Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: JALGRATTURID SÕIDAVAD ÜLE "SEBRA"

14:04 14.06.2005
jancs
jalgratturid sõidavad üle "sebra"
Kas mitte ei ole liiklisseaduses kirjas, et ülekäigurada ületab ralgrattur jalgratast käekõrval lükates.
Mul on suur hirm, et varsti ma mõne tropi alla ajan, kes isegi ei vaata ülekäiguraga ratta seljas ületades, kas mõni auto tuleb või mitte, sellised ülbikud on.
Kõige toredam on see, et kallid "vilkurid" ei vaevu midagi tegema. Eesti (liiklus)politsei on ainult huvitatud kiiruse ületajate trahvimisest ja puhumisaktsioonidest, muud rikkumised jäävad paraku tähelepanuta. Miks, Härra Politsei peadirektor?
15:00 14.06.2005
Bad J'77 (registreerimata)
Re: jalgratturid sõidavad üle "sebra"
Ratturitele tehtavad trahvid on kordades väiksemad kui autojuhile teha saab. Simple as that.
16:03 14.06.2005
Passat 2000 (registreerimata)
Olen täiesti nõus teema algatajaga. Eriti ohtlikuks teeb asja see, et jalgratas liigub oluliselt kiiremini kui jalakäija ja ta ilmub seepärast ootamatult sebrale ka siis kui auto juht enda arvates on hinnanud olukorra ohutuks, ehk siis sebra läheduses ühtegi tee ületamist ootavat jalakäijat ei ole. Teine, vähemohtlik situatsioon on see, et rattamehed põrutavad punase tule alt läbi jalakäijate vahel vingerdades.
16:09 14.06.2005
vr (registreerimata)
maitea, enamasti on siiski lugu selles, et autojuhte ei koti absoluutselt jalakäia seal rajal..

mina pole veel selliseid tuiskajaid näinud kes üldse teele ei vaata et mis toimub..

Ka ise liiklen rattaga.. fooriga ülekäiguradadelt sõidan enamasti üle.. kui foori pole või kollane põleb siis ikka hoolega vaatan kas 100m kaugusel mõni auto ei paista.. ja kui liiklusvool liiga tihe siis ronin ka maha ja marsin nagu õige mees kunagi üle raja.

enesetapjaliku käitumist endale ei luba.. kord juba matsu saanud mitte oma süül ja mitte ülekäigurajal.

aga nagu öeldud .. enestapjalike rattureid pole eriti tähele pannud linnas..
16:17 14.06.2005
kuu (registreerimata)
ei ole kah sattund selliseid kes umbes ette sõidavad, enda kohta julgen kindlalt väita et ronin maha siis saab kiiremini üle kah, ja kuna vähe sõidan siis hakkab ***** valutama ju ja hea korra lasta puhata istmikul
ega autojuht ei hakka pidurdama kui vend seal ratta otsas tuigub, ise kah ei hakka
16:29 14.06.2005
porce (registreerimata)
jep ja kui rattur sõidab üle sebra ja siis ta alla aetakse, jääb süüdi rattur.
Nii,et ..................................................
16:32 14.06.2005
Kärss
Mina EI OLE nõus teemaalgatajaga. Kui rattur tuleb sadulast maha, riskib kleenukese kehaehitusega tegelane oma rattast lihtsalt ilma jääda. Kui kolisin Soome, siis tekkis kah esimestel nädalatel paar kriitilist olukorda, kuna ei olnud harjunud arvestama sellega, et rattur võib kõrvaloleval KÕNNITEEL (st mitte ainult rattateel) liikuda ka 70km/h, kuigi autodele on lubatud vaid 50km/h linnas. Aga harjumus kulutada see murdosa sekundist tekkis üsna kiiresti ning selliseid auto-ratturi avariisid Soomes praktiliselt ei esine, ning autod on need, kes ratturitele teed annavad, mitte vastupidi. Sama loogika kehtib ka merel, et mootoriga liikurid annavad teed tuule jõul liikuvatele. Autojuhina ei häiri mind sugugi see teeandmine kellelegi teisele, ei rattureile, jalakäijale ega ka teisele autole. Politsei ei puutu üldse asja, see on elementaarne liiklusviisakus, et kõik annavad teed igaühele, ka siis, kui see seadusega kokku ei lähe (nt viimasel hetkel vaja rivistuda üle 6 sõidurea ja üle pidevate joonte). Olen liigelnud igal pool maailmas, tõusva Päikese maast (Jaapan) kuni loojuva Päikese saarteni (Hawaii), kuid seda, kuidas autojuhid egoistlikult oma õigust taga ajavad, näeb ainult Eestis. Selles osas on isegi teised Balti riigid oma arengus meist ette jõudnud. Ratturina ei kavatse ka ise kunagi ratta seljast autotee ületamiseks maharonida - kas teemaalustaja viriseb niisama, või tahab ta tõesti seda, et ratturil (=autojuht ootab nii kaua sebra taga) kuluks teeületamiseks ca 3x rohkem aega??? Katsuge vaadata oma ninaotsast natukene kaugemale!
16:48 14.06.2005
volli (registreerimata)
ok arvustage rattureid et need on pahad kui sebrat sõites yletavad :D enamus ikka vaatab ka et kas auto tuleb.
aga palju on neid autojuhte kes teistele kõrvalteelt ette keeravad? ja kui paljud autojuhid paremakäe reegli alas paremalt tulevat ratturit arvestavad? või kui vilgub kollane ja ristmikule tuleb rattur peateel ja kõrvalteelt tuleb auto, paljud teist siis anna teed kohustust täidavad? yx kymnest võibolla. :( kahjux on meie liikluskultuur nii kehv ja autojuhid ei pea ratturit mingix liiklejax ja suhtuvad väga yleolevalt. :(
16:49 14.06.2005
To: Kärss (registreerimata)
"Ratturina ei kavatse ka ise kunagi ratta seljast autotee ületamiseks maharonida".

No kas saab veel lollimat juttu suust tulla !!??. Aja oma jonni muinasjutumaal edasi. Pea meeles Kärss, et ülekäigurada on ainult JALAKÄIJATELE. Kui sul oma elust on ükskõik, siis miks teised sellest peavad hoolima ?

Teadmiseks veel, et ratturid on jalakäijatest ohtlikumad sest nad on kiiremad, nad ei saa koheselt pidama, nad ei saa tagasi hüpata kui mingi oht ilmneb, nad ei suuda samamoodi ümbrust jälgida.
17:13 14.06.2005
jussike-pai (registreerimata)
seekord kipub kärsa jutt jah pisut jamaks kätte. jalgratturil ei ole mingit õigust lõigata ja silgata ylekäikudel ja mingit kohustust pole teda yle lasta kui ta sadulas istub. ylkäigurada on tõesti teest yle käimise koht. miks jalgrattur ylekäigukohta teeyletamiseks kasutab- sellepärast, et ta kimab mööda kõnniteesid, mis ka enamasti pole rattaga sõitmiseks ette nähtud- seega rikub ta liiklust juba enne ylekäigule kimamist.
olgem ausad- on ka neid rattureid, kes sebra juures rattalt maha ronivad ja selleks kasutavad sebrat sihtotstarbeliselt- sellised lasen ma alati yle tee ja kui rattaga sõites vaja teed yletada, siis kobin ka ise ratta seljast maha.
meeldetuletuseks, et liiklen tartus- suvel hästi palju rattaga. rattateed tartus praktiliselt puuduvad, sellepärast kasutan liiklemiseks tänavaid. ja ma ei tee kyll erilist vahet, et praegu sõidan autoga ja näe- nyyd rattaga ja sellepärast on mul kõik mõeldavad lollused lubatud. liiklen täpselt samade seaduste järgi nagu autogagi hommikul tippunni ajal tööle sõites ja õhtul pisut hiljem tagasi minnes ka. ei saa eriti kurta, et siin ratturit väga pressitaks või terroriseeritaks. endal peab lihtsalt silmad-kõrvad korralikult lahti hoidma.
nb- rattaga läbi linna tööle minnes kulub aega max 10 minutit rohkem:)
soovitan.
19:00 14.06.2005
ind (registreerimata)
Kui on fooriga ülekäigurada, siis sõidan ka mina rattaga üle, kuna ratta kõrval kõndimine on mõttetu ajaraiskamine. Kui fooriga ülekäigurada ei ole, siis tulen tavaliselt rattalt maha, kuna autojuhid sõidavad nagu tainapead, vaatavad, et jumalaeest ei peaks pidurdama. Eks nad ole harjunud, et ainult jalakäia lastakse üle regeleerimata ülekäigurajal. Ja kui sa oled ratta seljas, siis ei pea nad sind jalakäijaks. Sõna otseses mõttes on see küll õige aga võiks arvestada selega, et jalakäia on tegelikult samas olukorras, milles jalgratturgi.
Vot nii nagamannid.
19:57 14.06.2005
auss kärsale (registreerimata)
kle KÄRSSS sa ajad ikka veits jama ja on näha et kui sa muid asju suht palju jagad sis selle koha pealt ei ole ma sinuga nõus..sest kui ikka rattur ülekäigurajale vuhiseb mõeldes et autojuhid on kiirreageerijad siis võib selline olukord lõppeda halvasti just ratturile-haiglas...ja kellele seda jama on vaja, autojuhile ka trauma kogu eluks...ja ma tahaks näha neid soomlasi kes muudkui 70 jalgrattal vuravad-see oli võibolla mingi linnaralli kus Kirsipuu osales mida sa ei mõistnud ja arvasid et tavajalgratturid ma küsisks palju sa oma jalgrattal kiirust oled arendand???
See on selge et kui ülekäigurajal tuleks jalgratturil sadulast maha ronida..
20:01 14.06.2005
zuuzi (registreerimata)
aga minul kui jalakäijal viskavad ka osad ratturid kopa ette, kui ikka läheb päris palju jalakäijaid üle tee ja siis nemad seal vingerdavad oma ratastega (sõites), miks siis mina kui jalakäija pean jälgima et keegi neist mulle otsa ei sõida?? miks ma ei või rahulikult teed ületada, kartmata et mõni rattaga **** mulle selga vingerdab. samamoodi näiteks bussipeatuses - seisime õega, ajasime juttu bussi oodates, kui äkki läks mingi rattur siuhti jubeda kimaga eest mööda nii et oleks nina peast ära viind. aga kui üks meist oleks astunud sammu ette või taha? kui on vaja nii hirmsa kiirusega kihutada siis tehku seda sõidutee, sinna astudes tean kiiremate liiklejatega arvestada.
20:01 14.06.2005
AIVAR (registreerimata)
Autojuhid võivad ju sõita nagu tainapead kui nad sebra ees jalakäijaid üle lasevad ,aga üle sebra sõitvale jahupeale teed ei anna. Ei pea autojuht tekitama olukorda kus sa saaksid süüdimatult seadust rikkuda. Ja nii lolli juttu ,et jalakäija on tegelikult samas olukorras,milles jalgrattur poleks küll oodanud, vot nii lugupeetud nagamann.
20:14 14.06.2005
WaZZup (registreerimata)
Weel ullem on olukord siis ,kui jalgratturite asemel lähevad ületee jalgpallurid !!
20:22 14.06.2005
WaZZup (registreerimata)
20:31 14.06.2005
bool (registreerimata)
suur osa elust sõidetud nii auto kui jalgrattaga. ei mäleta, millal viimati jalgratas käekõrval üle sebra kõmpisin. ikka ja alati sõites...mis ei tähenda seda, et ma pimesi teele torman. kui autojuht annab teed - sõidan üle, ei anna - ei sõida. lihtne. kerisin oma sellekevadise mälupildi lumesulamisaega tagasi ja ei tule ühtegi vastavasisulist olukorda meelde - juhiistmelt vaadatuna. ometi sõidan palju ja Tallinnas. kaasliiklejad autoroolis on selle aja jooksul 1000....korda rohkem ohkama pannud. nii et - pigem pseudoprobleem.

ja Kärsal on õigus, nagu alati - peaaegu ;-)
20:48 14.06.2005
Niisama (registreerimata)
Jalgrattur ja jalakäija ei ole minu mäletamist mööda liikluseeskirjas üks ja sama. Ausalt öeldes vahest ajab küll harja punaseks kui reguleerimata ülekäigurajal süüdimatu rattur üle tuiskab. Mõni vist enne ei õpi, kui peadpidi esiklaasis ja ise süüdi.
21:24 14.06.2005
aa (registreerimata)
mõelge nüüd korraks, kas minna ringiga kui saab otse? Loomulikult sõidab rattur nii kuidas parem on, samamoodi teeb ka autojuht, a kuna autovendi on rohkem siis.... Samas lähevad ka jalakäijad mitte alati sebralt üle ja kõik autojuhid ei sõida kainelt ja vahel ületavad kiirust - SELLINE ON ELU....
Kui jalakäija või autojuht istuvad ratta selga, siis teevad nad täpselt nii nagu ratturid praegu ja see ongi õige!!!!!!!!!!!!
Lihtsalt inimesed proviga olla situatsioonis: jalakäija, rattur, autojuht ja te mõikate paremini ausõna! Ise satun kõigisse 3e rolli tihti. Kui olen jala, siis tahaks autojuhile ja ratturile ****sti öelda - vahel ja kui olen rattaga, siis jalakäijale ja ratturile jne., no krt elu on selline, *** siin vinguda -. inimene vaatab ju alalti oma mätta otsast, kas pole nii?
21:26 14.06.2005
Kärss
Selles, kui mõni jalgrattur inimeste vahel zhongleerib või ootamatult teele ettekeerab, ei ole süüdi mitte jalgratturid, vaid see konkreetne jalgrattur. Siin, kus ise elan, on ka inimesed harjunud sellega, et ratturid sõidavad kiiresti, ning kõnnivad kõnnitee ääres sirgelt, mitte vingerdades. Olen niiviisi liigelnud rattaga viimased 6 aastat ja ei ainsamatki liiklusohtlikku olukorda ei autode ega jalakäijatega. Kuna elan ise mäe otsas, siis sealt alla tulles kasvab kiirus alati ca 70-ni (võiks ka pidurdada, aga kuna kohe peab hakkama samakõrgest mäest ülesväntama, siis loomulikult ei pidurda seal keegi - poole mäe peal olevad ristmikud ületatakse kõigi poolt sellise kiirusega). Ma ei õigusta sõnagagi neid ratta seljas nõelujaid, kes "kord on autod ja kord on jalakäijad", ei pea kinni foori keelavatest tuledest ja nahhaalitsevad nagu ehtsad rullnokad. Siis pole enam vahet, kas see rullnokk sõidab autoga, jalgrattaga või käib jalgsi. Aga ei saa mitte aru, milleks see rattur ratta seljast maha peaks tulema, kui ta autode liiklust selle aeglasema teeületamisega rohkem kinni hoiab? Tallinnas liigeldes eelistan rattateid ja kasutan ka tühje tänavaid, kuid seal kus on autod, sõidan alati kõnniteel. Loomulikult vastava kiirusega ja kohta valides, riskides meelsamini trahviga kui eluga. Paljudele tahaks soovitada reisida mõnikord sellistes riikides, kus rattad või rollerid on väga levinud liiklusvahendid, ning mõelda natuke, miks niimoodi Eestis ei saaks. Kõik algab ikkagi vastastikusest lugupidamisest! Niikaua, kuni autojuhid ja ratturid ainult seaduses näpuga järge ajavad ja samas teineteisele käru keeravad, ei muutu miski. Targem annab järele. Katsuge olla targemad, nii sadulas kui rooli taga - mõlemad võidavad
21:37 14.06.2005
aa (registreerimata)
Rattaga, autoga, jala tuleb liikudagi nii et sul on alati "kõrvade vahel" teadmine mis võib juhtuda, ehk siis "teadmine" et sa oled valmis ennega kõige "shitemat" mis võib juhtuda - pollarid nimetavad seda ennetamiseks/prevensioon - nu vot ja siis kui seda ei unusta, siis reeglina ei juhtugi või on tagajärjed positiivsemad.. Ehk kokkuvõttes kui ise mitte tark olla, määrab olukorra "looduslik valik".
22:11 14.06.2005
Mees metsast (registreerimata)
To Kärss
Soomes jalgrattaga ringi liikudes on suhteliselt raske autodega "kokkupõrgata". Nad ju on igale poole jalgrattateed rajanud. Pigem on avariiohtlikud elemendid (jalgratturitele) seal rulluisutajad, kelle kiirus on ka suhteliselt suur. Seega erinevad tasemed ja erinevad arusaamised.

Seda teemat lugedes meenus üks liiklussituatsioon eesti liiklusest ja (ühest) eesti jalgratturist.
Tartust Riia mäest allatulles sai möödutud ühest jalgratturist, Riia-Võru ristis. Kuna Riia-Kalevi ristmikul põles fooris punane tuli siis jäid autod ka seisma, kes juba seisis, kes aeglustas oma liikumist. Mingi sisemine vaist ütles - jäta rohkem ruumi teeäärde, rattur võibolla ei saa pidama.
Ja nii see ka oli - mina sain seisma ning rattur vuhises hooga auto kõrvalt mööda. Asja jubedaim hetk saabus siis kui fooris süttis roheline tuli. Ühel autol põles parem suunatuli ning ta asus sooritama parem pööret (Kalevi tänavasse). Loomulikult "keeras" ta jalgratturile ette. Õnn oli selles, autojut sai siiski pidama ning suurem õnnetus sai ära hoitud. Jalgratturiks oli naisterahvas, kes sõidutas rattaga oma ca2-3 aastast last. Laps istus ilusti lasteistmes.
Asja iroonia on selles, et Tartus Riia mäest alla tulekuks on jalgratturitel kasutada osa kõnniteest.

Pika jutu kokkuvõtteks tahaks lihtsalt öelda - autoga liiklemiseks peab läbima autokooli, jalgrattaga liiklemisel ei küsi mitte keegi ratturilt LE tundmist.
Vabandan väga korralike ratturite ees, kuid selline käitumine oli ikka jube vaadata.
10:45 15.06.2005
to kärss (registreerimata)
"Aga ei saa mitte aru, milleks see rattur ratta seljast maha peaks tulema, kui ta autode liiklust selle aeglasema teeületamisega rohkem kinni hoiab?"

LE on üheselt mõistetav, et sebra tuleb ületada jalksi.

Kui järgida sinu loogikat siis võiksid ka autod linnas 100 kimada, sest siis saab ka kiiremini kohale ja ei tolgendata teistel jalus

duumat nada ne prõgat
10:52 15.06.2005
mott (registreerimata)
kärss hakkab põdrastuma. Enamus Eestlastel kes antud riigis elavad üle paari aasta on vasika vaimustus tulnud joodik rahvast.
Jõudu teile seal porolandis.
Aga rattureid ikka üle tee ei lase, kui seljast maha ei suvatse ronida.
20:15 15.06.2005
Kärss
TO mott: kui Sa nimetad liiklusviisakust pödrastumiseks, siis Ameerikas, Inglismaal, teistes Skandinaaviamaades jne ollakse veelgi enam "pödrastunud" kui Soomes. Isegi yle möistuse käiva liiklusega Indias ollakse selle hirmsa siblimise juures viisakad ja teistega arvestavad. Mille poolest Eesti (liikluskultuur) parem on?

PS: Su viimane lause tabas väga hästi mu väljendit eelmisest kommentaarist, et "targem annab järele":)))) Oleks köik nii targad kui Sina, ei saaks vist yldse enam liigelda. Aga kui nii autojuht kui rattur yritavad teineteisele viisakuses vastutulla, "pödrastub" ka Eesti liikluskultuur täpselt sama "veidraks" nagu köigis tsiviliseeritud riikides. Maailmaparandamist alusta ikka iseendast, mitte teiste arvustamisest:P

Muide, miks Sa esined foorumis erinevate nimede alt?
21:21 15.06.2005
fidel (registreerimata)
Põhimõtteliselt vastu sellisele tegevusele. Miks? Eelkõige jalgratturi enda ohutuse huvides, isegi kui ma annaks talle teed, ei saa ma riskida sellega, et kõrvalrajal liikuv juht teeb sedasama.
Ja huvitav küll, millest tuleneb LE selline selektiivne järgimine, vot seda punkti täidame aga seda teeme nii nagu mujal tehakse. Meie elame Eestis ja käitume nii nagu see meile on kombeks, lihtne. Mujal viibides käitume kohalike tavade järgi ja ei kehtesta ju omi seadusi.
11:28 16.06.2005
jancs
Esimest korda ajas Kärsa jutt mul harja punaseks, pole nii lolli arutelu tükk aega pidanud lugema.

Sellise loogaka järgi võiks maateel ka 200 km/h kihutada, et teistele mitte jalgu jääda ja takistada.

Tahaks teada Hr. Sirgi arvamust, et kui mina teen ristmikul rohelise tulega parempööret (ka jalakäietel on samas suunas roheline tuli) ning jalgrattur kimab üle "sebra" küljepealt sisse või hoopis ette, kes jääb süüdi ning kes kahjud korvab. Eeldusel, et mina olin veendunud oma manöövri ohutuses ning jalgratturit ei märganud.

Kui minul kui autojuhil on õigus, siis miks meie liikluspolitsei ei tegele antud (suure) probleemi lahendamisega (noomitused, hoiatused, trahvid). Tegemist on ju massilise rikkumisega.
13:26 16.06.2005
+ (registreerimata)
Ma arvan, et tasub käia Hollandis siis saate võibolla Kärsa jutust aru, kuid siin Eestis on ikka jalgrattakultuur vähe levinud...
17:47 16.06.2005
Kärss
Kusjuures väga hästi öeldud: liikluskultuur jätab väga kövasti soovida mitte ainult autojuhtidel vaid ka jalgratturitel.

TO jancs: just see sama asi ehmatas ka mind (ristmikul arvestad parempöördel vaid jalakäijatega, ja siis uhab rattur täiskiirusel veel yle). Aga harjumiseks kulus aega nädal-paar, mitte rohkem. Järgnevad 6 aastat olen liigelnud erinevates maailmajagudes ja pidanud seda täiesti normaalseks, kuna need ratturid ei häiri mind ega mina neid.

Muide, sellist asja vist ei saagi kunagi seaduslikuks muuta, et kui rattur "lendab" hooga yle sebra, ja autoga kokkupörkab, jääb autojuht kindlalt syydi - autojuht oleks sellise seaduse ees sisuliselt kaitsetu... Kyll aga pooldan seda, et autojuhil oleks kohustus lasta rattur vördselt jalakäijaga yle tee, olenemata sellest, kas talutatakse ratast käeköval vöi istutakse sadulas.

Praktilise poole pealt: ei tea kuidas Eestis, aga väga paljudes kohtades mujal toimib suurepäraselt see silmside: autojuht näitab oma tegevusega (viibe sörmedega kätt roolilt töstmata, vöi ka lihtsalt gaasi mahavötmisega) ratturile, et mine nyyd kiiresti yle (ja rattur viipab tänutäheks vastu). Rattur samamoodi pyyab tabada ristmikule läheneva autojuhi pilku, millele siis juht vastab (vöi ei pane tähele vöi kiirustamise puhul ignoreerib teadlikult:). Praegu tundub nii, et autojuht kirub rattureid ja ratturid autojuhte: pada söimab katelt, yhed tyhjad mölemad. Vaja ainult natukene koostööd, et mölemad kenasti liiklusesse äramahuksid.

Nagu juba ytlesin, ise ei pea paljuks autoroolis vaadata natuke kaugemale kui paarkymmend meetrit (sekundi murdosa, kuid nöuab algul meelespidamist, enne kui harjumuseks muutub), ja ega ka ratta seljas vaatan niipalju ette, et ei teeks avariid, kui autojuht mind mingil pöhjusel ei peaks märkama
09:29 17.06.2005
erinevate nimedega (registreerimata)
kärsakesele:
Eile liikluses märkasin 4 ratturit, 3 neist ronis sadulast ja ületas ratta kõrval sebra. :-)
Soomlastel kelle kultuur piirdub SAUNA; MÖKKI; KOFF, võiks eeskuju võtta meie viisakatest ratturitest.
Kärss peab seal eeskuju näitama
12:44 17.06.2005
ahaa (registreerimata)
Täna hommikul Pirita teel Russalka juures suunaga linna poole, fooris süttis punane tuli, kolm rida autoid jäi seisma, mootorrattur vingardas ennast nagu tavaliselt autode vahelt esimeseksja jäi ka foori taga seisma,siis tuli hirmsa ****ga kollase-mustakirjutes liibukates jalgrattur, uhas kõigist mööda ja pani punase tule alt uljalt linna poole eeldades, et kõik lauluväljakku poolt tulijad talle teed annavad sest ta on ju JALGRATTUR loodame et ta varsti ka oma pisikese Darwini auhinna saab.
13:57 17.06.2005
YB (registreerimata)
Minule käivad kõige rohkem pida tee peal sõitvad jalgratturid ehk nn "proffid" , sõidavad teel ääres ja vastu tuleb ka minig auto siis silm kinni sõidad vahelt läbi ja loodad ,et otsa embkummalegi ei pand.
00:16 18.06.2005
aegajalt rattaga sõitja (registreerimata)
@ YB
jalgrattur võib sõita kuni 1m teeäärest. Kui sina tuled tagant siis pead sa temast tegema ohutu möödumis manöövri eelnevalt siis oma kiirust reguleerides ja vajadusel peatudes lastes vastutulevad autod mööda.

Kõigehullem on minumeelest aga olukord, kus linnast väljas maanteeääres rattaga sõites teevad vastutulevad juhid möödasõitu just nii, et saades enda ees liikuva autoga kohakuti samal hetkel kui ka rattur antud punkti jõuab. Enamasti tõmban kohe teepeenrale, aga meie auklikel teedel pole see alati muidugi võimalik!

Kolmas mure on minulgi jalakäijad asulas - kui on olemas joonega märgistatud jalgratta ja jalakäija tee siis Eesti käivad 95% inimesi jalgratturi poolel erinevalt kogemustest mujal riikudes, kus vastav protsent on minimaalne ehk pea olematu!!! See on ka peamine põhjus miks mina ja paljud teised, kes rattaga sõidavad ei kasuta asulas rattateed vaid sõidavad sõidutee ääres!
01:08 18.06.2005
arvamus (registreerimata)
kärsa jutt pole küll mingi jutt,seadus on tehtud kõigile ja pole vaja seal omaloomingut näidata ja väide,et Eestis see olukord kõikse hullem näitab seda ,et oled reisinud rongiga,mine sõida näiteks moskvas,see on enam-vähem päikse tee keskel
07:14 18.06.2005
Firehead (registreerimata)

See sebra asi ei ajagi enam nii närvi kuna uljalt ette sõitjaid on hulka vähemaks jäänud. Rohkem hirib see kuidas ratturid liikluses koostööd ei tee. No kui tuleb auto vastu ja satume kõik kolmekesi kõrvuti, vahest ju ikka juhtub tihedas liikluses ja mõlemad juhid teevad omalpoolt kõik et asi ohutult lahendada. On siis raske temal hetkeks natuke kõnnitee poole hoida? Ja siis kirub miks autod õhuvahega mööduvad, krt ma ei saa ju lendu tõusta. Sõidavad nagu kotis, aru ma ei saa
09:36 18.06.2005
Zark
aegajalt rattaga sõitja:
Ma oma 2004 aasta LE-st küll seda 1m punkti ei leia. Räägitud on vaid äärmisest parempoolsest rajast. Tõsi küll, aastaid tagasi oli selline punkt siiski olemas ning võiks tegelikult ka nüüd sees olla.

Firehead:
Selline olukord kus jalgrattur ja vastutulev auto 'värava' moodustavad - see on lihtsalt Murphy seaduse avaldusvorm. Sama kehtib ka näiteks teel patseeriva suurema grupi inimestega - osad astuvad eest ära ühele, osad teisele poole. Vaata siis ise kuidas läbi mahud.

Mopeedi või jalgrattaga liigeldes on taoline 'värava' situatsioon ülimalt ebameeldiv ja ohtlik, eriti kui mööduma juhtub suurem rekka ja vastu tuleb samas mõõdus masin. Õhukeeris võib kraavi või rataste alla lennutada.

Endal on kõige teravam mälestus selline kus suur järelhaagisega rekka lendas täiskiirusega vaevalt poole meetri kauguselt mööda. Hea et küünarnukki kaasa ei võtnud... Märkuseks olgu üteldud et ma olin õnneks arvestanud ülalkirjeldatud võimalusega ning sõitsin parempoolsel teepeenral (kus tegelikult mopeediga kulgeda ei või), teiselpool pidevat teeääre joont, ja mitte sõidurajal. Enam rohkem paremale võtta võimalik ei olnud, teepiire tuli vastu. Ei saa ka ütelda et ta mind ei märganud seal, helkurribadega neoonvärviline ohutusvest on küll kõike muud kui nähtamatuks muutev ja mopeedil põles esi ja tagatuli nii nagu peab. Minu arust liikluskultuuri puudumise tasemel näide - vägisi tahetakse ära tappa, sõida siis kuidas ja kus tahad.

Kärss:
Soome on Soome ning Eesti on Eesti. Kui Eesti LE paneb jalgratturi samasse patta autojuhiga siis jalgrattaga sebral sõitmine on üsna kahtlane tegevus või kuidas?
20:06 22.06.2005
Karvad
...no ja las ta sõidab. Mis pagana vahet sel on, kas istub sadulas või läheb tipa tapa. Peamine, et inime veendub oma manöövri/liikumise ohutuses.
23:34 23.06.2005
urmas (registreerimata)
Muidugi Soome on Soome ja Eesti on Eesti.Me võime soomlasi põtradeks sõimata aga nemad elavad paremini kui meie ja liikluskultuur on seal ka midagi muud.Sama moodi peavad nemad eestlasi alamaks klassiks,et nemad saavad siin nii odavalt elada nagu kuningad ja imestavad,et meil kõik nii ligadi-logadi on.
23:19 24.06.2005
nõuanne jalgratturitele (registreerimata)
olen ise liiklusõpetaja.möödunud aastal oli juhus kus jalgrattur tuiskas ylekäigurajale niisuguse kiirusega et isegi minu kiire reaktsioon päästis ta hädavaevalt,kusjuures eelnevalt sai kontrollitud nii ülekäigurada kui ka selle lähedus.Te ratturid ikka enne mõelge sellele ka et kiirusel 50 km h läbib auto 15 m.s ja pidurduseks kulub pea 22-25 m.Ja autojuht ei märka ega peagi märkama ülekäigurajast kaugemal olevaid liikujaid.ja soovitus:enamik autojuhte ei vaata enne pööret paremasse peeglisse,et arvestada kiiremini liikuva vähemkaitstud liiklejaga.niiet kas jääda ikka sadulasse?
23:29 24.06.2005
Jou (registreerimata)
Lahendus olemas:

Me saime näiteks jalgratturid kätte ja andsime molli selle eest. Nad said molli et teaksid, et nii voib auto alla jääda.

Et ratastest mitte ilma jääda, lubasid teine kord auto liikluses normullilt käituda.

Jalgratturil kehtib auto reeglid, kui ta on aut teel, on siis sebra voi mitte.

Ma ei soovita peksta, aga kui jalgrattur näeb et ta saadi kätte, ja tehakse selgeks, ma ei usu et ta enam julgeb ylbitseda.
00:35 25.06.2005
jalgrattur + rulluisutaja (registreerimata)
Sõidan rattaga igal pool kus kannatab. Kui tuleb zebra siis vaatan ikka alati et kas autojuht laseb mind yle v mitte. Tean et autojuhil pole seda kohustust aga vajadusel ratta seljas hoo minimaalseks pidurdamise järel laseb autojuht mind yle. Nii toimib see peaaegu alati ja probleeme pole tekkinud veel. Ratta seljast kunagi maha ei roni ja arvestan et see on minu kui nõrgema risk. Pyyan alati leida silmsidet juhiga et kas too laseb yle v mitte.

Rulluisutajane tunnen tegelikult et nende õigused on seaduses veidi valed, sest rulluisutaja kvalifitseerub jalakäijaks aga kuna tegelen kiiruisutamisega, siis sõidan sirge tee peal 30km/h ja mäest alla kiireminigi. See on kiirem kui enamus jalgrattureid aga mu pidurdusteekond on vähemalt 50m...ehk oht on veel suurem kui ratturil kes saab 10m pidama.
Ja seadus lubab mul sõita rulluisudega 30mk/h zebrale...
Arvan et kõige tähtsam on ikkagi silmside ning igayhe enese tunnetus liiklusest.
Rattur v rulluisutaja kes hoolib oma elust, ei katseta selliseid kihutamisi yle zebra. Arvan et samamoodi peaks käituma ka autojuhid sest avariid ei soovi kumbki pool ju =)

Olen 17a ning kogenud ka mõnda ohtliku situatsioon mis on pannud mind alati kõike eelnevalt kontrollima ja seega vaatan alati et kas on piisav teekonna- ja ajavaru tee yletamiseks

Enamus autojuhte arvestavad nii jalgratturite kui rulluisutajetega

Olen ka soomes rulluisku sõitnud ning sealsed mäed tekitavad palju rohkem probleeme zebradel aga põdrad saavad seal väga edukalt hakkama.
00:46 25.06.2005
rullar (registreerimata)
Paneme iga zebra juurde trampliini ja paneme 30km/h lihtsalt hüppega üle zebra ja ei mingit probla!
00:49 25.06.2005
rulluisutaja (registreerimata)
=D kaval, aga ohutum on see hoog ikka lasta veereda v pidurdada 10km/h-ni enne zebrat
10:34 28.06.2005
reix (registreerimata)
see on jälle see teema kus teatud kontingent tegelasi ajavad näpuga seadusest järge nii et laup higine. kärsaga täiesti nõus, et oluline on liiklejate omavaheline koostöö. ise nii auto kui rattaga ja üldiselt tegutsen vastavalt oludele:) paragraffi peeneks pole nagu mõtet ajada, liikluses on ju oluline, et kõik terveks jääksid ja sihtpunkti jõuaksid.
10:36 28.06.2005
reix (registreerimata)
analoogsed seadusejärgimise teemad on veel vasakus reas täpselt piirkiirusega liiklemine, hoolimata tagantulijate pidurdamisest näiteks:)
huvitav jah, et eestis on sellised lapsikud probleemid.
15:07 28.06.2005
Minaise (registreerimata)
Kah Kärsaga nõus, teatud mööndustega küll. Jalgrattur peaks tegema kõik, et olla nähtav ja tegutseda etteaimatavalt ning rahulikult. Kui see on nii, siis miks pagana pärast ta veel ratta seljast maha peaks ronima.
16:33 29.06.2005
kunagine rattaga liikleja (registreerimata)
On ikka imelikke autojuhte olemas. Kohe peab ratturiga kiusu ajama ja nõudma, et ta ratta seljast maha astuks. Selle peale ei mõtle, et ülekäigurada vabaneb ju siis kiiremini kui ta selle ratta seljas ületab. Ise lasen küll võimaluse korral sellise ratturi üle ega tee probleemi sellest. Ja keda see segab kui rattur mingi kuni 10 km/h laps taga ratttoolis kõnniteel liigub ja siis ettevaatlikult kuigi ratta seljast maha tulemata üle ülekäiguraja sõidab. Tal ju kõnniteel ikka oluliselt ohutum. Ja muideks isegi kui rattur ületab teed jalakäijate foori all on näiteks pööret lõpetaval autol ikkagi kohustus tema kui otse liikuja üle lasta. Ise olen samasuguses situatsioonis veoka juhilt õiendada saanud. No ei tormanud teab-kust viijmasel hetkel ülekäigurajale vaid tulin pargist, teise rattaga kõrvuti, rahulikult, ühtlases tempos üle sõidutee.
16:01 03.07.2005
No ja siis (registreerimata)
Ma tavaliselt sõidan ka rattaga üle sebra.
16:09 03.07.2005
vänt (registreerimata)
ma sõidan ka üle aga taga rattal
16:52 03.07.2005
To vänt (registreerimata)
Ma sõidaks ka tagarattal aga ei oska. Ühekorra juba olen pea lõhki kukkunud tänu sellele, et üritasin sõita Selveri parklas tagaratta peal.
21:23 03.07.2005
vänt (registreerimata)
TO VÄNT:kanna kiivrit ja peatraumad kaovad.lugupidamisega
08:27 04.07.2005
Errvee (registreerimata)
"Ja muideks isegi kui rattur ületab teed jalakäijate foori all on näiteks pööret lõpetaval autol ikkagi kohustus tema kui otse liikuja üle lasta. Ise olen samasuguses situatsioonis veoka juhilt õiendada saanud"

ja õigusega õiendada saanud

RTFM (LE): § 155. Pööret lõpetades peab juht andma teed jalakäijale, kes ületab sõiduteed, millele juht pöörab, ning jalgratturile ja mopeedijuhile, kes ületab seda mööda jalgrattateed.

"jalgrattatee" on siin point
11:43 04.07.2005
kunagine rattaga liikleja (registreerimata)
Ok, aga kui ratturi vanus on 10. a., või 12. a. Kas autojuht oskab pööret lõpetades lennult inimese vanuse kindlaks teha? Sellepärast raiuvadki autokoolid järjepidevalt koolitatavatele ajudesse seda, et pööret lõpetades tuleb ükskõik mis asi (kasvõi kummipaadiga) liikleja üle lasta. Ei ole võimalik lennult kindlaks teha kas rattur teed ületades rikub liikluseeskirja või mitte. Situatsioonis, kus veokajuhilt õiendada sain ei ületnud ma tegelikult jalakäijate foori alt vaid hariliku foori alt kõnniteede kulgemise suunas. St. minu õige trajektoor oleks olnud u. 1 m. sõidutee poole.

22:31 04.07.2005
bool (registreerimata)
oh teid näpuga seadustest-paberitest õiguse tagaajajaid. mina lasen parempöördel kõik karvased-sulelised üle sõltumata nende vanusest, nahavärvist, nende poolt kasutatavast liiklusvahendist (olgu või kummipaat, nagu keegi mainis - 10 pointsi selle eest :-)) mis vahet seal on, kas rattur istub sadulas, on ta raami peal või lohistab ratas enda järel. viisakus eelkõige, edasi võib ju seadust kah uurida, kuigi selleks puudub mul igasugune isu ;-)
23:44 04.07.2005
ErrVee (registreerimata)
probleem selles, et kui oled karvased-sulelise üle lasknud ja pöördele juba asunud, kehastub mõni seni sõiduteel sõitnud jalgrattur ratastega jalakäijaks ja otsustab aja ja teepikkuse kokkuhoidmiseks läbida sinu pöördel olev auto, sisenedes vasakust või paremast külguksest
23:57 04.07.2005
escape (registreerimata)
Ise sõidan kah päris palju jalgrattaga, alati kui on tarvis üle minna jään ma seisma oodates, kui keegi kavatseb ületee lasta.Aga sadulast ma maha ei roni, kuna nii on mõlemale kasulikum.Et piisaks lihtsalt, kui paned jala maha ja ootad.jah olen ise kah näinud neid hulle, kes lihtsalt süstivad väga riskantselt.Tihti, et mitte sõbrast maha jääda, üks hull ees ega siis teine maha jää.
16:22 09.07.2005
päikest (registreerimata)
mina ootan tee ääres kuni autod lihtsalt seisma jäävad. aga enne sebra ületamist peatun alati ja veendun selles kindlalt. ja kui tee on tõeti lai ja minu pärast jääb 3 rida autosid seisma näiteks tipptunnil siis ma loomulikult sõidan üle, et nende aega säästa. (kuna ohtu pole et ma kellelegi üllatusena tuleksin) Ja ärge pange jalgrattureid ühte patta... isiklikult jälestan neid vendi kes sõidavad sõiduteel ja punase tule süttides keeravad sealt kõnniteele ja siis sõiduteele tagasi- no milleks? nii aetaksegi need autojuhid vihale ju. mina ei te kunagi nii, täidan liikluseeskirja. Ja nüüd 1 kivi busside ja veokite kapsaaeda- krt kui teil on tee vaba et sõita 2 meetri kauguselt mööda siis miks te mu sinna äärekivisse pressite??? 1 korra on 1 kamaz veok mind õrnalt küünarnukist puudutanud isegi. minu teada peab möödima 1,5 m kauguselt? siin näitavad minu meelest eeskuju vahtralehed (sõitavad ettevaatlikult ja suure ringiga mööda) niiet ärge alati neid ka halvustage :)
20:49 09.07.2005
swenska (registreerimata)
to päikest:kui Sind äärekivisse pressitakse,siis järelikult linnas.Kui linnas,siis näit. Tallinnas on enamiku uute tänavate sõidurajad maha märgitud 3 meetri laiuselt(Narva mnt.l- Russalka kandis ja Pärnu mnt.-l viaduktil suunaga Liivalaia tn.poole kindlasti kitsamaltki!)
Veoauto laius peegleid arvestamata on 2,5 m.Kuidas mööduda Sinust 1,5 meetri kauguselt?
Kui veoautojuht annab vasaku suunatulega märku takistusest möödasõiduks,siis REEGLINA üritatakse temast kiiresti mööduda.Seega pressib mõni sõiduauto 2.-st sõidureast Sulle veoka selga,Sina aga tihtipeale teda veoauto või bussi varjust enam ei märka,sest tegelane on juba ette poole kimanud.
Linnaisad on jalgrattateede asemel maha jooninud sõiduread jalgratastele,seda aga tihtipeale kohtades,kus seni veoauto bussiga peegel-peeglis sõitma pidi.Joonimine ei tee sõiduteed laiemaks vaid tekitab lisariske.
Narva mnt oli varem Kadrioru kohviku ees 2-realine,nüüd on seal 3 rida.Kui buss 1.-s ja veoauto 2.-s reas kohakuti satuvad,siis ei mahu enam sõiduauto 3-ndasse kuidagi ära! Ometi on ju kõigile read maha joonitud ja kõik PEAKSID ära mahtuma.Niipalju siis ohutust külgdistantsist.
20:56 09.07.2005
swenska (registreerimata)
Teema algatajal on osaliselt õigus,sest liiga tihti sõidetaks ratta seljas üle sebra suure kiirusega(eriti levinud Mustamäel ja Õismäel,samutu Haabersti ringi kandis) arvestamata,et kõrval sõitev auto varjab ratturi 2.-s reas sõitva juhi eest ära.
Kui liiklus harvem ja sõidukeid vähem , on kompromisse lihtsam saavutada.
21:06 08.08.2005
donald mc (registreerimata)
mis siin pikalt asja üle seletada.
kuulutame autod motoriseeritud invakärudeks ja sõidame rahulikult seal kus tahame. siis ei ole ka ratturitega probleemi
23:00 08.08.2005
quaco (registreerimata)
ise aktiivse ratturina tuleb ka tallinna linnas ratta seljas päris palju liigelda, ja oma kogemuste põhjal nõustun kõige enam kärsa kommentaaridega... püüan rattaga sõites olla võimalikult viisakas ja annan pigem ise autodele teed, kui ootan seda nendelt, samuti aeglustan väikeste laste juures, teades et nad võivad ootamatult ette astuda, siiski, ei pea patuks ka rattaga kõnniteel liiklemist või sebra sõites ületamist, ega ka sõiduradadel seadusega keelatud manöövreid, eeldusel et nood ei ole ei mulle endale ega kellelegi teisele ohtlikud. LE on järgimiseks, aga kahjuks on jalgrattur LE-s puudulikult käsitletud auto ja jalakäija vahepealne liikleja, nii et ohutuim ja parim viis on lihtsalt liigelda mõistlikult, mitte teha hulle manöövreid ja olla teiste suhtes viisakas.
11:41 09.08.2005
m102 (registreerimata)
toon siin elust endast "viisaka" jalgratturi näite...
Paldiski mnt. ja Sõle/Tulika ristmikul süttis Paldiski mnt. suunal roheline tuli. Samas lähenes vasakult Tulikast sireeni andev kiirabiauto, mis sõitis punase tule all üheksarajalisele(?) eraldusribaga ristmikule välja ja ületas selle. Kiirabi varjus (seega tuli ta Tulika Mustamäe-poolset kõnniteed pidi) sõitis samuti punase tule all ristmikule välja jalgrattur, kes pärast kiirabi lahkumist ristmikult jäi autodele ette, sest tema jaoks oli üheksa rida ületada natuke liiga palju. Tegelase põhjendus oli, et "ma ei jõudnud" :-P
17:05 19.12.2005
Tarmo (registreerimata)
Ka mulle on sebral jalgrattur sajaga ette kihutanud, kõik läks õnneks kuna kiirus oli vaid 30-40km/h.
Aga kui ma ta alla oleks ajanud, siis kes oleks süüdi jäänud kui tema väidaks, et kõndis ratas käekõrval? :))
Pealtnägijaid kah polnud.
21:50 19.12.2005
Tauno (registreerimata)
Teistsugune aga sarnane teema...

Jalakäijad ületavad sõiduteed vahetult ülekäiguraja kõrval ja imestavd kui neile teed ei anta ja signaali lastakse. Minule õpetati omal ajal et kui lähemal kui 100m on ülekäigurada siis peab teed ületama seda kaudu. Eelmine või üleeelmine aasta oli mingi propagandasaade kus keegi oli kettaga ülekäiguraja juures ning korraldas liiklust. Mingisugune ajakirjanik küsis teeületajalt (kes ületas teed pooldiagonaalis ja mitte ülekäigurajal) et noh kas on hea kui keegi ikka aitab jalakäijjaid ja plä plä plä. Tegelikult oleks see teeületaja pidanud trahvi saama. Paraku kehtib mõttemall et autojuht LE-d rikkudes on kurjategija aga nn. nõrgemale (jalakäijale) on kõik lubatud.
08:53 10.06.2020
vana teema jätkuks (registreerimata)
Jalgratturid tõsteti pjedestaalile ja hakkas tulema nendepoolseid ülbitsemisi ja laiamisi nagu saelaudu..

https://www.ohtuleht.ee/1003997/heljo-pikhof-nakkav-jalgratt
ahuligaansus
01:19 12.06.2020
k (registreerimata)
Ei ole kunagi täheldanud, et jalgratturid eeldaksid jalakäijatelt kõrvalehüppamist ja mingit rämedat sõimu ka pole kuulnud. Isegi kui see vaevaliselt liikuv jalakäija on unustanud ennast õitemerd imetlema keset jalgrattateed (keset autoteed ei taha õitemerd imetleda?) Ka statistika ei toeta seda, et jalgratturid jalakäijatega kokku põrkaksid. Tartu probleem võib olla see, et seal üritatakse niigi kitsukesi kõnniteesid poolitada - sellel muidugi mingit mõtet ei ole.

Mis puudutab üle sebra sõitmist, siis mul vastupidi on viimastel aastatel külge juurdunud komme mitte sõita üle sebra, kui mul ei ole eesõigus. Loodetavasti autojuhid on rahul. Üks hakkas tänagi tuututama ja midagi karjuma, kui mina seisin spetsiaalselt jalgratturitele pandud anna teed märgi taga ja talle teed andsin.

09:27 12.06.2020
Tegelikult (registreerimata)
on asi puudulikult lahendatud. Seaduses võib ju olla aga reaalselt pole kergliiklusteel või kõnniteel mingit vahet. Igaüks jalutab seal, kus heaks arvab. Ja samamoodi on ratturitega. Pole vahet, kas tegu sporti tegeva või tööle sõitjaga. Jalakäija jaoks on mööduja kiirus alati suur või väga suur.
Tegu on liikluskorralduse probleemiga. Miks ehitatakse järjest juurde kergliiklusteid? Mis on see sobiv kiirus ja liikumise viis kergliiklusteel? Kas Järvelt Sakusse(ja edasi) on vaja seda teed, et jalakäija/jalutaja saaks mingil lõigul ilusa ilmaga jalutada? Kõik teised sõiduteele, kui jalutaja kergliiklusteel?
Või on ikka nii, et kui mina sõidan autoga siis kõik (sõidu)teelt eest ja kui mina jalutan siis kõik (kergliiklus)teelt eest?
23:57 16.06.2020
See nn k (registreerimata)
Ei tea küll reaalsest elust midagi. Sõiduteel laiavad need " sporti" tegevad isendid mitmekesi kõrvuti olles ja takistades liiklust, kõnniteedel täpselt samuti. Millest siin rääkida? Hakake nn " sportlased ja pedaalijad" ise ka järgima ja polegi probleemi.
15:00 01.07.2020
parm... (registreerimata)
"tegelikult" selleks on maas noolekesed ja ei ole mingit MINA mina teemat. Meil on parempoolne liiklus, seda võiks ilma noolteta aladel endale meelde tuletada!
See, et ei ole normaalset märgistust ja süsteemi, tuleneb asjaolust, et linnaisadel ega maanteeameti pole ei selgroogu ega ka mingeid ideid/nägemusi!
15:01 01.07.2020
parm... (registreerimata)
teemasse kah - jalgrattur saab üle sebra kiiremini sõites, seega saavad kõik ka kiiremini sõitu jätkata. Ei teki mõttetuid kiirendusi/pidurdusi ja saastenumbrid ei kasva!
Autojuhid peavad endale selgeks tegema, et kergliiklejad ON OLEMAS!
18:39 01.07.2020
63amg (registreerimata)
ülekäigurada ja kõnnitee tähendavad seda,et seal liigutakse jalgsi! kergliiklustee on hoopis midagi muud
19:54 01.07.2020
... (registreerimata)
Re: jalgratturid sõidavad üle
Ma tean,et kui jalgratturid sõidavad üle sebra,siis neil puudub eesõigus autojuhtide suhtes,kuid kui jalgrattur hakkab ennem sebra hoogu vähendama,siis mina autojuhina arvestan juba võimalusega,et jalgrattur soovib sõiduteed ületada ja sellisel juhul isegi kui jalgrattur sõidab üle sebra,siis probleemi ma selles küll ei näe.
10:34 02.07.2020
Kas sa (registreerimata)
alloleval juhtumil ka jõuaksid arvestada sellise võimalusega...

https://www.youtube.com/watch?v=t8_t3cm3GeM&feature=emb_
logo
11:23 02.07.2020
juks65 (registreerimata)
...jalgratturil on alati õigus!...ka postuumselt.
14:47 02.07.2020
... (registreerimata)
Alloleval juhtumil sebra puudub.Sellest olenemata peab autojuht jalgratturile teed andma,kuid seda nõuet ei ole võimalik täita kuna nähtavus on piiratud.Loomulikult jõuan ma selle võimalusega ka arvestada,lihtsalt teed ei ole jalgratturile võimalik anda kui ma lihtsalt ei näe teda õigel ajal.Sama on näiteks mõningatel ristmikel,kus autojuht peab teed anda,kuid ristuval teel sõitjaid näeb alles siis kui on juba ristmikule sõitnud.Liiklemine on ohtlik tegevus,eriti veel sellistel puhkudel.Mina autojuhina saan teha seda,et sõidan ristmikule võimalikult aeglaselt ja lihtsalt loodan,et mind märgatakse,kuna mina neid õigel ajal ei näe ja ehk läheb õnneks ja keegi mulle otsa ei sõida.Kui juhtuks avarii,siis mina ennast süüdi ei tunnistaks kuna see,et minul ei olnud võimalik teed anda ei ole minu süü.Mõnes kohas on peeglid,mis on ühed tänuväärsed asjad küll(ilma nendeta ei näe tõesti midagi).Kuna jalgratturid on samuti liiklejad siis oleks normaalne,kui nemadki peaksid liikluskoolituse läbima ja näiteks iga 10 aasta tagant arsti juures kontrollis käima nii nagu autojuhidki.
16:08 02.07.2020
maaks
Jalgrattaga ei tohi sõita kõnniteel! (ei ole näha, et seal oleks kergliiklustee märki kusagil, samuti ei ole näha nooremat kui 13a, keda lendur saatis)
21:43 02.07.2020
77iurt (registreerimata)
Rattur peab seal teed andma ja tee tuleb ületada jalakäia kiirusega. Kiiver võiks ka peas olla.
16:02 04.07.2020
k (registreerimata)
Minu jaoks on küll jalgrattaga elementaarne läheneda sellisele ristumisele peateega nii, et ma olen võimeline peatuma ka enne kõnnitee pikendusega lõikumist. Jalgrattureid pole ette sõitnud, küll aga näiteks laps tõukerattaga.

Iseasi, kui see oleks peatee. Millisel juhul selline ettesõit on palju ebatõenäolisem ja elementaarne ettevaatusabinõu on saata võimalikult paremas teeservas sõitmise nõue pimedasse kohta ja hoiduda pimedast nurgast kaugemale.

Jalgratturil loomulikult eesõigust ei ole ja ta sai hakkama suure lollusega. Võimalik, et tegemist on mingi pisitänavaga ja jalgrattur võib olla harjunud, et seal niikuinii keegi kunagi ei sõna.

Minu meelest sellises kohas võiks igaüks tulla toime rattaga sõiduteel sõitmisega. Kurb, et meil on kõigisse nii sügavalt juurdunud mõte, et jalgratta koht on kõnniteel ja sõidutee on "enesetapjatele".
17:10 04.07.2020
sisepagulane (registreerimata)
Asi pole vaid liikluskorraldusliku probleemiga, palju jama on just suhtumisest. Ehk siis - "mina olen rattaga, mina olen kunn, aga sina oled jala, seega könn". Ja teevadki napikaid ja ohtlikke tilbendamisi jalakäijate vahel. Sellise suhtumise tõttu, olen ka ise autojuhina suhtumise ratturitesse muutnud (kuigi olen ennemuiste ikka ratast kasutanud palju).

Kergliiklusteedel ja ka kõnniteedel käib otsene jalakäijate ahistamine. Mõnd jobu olen ka kätte saanud, siis on junn jahe, ja ei mäleta ja ei olnudki nii lähedalt jne.
10:30 05.07.2020
Unn6543 (registreerimata)
Autojuhid tuhisevad mööda ka siis kui neil põleb fooris punane tuli ja jalakäijate fooris roheline, oled sa ratta seljas või mitte... mis liikluskultuurist me üldse räägime kui paljud autojuhid ei tee rohelisel ja punasel värvilgi vahet. Ise olen igapäevaselt autoga liikleja Tallinnas ja vahel harva jalgrattaga. Pööraseid jalgrattureid veel kohanud pole, mõnda tõuksiga küll.. aga autojuhtide liikluskultuur jätab ikka väga soovida. Ärge võtke isiklikult, need vähesed, kes normaalselt sõidavad!- tublid olete
23:47 06.07.2020
k (registreerimata)
"Sellise suhtumise tõttu, olen ka ise autojuhina suhtumise ratturitesse muutnud (kuigi olen ennemuiste ikka ratast kasutanud palju)."

Mind paneb kõige rohkem imestama, et inimesel on suhtumine ratturitesse. Et kui tuleks ette ka praegu ratast kasutada, siis sinu suhtumine endasse kui Ratturisse on kuidagi teistsugune?

Milline on näiteks sinu suhtumine autojuhtidesse, kas ja kuidas on see viimasel ajal muutunud? Kas sinu suhtumine autojuhtidesse muutub sellest, kui ma räägin sulle, et autojuhid on minust kui jalakäijast mitmel korral õuealal 40-50ga mõnekümne sentimeetri kauguselt mööda sõitnud - need on siis üldiselt möödalipsamised olukordades, kus autojuht peab nägema, et jalakäija teel on takistus, millest möödumiseks ta peab astuma kõrvale ja millest mõlemad korraga mööda ei mahu. Sealjuures autojuhtide proovilepanekuks olen ma teeselnud, nagu mul ei oleks õrna aimugi ega mingit kavatsust vaadata, mis ümberringi toimub.

Mitte alla 20 kmh sõitev jalgrattur vs autojuht õuealal on täiesti omaette teema. Paari päeva eest näiteks sõitis autojuht minust õuealal mööda valelt poolt ohutussaart, sealjuures läbi lombi pritsida. Kas see muudab sinu suhtumist autojuhtidesse? Kas see peaks muutma minu suhtumist autojuhtidesse kui sellistesse?
20:56 07.07.2020
solksolk
Mina suhtun neisse jalgratturitesse halvasti, kes ei tea seadusest midagi ja teevad oma seadusi ja liiklevad üldse imemoel.
Sööstetakse suvalistes kohtades ette, sõidetakse üldse suvalistes kohtades ja kolmekesi kõrvuti jne ja ei teata liiklusseadusest midagi.
Selliste jalgratturite peale olen mina vihane, samuti, kes tuiskavad ülekäigurajal mulle ette, ise arusaamata, et nad peavad autdele teed andma ja ületama ülekäiguraja jalakäija tavakiirusega.

Kui ma ise sõidan jalgrattaga, siis miks ma peaksin endasse teisiti suhtuma?
Mina sõidan nii,et mulle on ohutu ja austan autosid, mina sõidan arvestusega, et teed kuuluvad autodele ja ei aja oma ratturi õigust igal pool taga, veel enam selliseid, mida mul jalgratturina polegi.

Kõige rohkem sõitsin jalgrattaga lapsena ja alaealisena, siis ma ei teadnud liiklusseadusest midagi.
Kuid mul oli suur alalhoiuinstinkt ja sõitsin suhtumisega, et teed kuuluvad autodele ja autodel on alati eesõigus, sedasi jäin ma jalgrattaga liikluses ellu ja ohtlikke olukordi oli ülivähe, nii minu süül, kui osaliselt mõne autojuhi süül.

Muudetud 7.7.20 20:57

23:53 07.07.2020
k (registreerimata)
Mulle meeldib sinu suur austus autode vastu ja see, et teed kuuluvad autodele. Siit küsimus: mida sina selles autos tee peal teed? Sina ei ole auto. See tee ei ole sulle, vaid autodele.

Mina muuseas ületan sõiduteid jalakäija tavakiirusel, kui mul on eesõigus. Mõne aja eest oli juhus, kus mina ületasin foori rohelise tulega jalakäija tavakiirusel sõiduteed ja antud teele pöörav autojuht peatus mulle tee andmiseks. Siiamaani on kõik reeglite järgi. Edasi hakkas see autojuht signaalitama, sõitis ülekäigurajale enne, kui ma olin tee ületanud, pööras mulle jalgratta- ja jalgteele järele ning sõitis autoga ette. Juht ei olnud rahul minu "uimerdamisega" ja kui ma talle selgitasin, et see ongi see jalakäija tavakiirus, millest kõik räägivad, siis ähvardas mulle peksa anda.

Kui mul eesõigust ei ole, siis ma sõidan üle tee ainult juhul, kui autod on piisavalt kaugel, et seda teha eesõigust omamata jalakäija tavakiirusel. Sellega kaasneb ka omajagu signaalitamist, aga ega ma ei sõidagi rattaga selleks, et autojuhtide hulgas sõpru leida.
00:49 08.07.2020
Marko
Kuskohast on võetud, et jalakäija kiirusel on sõites eesõigus?
01:32 08.07.2020
k (registreerimata)
Kas keegi on midagi sellist väitnud?

Jalgrattur peab jalakäija tavakiirusel ületama mistahes sõidutee, millega jalgrattatee või jalgratta- ja jalgtee lõikub (liiklusseadusest jääb ebaselgeks, kas see kehtib ka kõnniteel sõitva jalgratturi kohta, ülekäigurada kui selline ei puutu tegelikult üldse asjasse). Mõnel juhul on tal mõne juhi ees eesõigus, ülejäänud juhtudel ei ole. Aga sõltumata sellest, kellel on eesõigus, jalgrattur peab ületama sõidutee jalakäija tavakiirusel.

11:21 14.07.2020
sisepagulane (registreerimata)
Huvitav, et minul ei tohi olla suhtumist millessegi, mis mind torgib? Kas sa lugeda oskad? Kirjutet ju et on võrdlusmoment. Praegused ratturid on (või käituvad nii) enamuses nagu omal ajal ainult nn. pühapäevaratturid. Ehk siis pea laiali, loodusesse ja liiklusesse müttama, konte sirutama. Ju siis kõrvust tõstetud staatus pani pea uhkusest kuklasse keerama. Lisaks laenurattad ja ongi kergliiklusteel frukt, kel pohlad teistest.
01:03 15.07.2020
k (registreerimata)
Sa ei väljendanud suhtumist millessegi, mis sind torgib, vaid tervesse inimgruppi, kes on äratuntavad selle järgi, et nad kasutavad jalgratast.

Kui kergliiklusteedel toimuvat vaadata, siis torkab tõesti silma, et väga palju tehakse põhjendamatult lähedasi möödasõite. Ainult et ma väga sügavalt kahtlen, et seda põhjustab enda "kunniks" pidamine. Et siis sportlane peab end kunniks, korviga neiuke peab end kunniks, vanainimene peab end kunniks, viieaastane poisike peab end kunniks? Sellel teoorial on pealegi üks viga veel: samamoodi sõidetakse põhjendamatult lähedalt mööda ka teistest jalgratturitest.

Peamine põhjus on arvatavasti see, et jalgratturile ei tundu see ahistavana. Tema näeb, mis ees toimub, ja selle põhjal valib enda meelest ohutu trajektoori. Ahistav võib see tunduda sinule, kes sa enda ümber toimuvale tähelepanu ei pööra. (Kuna ma sõidan palju rattaga, siis ka jalgsi käies ma lihtsalt ei oska suunda muuta ilma, et ma selja taha vaataks - autojuhtimisel ilmsesti sellist harjumust ei kujune.)

Üks põhjus võib isegi olla see, kuidas jalgratturitele kogu aeg taotakse pähe, et nad peavad hoiduma võimalikult tee paremasse serva. Selle asemel tuleks jalgratturitele rõhutada oskust kasutada teed kogu laiuses. Mina hoian kõnniteel olevate jalakäijatega ohutut vahet ka sõiduteel sõites ja sellepärast ei ole mulle kunagi valmistanud vähimaidki raskusi see, kui jalakäija kuskile vaatamata "90-kraadiselt" sõiduteele sammub.

Liikluskorraldusest rääkides: kui kuskil on niigi kitsuke kõnnitee mingi joonega pooleks jagatud, siis ongi nii mõeldud, et jalakäija ei tohi eksida sellest joonest valele poole ja jalgrattur võib sõita, justkui oleks joone asemel sein vahel. Täpselt sama on ka autojuhtide suhtumine: jalakäija ei tohi lihtsalt niisama üle äärekivi sõiduteele sattuda, kõnniteel olevast jalakäijast ei ole vaja välja teha.

Mina isiklikult ei sõida rattaga kunagi kõnniteel. Samuti ma ei leia, et jalgratta pildiga liiklusmärgi püstiajamine kõnniteele muudaks selle kõnnitee kuidagi jalgrattaga sõitmiseks sobivamaks. Eriti jabur on veel see, kui niigi mõttetult kitsal kõnniteel on mingi joonega veel mingeid "teid" eraldatud. Seetõttu ei sõida ma paljudes kohtades ka kergliiklusteel - eriti veel Tartus.

Väga paljud inimesed teevad samast asjast risti vastupidise järelduse: kuna kõnniteedel, kus on tungivalt soovitatav rattaga sõita, ja kõnniteedel, kus ei tohi rattaga sõita, ei ole mingit vahet, siis miks mitte sõita rattaga kõnniteel igal pool?

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.