.co.uk/news/products/products-driving-sun
glasses-triple-test/

Ei viitsi enam süvitsi uuesti uurida ja sa pead ise selgusele jõudma mida ja mis värvi ja marki...
Mäletan hästi kui esimest korda, talvisel päeval, lumesajus Maestrale Driverid näkku lõin - nagu hämaras toas oleks tuled põlema pandud...
Hinnad kõiguvad kõvasti - just enne Jõule sain juhuslikult naisele Nuvino Driverid 108€ prantsuse amazonist... aasta tagasi sain omale uued Maestrale Driverid vist 90€ uk amazonist...
Edu!
00:00 11.01.2021
Kärss
Kõva respekt selle eest, et seletada viitsisid! Ega ma soovitust oodanudki, pigem saada teada, mida ja mis põhjusel ise valisid ja millega rohkem või vähem rahul. Tänan otsa kätte juhatamise eest, uurin siit juba ise edasi. Ma pole ei päeval ega öösel lumesajus kunagi taibanud veel prille ette panna, küll aga nähtavusega hädas olnud:)
11:10 15.01.2021
Katsetasin uuesti maanteel pimedaga - ja kindlasti ei saa soovitada pidevaks kasutuseks. Värvilise klaasiga on lihtsalt pime. Pimestamise suhtes on prillidega selgelt parem, kui vastu tuleb pikem autokolonn oma igasugu imetuledega aga peale kolonni möödumist kohe prillid eest... Aga selle pimestamise vastu töötavad vast kõik polariseeritud prillid. Valgustatud linnatänavatel ok. Kindlasti oleneb kõik veel lisaks muudestki asjadest nagu silmade seisukord, vanus...

Päikseta päeval ja kerge lumesajuga katsetasime ka pruun vs hall klaasid ja 2 inimest eelistasid selgelt pruune ja ka on prillidega parem kui ilma... näiteks sel uuel Tln-Trt kiirteel need uued, värvilised led infotablood on prillidega varem loetavad kui ilma jne. Prillid olid Serengetid.

Tõmasid nüüd minu ka uuesti käima - prillipoes kiideti rohelisi Ray-Ban Chromance... mingi värk pidi 5 korda vingem olema...
Oeh!
09:18 01.02.2021
Kärss
Täna öösel sai sõidetud ca 500km, sellest üle poole tuisus. Kuna see kõik oli ette teada (ja mul polnud kogemust öösel lumesajus prillidega), võtsin kodust kaasa ühe banaanikasti, viskasin põhja froteerätiku ja korjasin kõigist autodest kokku kõik prillid, mis võtta olid ning viskasin need testimiseks keskmise istme peale:)

Lühikokkuvõte on see, et need prillid, mis aitavad ka pimestamise/peegelduste vastu, ei kõlba öösel maanteel kasutada, sest teevad pildi liiga pimedaks. St käib just polariseerivate prillide kohta. Aga mu eesmärk oli just see, et ei taha teiste autode pimestamist, kuna tahaks paremini näha teeäärsetes kraavides ja põldudel liikuvaid metsloomi, aga selleks on need liiga tumedad. Need polariseerivad on aga üllatavalt head seal, kus on tänavavalgustus ega ole ohtu, et keegi ootamatult pimedast kraavist teele jookseb - on head nii lumesajuga kui -sajuta. Täiesti mõistan, miks linnas neid kasutatakse. Ega eriti vahet polnudki, kas sinaka või pruunika tooniga prillid, aga pruunikad meeldivad lihtsalt rohkem.

Umbes selle teema tegemise ajal tellisin omale ära ka mingid asjalikumad kollased "öösõiduprillid", midagi ei polariseeri ja väga hästi läbipaistvad. Tellisin sellepärast, et tahtsin veel ühte autosse kollaseid prille ja vanad (neist ühed 90ndate lõpust:) olid ka natuke ebamugavad (paksude klaasidega ja raudraamiga = rasked). Uute toon on natuke erinev varasematest, seda parem/halvem on raske hinnaga, aga mis torkas silma, et kui vanadega harjusid silmad väga kiiresti ära, siis nende uuematega toimus see harjumine palju aeglasemalt ja on mõõdetav pigem tundides. Eks seal mingi valguse kadu ikka on, aga kuna kontrast on parem ja silmad väsivad aeglasemalt, siis eest ära võtma enam ei kibelenud. Vanade ja uute vahe torkas silma ka sellest, milliseks muutus moodsate LED teevalgustuse valguse toon. See võib olla ka prillide erineva tooni põhjuseks, kuna vanemate prillide (plassima tooniga) ajal selliseid asju veel polnudki.
13:03 06.02.2021
Mingi müügijutt tuleb Kuku raadiost: Esmaspäeval kell 16.35 Terviseminutid Kuku raadio Terviseminutite saates räägime sel korral autojuhtidele mõeldud prillidest, mis on eelkõige abiks öisel sõidul. Uurime, kas need tõesti aitavad? Stuudios on Laura Tõnov ja Jaan Põrk Pere Optikast ning Margo Tinno Essilori esindusest. Küsib Annika Õunap.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.