Autondus

UUED MUDELID

Audi Q4 e-tron - auto24 proovisõit

Audi Q4 e-tron - auto24 proovisõit

Audi Q4 Sportback ja tema sõsarmudelid tunduvad paberil vaadates vägagi sarnased - aga nagu selgub, siis erinevusi jagub piisavalt. Ja pealegi on Audil oma sõsarate ees üks vägagi oluline eelis. Audi Q4 on ...

LIIKLUS

Juhilubade taotlemisega seonduvast

Juhilubade taotlemisega seonduvast

Politsei kirjutab Liiklusjärelevalvekeskuse Facebooki lehel juhilubade taotlemisega seonduvast. Sellel aastal on politsei liiklusest kõrvaldanud juba rohkem kui 3000 juhti, kellel puudub vastava kategooria ...

PÄEVAUUDISED

Tänasest tuleb kasutada talverehve

Tänasest tuleb kasutada talverehve

Tähelepanu!1. detsember on päev, kui liikluses osaleval M1, N1, O2, ja kerega L6e ning L7e kategooria sõidukil peab kuni 1. märtsini kasutama talverehve (M+S, MS, M.S. või M&S tähistusega). Naastudeta ...

SISUTURUNDUS

Õnnemängudega auto võites saad tasuta auto, kuid ka kohustused

Õnnemängudega auto võites saad tasuta auto, kuid ka kohustused(6)

Kes on külastanud mõnda kasiinot, olgu see siis virtuaalne või traditsiooniline mängusaal, on tõenäoliselt näinud, milliseid peavõite kasiinod pakuvad. See võib tunduda natuke uskumatu, kuna tegemist on ...

MARGID

Abarth ABG Titan ABT AC Ackermann Fruehauf Acura Adria Aixam AKINSI Alfa Romeo Alpina Alpine Apex Apollo Apple Aprilia Arctic Cat Ariel Artega Aston Martin Astra Audi Aurus Austin Autobianchi Avia Aznom Belarus Belaz Benelli Bentley Bimota BMW Bombardier Borgward Brabus Brilliance Bristol Buell Bugatti Buick BYD Cadillac Cagiva Can-Am Case CAT / Caterpillar Caterham Chevrolet Chrysler Citroen Claas Concorde Cupra CZ Dacia Daewoo DAF Daihatsu Daimler Datsun Dehler Dethleffs DeTomaso Deutz Deutz-Fahr DFSK Dinli Dnepr Dodge Dong Feng Donkervoort DS Ducati Eterniti Fendt Ferrari Fiat Fisker Ford Foton Gas Gas GAZ Geely Gemballa Genesis Ginetta GMC Google Great Wall Gumpert Harley-Davidson Hino Hobby Honda Hummer Husaberg Husqvarna Hymer Hyosung Hyundai IFA Ikarus Indian Ineos Infiniti Innocenti Ioniq Isuzu Iveco IZ Jaguar Jawa JCB Jeep Jensen John Deere K Kabe Kamaz Karma Kawasaki Keeway Kia Koenigsegg Kögel Komatsu Kombat KTM Kymco Lada Lagonda Laika Lamborghini Lancia Land Rover Laz Lexus Liaz Lifan Ligier Lincoln Linhai LMC Lotus Lynk & Co M Mahindra MAN Maserati Massey Ferguson Maybach MAZ Mazda McLaren McLouis Mega Mercedes-AMG Mercedes-Benz Mercury MG Mia Electric MINI Mitsubishi Morgan Morris Moskvich Moto Guzzi Moto Morini MV Agusta Naran Neoplan Nissan NSU Odes Oldsmobile Opel Pagani Pannonia PAZ Peugeot Piaggio Plymouth Polaris Polestar Pontiac Porsche Proton Puritalia Qoros RAF Ram Renault Respo Rimac Rolls-Royce Rover Royal Enfield RS 09 Saab Sachs Samsung Saturn Scania SCG Schmitz Scion SEAT Setra Shelby Shuanghuan Skoda Smart Solaris Spyker SsangYong Stels Subaru Suzuki T-40 Talbot Tata Tatra Tesla Thomas Tiki Treiler Tirsan Toyota Trabant Triumph TVR UAZ Ural Valmet Valtra Van Hool Vauxhall VAZ Venturi Vespa Victory VinFast Vjatka Volkswagen Volvo Westfalia Wiesmann Willys Yamaha Yutong ZAZ Zetor ZIL ZIS Zuck

Oluline teada: milliseid lampe tohib liikluses kasutada? (6)

Foto: Shutterstock / auto.geenius.ee

Moodsad ja võimsad tuled on enamiku vanemate (hobi)autode omanike sõnul ainuke kaasaegne asi, millest nad puudust tunnevad. Osa astubki sammu kurtmisest kaugemale ja paigaldab võimsamad tuled, aga see ei tarvitse olla väga seaduslik tegevus.

Suurim probleem on muidugi vastusõitjate pimestamine. Mõnikord on selle probleemi põhjuseks tulede valesti reguleerimine või sõiduki liiga raske koorem, kuid peamiselt on tulede eredus tingitud sellest, et kasutatakse lampe, mis pole mõeldud tavatarbijatele või ei vasta kehtestatud nõuetele. Viimased on aga seadustes väga konkreetselt sätestatud ja toomegi siin loos võimalikult lihtsalt ja konkreetselt välja kõik olulised asjad, mida teada, et autosse saaks õiged tuled.

Iga auto kasutusjuhendis on kirjas, milliseid lampe tuleb sõiduki laternatesse paigaldada. Neid juhiseid tuleb järgida, sest laternate reflektorid on ehitatud selliselt, et annavad parima valgusvihu siis, kui neis kasutatakse just neid lampe, mis on välja toodud juhendis.

Peamisi lambitüüpe on kolm

Hõõglambi nõuetele vastavust tõendab tüübikinnitusmärk E, mille tunneb ära ovaali järgi, mille taga on täht E ja number, mis tähistab riigi koodi, kus tootele on väljastatud tüübikinnitustunnistus.

Rohkelt piktogramme, aga esmajoones tuleb otsida R-tähega tüübikinnitust, pildil siis R37 Foto: auto.geenius.ee

Hõõglambi pakendilt tuleb otsida tähist R37, mis näitab vastavust meil kehtivatele seadustele. Kui hõõglambil on kirjas mõni muu märgistus kui R37, tähendab see, et lampi ei tohi paigaldada avalikel teedel liikleva sõiduki välisvalgustusse. Ksenoonlampidel on erinev alus, mis on sisse ehitatud ka ksenoonlampidele mõeldud laternasse ja karbil peab olema märgistus R99 või 99R. Eestis liiklusesse lubatud LED-lampide karbil peab olema märgistus R128 või 128R. Kui pakendil on mõni muu numbrikombinatsioon, näiteks R10, siis ei tohi lampi kasutada sõidukites, millega liigeldakse avalikel teedel.

Oluline on teada, et eriti just odavamad ksenoon- ja LED-lambid ei pruugi vastata tüübikinnitusele, ehkki näiliselt on nõuded täidetud. Iseäranis tuleb seda jälgida lampide tellimisel veebipoest. Halogeenlampidel, mis imiteerivad ksenoonlampe või mille valgus on muud värvi kui valge, võib märgistus puududa.

Millised lambid on keelatud?

LED- ja ksenoonlampidel ning muundurkomplektidel, mis on loodud halogeenlampide asendamiseks ksenoonlampidega, ei saa olla nõuetekohast tüübikinnitust. Kuna neil lampidel puudub tüübikinnitus, ei ole neid lubatud paigalda avalikel teedel liiklevatele sõidukitele. Sama kehtib ka teiste tüübikinnituseta lampide kohta. Kui kasutate sellist valgustust oma autos, tähendab see, et sõidate ringi sõidukiga, mis ei vasta liiklusseaduses sätestatud tehnilistele nõuetele ning riskite sellest tulenevate tagajärgedega (trahv, kordusülevaatus või ülevaatuselt mitte läbisaamine).

Oluline on tähele panna, et tüübikinnituseta valgustite müük ja mõnel juhul ka kasutamine ei ole otseselt keelatud. Silmas tuleb pidada lambi otstarvet ja kasutamise kohta. Lubatud on näiteks lambid, mida kasutatakse professionaalsetel eesmärkidel, sealhulgas võidusõiduks, põllumajandussektoris või teatud alustel auto sõitjateruumis. Tüübikinnituse puudumisel peab tootel tüübikinnitust välistava märgistuse kõrval olema siiski CE-märgistus.

Küll aga on keelatud tarbijaid eksitava infoga toodete müük ja nende kasutamine. Seetõttu tasub lampe ostes lugeda hoolega nii tootekirjeldust kui ka kontrollida tootemärgiseid.

Kuidas valet toodet ära tunda?

Lisaks võidakse üritada tarbijaid eksitada sellega, et märgitakse karbile küll korrektne tüübikinnituse viide, kuid tegelikkuses tootel tüübikinnitus puudub. Selle kontrollimine on muidugi keerulisem. Esimesena tuleb silmas pidada, et üht tüüpi lambile ei ole võimalik väljastada teise lambi tüübikinnitust. Seega ei saa näiteks LED-lambil olla tüübikinnitust R37 või R99 ja ksenoonlambil tüübikinnitust R37 või R128.

Teine vihje, et tootel ei ole tegelikult tüübikinnitust, võib olla see, et tootel ja/või karbil on peale tüübikinnitusmärgi ka CE-märgis. Kui toode on tüübikinnitusega, ei ole CE-märgist tootele või karbile enam vaja. Ainuüksi CE-vastavusmärgise olemasolu pakendil viitab sellele, et toodet ei ole testitud ning sel pole tüübikinnitust ja seetõttu ei tohi seda kasutada ega müüa sõidukite valgustina avalikel teedel liiklemiseks.

Foto: auto.geenius.ee

Lampe ostes tasub jälgida ka seda, et tootekirjelduses välja toodud kasutusotstarvet toetaksid ka vastavad märgistused. On tulnud ette, et H-alusel LED- ja ksenoonvalgustite pakendil paistavad säravad esituled ning tootekirjeldus toob välja, kui lihtne on neid halogeenvalgusti asemele paigaldada ja kui suur on nende valgustugevus, kuid samas on pakendil piktogramm või märgis, mis välistab lambi auto välisvalgustina kasutamise. Selliste valgustite müümine on keelatud.

Kui on odav, siis on kahtlane

Tüübikinnitusnõuet välistava märgistuse võib nii pakendil kui ka tootega kaasas olevas dokumentatsioonis ette näha ainult tootja. Müüja ei saa seda hiljem peale kleepida. Kahtluse korral tuleb küsida müüjalt välja­võtet originaalpakendist.

Veel võiks kahtlust äratada väga soodne hind. Pidage meeles, et tüübikinnitus tähendab tootjale täiendavaid kulutusi ja pole kuigi tõenäoline, et ta saab endale lubada lampide müümist paari euro eest. Paljusid lampe pakutakse veebisaitidel väljaspool Euroopa majanduspiirkonda. Sel juhul on suur oht, et ostate lambi, mida võib müüa näiteks Hiinas, kuid mitte Euroopas. Seega kontrollige hoolikalt, kas toode vastab nõuetele.

Kui nõuetele mittevastavate lampide kasutamine on eelkõige problemaatiline ohutuse kohalt ning võib tekitada liiklusohtlikke olukordi, siis arvesse tuleks võtta ka kahtlase tule sobivust auto muude süsteemidega. Teatud juhtudel võib vale pirn rikkuda auto elektroonikasüsteemi. Samuti tasuks mõelda tule vastupidavusele. Kui tootja sahkerdab tüübikinnitustega ning püüab lampe müüa võimalikult odavalt, siis kui palju ta panustab kvaliteedile? Seega kui auto laternate valgustusvõime tundub liiga väike, siis tuleks pigem kaaluda auto vahetamist, tuleklaaside hooldust või silmakontrolli, mitte lahendada olukorda soodsate ja märgisteta pirnidega.

Lugu valmis koostöös Transpordiametiga.

KOMMENTAARID

AA 17. juuni 2021  10:45 Ebasobiv kommentaar
"LED- ja ksenoonlampidel ning muundurkomplektidel, mis on loodud halogeenlampide asendamiseks ksenoonlampidega, ei saa olla nõuetekohast tüübikinnitust. "
Miks sellist jama kirjutada? Nii Osramil kui Philipsil olemas täiesti legaalsed H7 LED pirnid, millel on E-tüübikinnitus kindlatele mudelitele, sõiduautod ja kaubikud (nimekiri täieneb jooksvalt). Osram NIGHT BREAKER LED ja Philips Ultinon Pro6000.
BB 17. juuni 2021  11:12 Ebasobiv kommentaar
Kui mingi vana roostes reflektoriga ja liivapritsiga karestatud klaasi taha ultramoodne LED või mis iganes toppida, siis eespool olev tee on viimane asi, mis valgustatud saab. Vanad laternad pole mõeldud uute valgusallikate jaoks.
wb 17. juuni 2021  11:33 Ebasobiv kommentaar
Üldiselt vastupidi - halogen vajab reflektorit, kuna ta kiirgusnurk on ligi 360deg. LED-lambile on vajalik, vastupidi, lääts, kuna läätseta LEDi kiirgusnurk oleks ülikitsas. Tavaliselt on lääts juba LED-lambi korpuse osa.
BB 17. juuni 2021  11:43 Ebasobiv kommentaar
Sa pole vist pimedal ajal palju liikunud. Kõiki ei huvita kas on legaalne või kas asi üldse toimib. Peaasi, et saaks kollased halogeenid sinise valgusega Aliexpressi LED või Xenon kiti vastu välja vahetada. Aga näe, sellest ju artikkel räägibki.
GLS600 17. juuni 2021  13:24 Ebasobiv kommentaar
Sisestasin andmed ja praegu loen Osrami lehelt OSRAM LEDRIVING HL GEN.2 lisainfot - These products do not have ECE approval and must not be used on public roads in any exterior application.

On olemas küll aga mitte liikluses osalemiseks, vähemalt meil siin.
AA 17. juuni 2021  13:35 Ebasobiv kommentaar
Ei tea, kust sa vaatasin, aga siin nimekiri lubatud autodest:

https://www.osram.de/am/night-breaker-led/night_breaker_led_kompatibilitaetsliste.jsp
Nimi :
Nimi :
Kommentaar :
Kommentaar :
 

VEEL UUDISEID

Õnnemängudega auto võites saad tasuta auto, kuid ka kohustused

Õnnemängudega auto võites saad tasuta auto, kuid ka kohustused(6)

Kes on külastanud mõnda kasiinot, olgu see siis virtuaalne või traditsiooniline mängusaal, on tõenäoliselt näinud, milliseid peavõite kasiinod pakuvad. See võib tunduda natuke uskumatu, kuna tegemist on ...

Tänasest tuleb kasutada talverehve

Tänasest tuleb kasutada talverehve

Tähelepanu!1. detsember on päev, kui liikluses osaleval M1, N1, O2, ja kerega L6e ning L7e kategooria sõidukil peab kuni 1. märtsini kasutama talverehve (M+S, MS, M.S. või M&S tähistusega). Naastudeta ...

Audi Q4 e-tron - auto24 proovisõit

Audi Q4 e-tron - auto24 proovisõit

Audi Q4 Sportback ja tema sõsarmudelid tunduvad paberil vaadates vägagi sarnased - aga nagu selgub, siis erinevusi jagub piisavalt. Ja pealegi on Audil oma sõsarate ees üks vägagi oluline eelis. Audi Q4 on ...

Juhilubade taotlemisega seonduvast

Juhilubade taotlemisega seonduvast

Politsei kirjutab Liiklusjärelevalvekeskuse Facebooki lehel juhilubade taotlemisega seonduvast. Sellel aastal on politsei liiklusest kõrvaldanud juba rohkem kui 3000 juhti, kellel puudub vastava kategooria ...

Kia Niro - auto24 proovisõit

Kia Niro - auto24 proovisõit(4)

Kia Niro esimene põlvkond jäi üsnagi märkamatuks - ja seda tõenäoliselt eelkõige oma tagasihoidliku välisdisaini tõttu. Uus Niro on aga see-eest üsnagi silmatorkav auto ja lisaks hübriidile pakutakse Nirot ...

Iga helkur ei pruugi päästa sinu elu! Kuidas valida õige?

Iga helkur ei pruugi päästa sinu elu! Kuidas valida õige?(2)

Hilissügisene pimedus toob endaga kaasa suurema riski sattuda õnnetustesse. Valgust neelav asfalt raskendab sõidukijuhil jalakäija või kergliikleja märkamist, kuid helkuri või õigete tulede puudumisel võib ...

 
Land Rover Range Rover - auto24 proovisõit

Land Rover Range Rover - auto24 proovisõit(30)

Range Rover on tänaseks olnud luksuslike džiipide maailmas suunanäitajaks juba üle 50 aasta ja täna võib Range Roveri põhikonkurentideks pidada BMW X7 ja Mercedes-Benz GLS-i. Aga kas see auto on siis ...

Selgusid Eesti aasta auto 2023 finalistid

Selgusid Eesti aasta auto 2023 finalistid(19)

Sellel aastal valitav Eesti aasta auto 2023 selgub kuuikust Dacia Jogger, Honda Civic, Kia EV6, Mercedes-Benz EQE, Renault Mégane E-Tech ja Škoda Fabia. Tänavusel konkursil jäid esimestena joone alla ...

Porsche esitles kahte erilist autot ja esimesi sertifitseeritud ringrajainstruktoreid

Porsche esitles kahte erilist autot ja esimesi sertifitseeritud ringrajainstruktoreid

Teisipäeval toimunud pressipäeva raames tutvustas Porsche Eesti eksklusiivset võidusõiduautot, uut eriseeria mudelit ja Eesti esimesi Porsche poolt sertifitseeritud ringrajainstruktoreid. Porsche 911 GT2 RS ...

Rolls-Royce Phantom Series II - auto24 proovisõit

Rolls-Royce Phantom Series II - auto24 proovisõit(14)

Rolls-Royce kuulub ilma mingi kahtluseta luksusautode koorekihti. Aga seekord me vaatame üle, et mida kujutab endast Rolls-Royce'i maailma crème de la crème ehk äsja uuendatud Phantom Series II. ...

Väike meeldetuletus tulede kasutamisest

Väike meeldetuletus tulede kasutamisest(20)

Politsei kirjutab Liiklusjärelevalvekeskuse FB lehel tulede korrektsest kasutamisest. Pimedal ajal parkides/peatudes rõõmustab üks väike liigutus tuledelülitiga paljusid kaasliiklejaid ja teeb sõiduki ...

Talverehvid peavad vastama nõuetele

Talverehvid peavad vastama nõuetele(25)

Politsei tuletab Liiklusjärelevalvekeskuse FB lehel meelde kõik olulisemad nõuded talverehvidele. M1, N1, O2, ja kerega L6e ning L7e kategooria sõidukil peab alates 1. detsembrist kuni 1. märtsini kasutama ...

Eestis käivitub maagaasil sõitvate sõidukite tehnilise kontrolli süsteem

Eestis käivitub maagaasil sõitvate sõidukite tehnilise kontrolli süsteem(8)

Transpordiamet teavitab, et 1. novembrist jõustub majandus- ja taristuministri määrus, mille järgselt saab alustada kütusena surumaagaasi ja veeldatud maagaasi tarbivate sõidukite kontrollimist vastavat ...

 
Kia EV6 - auto24 proovisõit

Kia EV6 - auto24 proovisõit(27)

Kia EV6 on selle aasta üks oodatumaid uusi elektriautosid ja loomulikult suurendas ootusi ka kevadel pälvitud Euroopa aasta auto 2022 tiitel. Aga kuidas siis selle uue elektrilise Kiaga lood tegelikkuses ...

Politsei tuletab meelde: juhised puhumiskontrolliks

Politsei tuletab meelde: juhised puhumiskontrolliks(19)

Väike palve politseiametnikelt, kes osalevad „puhumiskontrollis.“ Selles, et kontroll oleks kiire ja Sinu jaoks võimalikult vähe aega nõudev: - Märgates puhumiskontrolli on juba hilja tee äärde seisma ...

Porsche 718 Cayman GTS 4.0 - auto24 proovisõit

Porsche 718 Cayman GTS 4.0 - auto24 proovisõit(32)

718 Cayman GTS ei ole meie jaoks uus auto ja korra oleme me sellega juba proovisõitu teinud. Mõni aeg tagasi tegi aga Porsche Cayman GTS-i juures ühe väga olulise muudatuse, mis tegi selle auto palju-palju ...

Reedel esitleti uue põlvkonna isejuhtivat sõidukit MiCa

Reedel esitleti uue põlvkonna isejuhtivat sõidukit MiCa(9)

Pildil olev MiCa on isejuhtivaid sõidukeid arendava ja tootva Eesti tehnoloogiaettevõtte Auve Tech uue põlvkonna autonoomne väikebuss, millega on järgmisele tasemele viidud nii ohutus, praktilisus kui ka ...

Vaata kaarti! Kus on lähim elektrikatkestuse kindel tankla?

Vaata kaarti! Kus on lähim elektrikatkestuse kindel tankla?(6)

Elutähtsaid teenuseid reguleeriva Majandus- ja taristuministri  määruse nr 35 kohaselt peavad alates 2022. aastast elutähtsa teenuse osutajaks määratud kütusemüüjad tagama vähemalt kolm autonoomse ...

Ford Mustang Mach-E - auto24 proovisõit

Ford Mustang Mach-E - auto24 proovisõit(16)

Legendaarne Ford Mustang sai omale mõni aeg tagasi moeka kaksikvenna, mis täidab kõiki tänapäevase autoostja ootuseid - see on linnadžiip ja lisaks see sõidab puhtalt elektri jõul. Aga kas elektri-Mustangile ...

Nicola Tre täiselektriline veok jõudis Euroopa turule

Nicola Tre täiselektriline veok jõudis Euroopa turule(13)

Iveco ja Nikola esitlesid Hannoveris toimunud IAA 2022 Transportation messil tootmisküpset akude jõul töötava Nikola Tre täiselektrilise raskeveoki Euroopa versiooni, millel on siinsel turul oma klassi parim ...

 
AMTELi juht Arno Sillat: Eestis ostavad elektriautosid enim ettevõtete juhid ja tippspetsialistid

AMTELi juht Arno Sillat: Eestis ostavad elektriautosid enim ettevõtete juhid ja tippspetsialistid(21)

Selle aasta üheksa kuuga registreeriti Eestis 529 uut elektriautot, sh septembris 64 sõidukit. "Umbes 40 protsenti müüdud elektriautodest on Saksamaa preemiummargid – Audi, Mercedes-Benz, Porsche ja BMW. ...

Tanklad on alustanud üleminekut talvekütusele

Tanklad on alustanud üleminekut talvekütusele(6)

Oktoobrist on Circle K teenindusjaamades saadaval kuni -12°C külmataluvusega talvekütus, et olla varakult valmis esimesteks öökülmadeks. Ettevõte jätkab kütuse külmataluvuse tõstmist vastavalt ...

Citroën C5 X - auto24 proovisõit

Citroën C5 X - auto24 proovisõit(22)

Citroën C5 X puhul võib peale vaadates tekkida küsimus, et kas tegu on linnadžiibi või universaaliga. Aga nagu selgub, siis tegelikult on Citroën oma C5 X puhul isegi kolm autot ühte autosse kokku pannud.  ...

Iveco toob turule täiselektrilise eDaily tarbesõiduki

Iveco toob turule täiselektrilise eDaily tarbesõiduki

Iveco tõi IAA Transport 2022 messil avalikkuse ette populaarse Daily tarbesõiduki täiselektrilise eDaily mudeliversiooni, mis seob endas kokku Daily praktilisuse ning elektrisõidukite efektiivsuse. Uue ...

Rootsi ettevõte AKINSI tuleb turule uuendusliku elektriautoga

Rootsi ettevõte AKINSI tuleb turule uuendusliku elektriautoga(11)

Rootsi autoettevõte AKINSI toob turule uue revolutsioonilise elektrilise linnaauto, millel on vahetatav ja taaskasutatav aku. AKINSI on Rootsi ettevõte, kuhu on koondunud pikaajalise kogemusega ...

Uute sõiduautode müük püsib Eestis stabiilsena

Uute sõiduautode müük püsib Eestis stabiilsena(7)

Eestis on tänavu uute sõiduautode müük püsinud kuude lõikes suhteliselt stabiilsena ja sarnaselt jätkus see ka septembris. Uusi sõiduautosid müüdi septembris 1810, mis ületas eelmise aasta septembrikuu ...

Alfa Romeo Tonale - auto24 proovisõit

Alfa Romeo Tonale - auto24 proovisõit(18)

Alfa Romeo on olnud üks väheseid automarke, millel pole seniajani olnud valikus ühtegi hübriidi või elektriautot. Nüüd on aga Tonale esimene Alfa, mis sai hübriidajami. Mis on aga saanud Alfa Romeole nii ...

 
BMW XM: esimene M seeria pistikhübriid

BMW XM: esimene M seeria pistikhübriid(11)

BMW M-osakond esitles esimest pistikhübriid sportmaasturit XM, mille 4,4-liitrine V8 bensiinimootor arendab koos elektrimootoriga võimsust kuni 480 kW (653 hj). Uusimat BMW kaheksasilindrilist mootorit ...

Uuenenud Peugeot e-208 sai võimsama mootori ja pikema sõiduulatuse

Uuenenud Peugeot e-208 sai võimsama mootori ja pikema sõiduulatuse(3)

Järgmisest aastast varustatakse Peugeot e-208 uue elektriajamiga, mille tulemusena kasvab sõiduki võimsus 15% võrra ning keskmine energiakulu 100 kilomeetri kohta väheneb 12 kilovatt-tunnini. Uuenduste ...

BMW iX - auto24 proovisõit

BMW iX - auto24 proovisõit(16)

Kui me BMW iX3 proovisõitu tegime, siis jõudsime järeldusele, et tegu on ühe igati hea elektriautoga. Täna on meil aga proovisõiduks täiesti uus iX, mis oma suuruse poolest on BMW X5-ga samast klassist, aga ...

Pildigalerii: eile näidati esimest täiselektrilist BMW 7. seeria luksussedaani i7

Pildigalerii: eile näidati esimest täiselektrilist BMW 7. seeria luksussedaani i7(18)

Inchcape Motors tutvustas eile Tallinna sadama kruiisiterminalis esimest täiselektrilist BMW 7. seeria G70 põlvkonda kuuluvat luksussedaani i7, mille sõiduulatus ulatub kuni 625 kilomeetrini. Euroopas ...

Jeepi esimene Euroopa turule mõeldud elektrimaastur Avenger jõuab Eestisse järgmisel aastal

Jeepi esimene Euroopa turule mõeldud elektrimaastur Avenger jõuab Eestisse järgmisel aastal

17. oktoobril esitletakse Pariisi autonäitusel Jeepi esimest Euroopa turule mõeldud täiselektrilist linnamaasturit Jeep Avenger, mis jõuab Eesti autosalongidesse järgmise aasta suvel. "Uus Jeep Avenger ...

Volkswageni ID. Buzz Cargo pälvis aasta tarbesõiduki auhinna

Volkswageni ID. Buzz Cargo pälvis aasta tarbesõiduki auhinna

ID. Buzz Cargo elektrikaubik pälvis 19.-25. septembrini Hannoveris toimuval tarbesõidukite messil autotööstuse maineka auhinna "International Van Of The Year 2023". ID. Buzz Cargo kõrval esitleb Volkswagen ...

Uus Defender 75th Limited Edition tähistab Land Roveri 75. sünnipäeva

Uus Defender 75th Limited Edition tähistab Land Roveri 75. sünnipäeva

Amsterdami autonäitusel toodi 1948. aastal esmakordselt avalikkuse ette Land Rover Series 1 ja nüüd tähistab Land Rover 75. sünnipäeva, tuues välja uue Land Rover Defender 75th Limited Edition erimudeli. ...

 
Audi Q2 - auto24 proovisõit

Audi Q2 - auto24 proovisõit(20)

Audi linnadžiipide pesamuna Q2 sai mõned ajad tagasi uuenduse. Aga mis siis täpsemalt muutus? Proovisõiduauto tehnilised andmed (Audi Q2 35 TFSI S tronic S line):   

Iveco toob turule hooldusteenuse, mis seab esikohale autojuhtide heaolu

Iveco toob turule hooldusteenuse, mis seab esikohale autojuhtide heaolu

Iveco toob turule ainulaadse kiirteeninduspaketi Iveco Topcare, mis tagab klientidele ootamatute ja erakorraliste hooldustööde ajal laiapõhjalist tuge. Uudse teenuse eesmärk on sõiduk alati võimalikult ...

Euroopas pööras uute sõiduautode turg tõusule

Euroopas pööras uute sõiduautode turg tõusule

Euroopa Liidu riikides pööras uute sõiduautode turg 13 kuud kestnud languse järel augustis taas tõusule. Juulis langes uute sõiduautode müük veel 10,4%, aga augustis müüdi Euroopa Liidu riikides 650 305 uut ...

Algas EQS SUV müük

Algas EQS SUV müük(1)

EQS SUV on Mercedes-EQ esimene täiselektriline luksusmaastur, mille mudelivalik Eesti turul koosneb kahest versioonist: EQS 450 4MATIC võimsusega 265 kW ja EQS 580 4MATIC võimsusega 400 kW (WLTP keskmine ...

Peugeot toob turule uued elektrilised 308 ja 308 SW mudelid

Peugeot toob turule uued elektrilised 308 ja 308 SW mudelid

2023. aastal jõuavad turule uue Peugeot 308 luukpära ja SW universaalkerega mudeli elektrilised versioonid, pakkudes mudelirivis täiendust pistikhübriididele. Uute e-308 ja e-308 SW jõuallikaks saab uus ...

Renault Grupp teeb Pariisi autonäitusel kuus esmaesitlust

Renault Grupp teeb Pariisi autonäitusel kuus esmaesitlust

Renault, Dacia, Alpine ja Mobilize brändid kinnitavad, et osalevad eelseisval Pariisi autonäitusel – „Revolution is on" –, mis toimub 17.-23.10.2022 Porte de Versailles’i messikeskuses (saal 6). Renault ...

Lexus tutvustas uhiuut RX mudelit

Lexus tutvustas uhiuut RX mudelit(24)

Selle aasta juunis tutvustas Lexus uut, 5. generatsiooni RX-i, mida mudeli lansseerimisest 1998. aastal on müüdud enam kui 3,5 miljonit autot ning millest on kahe viimase aastakümne jooksul saanud Lexuse ...

 
Rolls-Royce Black Badge Ghost - auto24 proovisõit

Rolls-Royce Black Badge Ghost - auto24 proovisõit(27)

Rolls-Royce on läbi aegade valmistanud ülimalt mugavaid ja luksuslikke autosid inimesele, kellel on reeglina autojuhid. Nüüd on aga Rolls-Royce'i valikus midagi varasemast sootuks erinevat.  Proovisõiduauto ...

Reedel algab Tartu messikeskuses auto- ja tehnikamess Motoshow

Reedel algab Tartu messikeskuses auto- ja tehnikamess Motoshow(3)

Sel nädalavahetusel toimub Tartu Näituste messikeskuses 27. korda auto- ja tehnikamess Motoshow, mis on juba rohkem kui kümme aastat ainuke omalaadne mess Eestis. Näitusel esitletakse uusi sõiduautosid, ...

Augustis oli uute sõiduautode turg tänavu esimest korda plussis

Augustis oli uute sõiduautode turg tänavu esimest korda plussis(8)

Eestis püsis uute sõiduautode müük augustis tänavusel keskmisel tasemel, aga võrreldes möödunud aasta augustiga, mil algas turul langustrend, kerkis müük plusspoolele. Augustis müüdi kokku 1728 uut ...

Tulekul on liiklustalgud

Tulekul on liiklustalgud(19)

Liiklusjärelevalvekeskus kutsub kõiki kuni reedeni jagama infot kohtadest, kus autojuhid liiklejate hinnangul pidevalt kiirust ületavad. Oma tähelepanekutest tuleks teada anda veebilehel ...

Kindlustuse faktid: Kas teadsid, et mehed satuvad liiklusõnnetustesse 3 korda tõenäolisemalt kui naised?

Kindlustuse faktid: Kas teadsid, et mehed satuvad liiklusõnnetustesse 3 korda tõenäolisemalt kui naised?(19)

Gjensidige kindlustus analüüsis eelmise kui ka varasemate aastate statistikat ning leidis palju üllatavaid asjaolusid. Näiteks tuli uuringust välja, et mehed satuvad liiklusõnnetustesse kolm korda tihedamini ...

Uute sõiduautode turul jätkus langus ka juulis

Uute sõiduautode turul jätkus langus ka juulis(22)

Eestis jätkus uute sõiduautode müüginumbrites langus ka juulikuus, mil müüdi kokku 1569 uut sõiduautot, ja eelmise aasta juuliga võrreldes langes müük 32,1%. Käesoleva aasta seitsme kuuga on klientidele üle ...

Mini Aceman demonsteerib kirjut ja mängulist tulevikuautot

Mini Aceman demonsteerib kirjut ja mängulist tulevikuautot(6)

Samal ajal, kui suur osa modernsetest elektriauto tootjatest pürgivad oma disainidega ulmemaailma realiseerimise poole, siis Mini kasutab oma uues kontseptsioonis natuke teistsugust stiili. Uus idee kannab ...

 
Uus Range Rover Sport toob turule uued tehnoloogiad

Uus Range Rover Sport toob turule uued tehnoloogiad(15)

Mais esmaesitletud kolmanda põlvkonna Range Rover Sport ei kehasta endas ainuüksi tootja visiooni kaasaegsest sportlikkusest, luksusest ja autotööstuse edasistest arengusuundadest, vaid annab autojuhtide ...

Mercedes-AMG EQE 43 - auto24 proovisõit

Mercedes-AMG EQE 43 - auto24 proovisõit(18)

Nüüdseks on esimesed elektriautod lisandunud ka Mercedese AMG-mudelite tootevalikusse ning esimestena said AMG versioonid EQE ja EQS. Aga kuidas siis on õnnestunud AMG-l elektriauto ja kas selle käigus on ...