Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: PEATEE JA PÖÖRDED NING ANNA TEED

11:44 19.12.2006
JyriE
Peatee ja pöörded ning anna teed
Kui ma liiklen peateel ja soovin teha tagasipööret, siis kas mul ei olegi eesõigust kõrvalteelt tuleva auto ees, kes soovib teha parempööret? Või sõltub see teede isloomust?

Lugesin foorumis juhtumit, kus kirjeldati olukorda Pärnu mnt ja Alevi tn ristmikku Tallinnas. Kui Pärnu poolt tulla ja soovida teha tagasipööret Alevi tänava (seal vist Petra pesutänav) ristmikul, siis kui ma juba olen trammiteel ja vastasuunast (kesklinna poolt) kedagi enam ei tule, siis pean teed andma ka Alevi tänavalt tulevatele liiklejatele, kes teevad parempööret?

Ma olen siiani arusaanud, et peateel on mul alati õigus, kas antud kohas ma siis ei olegi enam peateel? Olen hoopis trammiteel... :)?
Või kas see on seotud kuidagi eraldusribaga/haljasalaga sõidusuundade vahel?

Ja teine mure on veel. Anda teed kohustus. Kui kaua "kehtib" anna teed märk? Kas ainult selle ristmiku piires või sealt ka edasi?
Mõte selles, et kui teine liikleja peab andma teed, siis see ju tähendab, et mina ei pea muutma ei oma sõidu suunda ega kiirust. Kui nüüd nt maanteel, sõidan 90 ja kõrvalteelt keerab ette mingi masin, siis kui ma ei pidurda ja kõrvale ei keera ja sõidan nt 20 m (või linnas, kiiruselt 50 ja nt 8 m) peale ristmiku talle sisse, sest ta ei jõudnud eest ära kiirendada, siis kas olen mina süüdi? Kust maalt lõpeb minu õigus talle sisse sõita? Kas kui ma tagant sisse sõidan, siis olen igaljuhul ise süüdi?
00:26 22.12.2006
Indrek Sirk (Liiklusõiguse Büroo)
Re: Peatee ja pöörded ning anna teed
Kõrvalteelt peateele sõites peab juht andma teed igale peateel liikuvale juhile sõltumata viimase sõidusuunast. Peateel tagasipöörde sooritaja liigub ikkagi peateel ning tal on eesõigus. Vasak- ning tagasipöörde sooritamisel on juhil kohustus teed anda otse vastuliikuvale ja möödasõidul olevale olevale juhile, mitte kõrvalteelt peateele sõitvale juhile.

Ohu tekkimisel on igal juhil kohustus vähendada kiirust ja peatada sõiduk. Kui arvutuslikult oli Sul võimalik liiklusõnnetust vältida, kuid Sa seda ei teinud, siis oled Sa teisele isikule tahtlikult kahju tekitanud, mis tähendab, et lisaks kindlustushüvitisest keeldumisele esitatakse Sulle ka tagasinõue kannatanule hüvitatud kajuhüvitise tagasimaksmiseks.
10:54 22.12.2006
JyriE (registreerimata)
Ma siis saan aru, et "anna teed" ei oma väga uurt jõudu. Ning nt linnas, kui peateel auto on ristmikust veel no ütleme 40 m (peaks ju olema üle 3 sekundit), siis ma võin julgelt keerata peateele, teades, et peateel liikuja peab pidurdama, et mitte mulle sisse sõita. Sest selle maaga peaks nt asfaldil mitu korda seisma jääma. Ning kui mõelda, et ma gaasi ka annan, siis võib julgelt selle vahemaa kaheks jagada?

Minu arvates on see jabur, sest liikluseeskirjas on ju kirjas - kohustus anda teed tähendab, et peateel liikuv auto ei pea muutma oma sõidu suunda või kiirust.

Nüüd aga selgub, et peateel liikuja peab tegema kõik endast oleneva (pidurdama või muutma sõidu suunda), et kõrval teelt ette keerajale mitte sisse sõita. Ma sain aru, et see ongi anna teed märgi kohustus/mõte, et peateel liikuja ei peaks selle peale mõtlema, kuidas järgmise ristmiku peal seisma jääda...
12:13 22.12.2006
Mees metsast (registreerimata)
Lühike väljavõte LE § 123. "Juht peab kohandama oma sõiduki kiiruse selliseks, ... , et ta suudaks peatada sõiduki eespoolse nähtavusulatuse piires ning teel etteaimatava mis tahes takistuse ees..."

Ehk siis - kui oled roolis siis pead "ootama" üllatusi igalt poolt.
Vahet pole kas sa sõidad pea- või kõrvalteel pead ju välistama liiklusõnnetuse tekkimise võimalusi.
Selliseid "jalga-tõstmata" sõidustiiliga autojuhte, kes arvavad et "seadus on nende poolel" on päris palju.
Ära Sina sellist sõidustiili harrasta.
18:03 26.12.2006
Sander (registreerimata)
Sinu süü "anna teed" rikkujale otsasõitmisel ei sõltu üldsegi "anna teed" märgist! Süüdi oled sa alati, kui sõidad talle otsa ning saanuks seda vältida!

"Anna teed" märk ütleb, et ei tohi eesõigusega sõitjaid segada. LEs oli see minu mäletamise järgi defineeritud selliselt, et eesõigusega sõitja ei tohi sinu pärast muuta sõidukiirust või -suunda.

Kui sa sõidad talle otsa, sest ta lõikas sulle ette, aga sa oleks võinud pidama jääda, siis oled sina süüdi talle otsa sõitmises ja tema süüdi sulle ette sõitmises. Siin ei ole mingi "must või valge" olukord. Mõlemad olete süüdi, aga jutt käib praegu kahest hoopis erinevast reeglist.
17:43 27.12.2006
JyriE (registreerimata)
Ega ma ju ei tahagi kellelegi sisse sõita vms. Minu jaoks ongi lihtsalt olnud väga segane mõiste "anna teed" - vastavalt LE-le ongi see ju, et peateel liikuja ei peaks muutma oma sõidusuunda ja -kiirust. Samas ei ole seda kuidagi kuskil defineeritud. Ja nüüd ma saan aru, et tegelikult peab küll peateel liikuja muutma oma sõidusuunda ja kiirust (kõrvalteelt tuleva sõitja/liikleja tõttu), kui see vähegi vajalikuks osutub. Ja see on minu arvates jabur olukord.

Ma saan täielikult aru, et juht peab vältima igal võimalikult viisil õnnetust ja olen sellega nõus. Muidugi peab juht, kui ta saab vältida õnnetust, siis ka seda tegema.
Aga kui seda peab tegema sellepärast, et keegi lihtsalt ei täida reegleid ja sõidab nagu heaks arvab... Siis teeb väga pahaseks meele.

Oma 10 aastase staazhi juures olen õnneks suutnud vältida igasugu õnnetusi, kuid (Tal)linna liikluses on suhteliselt palju väga ülbeid juhte, kes trügivad vahele väga julmalt ja käituvad liikluses mingite oma reeglite järgi. Ma lasen pea alati vahele auto, kui näen et tal vaja tulla minu ritta ja ta ootab, et keegi ta vahele laseks. Kui aga on järgmine auto, kes lihtsalt jõuga peale keerab, trügib vahele, siis kohe kuidagi ei taha teda lasta. Näitaks ta suunda ja ootaks, et lase mind palun vahele - siis minu poolt, palun tule...
Ja neid situatsioone on ju palju.

Kuna seadusesilm igalepoole ei ulatu, siis ma leian, et väike plekimõlkimine sellises kohas ei tee paha - kui ikka mõni tahab plekki mõlkida, siis ei saa ju keelata inimest...
Ma ei poolda omakohust ja ma tegelikult ei poolda ka seda, et peaks kohe natuke müksama... Aga no ikka väga vihale ajab vahel... Õnneks siiani olen suutnud end taltsutada :)

Lihtsalt tahaks teada, kus on seadus minu poolel ja kui mõni ikka hirmasasti tahab, siis ... las keerab :)
03:48 28.12.2006
neeger (registreerimata)
Kui jalakäija rikub reegleid ja jookseb vales kohas üle tee, siis meeldiks sulle, et talle otsa sõidetaks? Ja kui sina oleks see autojuht, kellele ette joostakse, pidurdab, teeks see su meele pahaseks?

Kui sa ettekeerajat mõlgid, äkki müksad teda kuidagi niimoodi, et ta ei püsi enam teel ja lendab näiteks posti? Oletame, et juhil polnud turvavööd ka veel peal. Loll tegu küll, aga mina küll ei tahaks mõelda, et keegi sai minu pärast, et ma oma õigusi taga ajasin, surma, mis siis, et tema oma viga oli.
16:07 04.01.2007
Ruslan (registreerimata)
Vasak- ning tagasipöörde sooritamisel on juhil kohustus teed anda otse vastuliikuvale ja möödasõidul olevale olevale juhile, mitte kõrvalteelt peateele sõitvale juhile.

JyriE
Alevi tänava (seal vist Petra pesutänav) ristmikul

Mind õpetati (küll 11 aastat tagasi) nii , et tagasipöörde sooritamisel TULEB anda teed kõrvalteelt peateele sõitvale autole !!! Ka ARK testides oli selline küsimus koos pildiga . Võimalik , et selle ajaga on juba midagi muutunud , ei tea , aga varem oli nii . Ja vanad autojuhid käituvad nii , nagu nad teavad eluaeg , et on õige .

Miks kirjutan siia ? Eile lugesin seda teemat ja täna sattusin samale ristmikule :))) Hakkasin tagasipööret tegema , ja samal ajal keeras peateele paremale Alevi tänavalt suur rekka . Tema ei võta hoogu maha , mina ei võta ka . Lugesin ju spetsialisti ütlemust :) Ja ... rekka sõitiski peaaegu mulle külje pealt sisse . Viimasel hetkel pidurdas koos signaaliga . Pärast jälitas mind tagastange peal istudes pikat maad , kaugtuled peal :)

Mina isiklikult kahtlen , et minul oli õigus antud ristmikul . Aga kui juhtuks avarii , ja politsei sõnul mina olen süüdi (näiteks) ... Mis ma pean tegema ? Antud teema välja trükkida ja kohtusse ?
23:19 04.01.2007
Sõltuvalt õiguslikest nüanssidest kehtib Alevi tänavalt Pärnu maanteele sõitva juhi jaoks kas LE 159 (ristumine peateega) või 160 (samaliigiliste teede eesõigusmärkidega ristmik).

§ 159. Reguleerimata eriliigiliste teede ristmikul peab kõrvalteel sõitev juht andma teed juhile, kes läheneb ristmikule või liigub sellel mööda peateed, sõltumata tolle juhi sõidusuunast.

§ 160. Reguleerimata samaliigiliste teede ristmikul peab rööbasteta sõiduki juht – kui eesõigusmärgid ei näita teisiti – andma teed paremalt läheneva rööbasteta sõiduki juhile.

Eesõigusmärk 221 "Anna teed" - Juht peab andma teed ristuval teel, tahvli 834 olemasolul aga peateel või sõidueesõigusega teel sõitvale juhile.

Liiklus on selline vahva valdkond, kus reeglistik võetakse kätte üks kord elus - kui tehakse teooriaeksamit ARK-s. Võiks tihedamini. Kui mõni juht ei tea oma kohustusi, siis ei tähenda see, et tal on õigus. Liiklusõnnetust soovitan mina alati vältida, eriti kui teine osapool on Sinust suurem. Kujutame nüüd ette, et liiklusõnnetus olekski juhtunud - kes suudab leida liiklusnõuetest paragrahvi, mis kohustas tagasipöörde sooritajat teed andma kõrvalteelt peateele sõitjale.
23:01 07.01.2007
Andres (registreerimata)
Sinna tuleks siis panna suur silt "enne loe seadust ning alles siis keera paremale"
12:17 23.01.2007
abs (registreerimata)
Kui nüüd härrased juristid viitsiksid lugeda alltoodud lingilt seda vaidlust tartu kaubamaja juures toimuva kohta ja seda kommenteerida,oleks see ehk paljudele abiks.Isiklikult aga arvan,et mida rohkem on eeskirjades lauseid, a la et juht peab tagama ohutuse,seda rohkem on kõiksugu rullnokkadel võimalik võimust võtta, sest pärast on ilmselt väga raske tõestada,et rullnokk oli suli ja sina aus mees-kipub vastupidi olema.kuigi heameelega kütaks sellisele sajaga sisse...
aga link siis.
http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php?tid=20164&start=1
00
19:14 26.01.2007
Hooraakel (registreerimata)
Aga sel juhul peaks ka Pärnu mnt. politseimaja (endine Kalev) ristis tagsipööret sooritaval juhil olema eesõigus Türi tanava poolt tuleva ja parempööret sooritava juhi ees, kuigi tagasipööret sooritava juhi jaoks põleb fooris lisasektoris roheline nooleke ja foor on punane. Siiamaani olen aru saanud ja ka enamus juhte annab teed Türi tänava poolt tulijale. Siin foorumis on vist kunagi seda kohta juba arutatud ja härrased liikluspetsialisstide arvates peaks seal teed andma, kuid kui ma liigun peateel siis ei peaks see nii siis olema?
23:18 26.01.2007
errvee (registreerimata)
Hooraakel, seni kuni foor rohelist-punast vilgutab, on tegemist reguleeritud ristmikuga ja pea/kõrvalteede olemasolu ja paiknemine ei oma mingit tähtsust
17:24 29.01.2007
Hooraakel - Pärnu mnt ja Türi tänava ristmikul on teistsugune olukord, kuna seal on tegemist reguleeritud ristmikuga. Absurdne on Pärnu mnt ja Türi tänava ristmikul see, et samaaegselt põleb roheline tuli juhtidele, kelle liikumisteed lõikuvad - Pärnu mnt tagasipöörderajal liikuv juht ja Türi tänavalt välja sõitev juht. Samas puudub juhtidel teave selle kohta, et teisel juhil on ka roheline tuli. Kuna mõlemal juhil on õigus sõita, siis tuleb kohaldada LE § 96, so parema käe reeglit. Selle järgi on eesõigus Türi tänavalt välja sõitval juhil.
13:37 16.04.2007
eiku
Viimastes punktides peetaks silmas vist Pärnu mnt ja Kohila tänava risti... sest Türi tänav läheb Pärnu mnt'ga ju paraleelselt.
18:43 16.04.2007
Tõepoolest on juhtunud kahetsusväärne eksitus. Jutt käsi loomulikult Pärnu mnt ja Kohila tänava ristmikust.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.