Registreeri

auto24 Talendid Rajale - siin vormitakse tulevasi meistreid!

16.01.2019


Aastatega kohaliku rohujuure-autospordi olulisemaks sarjaks kujunenud auto24 Talendid Rajale tõestas oma kuuendal hooajal taaskord, et siit üles nopitud võistlejad on talendistaatust väärt.

 

Aastatega on sarjast läbi käinud enam kui 300 noort võidusõitjat, kellest on hulganisti sirgunud Eesti meistrivõistluste tipptegijaid. Koguni sedavõrd palju, et ligi pooled kõigist EMV-l võistlevatest sõitjatest on sarjas oma karjääri alustanud.

 

Järjekorras kuues hooaeg korralduslikus plaanis suuri muutusi ette kaasa ei toonud ning milleks muutagi hästi toimivat lahendust. 2018. a oli kavas 8 etappi, millest arvesse läks 7 parema tulemus. Hooaja käigus külastas sari lisaks Unibeti ja LaitseRallyPark'i kardikeskustele veel ka uhiuut Lange motokeskuse kardirada Tartumaal. Nagu ikka võisteldi kardikeskuste hobikartidel, mis loositi võistlejate vahel välja võistluspaigas kohapeal. Sarja nn "käed-taskus"-formaat võimaldab seega minimaalse kuluga saada ettekujutuse sellest, mida autosport endast kujutab.

 

Juba eelmisel hooajal oli sarja peaauhind asendunud auhinnafondiga, kus etapivõidud võrdsustusid võimalusega osaleda tasuta kardispordi EMV-l klassis Mini. Tõestad end võiduga Talendi-sarjas, pääsed end tõestama EMV-le. Sõitja ning kardi ettevalmistuse eest EMV-l hoolitseb TARK Racing, mille ridades Eesti meistriks tulnud nii mõnigi tuntud Eesti võidusõitja. Viimati just auto24 Talendid Rajale 2016 üldvõitja Randel-Erik Evestus. 

 

Etteruttavalt olgu aga öeldud, et 2018. a tulid Eesti meistriks ka Talendi-sarja eelmise hooaja üldvõitja Ruben Volt ning käesoleva loo peakangelane ehk 2018. a hooaja võitja Damir Mingazov. Seega Talendi-sari mitte ainult ei valmista noori võidusõitjaid ette, vaid viib nad sõna otseses mõttes kardisporti ja otse meistritiitlini välja. EMV konkurentsitihedaima klassi Mini meistritiitel on aga juba kahel järjestikkusel aastal kuulunud auto24 Talendid Rajale varasemale üldvõitjale.

 

Hooaeg stardib Unibeti kardikeskuse siserajal

 

Harilikult sõidetakse Talendi-sarja esimesed etapid Unibeti kardikeskuse siserajal - esimene ühtpidi, teine teistpidi. Esimesel etapil ei olnud vastast Mingazovile, kes edestas episoodiliselt sarja külastavat Gregor Kuuske ja vaid 6-aastast imelast Meryl Peldest selgelt ja sirgelt, võttes enda nimele ka võistluspäeva kiireima ringi. Kui Mingazovi jaoks oli tegemist juba teise etapivõiduga, siis Kuusk ja Peldes tõusid poodiumile esmakordselt.

 

Teine etapp Unibeti kardikeskuses võitja osas muudatust ei toonud. Mingazovile järgnesid seekord Steven Marcus Ojapõld ja Jakob Pajur. Taaskord oli see neile kahele esmakordselt poodiumikülastuseks. Terve võistluspäeva kiiret sõitu teinud Peldes paraku eksis möödasõidu katsel ning kukkus võistlejaterivis tahapoole. 

 

LaitseRallyPark's võimutsevad tüdrukud

 

Sarja kolmas etapp viis võistlejad osalema LaitseRallyPark'i. Mingazovi võitudeseeria oli unest üles äratanud konkurendid ning nii pidi noormees finaalsõitu startima üllatuslikult esineliku keskelt. Nimelt olid tüdrukud hõivanud esimesest neljast stardikohast koguni kolm, kusjuures parimalt stardikohalt lähtus Henrietta Olak. Lisaks Olakule aitasid tüdrukute lippu kõrgel hoida Mia-Mariette Pankratov ja Eleanor Veski.

 

Paraku jäi tüdrukute triumf LaitseRallyPark's seekord nägemata, sest oma ainsa möödasõiduvõimaluse teel liidrikohale kasutas oskuslikult ära Mingazov. Nõnda jätkas ta  täiseduga sarja üldvõidu poole püüdlemist, iga etapiga ainsa kiiremaks muutunud Pankratov teenis LaitseRallyPark'st aga oma esimese poodiumikoha.

 

LaitseRallyPark's sõidetud neljas võidusõit etapivõitjate nimistus muudatusi ei toonud - Mingazovi suurepärane sooritus tõi talle hooaja neljanda võidu. Startinuna neljandalt positsioonilt hoidis Damir liidritega täpselt sobivat vahet, et võimalusel nende eksimusi ära kasutada. 

 

Kui esialgu ründas esireast startinud Pankratovit ja Olakut väga heas hoos Ojapõld, siis möödumisel liider Pankratovist põrkasid nende kardid kergelt kokku, misjärel avaneski Mingazovile võimalus enda hooaja neljanda järjestikkuse etapivõidu vormistamiseks. Lohutuseks jäi päeva kiireim ring jäi Pankratovi nimele, samuti kvalifikatsioonivõit, mis oli tüdruku jaoks esmakordne.

 

Vahepeal oli aga Mingazov võtnud veel ühe võidu. Seda nimelt auhinnaks saadud tasuta osalemisega kardispordi EMV-l. Võit Rapla kardirajal sõidetud teiselt etapilt tõstis Mingazovi hoobilt ka Eesti meistritiitli pretendentide hulka. Nii et püüelda oli mõlema sarja üldvõidu poole.

 

Esmakordselt uhiuuel Lange kardirajal

 

Mitmekülgne Lange motokeskuse kardirada võõrustas 2018. a nii auto24 Talendid Rajale kui kardispordi EMV etappi.

 

Juba harjumuspäraselt hõivas Lange etapil stardirivis esikoha Mingazov, tihedalt kannul senisel hooajal üksnes tõusvas joones liikunud Pankratov. Möödasõit saigi teoks, kuid paraku reeglite rikkumise hinnaga. Saadud trahvisekundid kukutasid alati võitlusliku Pankratovi paraku esikoha konkurentsist. Võitjaks tuli juba viiendat korda järjest Mingazov, teine üle pika aja taaskord rajale tulnud Peldes ning kolmas Olak.

 

Kuid sellega Mingazovi vägiteod ei piirdunud. Sarja kuuenda etapiga LaitseRallyPark's sai ta kirja kuuenda järjestikkuse etapivõidu, mis on ühtlasi Talendi-sarja ajaloo rekordiks - nõnda suveräänselt pole keegi teine varem sarjas võistelnud! Kuid kuuenda etapiga sai ka selgeks, et konkurendid eesotsas Pankratoviga on hooaja lõppfaasis väga lähedale jõudnud ning Mingazovi valitsemini kaua enam kesta ei saa. Pankratov lõpetas LaitseRallyPark's kiiret sõitu teinud Mattias Lobjaku järel kolmandana, kuid tema nimele jäi päeva absoluutselt kiireim ringiaeg.

 

LaitseRallyPark's saab ka tagurpidi sõita

 

Sarja eelviimase ehk seitsmenda etapi jaoks keerati LaitseRallyPark'i rada tagurpidi. Sootuks uue ilme saanud võistluspaik pakkus põnevust algusest lõpuni. Nii mõnelgi etapil väga head sõitu teinud Pankratov lõpetas Mingazovi 6-etapilise võitudeseeria ning tagas kindla sõiduga endale oma esimese Talendi-sarja etapivõidu, tehes seda ühtlasi stiilselt koos võistluspäeva kiireima ringiga.

 

Finišis järgnesid Mia-Mariettele sarja kindel üldliider Damir ning kuni viimaste ringideni teist kohta hoidnud, kuid lõpuks siiski kolmanda kohaga leppima pidanud Olak.

 

Võiduga sai Pankratovist alles teine tüdruk, kes Talendi-sarja etapivõiduni jõudnud. Mäletatavasti võitis 2016. a kaks etappi täna väga edukalt EMV-l klassis Mini võistlev Carmen Kraav.

 

Lõpuks ometi - etapi võidab Olak!

 

LaitseRallyPark's sõidetud viimase etapi parimaks osutus mitmeid kordi juba varasematel astatel oma esimesele etapivõidule väga lähedal olnud Olak, kes edestas finišijoonel Mingazovi ning Mattias Lobjakut. Päeva kiireim ringiaeg jäi siiski Mingazovi nimele.

 

Viimaseks etapiks polnud enam kahtlust sarja üldvõitjas, 8-etapilise hooaja rekordilised esimesed 6 etappi võitnud Damir Mingazov ei langenud ka kahel viimasel etapil kaugemale teisest kohast. Vaatamata Mingazovi domineerimisele kujunes hooaeg äärmiselt põnevaks. Kui vaid esimestel etappidel tundus Mingazovi ülekaal olevat mäekõrgune, siis järgnevatel etappidel tõusis Pankratovi ning Olaku poolne vastasseis juba tõeliselt ohtlikuks.

 

Mõlemad tüdrukud olid juba hooaja keskpaigas lähedal võidule, seda tõestasid just ringiajad, mis sageli Mingazovi omi ületasid. Kui ühel esimestest LaitseRallyPark'i etappidest pusklesid omavahel Pankratov ning Ojapõld, siis õigel ajal ja õigel kohal oli taaskord Mingazov, kes noppis nende kahe kokkupõrke tõttu laiaks sõidetud kurvis taaskord ühe oma kõrvalvaatajale lihtsana tunduvatest võitudest.

 

Olaku kiired kvalifikatsiooniringid viisid ta nii mõnelgi korral A-finaali etteritta, kuid sealgi õnnestus Mingazovil tegutseda õige pisut vilkamalt ning seeläbi kummagi tüdruku esimest etapivõitu edasi lükata.

 

Pankratovi-Mingazovi duelli kulminatsiooniks kujunes Lange GP, kus liiga jõulise manöövriga liidrikohal sõitnud Mingazovist möödunud Pankratov teenis lubamatu manöövri eest 5-sekundilise karistuse ning langes sellega viiendaks.

 

Tüdrukute arvestuse asemele poiste arvestus?

 

Kõigel sellel polnud aga vähematki tähtsust, sest kahel viimasel etapil näitasid Pankratov ning Olak, et mõned aastad tagasi tüdrukuid sarjaga liituma meelitama pidanud tüdrukute eriarvestusel puudub tänaseks igasugune mõte, sest poodiumikohtade arvestuses said aga poisid tüdukute ees napi 13:11 võidu.

 

Pankratov sai oma esimese etapivõidu eelviimasel, Olak aga viimasel etapil. Ja muuseas, kui Mingazov võitis oma esimese EMV etapi teisel katsel, siis Pankratov sai sellega hakkama oma debüütvõistlusel!

 

Hooaja lõpus käest lastud võitude seeria ei tohtinuks aga Mingazovit morjendada, sest viimase etapi viimase finaalsõidu duellis Olakuga teenis ta enda nimele võistluspäeva kiireima ringiaja, olles sellega ühtlasi parim ka sarja kiireimaite ringide arvestuses. Seda küll siiski võrdselt Pankratoviga. Kirsiks tordil jääb aga 2018. aastast nii Talendi-sarja kui EMV klassi Micro meistritiitel.

 

Traditsiooniliselt peetakse sarjas nooremate puntkiarvestust, sest vanusepiir sarjas osalemiseks on niikuinii teatud mõttes meelevaldne ehk sihitud EMV võistlusklasse Micro ja Mini silmas pidades. Olgu siis ka kuni 10-aastastele motivatsiooniks teada saada, kus nad kiiruslikult asuksid, kui vanusepiir oleks korraldaja poolt teistmoodi määratud. Seega, 2008. a ja hiljem sündinute arvestuse esikolmik oli eelmisel aastal Peldes, Ryan Tulp ning Aron Gerasimenko. 

  

Tuleva hooaja valguses olgu huvitava faktina öeldud, et oma Talendi-sarja üldvõidule eelneval hooajal lõpetasid viimase kolme aasta parimad Mingazov, Volt ja Evestus sarja vastavalt 10., 12. ja 6. kohal. 

  

Talendid rajale!

 

 

Foto: Pille Russi / Autoleht


 

Koostööpartnerid