Liiklus

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Tagasipööre Liivalaialt

melx
14:55 12.09.2006
Käin harva Tallinnas ja tekkis küsimus tagasipöörde kohta Liivalaia ja Pärnu ristmikul. Tulles Liivalaia poolt, tahtsin teha tagasipöörde. Roheline lisasektsioon peaks seda ju lubama, kui tehakse äärmiselt vasakpoolselt rajalt. Pärnu mnt-lt Liivalaiale samaaegselt sõitev juht tegi aga suured silmad. Mis tegin valesti või oli tema see.
Mahno
15:19 12.09.2006
Vaata, seal on enne ristmikku märk sõidurajad ja -suunad. Ja vasakule ja tagasi pööramist seal ei ole. Kui vaja, siis keera ennem või pärast :)
Tallinnast
15:30 12.09.2006
minu silmad enam selliste vigurite peale suureks ei lähe.
küünik
15:49 12.09.2006
täiesti lubatud pööre. aga suured silmad on ka lubatud. batka, kus linnas sina liivalaial sõidad?
Pets
15:49 12.09.2006
Millal kurat on vasakpööre seal ära keelatud nagu Mahno väidab. Seal ju lausa kaks rada vasakule Pärnu poole. Kaks vist otse Suur Ameerikale ja üks paremale linna poole.
Liivalaias endas on mitu vasakpöörde kohta ja seal nats rahulikum tagasipööret teha. Pärnu maantee ristmikul Pärnu poolt tulejaga saate sellel pöördel kokku.
Kuna tagasipööret tehakse seal harva polnud teine juht selleks valmis.
Üldiselt teine juht eksis autojuhtimise esimese reegli vastu Eestis. ole kõigeks valmis.
Tädi Maali melxile
16:31 13.09.2006
Mina arvates ta tegi suured silmad selle pärast, et sina ei tahtnud lasta tal sooritada parmpööret mileks temal oli eesõigus. Ise suht tihti teen seal tagasipööret, et sõita panga parklasse. Mõned ajukääbikud kipuvad kohe tagant signaali andma.
errvee
09:08 14.09.2006
Tädi Maali: miks tal parempöördel eesõigus on

sina teed tagasipööret rohelise tulega, tema teeb parempööret tulekombinatsiooniga "punane+roheline nool", sellisel juhul peab tema KÕIGILE teistele liiklejatele teed andma

on ju?
Jurist
09:21 14.09.2006
§156. Pöörates vasakule või tagasi peab rööbasteta sõiduki juht andma teed juhile, kes sõidab vastassuunast otse või paremale või on temast möödasõidul. Samamoodi peavad omavahel toimima trammijuhid.

§157. Paragrahvis 156 nimetatud nõue ei kehti, kui vasakule või tagasi pööratakse reguleerimata eriliigiliste teede ristmikul, olles peateel, mille suund muutub, või reguleeritaval ristmikul ajal, mil põleb vasakule osutav roheline nooltuli nooltuledega fooris või lisasektsioonidega fooris koos rohelise põhitulega
küünik
20:50 14.09.2006
jurist, sinu vastus on su nime vääriline - just täpselt nii liivalaia tagasipööre käibki
mitsu
22:12 16.09.2006
Kui LE-d ikka nats lugenud olete siis ei tohiks ju probleeme tekkida,sest parem pöörde sooritaja peab pöörama paremasse ritta ja tagasi pöörde sooritaja ei saa seal lihtsalt sinna ritta sattuda,sest ohutus saar on vahel.Kui tagasipöörde sooritaja ka satub keskmisse ritta siis ei tohiks ju kedagi segada.Muidugi tõeline EESTLANE sõidab ju ainult vasakus reas ja teeb seda ka kohe paremale pööramist kasvõi üle ei tea mitme raja,nii,et probleem on sellisel juhul ikka "tihendis rooli ja tooli vahel" mitte liikluse korraldamatuses.
mitsu
22:12 16.09.2006
Kui LE-d ikka nats lugenud olete siis ei tohiks ju probleeme tekkida,sest parem pöörde sooritaja peab pöörama paremasse ritta ja tagasi pöörde sooritaja ei saa seal lihtsalt sinna ritta sattuda,sest ohutus saar on vahel.Kui tagasipöörde sooritaja ka satub keskmisse ritta siis ei tohiks ju kedagi segada.Muidugi tõeline EESTLANE sõidab ju ainult vasakus reas ja teeb seda ka kohe paremale pööramist kasvõi üle ei tea mitme raja,nii,et probleem on sellisel juhul ikka "tihendis rooli ja tooli vahel" mitte liikluse korraldamatuses.
to: mitsu
22:42 16.09.2006
praegu tundub küll, et pole ise LE-d kaua lugenud. See parempööre esimesse ritta ei kehti juba ammu, kui pole märki "suunad sõiduradadelt" . Samal põhjusel ei saa ka enam korraga ristmikul manöövrit teha paremale pööraja ja vastassuunas vasakule pööraja, sest paremale pööraja võib keerata kohe ka kolmandasse ritta.
errvee
23:27 16.09.2006
küünik: päris täpselt ei käi

§156. Pöörates vasakule või tagasi peab rööbasteta sõiduki juht andma teed juhile, kes sõidab vastassuunast otse või paremale

"vastasuunast" on siin oluline, antud juhtumil teine auto ei tulnud mitte vastassuunast vaid vasakult
Jurist errvee-le
15:15 17.09.2006
Ära unusta paragrahvi 157: §157. Paragrahvis 156 nimetatud nõue ei kehti, kui vasakule või tagasi pööratakse reguleerimata eriliigiliste teede ristmikul, olles peateel, mille suund muutub, või reguleeritaval ristmikul ajal, mil põleb vasakule osutav roheline nooltuli nooltuledega fooris või lisasektsioonidega fooris koos rohelise põhitulega.

Paempöörde sooritajale seal põleb punane koos rohelise noolega paremale aga tagasipööret sooritajale roheline põhituli koos rohelise noolega vasakule. See kombinatsioon peaks tähendama, et tagasipöörajal on eesõigus!!!
to jurist
15:57 17.09.2006
nii ta paraku on jah
küünik
20:43 17.09.2006
krt, kahtlen, härrad...
paneksin kaardi parema käe reeglile ja ütleksin, et tagasi pööranu peab laskma läbi pärnu mnt-lt liivalaiasse pööraja. correct me, if i'm wrong, aga pärnu mnt on peatee. tagasipööre on juba sooritatud. jalakäijad tuleks ka läbi lasta, neil põleb roheline. see tagasipööre, millest paragrahvid räägivad, on juba toimunud ja algas uus liiklusülesanne
siilionu
22:02 17.09.2006
Küünik, mõtle natuke - selleks et Liivalaialt vasakule (ja ka tagasi) pöörata põleb fooris roheline põhituli koos rohelise lisanoolega. Samal ajal on Pärnu mnt pool põhifoor punane, ehk otse sealt ju sõita ei saa eksole! Järelikult põleb seal paremale pöörajale vaid roheline lisanool koos punase põhitulega, mis tähendabki et ta võib paremale pöörata andes kõigile teed kes talle seal ette peaks jääma. Peatee ei loe siinjuhul midagi kui foor töötab.
küünik
12:43 18.09.2006
ok, siilionu, mõtlen natuke ülegi :)

seleta palun see jalakäijate paradoks ka siis juba ära - need, kes ületavad liivalaia tänavat. neil ei ole ju noolega foor, aga esimeses tsoonis roheline, rsk, põleb küll. koos pärnu mnt-lt tulijatele parempööret lubava fooriga.

ja vat seda ma küll kahjuks ei mäleta, kas sellel parempöörde kohal on "anna teed" märk. minu meelest ei ole. ja kui ei ole, siis jõuame absurdini, kus päeval rohelisega pead tagasipöörajale teed andma, öösel vilkuva kollasega aga ei pea :) sry, võin ka eksida
hm
19:00 18.09.2006
sellel ei ole vahet Pärnu mnt'lt tulijatel on foor paremal pool ,
otse foor on aga vasakul teisel poolt saart ,s.t kas otse edasi foor üldse kotib
paremale pöörajaid ?

Minu arust ei ole seal lisasektsioon vaid tavaline foor noolega ,ehk siis
kui keegi väidab et otse on punane ja lisasektsioon on roheline siis see valetab.jurist
19:22 18.09.2006
Mina ei valeta. Pärnu mnt poolt otse tulijatele on punane, sest Livalaiast tulevad autod teevad vasak (ja tagasi) pööret. Koos punase tulega põleb roheline noolega paremale, mis sellises kombinatsioonis tähendab, et tuleb lasta läbi teised liiklejad.
hm
19:31 18.09.2006
kas mitte parema olijatele ei ole oma foor (3 ümmargust tuld üksteise all ja nool paremale iga tule sees ,nn nooltuli) .
Otse fooris ei ole mingit lisasektsiooni ,ma olen hetkel üpris kindel et see on nii ;)
hm
19:34 18.09.2006
ok ,jurist ütles tegelt sama mis mina.
Aga nooltuli ja lisasektsiooniga foor ei ole ju samad asjad ?
hm
19:43 18.09.2006
ning peale pikka vestlust iseendaga sain aru et juristil võib õigus olla ,aga
kuidagi kõhe on :
mul on nooltuli paremale ,otseminejad on "kaugel" vasakul kuskil ja ma ei ole kindel kas nende foorigi näen ,ning tegelikult ei tohi ma rohelisega sõita (parempööre!) vaid pean vaatama et äkki kedagi ei tule.
siilionu
22:32 18.09.2006
Jalakäijatele tuleb pöördel teed anda. Sarnane koht meenub Olümpia poolt Lauterit pidi Rävala pst-le jõudes, seal ristil parempöördel samuti autodele ja jalakäijatele korraga roheline. Või Vabaduse platsil, üleval Kaarlist tulles paremale Pärnu mnt-le pöörates.
Küünik, mis selles imelikku, et öösel kui foorid ei tööta sõidetakse märkide ja paremakäe reegli järgi?
küünik
10:55 19.09.2006
jagan hm-i seisukohta, et kõhe on.
rohelisega ära sõita, vilkuva kollasega anna tuld...

siin on vist segadus selles, mida me nimetame tagasipöörde ajal vastassuunaks. liivalaiast tagasipöörde sooritamisel on selleks suur-ameerika tänav. ja ei mingit kahemõttelisust.

teisele sõidusuunale seatud foor ei pruugi minu jaoks nähtav olla, seega ma ei saagi liikluses arvestada sellega, mis tuli ja mis nool ja mis sektsioon seal parajasti põleb. minu suunal on oma foor, olete ju nõus?

§ 164. Kui juht sõidab lisasektsioonidega foori rohelise nooltule suunas ajal, mil põleb punane või kollane põhituli, peab ta andma teed mis tahes teisest suunast sõitvale juhile.

§ 165. Kui ristmikul on kõrvuti paigaldatud ümar- ja nooltuledega foorid, sõidetakse nooltuledega osutatavas suunas ainult rohelise nooltule põledes.

seega mida see otse punane mind pärnu mnt-lt paremale pöörates enam kotib? jään siiski parema käe reegli juurde kindlaks, aga luban et olen seal pöörates alati ettevaatlik :)

Zr
11:48 19.09.2006
mis seal keerulist on,

kui on punane+roheline_nool, siis pead valmis olema kõikidele teistele teed andma

ja kui külg on sees, siis sellest ajast peale kotib küll ;)
hm
17:50 19.09.2006
no aga need punane ja noolega roheline ei ole üldse kõrvuti foorid vaid
ohutussaar jääb vahele ,kas tõesti paremale keerajat reguleerib ka temast vasakul pool olev foor ?
Keegi oskab ka selle kohta §§§§§ välja tuua ?

Vaatasin liikluseeskirja ,seal pole juttugi sellest.
Ainult see kirjas et kui vasakul on foor ja paremal ei ole ,
siis vasakul olev foor sind üldse ei reguleeri.

Krt linnas on palju kohti kus nooltuledega keeramised,mina küll reeglina ei oota et siis kuskilt veel mulle ette võib sõita.

Keegi veel teab selliseid kohti Tallinnas ?

siilionu
21:10 19.09.2006
Pärnu mnt-lt parempöördel on koguni kaks noolega foori, nii paremal kui vasakul pool rada. Täna näitasid mõlemad ühesugust tuld ka :) Nii et tuleb ikka põhisektsiooni tuld ka jälgida.
Leo
10:48 20.09.2006
Mind huvitab selline asi: kas ma Liivalaial (kohtumaja ees) tohin teha vasakpööret Tatari tänavale?
jaanus
18:39 20.09.2006
Ei tohi! Esiteks on seal pidevjoon kuni ohutussaareni ja see ülekäiguraja kaudu, seaks ohtu jalakäijad!
liiklusõpetaja
11:13 21.09.2006
Kui vasakpööre lubatud, tohib ka tagasi pöörata. Siin (nagu ka teistel ristmikel) tuleb lähtuda sellest, et ristmikule (Pärnu maanteelt paremale, Liivalaia tänavale) tohib rohelise tule (seal on ainult roheline nool) puhul sõita ALLES SIIS, KUI RISTMIK ON VABA.
Täpselt sama lugu on LIIVALAIA-HOSPITALI RISTMIKUL Liivalaiast tagasi võib pöörata rohelise noole süttides, samal ajal aga süttib roheline nool ka keskhaigla poolt Liivalaiasse pöörajale, ja see alustabki sõitu. KUID Liivalaiast tagasi pööraja ON JU RISTMIKUL ootamas pöörde lõpetamist ning teistest suundadest ei tohi ka rohelise puhul sõitu alustada enne kui ristmik on vaba.
liiklusõpetaja2
11:32 21.09.2006
Kuidas on U-pööre lubatud Liivalaia ja Pärnu mnt ristmikul? Kõik, mis pole keelatud, ei ole veel lubatud! Ja Pärnu mnt-lt Liivalaiale keeramiseks ei pea küll minema ja vaatama, mis tuli põleb teisel poolt ohutussaart otse liikujatele - punane või roheline! Parempöörde sooritajatele on mõlemal pool ainult noolega foor, mis ei ole lisasektsiooniks, vaid põhifooriks!!! Foorid ongi nii asetatud, kuna tagasipööre pole lubatud. See ka nii loogikavastane. Mõelge ka natuke enne!!
R.K.
12:02 21.09.2006
liiklusõpetaja2-le:
väidad, et tagasipööre pärnu mnt/liivalaia ristmikul liivalaiast tulles on keelatud. mis moodi siis keelatud? pole omal seal kunagi tagasipööret teha vaja olnud ega ole ka sellepärast pead pidanud vaevama, aga mine sa tea millal vaja võib minna. ehk seletad veidi täpsemalt? ja veel, mis seal loogikavastast on?
Märgid
10:48 22.09.2006
Järgides märke suunad sõiduradadel ei ole antud kohas tagasipööre lubatud
R.K.
11:01 22.09.2006
53. Sõidurajad ja -suunad. Näitab rööbasteta sõidukite sõiduradade arvu suunavööndi või kogu tee laiuses kuni lähima ristmikuni ja ristmikul sõidusuunda igalt rajalt, eraldi iga sõiduraja kohal paiknemise korral aga sõidusuunda sellelt rajalt.

Kui märk osutab vasakpööret äärmiselt vasakpoolselt rajalt, tohib sellelt rajalt pöörata ka tagasi.

Enne ristmikku pandud märk kehtib kogu ristmiku kohta, kui sinna pandud teised märgid 53 ei anna muid korraldusi.

Märgi 53 nooltel võib olla kujutatud liiklusmärke, mis keelavad teatud sõidukite liikluse, määravad vähima või suurima lubatud kiiruse või teatavad muudest liikluskorra iseärasustest rajal.

ilmselt on seal just üks selle seeria märkidest. milline neist keelab tagasipöörde? või on mulle midagi kahe silma vahele jäänud?
F.
11:15 22.09.2006
Ei, R.K., sulle pole jäänud midagi kahe silma vahele (nina peab seal ju olema ;o)). Lugedes "liiklusõpetaja2" kommentaari, saab meile selgeks, miks on liiklus selline kaootilise iseloomuga. See tuleneb (liiklus)koolist, mitte tarkadest raamatutest (= LE).
Errvee
15:56 25.09.2006
Küsisin asjatundjate arvamust ka

http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php/siin+ka/tid=87482

Indrek Sirk (Liiklusõiguse Büroo) 09:56 täna
Re: siin ka, Tagasipööre Liivalaialt
Olukord on tegelikult reguleerimata. Kuna mõlemas suunas liikuval juhil on roheline liikumist lubav tuli, siis tuleb küsimus lahendada parema käe reegliga. Samas on ebamõistlik ja liiklussujuvust takistav nõuda, et autojuht rohelise tulega sõites teist juhti nähes peaks eeldama, et ka sellel põleb roheline tuli. Sarnaseid kohti on Tallinnas mitmeid. Kuna kiirused neis kohtades tagasipöörajatel on väikesed, siis lahenevad olukorrad tagasipööraja poolt teeandmisega nagu LE ette näeb. Kindlasti vajaks aga selline küsimus täpsustamist LE-s.
Errvee
15:37 01.12.2006
ja ka liikluskorraldajate arvamust (transpordiamet)

"..LE § 164 alusel peab juht, kes sõidab lisasektsioonidega foori rohelise
nooltule suunas ajal, mil põleb punane või kollane põhituli, andma teed
mis tahes suunast sõitvale juhile.

Tehes tagasipöörde Liivalaia tänavalt tulles Pärnu mnt ristmikul, siis
Pärnu mnt-lt parempöörde sooritanud sõidukitega toimub liikumisteede
lõikumine väljaspool fooride reguleerimisala. Seega tuleb järgida § 96,
mille alusel peab juht andma teed paremalt lähenevale või paremal
asuvale sõidukijuhile, kui sõidukite liikumisteed lõikuvad ja
sõidujärjekord ei ole käesolevas määruses mujal määratud."

esimene lõik ei käi selle koha kohta, sest kummalgi poolel pole juhil põlevat punast põhituld

teine lõik, tjah ... "fooride reguleerimisala" ... kus sa vaene aru saad, millal sõidu alustamist lubanud roheline tuli ei luba enam edasi sõita
siilionu
19:20 01.12.2006
"kummalgi poolel pole juhil põlevat punast põhituld" see väide pole päris õige, sest kuidas sa kujutad ette, et samal ajal kui Liivalaiast pööratakse vasakule, sõidavad Pärnu maanteelt autod otse (mida lubaks roheline põhitulu)? see oleks hea nali küll näha. Pärnu maanteelt paremale Liivalaiasse pöörates on raja mõlemal pool noolega foor ainult.
J
23:39 01.12.2006
Aga... tagasipööre võtab ju rohkem aega, kui parempööre. Seega paremale pööraja ärgu ronigu ristmikule hoolimata fooritulest, kui seal on pööret lõpetav sõiduk. Ka LE järgi ja palju selgem, kui igaüks omaette filosofeerib värvidest ja saab isemoodi aru.
Errvee
11:50 04.12.2006
Siilionu, selle koha peal ongi see nooltuli põhituli, sest ta pole ju lisasektsiooni nooltuli

siilionu
18:48 04.12.2006
No mine tea nüüd, mingi nalja pärast tehti "põhituli" noolega või, kusjuures vasakpoolne on veel põhifoori kõrval, nagu lisasektsioon olema peaks. Kas seal kõrval põlev ilma nooleta põhituli on järelikult "master" põhituli :) läheb keeruliseks, äkki peaks foorile sildi külge panema, millal ilma nooleta tuli on mingis olukorras põhituli või kogemata lisatuli, ja millal noolega on lisatuli ja millal põhituli :)
siilionu
21:06 04.12.2006
Oligi aeg liikluseeskirja uurida, jajah, ongi nii et see pole seal mingi "lisatuli" ega "põhituli" vaid ikka päris omaette tükk "nooltuledega foor" :) hakka siin veel jaurama... nii et tasub seal tähelepanelik olla!

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

Foorumi reeglid

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

 • Foorumis on KEELATUD:
  • Ostu-, müügi- ja vahetuse kuulutuste edastamine
  • Otsene reklaam
  • Teadlikult ebaõige sisu avaldamine
  • Ropendamine, sõimamine, karjumine ehk läbivate suurte tähtedega kirjutamine
  • Kirjutamine rängalt eesti keele grammatikareegleid eirates
  • Teemast mööda rääkimine
  • Samas teemas erinevate nimede alt postitamine
  • Võõra inimese pärisnime all esinemine
  • Sõnumite ja teemade kordamine
 • Lubatud on teiste foorumi külastajate aitamine soovitades mõnda head firmat või töömeest. Lubatud on teema laiendamine. Liiga usinat ühe ja sama telefoninumbri/meili jagamist erinevates teemades võidakse lugeda reklaamiks ning kontaktandmed/postitused võidakse kustutada ja kasutaja blokeerida.
 • Teema pealkiri ei tohi olla umbmäärane: "mure", "probleem", "appi". Pealkirja lugedes peab saama aimu, millest antud teemas juttu tuleb. Teemade pealkirjades on keelatud korrata kirjamärke, näiteks: "palju on Calibra kütusekulu???????????".
 • Teema pealkirjas ei tohi laimata kaubamärki-firmat, näiteks: "petturid ASDF autopoes". Oma konkreetset kogemust mingi firma või kaubamärgi kohta saab väljendada kirjutatud sõnumis.
 • Küsimused, ettepanekud ja järelpärimised võib postitada "Vaba teema" foorumis asuva teema "Kaebused" alla.
 • Reeglitele mittevastavaid, mõttetuid ja foorumit risustavaid sõnumeid ja teemasid on administraatoritel õigus kustutada või sulgeda. Pidevalt mõttetu sisuga postitustega foorumit koormavaid kasutajaid on õigus moderaatoritel blokeerida.
 • auto24.ee-l on õigus foorumi reegleid muuta.

Vasta teatele

Pildid + lisa pilte