Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

[email protected]

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: KÜ PARKLAS MITME AUTO PARKIMINE

19:12 09.01.2021
nismo44
KÜ parklas mitme auto parkimine
Tere,

Mul nimelt selline küsimus, et kas on mingi üldine reglementatsioon või info kuidas korterühistud saavad/peavad parkimist korraldama või on see iga KÜ enda teha ja peaks nendelt otse reegleid küsima?

Nimelt olen juba 2a oma Mustamäe korteri omanik ja kuigi liiklusmärgid parklas ütlevad, et on lubatud parkida KÜ kirjalikul loal, siis seda luba mul ei ole füüsiliselt olemas, aga olen probleemideta parkinud kuni nüüd sain endale teise, nö hobiauto. Ideaalis muidugi hoiaks garaažis, aga kuna hetkel seda võimalust ei ole, pean parkima 2 autot maja ees.

Selle peale olen muidugi majas elavalt tädikeselt (kes vist on KÜ esimehe sugulane) kurje kommentaare, et neil on kohtadega alati kitsas käes ja et tema saab teistelt sõimata, et kunagi vabu kohti pole (ja ma saan aru, et see on pea igal pool tõsine probleem, aga minu meelest on meie parkla tõesti üks vähestest, kus alati on kohti.. ma pole ise 2a jooksul kunagi ilma parkimiskohata jäänud).. ja veel öeldi, et igale korterile on lubatud ainult üks parkimiskoht (mis tundub jabur, sest meil pole korteritele määratud konkreetseid kohti ja kellelgi pole ühteg parkimiskohta kaasomandis. Samuti on raske uskuda, et ühelgi teisel majapidamisel/perel poleks rohkem kui ühte autot.

Ma esimene kord ei teinud väljagi (parkisin ühe auto kaugemasse nurka kùll), aga kui täna juba politseiga ähvardati, siis tekkis huvi kuskilt nõu küsida, et kas on kuskilt mingit infot leida, mida vastuseks näidata, et seni kuni KÜ pole otsustanud parkimiskohti kaasomandina korteriomanikele ära jagada, ei ole neil õigust midagi piirata? Või on ikkagi võimalik, et neil on mingid enda parkimisreeglid, millest peab kinni pidama?
20:32 09.01.2021
Ühistul (registreerimata)
Re: KÜ parklas mitme auto parkimine
Ühistu saab ise korraldada parkimist. Kui eeskirjadest on parkimine kirjeldatud (nt 1 koht korteri kohta) siis võib pm sinu teise auto ära vedada. Kui siiski alati ruumi on nagu kirjutad, siis ei tahaks uskuda et asi selleni läheb aga siiski oleks viisakas pidada paneelikate parklas ühte autot.
Kui ühistu eeskirjades parkimist selgitatud pole ja keegi lihtsalt ütleb et kõigile 1 koht, siis see ei tähenda midagi.
20:34 09.01.2021
fhft (registreerimata)
Küsi KÜ-lt luba või load. Kui keelduvad, siis las põhjendavad. Politseiga ähvardamine on muinasjutt, ei viitsi nemad mingi KÜ parkimisprobleemiga tegeleda.
20:40 09.01.2021
tiit_ (registreerimata)
Kui parkimiskorda ei ole notariaalselt kinnitatud siis on tegu kaasomandis maaga ja keegi ei saa mitte midagi teha. Et parkimiskord kehtestada peab 100% omanikke nõus olema. Tädikesed võivad ähvardata kasvõi KAPOga aga kõike ei pea ka uskuma. Googelda ise, infot peaks piisavalt olema https://www.juristaitab.ee/forum/viewtopic.php?t=4740
21:33 09.01.2021
Arvo72
Parkimiskorda ei pea olema notaris kinnitatud, võib aga ei pea.
Kui tegemist KÜ-le kuuluva kinnistuga, võib parkimiskorra otsustada üldkoosolekul, et kas võib parkida ühe korteri kohta 1 auto või rohkem, kas on koht külalistele jne. Parkimiskorra poolt ei pea üldkoosolekul nõus olema 100% korteriomanikest vaid kvalifitseeritud häälteenamus, ehk siis 51% üldkoosolekul osalenutest.
Kui on sooviks see, et mingil korteriomanikul oleks oma parkimise koht, siis selle poolt peab olema 100% korteriomanikke. Iga korteriomanik peab minema notarisse ning loovutama mõttelise osa oma maast.
Kui rikutakse üldkoosolekul kokku lepitud parkimiskorda, siis ei aita jah politsei, vaid parkimiskorda rikkunud sõidukile võib teha trahvi MUPO- mitme aastane kogemus mitme maja järgi:)
Aga võib sõidukite parkimist ka valvama kutsuda Ühisteenused, ParkIt, Citypark vms.

Muudetud 9.1.21 21:39

23:36 09.01.2021
................ (registreerimata)
Tegelikult ei pea alati isegi 50%+1 hääl olema. Saab otsustada ka vähemaga, kui on korduvalt kokku kutsutud üldkoosolek, kuid pole kvoorumit kokku saadud (loe seadust, kui huvi on. Seal on ka omad nõuded).
09:35 10.01.2021
tiit_ (registreerimata)
Asjaõigusseaduse § 74 lg 1 kohaselt võib kaasomandis oleva asja võõrandada või koormata, samuti asja või selle majanduslikku otstarvet oluliselt muuta ainult kõigi kaasomanike kokkuleppel. Antud juhul on tegemist parkimiskorra kindlaks määramisega kortermaja juurde kuuluval maal. Riigikohus on asunud seisukohale, et selline kokkulepe peab tagama kõigile korteriomanikele õiglase lahenduse ning selle küsimuse lahendamiseks tuleb kolleegiumi arvates saavutada kõigi korteriomanike konsensus. Riigikohtu lahend on kooskõlas asjaõigusseaduse § 74 lg sätestatuga.
09:38 10.01.2021
tiit_ (registreerimata)
Antud küsimuse saab otsustada korteriühistu üldkoosolek, millest võtavad osa kõik korteriühistu liikmed. Seega parkimise korraldamine korteriühistule kuuluval maal on võimalik, kui parkimise korra kehtestamiseks saavutatakse kõigi korteriomanike nõusolek
10:11 10.01.2021
Navara3000 (registreerimata)
Mina seda kõigi liikmete juttu ei usu.
Mul on korter Tallinnas kus ma enne või peale lendu aegajalt magamas käinud. Pole aastast 2005 kordagi koosolekul käinud, pole midagi seetõttu tegemata jäänud. Suurtes kortermajades 100+ korterit ei saa kunagi kõiki kokku
10:53 10.01.2021
tiit_ (registreerimata)
Majanduskavad, laenuotsused jne muud asjad saab 50%+1 osalusega ära kinnitada. Asjaõigusseadus § 74 lg 1 sätestatud tegevused nõuavad kõigi kaasomanike nõusolekut. Siin on ka lugemist https://kodustiil.elu24.ee/3677675/lugeja-kusib-millistes-ku
simustes-on-korteriuhistus-vajalik-koigi-korteriomanike-nous
olek
11:15 10.01.2021
....... (registreerimata)
51% nõusolekust piisab sest see on enamus.
11:38 10.01.2021
Arvo72
to:...............
Loe uuesti seadust- peab olema antud juhul otsustatud kvalifitseeritud häälteenamusega, kuna tegemist on olulise küsimusega, mida ei saa otsustada vähemus. Ei saa otsustada parkimiskorda korduskoosolekul, kus pole kohal kvalifitseeritud häälteenamust.

Muudetud 10.1.21 11:42

12:00 10.01.2021
teema jätkuks (registreerimata)
See sama teema on laiendatav.
Nt meie ühistu maa nurgas on pisipood eraldi ehitisena. Seaduse järgi kuulub mulle ka tollest mõtteline osa.

Kas võin hoiustada kioski tagaruumis oma tööriistu?
12:39 10.01.2021
Arvo72
to teema jätkuks:

"Nt meie ühistu maa nurgas on pisipood eraldi ehitisena. Seaduse järgi kuulub mulle ka tollest mõtteline osa.
Kas võin hoiustada kioski tagaruumis oma tööriistu?"

Kas kindel, et ühistu maa nurgas on pisipood eraldi ehitisena, või see pisipood on KÜ kinnistult väljas? Kui ka oleks see pisipood KÜ kinnistul, mida ma hästi ei usu, sest tavaliselt asuvad ikka kioskid linnale (KOV-ile) kuuluval transpordimaal, mitte KÜ kinnistul- ikkagi seaduse järgi ei kuulu sulle mitte kuidagi sellest pisipoest mõttelist osa. See tähendab siis seda, et sa ei või hoiustada seal oma tööriistu.
13:04 10.01.2021
Kärss
# Tegelikult ei pea alati isegi 50%+1 hääl olema. Saab otsustada ka vähemaga,
# kui on korduvalt kokku kutsutud üldkoosolek, kuid pole kvoorumit kokku
# saadud (loe seadust, kui huvi on. Seal on ka omad nõuded).

Sellega tuttav, aga kas see kehtib ka nüüd konkreetselt parkimise korraldamise puhul?

Muidu üldkoosoleku protokoll on ametlik dokument. Asjasse puutuvate inimeste nõudmisel peab olema võimalik nendega tutvuda. Ilma protokollitud otsuseta pole võimalik ka parkimist korraldada (elanike õigusi kitsendada).
13:26 10.01.2021
Loomulikult juba enne korteri ostmist selgitasin välja maa piirid. Maa-ameti leht on avalik. Sealt on näha et ka Tartu linn on paigaldanud istepingid ühistu maale.
13:35 10.01.2021
Mahno3 (registreerimata)
Selgita siis välja ka see, mismoodi see pisipood seal õiguslikus mõttes asub. Tõenäoliselt on tal mingi leping omanikuga?
13:43 10.01.2021
Minule kuulub kinnistu mõttelise osa % ja korter notari kasutuskorra järgi. Minu kui kaasomanikuga pole lepingut sõlmitud.
13:45 10.01.2021
Elasin lapsena majas kus oli neli korterit. Isa ehitas garaazi ja korterit müües selgus et isale kuulub 1/4 garaazist. Oli 1988 aasta. Siin sama juhtum.
15:37 10.01.2021
Arvo72
Sinu, kui kaasomanikuga ei peagi see kioski pidaja lepingut sõlmima. KÜ juhatus või valitseja sõlmib lepingu. KÜ üldkoosolekul võib ka otsustada nii, et kiosk KÜ kinnistult ära viidaks. Ei ole kursis sellega, mis moodi see kiosk on KÜ kinnistule saanud, võimalik, et kiosk tegutses siin kinnistul juba enne, kui Kü alustas.
Kui kiosk on KÜ kinnistul, siis peaks sellest teadlikud olema juhatuse liikmed ja/või valitseja.
Ehitisregistri lehel saab vaadata, kas kiosk on KÜ kinnistule arvestatud.

https://www.ehr.ee/app/esileht?0
ma ei tea, kas edasi on näide näha lingina...
https://www.ehr.ee/app/otsing?5
https://www.ehr.ee/app/w/page?6
ehitise osad
https://www.ehr.ee/app/w/page?7

16:52 10.01.2021
nismo44
Tere,

Vaatan, et siia on tekkinud väga elav diskussioon. Tänud kõigile vastamast.

Esimesed vastused käisid rohkem minu olukorra kohta nii et ma vastan keskendudes nendele.

Mina oma 2 aasta jooksul pole veel ühelegi ühistu koosolekule jõudnud (esimene oli täpselt korteri omandamise ajal ja sain toimumisest teada liiga hilja ja teine jäi Covidi tõttu ära).
Aga selle sama tädikese jutu järgi peaks KÜ kasutuses olema linna maa. Vähemalt kunagi ta rääkis, et mingid inimesed soovisid allkirju koguda, et saada õigus väljastada siis parkimiseks load vms ja keelata kõigil teistel parkida.
Ma ei tea, mida see siis õiguslikult tähendanud oleks. Aga ise ta veel rääkis, et sellel pole mõtet kuna see tooks kaasa ühistule talvel lumekoristuse kohustuse jne.

Nii et ma nüüd ei olegi kindel, kellele see maa täpselt kuulub.

Aga KÜ eeskirju ma pole näinud ka. Ei teagi, kust seda saada võiks. Või noh, ilmselt on kontaktid ja ühistu esimehega kontakteerudes saaks, aga samas tundub see veidi ka selline teema, et ei tahaks torkida, pärast läheb haisema. Sest seni pole olnud probleeme parkida nii enda kui ka kõikide külaliste autosid maja ees.
Sama siis kirjaliku loa taotlemisega.
Aga uudishimu on suur, nii et tegelikult tahaks küll näha kogu KÜ eeskirja ja dokumentatsiooni, mitte ainult parkimise vaid ka teisite teemade kohta.

Aga hoian siis tõesti silmad-kõrvad lahti, et järgmisest koosolekust osa saaksin ja kuuleksin, mis siin siis toimub. Aga jah, majas on üle 100 korteri ja kuulsin ka varem, et väga vähesed võtavad üldse koosolekust osa.
17:31 10.01.2021
Grandmaster B (registreerimata)
Asi natuke haiseb juba niigi... Mina ikkagi soovitaksin tutvuda KÜ eeskirjadega. Kui on sõnaselgelt kirjas, et igale korterile vastab üks parkimiskoht ja see otsus on elanike koosolekul vastu võetud (milles ka kahtlen), siis ei ole vaielda enam midagi (nagu juriidikas sageli, siis hea jurist leiaks kindlasti põhjust vaidlemiseks). Kui aga seda eeskirjades kirjas ei ole, siis ei ole pettekujutelmade käes vaevleval suvalisel naabertrepikoja vanamutil midagi ohkida. Kui ruumi on ja keelavat märki ei ole, siis pargi teise autona kasvõi veoautot.
Elu paneelikas on olnud aegade algusest saadik üks suur loterii ja kahjuks käib seal kaasas palju nõuka-aegset taaka. Korterit ostes tead ainult, et "tegus KÜ juhatus, teed heas seisukorras, naabrid ümberringi, lähim pood 100m jne..." Lõplik tõde selgub alles hiljem.
18:24 10.01.2021
Arvo72
to nismo44:
alustuseks saab küsida juhatuse liikmelt KÜ põhikirja, võib küsida ka üldkoosoleku otsuseid, muu hulgas otsust parkimise korraldamise kohta kui selline otsus olemas.
vastavalt KRTS
§ 45. Korteriomaniku õigus saada teavet
(1) Korteriomanikul on õigus saada juhatuselt teavet korteriühistu tegevuse kohta ja tutvuda korteriühistu dokumentidega.
on võimalik võtta rik.ee ka ise KÜ põhikiri, kuid see siis tasuline- 2eur tk.

Maaamet.ee on näha kinnistu piirid. Siin on näha, mis kinnistu osa kuulub KÜ-le. Mis on maja aadress?
Linnamaa kasutamiseks vähemalt Tallinnas on nii aastaid, et tasuta asju pole. On võimalik maa linnalt rendile võtta mingiteks aastateks ning parkla omafinantseeringu eest valmis ehitada. Olenevalt rendile võetava maaala suurusest oleneb ka summa, mis parkla ehituse eest vaja maksta. Ca 15 auto koht diagonaalis majaga parkides ca 40 000 Eur.

to grandmaster b: pargi kas või veoautot
tutvu seadustega, veoautot (alates massiga 3500kg) igal pool parkida ei tohi, alustades elamurajoonis.

"Kui on sõnaselgelt kirjas, et igale korterile vastab üks parkimiskoht ja see otsus on elanike koosolekul vastu võetud (milles ka kahtlen), siis ei ole vaielda enam midagi (nagu juriidikas sageli, siis hea jurist leiaks kindlasti põhjust vaidlemiseks). "
Kui üldkoosolekul on otsustanud kvalifitseeritud häälteenamus (millest ka eelnevalt kirjutasin) parkimiskorra, et ühe korteri kohta on 1 parkimiskoht, siis nii ongi. Juristil pole siin vaielda mitte midagi.

Muudetud 10.1.21 18:31

18:41 10.01.2021
tiit_ (registreerimata)
to Arvo72

Selgita mulle miks siin ei kehti asjaõigusseaduse § 74 lg 1? Sellise otsuse puhul on tegemist olulise asjaoluga mis kitsendab kasaomanike õigusi kaasomandi kasutamisel.
19:00 10.01.2021
tiit_ (registreerimata)
Googeldades ei tule mitte kusagilt välja, et piisab ainult üldkoosoleku enamuse otsusest. Juristide väitel on vajalik 100% kaasomanike nõusolek. https://www.juristaitab.ee/forum/viewtopic.php?t=4859
19:42 10.01.2021
sfsffdafaf (registreerimata)
Kunagi üürisime poistega Tartus ülikooli ajal koos korterit 4jakesi ja pidevalt oli meil vähemalt neli autot maja ees parkimas. Kunagi ei olnud seda probleemi, et ruumi poleks vaid mingi ajuvabast aktivistist ühistu vanamutt käis sama juttu kaagutamas, et igal korteril üks koht. Ei hakanud autosid üksteise peale tõstma vaid läksime lihtsamat teed ja ainuüksi oma trepikojast leidsime vähemalt 5 vanainimest, kellel polnud autot. Ilusti saime kaubale. Kellel oli vaja teinekord taksoteenust, kellele piisas 5 eurost kuus, kellele pudel viina jne.. Ise tassisin alumise korruse tädile maal kartuleid ja mune, alati toppis rohkem raha taskusse kui kartulid või munad poes maksid. Nii kui ühistu vanamutt jälle ligi hüppas ütlesid korteri numbri kellega parasjagu diili oli tehtud. Susises ja vigises ning käis uste taga ülegi küsimas kuid kõik JOKK. Lõpuks loobus ajudele käimisest.
Leidlik peab olema :)
20:22 10.01.2021
Arvo72
To tiit_
„Majanduskavad, laenuotsused jne muud asjad saab 50%+1 osalusega ära kinnitada.“
Laenuotsuse puhul peab olema kvalifitseeritud häälteenamus. Üldkoosolekul peab viibima min 51 % kellest min 51 % hääletab laenu poolt ning lisaks min 51 % m2.
KRTS
§ 36. Laenu võtmine
(1) Laenu või muu laenusarnase mõjuga rahalise kohustuse võtmise, kui see kohustus kas iseseisvalt või koos olemasolevate kohustustega ületab korteriühistu eelmise majandusaasta majandamiskulude summa, võib otsustada käesoleva seaduse § 9 lõikes 3 sätestatud häälteenamusega.

(2) Enne käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud kohustuse võtmist peab korteriühistu juhatus laskma kanda korteriühistute registrisse sellekohase märkuse.

"„Selgita mulle miks siin ei kehti asjaõigusseaduse § 74 lg 1? Sellise otsuse puhul on tegemist olulise asjaoluga mis kitsendab kasaomanike õigusi kaasomandi kasutamisel.“
Nagu eelnevates postitustes olen kirjutanud, et siis kui üldkoosolekutel on otsustamisel parkimiskoha kinnistamine korteritele, peab iga korteriomanik loobuma oma mõttelisest osast kinnistust, käies notari juures allkirjastamas. Kui kas või 1 korteriomanik ei loobu oma mõttelisest osast, siis korterile parkimiskohta määrata ei saa.

Kui üldkoosolekul on otsustamisel see, et linnalt (kov-ilt) maad rendile võtta ning ehitada sellele maale parkimiskohad, siis aitab sellest, kui üldkoosolekul osaleb vähemalt 51% korteriomanikest ning enamus (vähemalt 51% hääletab selle poolt. Kui parkla otsustakse ehitada laenuga, siis loe eelmist lõiku.

Muudetud 10.1.21 20:24

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.